Сциндапсус

Опис рослини

Сциндапсус (лат. Scindapsus) відноситься до роду рослин сімейства ароїдні, яка налічує близько 25 видів, що представляють собою ліани і ростуть в тропічних лісах південного сходу Азії. Назва рослини походить від грецького слова «skindapsos», що означає «дерево, подібне до плюща».

Сциндапсус також відомий під багатьма назвами: епіпремнум, потосі, рафидофора золота, чортів плющ, сциндапсус золотистий.

Сциндапсус золотистий – це повзуча ліана з довгастими блискучими шкірястими листками, вкритими золотисто-жовтими плямами. На додаток до звичайного коріння, вона має на стеблі повітряні корені.

Сциндапсус («skindapsos»), що означає «дерево, подібне до плюща»
Сциндапсус («skindapsos»), що означає «дерево, подібне до плюща»

У кімнатній культурі стебла сциндапсуса можуть досягати, якщо їх не підрізати, декількох метрів. Молоде листя сциндапсуса досягає 10 сантиметрів завдовжки, яскраве, зелено-жовте, дуже декоративне.

Сциндапсус давно використовують для кімнатного розведення завдяки його красі і невибагливості. Ця рослина ідеально підходить для приміщень, де немає особливих умов для квітництва. Нехитрий і простий догляд за сциндапсусом все ж має на увазі кілька обов'язкових умов і правил, не дотримуючись яких можна просто втратити час і так і не отримати прекрасно зростаючу ліану.

Поради по догляду

Освітлення. Кімнатний сциндапсус тіневиносливий, тому його можна вирощувати на відстані двох метрів від яскраво освітленого вікна. Однак слід пам'ятати, що рослинам ряболистої форми потрібно більше світла, ніж видам з зеленим листям, інакше від нестачі освітлення строкатість листя зникне. Так, листочки стануть дуже маленькими і втратять своє ефектне яскраве забарвлення. У зв'язку з цим по можливості сциндапсус краще розміщувати в більш сонячних місцях, однак прямі промені сонця на нього потрапляти не повинні.

Температура.  Оптимальні для нього 18 – 20 °C. Взимку, коли рослина перебуває в спокої, він може переносити навіть 13 – 14 °C. Сциндапсус не любить різких перепадів температури.

Сциндапсус - любитель підвищеної вологості
Сциндапсус - любитель підвищеної вологості

Вологість повітря.  Сциндапсус любитель підвищеної вологості, без систематичного обприскування тут не обійтися. Сухе повітря найстрашніший ворог рослини, про це потрібно обов'язково пам'ятати взимку. В опалювальний період сциндапсус слід тримати далеко від батареї і частіше обприскувати. В літню пору непогано іноді влаштовувати рослині теплий душ, також протирати листя вологою ганчіркою.

Полив.  Догляд за сциндапсусом передбачає нечасте зволоження грунту - між двома поливами субстрат повинен просихати на третину глибини. Більш частий або занадто рясний полив може спровокувати загнивання кореневої системи.

Грунт.  Землесмесь, яка складається з піску, хвойної і листової землі, а також торфу, взятих в пропорції 1: 2: 2: 2, ідеально підходить для сциндапсуса. Хоча і в інших землесуміші він непогано себе почуває.

Підживлення.  Підживлення потрібно проводити в місяць два рази, навесні і влітку. При цьому згодяться добрива для кімнатних рослин. Велика рослина у якої довгі гілки потребує підгодівлі і в зимову пору, один раз на місяць буде достатньо.

Пересадка.  Поки ліана молода її необхідно пересаджувати щовесни, а після того як вона стане дорослою, цю процедуру можна проводити лише раз в 3 або 4 роки.

Розмноження

Розмножується ця квітка тільки за допомогою живців і протягом всього року. Краще для цього застосувати живці з верхівок. Верхівкові беруться з двома-трьома листками, а стеблові із двома-трьома вузлами. Для утворення корінців можна використовувати як вологий грунт, так і воду. Основна умова при цьому - тепло і розсіяне неяскраве освітлення.

Розмноження сциндапсуса живцями
Розмноження сциндапсуса живцями

При укоріненні в землю живців не завадить стимулятор коренеутворення. Живець слід зрізати під місцем, де ростуть листки (вузол), так як саме звідси з'являються корінці. Щоб процес укорінення пройшов успішно посаджені відростки слід прикрити прозорим пакетом або помістити в тепличку. Приблизно через 14 днів вони вкорінюються.

Як обрізати та формувати сциндапсус

Росте сциндапсус досить швидко і через досить короткий час він вже може мати великі розміри. Для того щоб стримувати ріст рослини і застосовується обрізка.

Прищеплення ж потрібне для того, щоб зробити рослину більш красивою. Однак слід врахувати, що через деякий час дана ліана розростається, і голе стебло біля основи не додає їй декоративності. Для того щоб рослина завжди радувала вас своїм прекрасним зовнішнім виглядом, просто необхідно 1 раз в 3 роки ростити нову (з живця).

Як обрізати і формувати сциндапсус
Як обрізати і формувати сциндапсус

Шкідники та хвороби

Сциндапсус в цілому дуже стійка рослина, але іноді і він страждає від шкідників або проблем, пов'язаних з неправильним доглядом. Наприклад, якщо у сциндапсуса жовтіє листя, це, як правило, наслідок того, що ви давно не вносили в грунт добрива. А якщо листя рослини сохнуть з кінчиків, що трапляється дуже рідко, то це говорить про те, що ви поставили горщик з квіткою занадто близько до працюючого радіатора і давно не обприскували сциндапсус.

Опадання листя свідчить про нестачу світла і харчування, а також про наявність протягів.

Загнивання стебел виникає від хронічного перезволоження грунту при низькій температурі в кімнаті.

Якщо зелене листя знебарвлюється і на них з'являються плями, це означає, що рослині не потрібно так багато світла, а якщо строкате листя стає зеленим і дрібнішає, то, навпаки, світла сциндапсусу бракує. Виправте помилки в утриманні, і проблеми зникнуть.

Вірусні та грибкові захворювання лікувати важко, але сциндапсус легко відновлюється і розмножується живцями, тому в крайньому випадку наріжте з стебел живців і виростіть новий сциндапсус, але вже з урахуванням зроблених помилок.

Найчастіше на сциндапсус нападає щитівка і приносить йому страждання. Попелиця і павутинний кліщ рідше його турбують.