Щитівка - методи боротьби та профілактикаЩитівка - методи боротьби та профілактика

Щитівка – боротьба та профілактика

Опис та особливості щитівки

Щитівка, а також псевдощитівка - це шкідлива комаха, яке може вражати різні рослини. Щитівка, латинська назва - Diaspididae. Сімейство напівжорсткокрилих комах з надродини червців, належить до підвиду кокцидів. У сімействі понад 2400 видів. Тіло зверху покрите восковим щитком (звідси і назва комахи).

Всі щитівки відрізняються тим, що мають захисні щитки і виглядають на рослині як бляшки. Ротовий апарат у всіх щитівок сосущий. Відрізняються вони тільки розмірами і забарвленням. Особливо небезпечна щитівка тому, що лише через декілька годин після виходу з яєць, личинки вже розселяються по всій рослині і тут же починають висмоктувати з неї всі соки, а листова поверхня суцільно покривається щитками.

Самки не мають кінцівок, але у них сильно розвинений сосущо-колючий ротовий апарат. Самці вміють літати і повзати, але їх основним завданням є запліднити якомога більше партнерок, а потім померти. Комахи відкладають багато яєць, з яких з'являється молодняк. Юні шкідники швидко переміщаються по рослинах, посилюючи зараження.

Існує кілька різновидів цих комах, що відрізняються забарвленням, розмірами,та смаковими вподобаннями. Наприклад одні вражать пальмові рослини, інші - кактусові, а іншим довподоби ураження фікусів.

Псевдощитівки - інше сімейство (Coccidae, або Lecaniidae) того ж підряду кокцид. Вони значно більші - 3-7 мм. У псевдощитівок щитка немає, висохле тіло самки служить щитом для яєць і личинок.

Псевдощитівки - інше сімейство того ж підряду кокцид
Псевдощитівки - інше сімейство того ж підряду кокцид

Причини появи щитівки

Причиною появи комах стає підвищена вологість, особливо в міні-тепличках. У літню сонячну погоду краще винести квіти на свіже повітря: протяг і яскравий ультрафіолет уповільнює розвиток паразитів.

Ознаки ураження щитівкою

Щитівка розпізнається досить просто. Зовні вони схожі на маленькі опуклі горбки або бляшки, які мають округлу форму. Забарвлення у них може бути різним. Так, вони можуть бути пофарбовані в зелений, жовтий або коричневий колір. Найчастіше вони кріпляться вздовж жилок на листках як на зовнішній, так і на внутрішній стороні.

Щитівка виділяють липкий слиз, який помітно навіть при поганому освітленні. По ній досвідчені квітникарі відразу визначають появу паразитів. Речовина покриває частини рослини і поступово стікає на край горщика і підвіконня.

Якщо намагатись зняти щитівку з рослини і вона важко відокремлюються від листа, значить це вже доросла стадія щитівки.

Уражена щитівкою кімнатна рослина
Уражена щитівкою кімнатна рослина

Поразка псевдощитівкою - шкідник висмоктує клітинний сік з листя, стебел і плодів. В результаті на пошкоджених місцях утворюються жовтуваті або червоно-коричневі плями, які можуть привести до відмирання частин рослини.

Щитівка - як боротись

Після того як на рослині виявиться навіть одна щитівка, її потрібно негайно прибрати подалі від інших. Також обов'язково треба перевірити ті домашні квіти, що знаходилися поруч із зараженою рослиною.

Для початку вам потрібно підготувати мильний розчин і ватний тампон (невелику м'яку щітку). Вата зволожується в розчині. Потім нею треба ретельно протерти кожен лист з двох сторін, а ще не забудьте обробити стебла.

Після того як рослину буде оброблено механічним способом (очищено від дорослих щитівок), її потрібно обов'язково обприскати інсектицидом. Також хімікатом повинна бути оброблена поверхня, де стояла і стоїть рослина. І не забудьте про поверхню вікна, так як і там можуть знаходитися личинки цієї комахи.

Хімічні препарати у боротьбі зі щитівкою

  • Актеллік. Розвести ампулу в 1 л води і обробити в період появи шкідника. Витрата розчину до 2л на 10 кв.м. Не більше 4 обробок. Термін очікування - 3 дні.
  • Банкол - це засіб контактно-кишкової дії володіє несильним запахом і знищує сисних, а також          гризуxb[] шкідників.
  • Актара. Невисокі квіти краще полити під корінь, а великі обробити по листу і стовбурах.
  • Фосбецід. Обработку цими препаратами (вони токсичні) краще проводити поза приміщенням (20 мл на 10 л води).

Під час процедур приділяють максимум уваги до зворотного боку листка, так як шкідник вважає за краще ховатися в цих місцях. Обов'язково протирайте їх одним з інсектицидів. Якщо не боротися з кладками, тоді через кілька днів новий виводок збільшить популяцію.

Обробка рослини мильним розчином
Обробка рослини мильним розчином

Всі хімічні засоби дуже токсичні, тому обробку в домашніх умовах не можна проводити без захисного одягу. Обмежте доступ дітям і тваринам до рослини, яку обробляєте під час і після процедури. Якщо у препарату різкий запах, тоді рекомендуємо лікувати квіти поза приміщенням на відкритому повітрі.

Народні засоби боротьби

Комахи захищені від зовнішнього світу твердим панциром, тому уражені місця зчищають зубною щіткою або спонжиком. Регулярно обприскують розчином: спирт - 10 мл; рідке мило - 15 мл; тепла вода - 1 л.

Перед використанням суміш рекомендуємо протестувати на листках і стеблах рослин, так як існують квіти, які чутливі до алкоголю. У цьому випадку розчин наносять тонким пензлем на уражені місця.

Пам'ятайте: перед обприскуванням обов'язково прикривайте грунт плівкою.

Серед популярних методів боротьби з шкідниками залишається відвар гіркого перцю. Дрібно нарізають 50 г сировини, заливають водою і кип'ятять 5 хвилин. Рідинe настоюють протягом доби, а потім використовують для обробки уражених рослин.

Хороший ефект дає мильно-масляна емульсія домашнього приготування: в склянці води збивають 5-10 г мила або порошку до утворення піни, потім додають 20-30 г машинного масла. Цією сумішшю, попередньо закривши землю в горщику плівкою, обробляють всю рослину і витримують 6-12 годин. Змивають холодною водою. Таку обробку треба провести 2-3 рази з інтервалом 7-10 днів.

Для орхідей розчин зі спиртом не підійде!
Для орхідей розчин зі спиртом не підійде!

Часниковий настій від щитівки. П'ять зубчиків часнику подрібнюють і розтирають у ступці, заливають склянкою води і настоюють під кришкою в темному місці кілька годин. Обмивають листя або змащують їх м'яким пензликом. Для обприскування настій фільтрують через 3 шари марлі.

Цибулевий настій - теж хороший засіб в боротьбі зі щитівкою. Одна середня цибулина подрібнюється і настоюється в склянці води кілька годин. Далі все, як з часниковим настоєм.

Профілактика щитівки

Щоб запобігти появі даних паразитів на ваших кімнатних рослинах достатньо періодично регулярно провітрювати проміщення, забезпечити хороше освітлення рослині, періодично оглядати рослину на наявність шкідників.