Опис рослини
Стапелія (Stapelia) - багаторічний суккулент є представником сімейства ластівневих. Даний рід об'єднує приблизно 100 різних видів. У природі ця рослина здебільшого зустрічається на території Південно-Західної та Південної Африки, при цьому вона вважає за краще рости на гірських схилах, біля водойм або поблизу дерев. Стапелія була названа в честь Ван Стапеля, який був широко відомим голландським лікарем 17 століття.
Висота рослини варіюється від 0,1 до 0,6 м. У Стапелії є велика кількість чотиригранних соковитих пагонів, розгалужених біля основи. По гранях у них розташовані негострі великі зубчики, саме через них цю квітку називають «кактус стапелія». Забарвлення стебел блідо-сизе або зелене, зустрічається і з фіолетово-червоним відливом, який з'являється при яскравому сонячному світлі. Листя у рослини повністю відсутнє.

На поверхні одиночних або парних квіток є опушення, розташовуються вони на відігнутих квітконіжках, як правило, біля основи пагонів і рідше у вершин. Величина квітки 5-30 сантиметрів, вона має дуже екзотичний зовнішній вигляд і за формою нагадує морську зірку. Тривалість життя однієї квітки – від 3 до 5 днів. Період цвітіння рослини триває практично все літо.
У природних умовах ростуть Стапелії і такими назвами, як зіркоподібна, строката, гігантська, золотисто-пурпурова, крупноквіткова і ще інші. Всі такі рослини невибагливі і до кімнатних умов і їх легко утримувати. Вони чудово доповнюють дизайн приміщення, вражаючи своєю незвичайністю і ошатністю. Але, на жаль, з числом прекрасних якостей Стапелія не позбавлена і негативних - неприємний запах, схожий більше на запах гнилі. Гете в зв'язку з цим сказав про дану квітку: «Найкрасивіші - найжахливіші квіти». Своїм таким смородом вони ще й мух приманюють, але навіть подібне не лякає любителів квітникарства. Але все ж в приміщеннях для житла краще такі квіти не тримати.
Поради по догляду
Освітлення. Стапелія потребує хорошого освітлення. Від нестачі сонячного проміння її пагони витягнуться і стануть тонкими, а цвітіння не настане. Вимога рослини до кількості світла не знижуються навіть взимку. У січні-лютому особливо важливо подбати про це, інакше бутонів від Стапелії можна не дочекатися. У цей період її досвічують штучно.
Ідеальними для вирощування Стапелії в домашніх умовах стануть підвіконня зі східної і західної сторони. Можна розташувати горщик з квіткою і на південній стороні, але в цьому випадку в кінці весни і влітку доведеться подбати про його легке притінення від палючого сонця.
Безболісно витримують прямі сонячні промені вони тільки в осінньо-зимовий період. Різка зміна освітленості травмує рослину. Щоб цього уникнути, при необхідності переставити горщик з більш темного місця квітку привчають до зміни умов утримання поступово.

Температура. Майже всім рослинам такого виду подобається тепло. Температура в літній період повинна бути в межах 22-26°С, з настанням осені досить 15°С, а в період спокою, взимку 12-14°С цілком вистачить.
Вологість повітря. Стапелія буде чудово рости і довго цвісти, якщо її утримувати в приміщенні з середньою вологістю. повітря.
Полив. З початку весни і до пізньої осені (період вегетації), рослину потрібно поливати після того, як грунт починає підсихати. Взагалі процес поливу Стапелії схожий з такою ж процедурою для будь-якої кімнатної квітки. Літо - регулярний полив, осінь - помірний, зима - полив майже припиняється. У зимовий час можна візуально визначити чи потрібно поливати рослину в даний момент. Якщо стебла Стапелії почали зморщуватися значить вологи вже не достатньо.
При тривалому утриманні квітки без води вона втратить свій естетичний вигляд і є ймовірність її загибелі, тому що коренева система від пересихання почне відмирати. Щоб не сталося подібного просто потрібно запам'ятати: інтервал поливу залежить від температури утримання квітки, чим нижчі показники градусів, тим рідше треба поливати і відповідно навпаки.
Грунт. У грунті для подібної рослини має бути багато піску. Можна просто змішати крупнозернистий пісок з дерновою землею 1:2. У продажу є готова суміш для таких рослин, але тут ще потрібно буде деревне вугілля, як добавка.
Підживлення. Мінеральні добрива, призначені для кактусів добре підходять і для Стапелії. Вона потребує калійних добрив. Цей елемент підживлення посилює імунітет рослини, і вона стає більш стійкою до хвороб.
Підгодовувати даний суккулент необхідно в літню пору 1 раз в 2 тижні У зимовий час Стапелію підгодовувати не потрібно.

Пересадка. Молоді рослини пересаджують щороку, а дорослі – раз на три роки.
Досвідчені квітникарі рекомендують, під час пересадки рослини виривати з центру куща старі стебла, адже вони вже не зацвітуть. Багаторічні Стапелії не рекомендується пересаджувати, їм потрібно лише щорічно змінювати верхній шар грунту на свіжий, при цьому з серединки кущика необхідно вирвати стебла.
Після пересадки Стапелію рекомендується якийсь час не поливати.
Як розмножується Стапелія
Є два способи як отримати молоді паростки. Це зрізати з куща живець або виростити його з насіння. Кімнатні умови достатні для другого методу. Тільки дозрівання насіння доведеться чекати майже рік. Потім отримане насіння необхідно висіяти в невеликі ємності і приблизно через 4 тижні вже будуть сходи. Після пересадки сіянців їх у міру зростання необхідно поміщати в горщики з великим діаметром. Подібні паростки можуть бути не схожі на своїх батьків, цього не варто дивуватися, так як ці квіти схильні до схрещування.

Також можна взяти живець від старої рослини і висадити його в суміш, що складається з торф'яної крихти і крупного піску. Вкорінюються відростки завжди добре.
Шкідники та хвороби
Всі проблеми, які можуть виникнути з даною квіткою, пов'язані з застоєм рідини в субстраті. У зв'язку з цим дуже важливо поливати Стапелію правильно.
А з шкідників оселитися на ній може тля, павутинний кліщ , а також борошнистий червець. Щоб їх позбутися, кущик треба обробити інсектицидним засобом, яке можна купити в спеціалізованому магазині. Примітно, що Стапелія, яка росте в диких умовах, володіє дуже високою стійкістю і до шкідників, і до хвороб.