Самшит

Самшит - загальні характеристики

Cамшит - красивий вічнозелений чагарник, який популярний майже у всіх куточках Європи, Азії та Північної Америки. Цінують його за декоративність, невибагливість, густу крону і простоту її формування. З самшиту створюють складні живоплоти, прикрашають ним газони, обрамляють клумби, оформляють бордюри. В саду він використовується як найважливіший основний елемент. І, що важливо, він дуже стійкий до морозів і температурних перепадів, тому легко переносить зиму на прибудинкових ділянках.

Друга назва самшиту - буксус. Належить він до однойменного сімейства і спочатку відбувається з Середземноморських регіонів і Східної Азії. Ростуть кущі повільно, але в результаті формують густу і пружну крону. Ландшафтні дизайнери миттєво оцінили таку знахідку. Будинки самшит відмінно відчуває себе в вазонах. Деякі сорти підходять навіть для мініатюрних роз бонсай.

Самшит - красивий вічнозелений чагарник
Самшит - красивий вічнозелений чагарник

Залежно від сорту і умов життя, висота самшиту може досягати 12 м, але на це йде багато років, адже середній приріст за рік - близько 6 см. Спочатку пагони - витончені, тонкі і зелені, і тільки згодом темніють і дерев'яніють.

Листя самшиту - округлі, блискучі, на короткому черешку, іноді трохи витягнуті. Вони цілісні, гладкі, глибокого зеленого кольору, з жолобком по центру. Навесні чагарник цвіте. Він покривається дрібними, але запашними метельчатими суцвіттями. Плід самшиту - трехгнездовая коробочка з продовгуватими чорними насінням.

Поради по догляду

Полив.Додатковий полив потрібен тільки, якщо занадто довго не було опадів. Самшит не боїться коротких посух. Точно також він переносить спеку і морози до-20С.

Вологість.Легкий і акуратний душ періодично використовується, щоб змити бруд з листя.

Грунт.Землю потрібно періодично рихлити і прибирати бур'яни. Для мульчування використовується торф.

Підживлення.Чим частіше ви стрижете кущ, тим регулярніше його потрібно підгодовувати, щоб рослина встигало відновлюватися. Є спеціальні комплексні добрива для вічнозелених видів. Склад підбирається під сезон. У теплу пору року і період активного росту, наприклад, не вистачає азоту і фосфору. Восени зверніть увагу на суперфосфат і калійну сіль, але розводите мінеральний розчин так, щоб не обпекти корінь. Категорично не можна користуватися концентрованими добривами.

Готуємо самшит до зими

Після того як на вулиці стане холодніше мінус 10 градусів, потрібно обов'язково вкрити самшит. Перш ніж приступити до безпосереднього укриття рослини, штамбові форми необхідно підготувати, підв'язавши їх до опори. Це вбереже досить крихкий стовбур від рясного снігопаду. Потім необхідно штамб цілком обернути нетканим матеріалом. А можна при бажанні використовувати лапник, обв'язавши їм штамб.

Якщо штамб дорослий, то його можна лише побілити, а крону при цьому необхідно обв'язати тканиною.

Якщо самшит вирощується в якості бордюру або живоплоту, то його так само необхідно повністю накрити на зимівлю. Для цього використовується мішковина або нетканий матеріал, який згортається в 2-3 шари. Для закріплення країв матеріалу їх просто присипають грунтом. Перш ніж накрити кущики, їх необхідно пов'язати, так як велика кількість мокрого важкого снігу можуть зашкодити гілкам. Живці, які вкоренилися, а також молоденькі кущики необхідно обв'язати ялиновим гіллям, при цьому пристовбурні круги треба обов'язково присипати шаром мульчі (голки хвойних дерев або торф).

Прибрати покривний матеріал потрібно відразу ж після настання весняного періоду, так як перебуваючи в теплі, кущ починає пріти. Знімати укриття необхідно в хмарний день і при цьому на кущику слід залишити 1 шар лутрасила, мішковини або спанбонду, а також невелику кількість гілля. Це необхідно для того, щоб притінити чагарник. До яскравих сонячних весняних променів самшит слід привчати поступово.

Обрізка самшиту

Обрізку слід проводити в квітні або в перші травневі дні. Найчастіше кущикам самшиту під час стрижки надають форму конуса, куба або кулі. Культивувати самшит можна і в якості штамбового деревця. Для цього необхідно вирізати під самий корінь всі стебла, крім найбільш сильного. Ті молоденькі стебла, які ростуть вгорі центрального штамбового стебла, обрізають, надаючи їм, як правило, форму кулі. Слід пам'ятати, що один раз сформувавши кущик, вам треба буде лише час від часу поправляти його форму, а все тому що самшит відноситься до повільно зростаючих рослин. При цьому, як правило, обрізати потрібно лише відростаючі молоденькі стебла, а старим може знадобитися коригування лише в разі, якщо форма куща буде втрачена остаточно.

Обрізка не заподіює кущику ніякої шкоди, і чим частіше ви будете робити стрижку, тим густішим він буде ставати. Фахівці радять підстригати самшит регулярно 1 раз на місяць. Але при цьому слід врахувати, що чим більш частими будуть обрізки, тим частіше потрібно проводити полив і підгодівлю. Справа в тому що кущику потрібно відновлювати свої сили, заповнювати ті поживні речовини, які були втрачені разом з відрізаними листовими пластинами.

Обрізка самшиту
Обрізка самшиту проводиться навесні

Розмноження самшиту

Самшит розмножується класичними способами: насінням, живцями і відводками.

Насіння практично не використовуються в побуті. Вони легко втрачають схожість, а сам процес - досить складний і специфічний. Спочатку доведеться обробити посадковий матеріал професійним стимулятором, потім проростити його в зволоженій тканині, провести стратифікацію, створити розсаду під плівкою і постійно удобрювати саджанці.

Живцювання - найпоширеніший метод. З початком весни наріжте зелені неодеревенівші пагони довжиною близько 15 см, видаліть знизу все листя, залиште їх на день в стимуляторі і висадіть в грунт. В ідеалі - в родючу і попередньо розпушений грунт з перегноєм і компостом. Іноді вдається навіть обійтися без розсади і відразу висаджувати рослину в відкритий грунт. На вкорінення йде 1-2 місяці. Перший рік взимку обов'язково ретельно вкривати кущ. Саджанці в горщиках краще взагалі прибрати в приміщення.

Самшит розмножується насінням, живцями і відводками
Живцювання - найпоширеніший метод розмноження самшиту

Розмноження відводками - ще одна проста і ефективна техніка. Для цього молодий нижній пагін просто нахиляють до грунту і фіксують в такому положенні. Верхівці обов'язково потрібен опорний стержень. Потім поливайте і удобрюйте не тільки материнський кущ, а й майбутній саджанець. Згодом він вкорениться, і тоді його можна буде відокремити і пересадити.

Пересадка самшиту

Самшит рекомендується пересаджувати навесні. Справа в тому, що за літо і осінь він встигне добре вкоренитися і благополучно перенесе зимівлю. Пересадку дорослих екземплярів треба проводити разом із земляною грудкою. Правила пересадки ідентичні тим, що використовуються при висадці у відкритий грунт саджанців. Якщо ви будете слідувати цим правилам, то рослина досить швидко і легко вкорениться на новому місці.

Пересадка самшиту
Пересадка самшиту проводиться навесні

Шкідники та хвороби

Одна з особливостей самшиту, яку найбільше цінують садівники - його стійкість до захворювань і паразитам. У всіх основних сортів хороший імунітет і стійкість до зовнішніх подразників.

Найбільш небезпечним шкідником для цієї рослини є самшитовая галлица. У перші літні дні вона виробляє кладку своїх яєць в ті молоденькі листові пластини, які знаходяться на верхівках стеблах. Личинки в'їдаються в листову тканину і залишаються там на зимівлю. І вже в травні з утворених лялечок з'являються дорослі особини.

У тому випадку, якщо даних шкідників на рослині дуже багато, то воно починає засихати і відмирати. Позбутися від цієї шкідливої комахи можна за допомогою Карбофоса, Тагора, Актара, фуфанон. Через 1,5 тижні після обробки огляньте самшит, якщо особливих поліпшень немає, то обробіть його вдруге. Дані інсектицидні засоби допоможуть позбутися від войлочніка. Про зараження їм можна дізнатися по здуттях на листових пластинах, а також пагони починають в'янути. Ще ці засоби допоможуть позбутися від павутинного кліща, який може з'явитися під час тривалої посухи.

Ця рослина може заразитися некрозом пагонів, при цьому на листових пластинах з'являються цятки, а верхівки гілок починають відмирати. Для того щоб позбутися від такої хвороби, знадобляться фунгіцидні засоби, і як правило, проводиться кілька обробок з перервами. Найнебезпечнішим для даної рослини є рак. У зараженого кущика потрібно зрізати уражені частини, при цьому треба обов'язково захопити ще здорову деревину. Після цього зрізи слід обробити фундазолом.