Стапелія - догляд в кімнатних умовах

Стапелія

Опис рослини

Стапелія (Stapelia) - багаторічний суккулент є представником сімейства ластівневих. Даний рід об'єднує приблизно 100 різних видів. У природі ця рослина здебільшого зустрічається на території Південно-Західної та Південної Африки, при цьому вона вважає за краще рости на гірських схилах, біля водойм або поблизу дерев. Стапелія була названа в честь Ван Стапеля, який був широко відомим голландським лікарем 17 століття.

Висота рослини варіюється від 0,1 до 0,6 м. У Стапелії є велика кількість чотиригранних соковитих пагонів, розгалужених біля основи. По гранях у них розташовані негострі великі зубчики, саме через них цю квітку називають «кактус стапелія». Забарвлення стебел блідо-сизе або зелене, зустрічається і з фіолетово-червоним відливом, який з'являється при яскравому сонячному світлі. Листя у рослини повністю відсутнє.

Стапелія (Stapelia) - багаторічний суккулент є представником сімейства ластівневих
Стапелія (Stapelia) - багаторічний суккулент є представником сімейства ластівневих

На поверхні одиночних або парних квіток є опушення, розташовуються вони на відігнутих квітконіжках, як правило, біля основи пагонів і рідше у вершин. Величина квітки 5-30 сантиметрів, вона має дуже екзотичний зовнішній вигляд і за формою нагадує морську зірку. Тривалість життя однієї квітки – від 3 до 5 днів. Період цвітіння рослини триває практично все літо.

У природних умовах ростуть Стапелії і такими назвами, як зіркоподібна, строката, гігантська, золотисто-пурпурова, крупноквіткова і ще інші. Всі такі рослини невибагливі і до кімнатних умов і їх легко утримувати. Вони чудово доповнюють дизайн приміщення, вражаючи своєю незвичайністю і ошатністю. Але, на жаль, з числом прекрасних якостей Стапелія не позбавлена ​​і негативних - неприємний запах, схожий більше на запах гнилі. Гете в зв'язку з цим сказав про дану квітку: «Найкрасивіші - найжахливіші квіти». Своїм таким смородом вони ще й мух приманюють, але навіть подібне не лякає любителів квітникарства. Але все ж в приміщеннях для житла краще такі квіти не тримати.

Поради по догляду

Освітлення. Стапелія потребує хорошого освітлення. Від нестачі сонячного проміння її пагони витягнуться і стануть тонкими, а цвітіння не настане. Вимога рослини до кількості світла не знижуються навіть взимку. У січні-лютому особливо важливо подбати про це, інакше бутонів від Стапелії можна не дочекатися. У цей період її досвічують штучно.

Ідеальними для вирощування Стапелії в домашніх умовах стануть підвіконня зі східної і західної сторони. Можна розташувати горщик з квіткою і на південній стороні, але в цьому випадку в кінці весни і влітку доведеться подбати про його легке притінення від палючого сонця.

Безболісно витримують прямі сонячні промені вони тільки в осінньо-зимовий період. Різка зміна освітленості травмує рослину. Щоб цього уникнути, при необхідності переставити горщик з більш темного місця квітку привчають до зміни умов утримання поступово.

Стапелії невибагливі до кімнатних умов і їх легко утримувати
Стапелії невибагливі до кімнатних умов і їх легко утримувати

Температура.  Майже всім рослинам такого виду подобається тепло. Температура в літній період повинна бути в межах 22-26°С, з настанням осені досить 15°С, а в період спокою, взимку 12-14°С цілком вистачить.

Вологість повітря.  Стапелія буде чудово рости і довго цвісти, якщо її утримувати в приміщенні з середньою вологістю. повітря.

Полив.  З початку весни і до пізньої осені (період вегетації), рослину потрібно поливати після того, як грунт починає підсихати. Взагалі процес поливу Стапелії схожий з такою ж процедурою для будь-якої кімнатної квітки. Літо - регулярний полив, осінь - помірний, зима - полив майже припиняється. У зимовий час можна візуально визначити чи потрібно поливати рослину в даний момент. Якщо стебла Стапелії почали зморщуватися значить вологи вже не достатньо.

При тривалому утриманні квітки без води вона втратить свій естетичний вигляд і є ймовірність її загибелі, тому що коренева система від пересихання почне відмирати. Щоб не сталося подібного просто потрібно запам'ятати: інтервал поливу залежить від температури утримання квітки, чим нижчі показники градусів, тим рідше треба поливати і відповідно навпаки.

Грунт.  У грунті для подібної рослини має бути багато піску. Можна просто змішати крупнозернистий пісок з дерновою землею 1:2. У продажу є готова суміш для таких рослин, але тут ще потрібно буде деревне вугілля, як добавка.

Підживлення.  Мінеральні добрива, призначені для кактусів добре підходять і для Стапелії. Вона потребує калійних добрив. Цей елемент підживлення посилює імунітет рослини, і вона стає більш стійкою до хвороб.

Підгодовувати даний суккулент необхідно в літню пору 1 раз в 2 тижні У зимовий час Стапелію підгодовувати не потрібно.

Гете в зв'язку з запахом стапедії сказав про дану квітку: «Найкрасивіші - найжахливіші квіти»
Гете в зв'язку з запахом стапедії сказав про дану квітку: «Найкрасивіші - найжахливіші квіти»

Пересадка.  Молоді рослини пересаджують щороку, а дорослі – раз на три роки.

Досвідчені квітникарі рекомендують, під час пересадки рослини виривати з центру куща старі стебла, адже вони вже не зацвітуть. Багаторічні Стапелії не рекомендується пересаджувати, їм потрібно лише щорічно змінювати верхній шар грунту на свіжий, при цьому з серединки кущика необхідно вирвати стебла.

Після пересадки Стапелію рекомендується якийсь час не поливати.

Як розмножується Стапелія

Є два способи як отримати молоді паростки. Це зрізати з куща живець або виростити його з насіння. Кімнатні умови достатні для другого методу. Тільки дозрівання насіння доведеться чекати майже рік. Потім отримане насіння необхідно висіяти в невеликі ємності і приблизно через 4 тижні вже будуть сходи. Після пересадки сіянців їх у міру зростання необхідно поміщати в горщики з великим діаметром. Подібні паростки можуть бути не схожі на своїх батьків, цього не варто дивуватися, так як ці квіти схильні до схрещування.

Розмноження стапелії паростками
Розмноження стапелії паростками

Також можна взяти живець від старої рослини і висадити його в суміш, що складається з торф'яної крихти і крупного піску. Вкорінюються відростки завжди добре.

Шкідники та хвороби

Всі проблеми, які можуть виникнути з даною квіткою, пов'язані з застоєм рідини в субстраті. У зв'язку з цим дуже важливо поливати Стапелію правильно.

А з шкідників оселитися на ній може тля, павутинний кліщ , а також борошнистий червець. Щоб їх позбутися, кущик треба обробити інсектицидним засобом, яке можна купити в спеціалізованому магазині. Примітно, що Стапелія, яка росте в диких умовах, володіє дуже високою стійкістю і до шкідників, і до хвороб.