Зебріна

Опис рослини

Зебріна (Zebrina) - багаторічна рослина. Її батьківщина - Мексика і Центральна Америка.

Ця рослина відноситься до окремого виду та вважається самостійною рослиною. Вона є близькою «родичкою» традесканції і каллізії запашної. В роду всього п’ять видів цих рослин. При цьому зебрина дуже сильно відрізняється від багатьох традесканцій. По-перше, своїм забарвленням, в результаті чого вона і отримала свою назву.

Також Зебріна має багато унікальних цілющих властивостей. Якщо перераховувати ряд захворювань, від яких може вилікувати Зебріна - це буде величезний список, в який потрапляють такі захворювання, як холера. При цьому вона допомагає позбутися від опіків.

Батьківщиною зебріни є Мексика та Центральна Америка
Батьківщиною зебріни є Мексика та Центральна Америка

Зебріна – повзуча рослина, пагони якої покриті яйцевидними листками, загостреними на кінцях. Навесні у Зебріни настає період цвітіння. Її квітки дрібні, рожевого або фіолетового забарвлення.

Зебріна являється справжніми ласощами для братів менших. Коти буквально «пасуться» біля горщиків з цією квіткою, адже в ній вони бачать заміну тим травам, які вони знаходять на вулиці, якщо погано себе почувають. Гризуни, черепашки і навіть домашні пташки також дуже люблять Зебріну.

Зебріну можна назвати екстрасенсом в плані вибору місця, вона відразу ж своїм зовнішнім виглядом покаже погані зони в приміщенні, стане бліднути і чахнути. У народі побутує думка, що зебрина має сили приносити в будинок спокій, покращувати відносини в родині і з друзями.

Зебріна - як доглядати

Освітлення. Зебріна любить світло, проте не виносить прямого сонця, тому ідеально для неї підійде добре освітлене місце, таке як простінок між вікон. Зебріна відмінно виглядає в підвісних горщиках. Таким чином, одне з головних правил в утриманні Зебріни: багато світла - мало прямого пекучого сонця. Вона любить свіже повітря, так що необхідно провітрювати приміщення, ле росте рослина.

Не слід допускати, щоб в кімнаті було задимлено внаслідок куріння. Такі екстремальні умови Зебріна може не пережити. У літній період не зайвим буде винести її на свіже повітря.

Іноді її висаджують у відкритий грунт, так само, як і герань або бульбову бегонію, де вона дуже гарно виглядає.

Температура.  У літній період вона добре себе почуває в умовах кімнатної температури, а в зимовий період її можна знизити до показника не нижче + 13°С.

Вологість повітря.  Вологість повітря особливо не впливає на розвиток рослини, так як вона прекрасно себе почуває в умовах сухого повітря, хоча більш вологе повітря все таки краще для рослини. Щоб якось компенсувати недолік вологості повітря рослину слід регулярно обприскувати.

Щоб компенсувати недолік вологості повітря зебріну слід регулярно обприскувати
Щоб компенсувати недолік вологості повітря зебріну слід регулярно обприскувати

Полив.  Для нормального розвитку цієї рослини потрібен оптимальний полив, тому що надлишок вологи завдає шкоди і рослина починає втрачати декоративність, при цьому, не можна допускати пересушування грунту. Оптимальний полив полягає в тому, що при звичайній кімнатній температурі, Зебріну досить полити двічі в тиждень. У зимовий період дозу зменшують в два рази.

Грунт.  Склад грунту для рослини досить простий: листовий, дерновий грунт і пісок в співвідношенні 2:2:1. Обов'язковий дренаж.

Підживлення.  Підкормлювати Зебріну потрібно обережно, щоб добрива не принесли шкоди, тому що їх надлишок також негативно впливає на Зебріну. Підживлення проводиться мінеральними добривами, при цьому їх доза повинна бути менше в два рази, ніж рекомендується на упаковці.

Пересадка.  Відносно пересадки можна відзначити, що по більшій частині, це марна справа. Декоративність Зебріни дуже скороминуща. Вона цікава в перші 3 роки свого життя, після чого вона втрачає свою привабливість. Тому краще виростити нову рослину ніж пересаджувати стару.

Розмноження

Розмножувати цю рослину простіше простого і робити це можна протягом усього року, вкорінюючи живці.

Укореняти живці можна різними способами, в тому числі і в воді. Але простіше буде, якщо живець висадити безпосередньо в грунт. Для цього потрібно взяти невеликий (11см в діаметрі) горщик і посадити в нього відразу кілька живців, поруч зі стінками горщика. Після того, як живці пустять коріння, їх можна розсадити по горщиках або залишити рости далі.

Зебріна розмножується вкоріненням живців
Зебріна розмножується вкоріненням живців

Шкідники та хвороби

Оскільки всі види традесканції - сильні і витривалі рослини, шкідники їх вражають досить рідко. Однак з усіх правил бувають винятки. Так, найчастіше на Зебріні селиться павутинний кліщ або щитівка. У першому випадку вражені ділянки помітно при ретельному огляді, при цьому частина листя опадає без видимої причини. У другому випадку шкідник розташовується на зворотному боці листової пластини.

Якщо пошкодження виражені поки ще слабо, то ефективно буде обробити рослину мильним розчином, а після цього ретельно промити під душем. Неприпустимо, щоб мило залишилося на листках або в землі.

Однак іноді буває так, що відразу помітити шкідників не вдалося і хвороба вже прогресує. Тоді не залишається нічого, крім як обробити рослина хімічними засобами, які можна купити в квіткових магазинах. Застосовувати їх необхідно в строгій відповідності з інструкцією.