Заміокулькас - догляд, розмноження, пересадка

Заміокулькас (Доларове дерево)

Опис

Заміокулькас (лат. Zamiocúlcas) - монотипний рід рослин сімейства Ароїдні (Araceae), представлений єдиним видом - заміокулькас замієлистний (Zamioculcas zamiifolia). Батьківщина цієї рослини - тропічна Африка - Мозамбік.

На думку багатьох, заміокулькас сприяє зміцненню фінансової стабільності в сім'ї, притягує удачу і достаток. Люди вірять, що інтенсивно-зелений колір його листя символізує долар. Тому, якщо заміокулькас приживеться в будинку і буде зеленіти, то з фінансовим становищем все буде добре. Виходячи з цього у народі існує ще одна назва цієї рослини - "Доларове дерево". Інші ж називають заміокулькас "доларовим деревом" у зв'язку з тим, що вартість цієї рослини коли її почали позиціонувати як кімнатну рослину була доволі високою.

Зовнішній вигляд цієї екзотичної африканської рослини досить ефектний. Стовбура у неї немає взагалі. Від повністю прихованого під землею потужного кореневища, відходить високе темно-зелене, глянцеве перисторозсічене листя. Довжина листя може досягати 1 метра. При основі кожен лист має потовщений черешок з фіолетово-зеленими плямами. Росте повільно. Нові листки відростають у заміокулькаса один або два рази на рік, якщо достатньо світла і тепла.

Як цвіте заміокулькас
Як цвіте заміокулькас

Цвіте заміокулькас досить рідко - при правильному догляді всього лише 1 раз в 5-6 років. Рослина виганяє квітконіс, на ньому суцвіття-початок білого або світло-кремового кольору. Початок обгорнутий світло-зеленим покривалом.

Заміокулькас, на відміну від інших представників сімейства ароїдних, не дуже вимогливий у догляді. Він не боїться протягів і стійко переносить посуху, однак недбалості не прощає.

Обережно! Всі частини цієї рослини містять дуже отруйний сік! Тому при догляді за ним необхідно дотримуватися обережності. Руки ретельно мити, оберігати очі від попадання соку і не тримати рослину в доступному для маленьких дітей і тварин місці.

Заміокулькас - "Жіноче щастя" чи "Квітка безшлюбності"

Окрім назви "Доларове дерево" заміокулькас має ще дві іншінародні назви, які одна одній суперечать за своєю суттю - "Жіноче щастя" і "Квітка безшлюбності".

Можливо заміокулькас отримав назву "Жіноче щастя" так як його квітка дуже схожа на спатифіллум, який за народними прикметами, з одного боку, відноситься до рослин-мужегонів, а з іншого - позбавляє господиню будинку від самотності і гарантує їй вірного супутника життя.

За свідченням деяких власниць цієї квітки, жіноче щастя приходить в будинок тільки після того, як заміокулькас зацвіте. А так як цвіте він дуже рідко, то і щастя доводиться чекати довго - від цього і інша назва - "Квітка безшлюбності". Однак так кажуть далеко не всі. Дійсно, ця квітка охороняє господаря від негараздів, приносить дохід і удачу, особливо якщо в це вірити.

Окрім назви "Доларове дерево", заміокулькас має ще дві інші народні назви - "Жіноче щастя" і "Квітка безшлюбності".
Окрім назви "Доларове дерево", заміокулькас має ще дві інші народні назви - "Жіноче щастя" і "Квітка безшлюбності".

Як ви будете називати свій заміокулькас і що він буде символізувати у вашому домі - вирішувати лише вам.

Поради по догляду

Освітлення. Заміокулькас - рослина світлолюбна, любить розсіяне сонячне світло, а прямі сонячні промені можуть негативно позначитись на квітці.

Можна розташувати заміокулькас біля південного вікна, але небажано ставити рослину на підвіконня. У літню пору найкраще вирощувати «доларове дерево» на свіжому повітрі, будь-то траса або балкон. На північній стороні рослина буде рости також. однак інтенсивність росту буде меншою, а колір листя - менш насиченим.

Температура. Оптимальна температура в літній період - + 22- + 25 ° C, а взимку рослина може прекрасно себе почувати в приміщенні при температурі + 16- + 18 ° C. Заміокулькас не любить різких перепадів температур.

Полив. Поливати потрібно рясно, але рідко, тільки після повного висихання грунту. Взимку полив потрібно зменшити до 1-2 разів на місяць.

Поливати потрібно відстояною водою і після кожного поливу перевіряти піддон, якщо з'явилась зайва вода - виливати.

Вологість. "Доларове дерево" не страждає від сухого повітря, але періодичне обмивання листя від пилу і обприскування діє сприятливо.

Грунт. Заміокулькас віддає перевагу легкому грунту, який би добре пропускав вологу і повітря.

Заміокулькас не дуже вимогливий у догляді.
Заміокулькас не дуже вимогливий у догляді.

Суміш грунту для цієї рослини можна використовувати магазинну, призначену для кактусів. Але при бажанні ви можете її зробити самостійно. Для цього змішайте: листову і дернову землю, пісок і торф, взяті в рівних частинах. Також в цю суміш рекомендується всипати невелику кількість подрібненого моху сфагнуму.

Підживлення.  Заміокулькас треба регулярно підгодовувати. Для цього використовують як органічні, так і мінеральні добрива, при цьому чергуючи їх. А можна підгодовувати і добривами для кактусів. Підживлення проводять 1 раз в 2 тижні з середини квітня і по серпень.

Пересадка.  Пересадка здійснюється методом перевалки. Так, як заміокулькас росте нешвидко, він не потребує частих пересадках. Сигналом до дії стане повне заповнення корінням старого горщика. Для молодих екземплярів процедура проводиться 1 раз в 2 роки, для дорослих - 1 раз в 5 років. Кращий час для цієї процедури - весна.

Як розмножити Доларове дерево

Розмножувати заміокулькас можна декількома способами - за допомогою листка, живцюванням, розподілом дорослої рослини.

При розмноженні цієї кімнатної рослини листком - зріз листочка рясно посипають активованим вугіллям, залишають на 8 годин, а потім садять в грунт.

Розмноження доларового дерева листком
Розмноження доларового дерева листком

Якщо ви вирішили вирощувати доларове дерево способом живцювання - то потрібно врахувати, що на стеблі повинен залишитися 1 листок (знизу) і 1 брунька. Перед посадкою готовий живець повинен підсохнути 1 годину.

Для вкорінення, як цілого листа, так і частини найкраще використовувати суміш піску і торфу, які потрібно взяти в пропорції 1:1. Для того щоб рослина вкоренилася швидше, треба поставити горщик в добре освітлене місце і накрити його пакетом з поліетилену або скляним ковпаком.

Шкідники та хвороби

У тому випадку якщо за заміокулькасос доглядати неправильно, то у нього може пожовтіти і різко обпасти листя, а також в деяких випадках утворюються водянисті темні плями. Це може статися через пересушування або перезволоження землі, протягу або різкої зміни температур.

Проблеми у вирощуванні доларового дерева
Проблеми у вирощуванні доларового дереваПроблеми у вирощуванні доларового дерева

У тому ж випадку коли відбувається обпадання листя, але на її місці утворюються молоденькі листочки, а сама рослина нормально росте і розвивається, то тоді це цілком нормальне явище і особливо переживати не варто.

Зі шкідників на доларове дерево може нападати павутинний кліщ, щитівка, попелиця.