Спатифіллум

Опис рослини

Спатифіллум (лат. Spathiphyllum) - багаторічна вічнозелена рослина. Батьківщина спатифіллума - Південна Америка, Східна Азія, Полінезія.

Стебло відсутнє - прикореневі листки утворюють пучок прямо з грунту. Кореневище коротке. Листя овальне або ланцетоподібне, з чітко помітною середньою жилкою. Суцвіття утворюється у формі качана, на довгій ніжці, з покривалом біля основи. Біле покривало після відцвітання швидко зеленіє.

Назва рослини походить від двох грецьких слів: «спата» - означає «покривало», і «філлум» - лист.

Свою популярність спатифіллум завоював завдяки невибагливості і простому догляду. Рослина ідеально підходить для офісів і затінених кімнат. Крім того, вона очищає повітря в приміщенні. Багато людей вірять, що ця тропічна квітка, наділена магічною силою. У народі він має ще одну назву - «жіноче щастя». Легенда свідчить, що одиноким дівчатам він допомагає знайти хорошого чоловіка, заміжнім - знайти гармонію в сімейних відносинах, жінкам, які мріють про дітей, він подарує радість материнства.

Спатифіллум в народі називають Жіноче щастя
Спатифіллум в народі називають Жіночим щастям

Для того щоб спатифіллум радував своїм цвітінням і дарував щастя, за ним потрібно правильно доглядати.

Поради по догляду

Освітлення. Особливих вимог у спатифіллума до освітлення немає. Він віддає перевагу яскравому розсіяному світлу. Більше йому підходять північні вікна, вони будуть захищати його від пекучих променів сонця.

Спатифіллум прекрасно себе почуває в напівтіні і навіть в тіні. Але якщо листя спатифіллума дрібніють, починають приймати більш витягнуту, ніж зазвичай, форму, значить, світла йому все-таки не вистачає.

Температура. Спатифіллум - теплолюбна рослина. Ідеальна температура для росту спатифіллума - 22-23°C, мінімальна температура утримання не повинна бути нижчою 16°C. Холодне підвіконня може бути небезпечне для нього. Щоб рослина не мерзла взимку, під горщик з рослиною підкладають коло з пінопласту. Також важливо пам'ятати, що ця рослина не любить протягів.

Вологість повітря.  Спатифіллум вимагає підвищеної вологості повітря, тому в весняно-літній період корисно проводити часті обприскування рослини або просто протирати листя вологою губкою, а в зимовий час краще тримати вазон на піддоні з мокрою галькою або керамзитом. Влітку обприскувати потрібно відстояною водою кімнатної температури двічі на день. Не зайвим буде іноді влаштовувати рослині літній душ.

Спатифіллум - вологолюбива рослина
Спатифіллум - вологолюбива рослина

Полив. Спатифіллум - вологолюбна рослина. Земля в горщику повинна бути постійно вологою. Поливати його можна тільки водою кімнатної температури. Вода повинна бути м'якою, відстояною або дощовою. Вода в піддоні залишатися не повинна, її необхідно виливати. У зимовий час полив скорочують, але субстрат не повинен висихати повністю.

Спатифіллум влітку потрібно поливати частіше
Спатифіллум влітку потрібно поливати частіше

Грунт.  Рослині підходить пухкий, родючий грунт. В оптимальний склад земельного субстрату для рослини входить листова і дернова земля, торф, пісок. Головна вимога до земляного складу - він не повинен бути важким. В іншому випадку вода буде застоюватися в коренях. Не слід забувати про хороший дренаж в горщику, щоб не загнивало коріння. Щоб грунт не пересихав, можна додати до складу мох сфагнум.

Підживлення. Для регулярного цвітіння спатифіллума, виробляють регулярне підживлення мінеральними добривами для квітучих рослин. Під час цвітіння добрива вносять два рази на місяць. У період спокою рослину необхідно підгодовувати раз на місяць. Для спатифіллума будуть корисні і органічні добрива. До і після підживлення рослину потрібно рясно полити.

Пересадка.  Молоді рослини пересаджують щороку, тому важливо знати, як правильно пересадити спатифіллум. Рослини ж, які досягли п'ятирічного віку, пересаджують тільки тоді, коли з дренажного отвору покажеться коріння. Для спатифіллума потрібен невеликий і неглибокий горщик, у великих горщиках грунт закисає ще до того, як його освоїть коріння рослини. Вибирайте кожен раз посудину ненабагато більшу попередньої і, як тільки ви дійдете до горщика діаметром 18-20 см, можете пересадки припинити, тільки час від часу оновлюйте верхній шар субстрату в вазоні. Ця рекомендація стосується лише тих видів спатифіллума, які ростуть не вище 30-40 см.

Пересадка Спатифіллума
Пересадка Спатифіллума

Перед тим, як вийняти спатифіллум зі старого горщика, добре полийте його. Якщо ви бажаєте щоб спатифіллум виріс великим, з гарними листами, відокремте при пересадці всі бічні відростки, на які рослина витрачає багато сил. У новий горщик насипте дренажний шар з керамзиту товщиною 2-2,5 см, потім кілька сантиметрів свіжого субстрату, на який поставте спатифіллум разом із земляною грудкою, і поступово додайте в порожнечі субстрат, утрамбовуючи його в міру наповнення горщика. Якщо новий грунт вологий, то полийте його після пересадки спатифиллума лише злегка, щоб грунт осів. Спатифіллум після пересадки кілька наступних днів не поливайте, а обприскуйте двічі в день, щоб йому було легше відійти від стресу. Полив поновлюється через три-чотири дні після пересадки.

Як розмножувати спатифіллум

Розмножується спатифіллум в основному поділом куща, рідше насінням.

Розмноження діленням куща можна здійснити під час пересадки спатифіллума. Для цього коріння рослини необхідно звільнити від грудок землі, і розділити ножем або ножицями, щоб на кожному кущику була точка росту і два-три листки. Молоді рослини слід висаджувати в невеликі горщики з вологою землею. У перші дні поливати саджанці спатифіллума не варто, досить буде регулярних обприскувань. Якщо слідувати всім порадам, то цвісти спатифиллум почне приблизно через 8 місяців.

Розмноження Спатифіллума поділом куща
Розмноження Спатифіллума діленням куща

Що стосується розмноження спатифіллума насінням, то навіть якщо вам і вдасться їх зібрати, схожість у них, і без того невисока, втрачається дуже швидко, тому сіяти насіння потрібно відразу після збору в грунт з піску і торфу, накривати склом або плівкою і стежити за тим , щоб грунт в парнику був вологим, але не мокрим, провітрюючи сіянці час від часу. Насіннєвий спосіб розмноження складний і трудомісткий, крім того, немає ніяких гарантій, що в результаті ви отримаєте той сорт, який сіяли, тому квітникарі-аматори надають перевагу вегетативному способі розмноження спатифіллума.

Шкідники та хвороби

Головним шкідником для спатифіллума є павутинний кліщ і тля. Щоб позбутися від них, рослину слід протирати мильним розчином з нікотин-сульфатом. Тільки при обробці від паразитів слід закрити земляну поверхню плівкою, рідина не повинна потрапити в грунт. Якщо регулярно мити і протирати листя рослини вологою губкою, про шкідників можна забути назавжди.

Спатифіллум не цвіте. Тут причин декілька. Проблеми з цвітінням зазвичай пов'язані з низькою температурою утримання і недостатньою вологістю. Спатифіллум не буде цвісти, якщо його не підживлюють мінеральними і органічними добрива. Крім того, старі спатіфіллуми цвітуть вкрай рідко. Також причиною відсутності цвітіння у спатифіллума може бути завеликий горщик, адже цвітіння у цієї рослини настає після того, як її коріння повністю заповнить горщик.

Спатифіллум не цвіте
Спатифіллум не цвіте

У спатифіллума чорніє листя. Це говорить про відмирання кореневої системи. Найчастіше ця проблема пов'язана з неправильним поливом. Листя можуть почорніти як і при недоливі, так і при заливанні рослини. Чорні листки також можуть з'явитися при нестачі фосфору й азоту. Запам'ятайте, що не можна обприскувати рослину в холодному приміщенні. Щоб врятувати життя квітки її слід витягти з горщика і видалити нове коріння, а потім пересадити в ємність з новим земельним субстратом

У Спатифіллума чорніє листя
У Спатифіллума чорніє листя

У спатифіллума жовтіють та підсихають кінчики листя. Це свідчить про недолив. Щоб усунути цю проблему, рослині потрібно влаштовувати щотижневі купання. Ця процедура допоможе впоратися не тільки з жовтизною на листках, а й убезпечить квітку від шкідників. Якщо ви довго не поливали рослину, врятувати її можна. Але заливати водою квітку одразу не варто. Розмочивши сухий грунт, кількість води збільшують поступово. Спатифіллум може в'янути і при недостатній вологості. У цьому випадку допоможуть обприскування і протирання листя. Рослину можна поставити в піддон з вологим керамзитом. Також жовтизна може з'явитися, якщо квітку атакували шкідники.

Жовтіє та засихає листя Спатифіллума
Жовтіє та засихає листя Спатифіллума