Туя - висадка та догляд

Туя

Особливості туї

Туя - це хвойна рослина з сімейства кипарисових, яка може бути деревом або чагарником з плоскими пагонами. Батьківщиною туї є Північна Америка і Східна Азія. Розрізняють такі види туї:
 • Туя західна, або дерево життя (Thuja occidentalis);
 • Туя сичуанська, або Туя китайська (Thuja sutchuenensis);
 • Туя корейська (Thuja koraiensis);
 • Туя японська, або Туя Стендіш (Thuja standishii);
 • Туя складчаста, або туя гігантська (Thuja plicata).
 • Всі види туї вічнозелені з щільною кроною, а хвоя добре переносить холоду і забрудненість повітря. Тому вони ідеально підходять для благоустрою міст в помірних широтах. У деревині туї містяться ароматичні ефірні масла, які надають рослині приємний запах. У наших широтах добре ростуть і переносять зими різні сорти туї західної.
  Туя західна
  Туя західна
  Туя західна - вічнозелене хвойне дерево з сімейства кипарисових (Cupressaceae), роду Туя, в природі зустрічається в східних районах Північної Америки. Завдяки великій кількості високодекоративних штучно виведених форм, зимостійкості, довговічності і стійкості до міських умов, туя західна дуже широко поширена в декоративному садівництві по всіх континентах у багатьох кліматичних зонах. Популярні туї в ландщафтному дизайні. Це гарне хвойне дерево, крім того, має дуже приємний запах!

  Поради по догляду

  Освітлення.Всі туї відносяться до невибагливих рослин. Вони можуть рости як при яскравому освітленні, так і в тіні. Полив.  Після того як тую буде посаджено, в перші тижні полив слід проводити щотижня, при цьому на 1 екземпляр використовується від 1 до 5 відер води (залежить від величини деревця). Вологість. Туя любить вологу і позитивно реагує на процедуру дощування.Молоденьким деревцям дощування приносять особливу користь, так, грунт і коріння насичуються водою, а з хвої видаляються забруднення, чому значно поліпшується дихання рослини, і вона не тільки виглядає набагато краще, але і значно швидше росте і розвивається. Грунт. Протягом вегетаційного періоду грунт розпушують на глибину 8-10 см (у туї поверхнева коренева система). Пристовбурні круги бажано мульчувати - торфом, тріскою, корою, компостом. Це захистить коріння від перегріву і пересихання влітку і від швидкого промерзання взимку. Дуже важливо тримати пристовбурні кола близько рослин вільними від бур'янів, а ще краще - замульчувати його корою, тріскою, гравієм, попередньо підстеливши чорний спанбонд. Підживлення Підгодовувати туї можна починати тільки через два роки після посадки добривами для хвойних або «Кеміра Універсал» з розрахунку 100 - 120 г / кв. м, поєднуючи з рясним поливом.

  Зимівля туї

  Перші три-чотири роки тую вкривають, щоб уникнути зимових і весняних сонячних опіків. Дорослі туї цілком зимостійкі. Однак гілки високорослих дерев бажано злегка стягнути шпагатом, щоб їх крони не розламувались під вагою мокрого снігу.
  Зимівля туї
  Зимівля туї

  Пересадка туї

  Бувають випадки, коли просто необхідно зробити пересадку вже дорослої туї. Така рослина пересаджується досить легко, але при цьому потрібно знати кілька досить простих правил. Якщо дерево не дуже велике, то навколо нього необхідно проштикувати грунт за допомогою досить гострої лопати, при цьому від стовбура треба відступити від 0,4 до 0,5 метрів. Потім потрібно акуратно підчепити древо і витягнути кореневу систему разом з пристовбурним кругом. Після цього рослину треба за допомогою тачки перемістити на місце посадки, при цьому потрібно постаратися, щоб ком землі не зруйнувався. Потім туя відразу ж висаджується на нове місце. Якщо ж дерево порівняно велике, то проштиковувати його слід заздалегідь, а точніше, за 12 місяців до пересадки. Справа в тому, що за цей період рослина зможе наростити молоденькі корінці всередині грудки землі, який був обмежений «кругом». В результаті грунт при перевезенні дерева не розсиплеться, а пересадка для туї пройде абсолютно безболісно. Дане дерево досить легко і швидко приживеться після пересадки.

  Обрізка туї

  На обрізку туя реагує дуже добре. Так, якщо її обрізати часто і сильно, то вона стане дуже пишною і густою. Обрізку можна проводити в будь-який час, але найкраще це робити навесні, до того як почнуть відкриватися бруньки. У тому випадку, якщо дане деревце вирощується в якості живої огорожі, то його треба обрізати в обов'язковому порядку і робити це слід систематично. Якщо ж туя росте, як одиночна рослина, то їй все одно знадобляться проріджуюча обрізка, а також і санітарна. У тому ж випадку, коли дані рослини культивуються групою, їм потрібна формуюча обрізка, в іншому випадку вони можуть набути непривабливого неохайного зовнішнього вигляду. Починати формування крони потрібно тільки тоді, коли туя доросте до необхідної вам величини. У деяких випадках туї може знадобитися лише одна стрижка, яку слід провести навесні, проте в серпні або вересні найчастіше рослину доводиться обрізати вдруге.
  Обрізка туї
  Обрізка туї
  Існують такі різновиди, яким потрібно порівняно часта формуюча обрізка, але при цьому слід врахувати, для того щоб дерево не послабшало, за один раз не потрібно обрізати більше 1/3 частини стебла. Першій обрізці туя піддається тільки після того, як деревце досягне двох-або трирічного віку. Для обрізки вам знадобиться дуже гострий і потужний секатор, так, він ні в якому разі не повинен зажовувати стебла.

  Способи розмноження туї

  Вирощування туї з насіння  - це досить тривалий процес, так, на це може піти 3-5 років. Для висіву підходять лише свіжозібране насіння. Попередньо його необхідно піддати природній стратифікації, для цього його поміщають під сніг на вулиці або на полицю холодильника, де вони повинні пробути з осіннього до весняного періоду.
  Вирощування туї з насіння
  Вирощування туї з насіння
  Висів проводиться навесні у відкритий грунт, при цьому вибирається місце в півтіні. Закладають насіння на півсантиметрову глибину, а поверх них потрібно насипати порівняно тонкий шар тирси дерев хвойних порід. Після цього грядки треба укрити від прямих сонячних променів, при цьому стежте, щоб грунт був постійно пухким і трохи вологим. Коли насіння проросте, поверхню грядки треба замульчувати торфом. 1 раз в 2 тижні треба вносити в грунт розчин мінерального добрива. По закінченню першого сезону висота молоденьких туй буде дорівнює 7-8 сантиметрів. Перед настанням зими дані рослини потрібно вкрити лапником, поверх якого укладається плівка. З настанням весняного періоду укриття потрібно видалити і треба продовжити доглядати за молодими туями точно так, як і в перший рік їх життя (полив, прополка, підживлення і мульчування). Тільки на третю весну після того, як висота деревець буде дорівнювати півметра, треба буде провести їх пересадку на постійне місце. Вирощування туї живцями  Для того щоб таку рослину розмножити живцюванням, в червні слід підготувати живці. Для цього зрізаються здерев'янілі стебла, яким виповнилося 2 або 3 роки, при цьому їх довжина може варіюватися від 25 до 40 сантиметрів. Також можна використовувати ті стебла поточного року, які наполовину одеревеніли, при цьому їх довжина варіюється від 10 до 20 сантиметрів. Живці слід не обрізати, а виривати. Місце відриву від батьківської рослини слід обробити за допомогою розчину гетероауксину. Потім живець треба посадити на глибину 15-25 мм. Для посадки використовується земляна суміш, що складається з торфу, дернової землі і піску, узятих у співвідношенні 1: 1: 1. Її потрібно обов'язково продезинфікувати і для цього використовують теплуватий розчин марганцевого калію.
  Вирощування туї живцями
  Вирощування туї живцями
  Живці треба накрити плівкою з поліетилену. Тільки після повного вкорінення живців, їх слід почати провітрювати і загартовувати. Через якийсь час після цього укриття знімають назовсім. Глибокої осені дані рослинки слід накрити тирсою, сухими листочками або ялиновим гіллям. Після того як температура повітря опуститься до мінус 5-7 градусів, то зверху укриття слід помістити плівку.

  Хвороби та шкідники

  Хвороби викликають небезпечні збудники: гриби роду фузариум, цітоспора, Фома та інші. Вони вражають крони, пагони, хвою. Для боротьби з грибковими захворюваннями застосовують бордоську рідиноу або картоцид. Дерева обробляють, починаючи з весни, з інтервалом в два тижні, поки вони повністю не одужають.
  Хвороби туї
  Хвороби туї
  З шкідників найбільш небезпечні туєва тля і туєва псевдощитівка. Хвоя, пошкоджена попелицею, жовтіє і опадає. Щоб позбутися від неї, рослину кілька разів обприскують карбофосом, рогором або децисом. Чи не меншої шкоди завдає туєва псевдощитівка, яка трапляється на хвої і гілочках. До розпускання бруньок рослини обприскують карбофосом, в кінці червня двічі обробляють актелликом, рогором або хлорофосом (з інтервалом в півтори-два тижні).