puansetiya-doglyad-v-domashnix-umovah

Різдвяна квітка пуансетія

Які особливості має пуансетія

Пуансетія або молочай прекрасний є символом достатку і затишку. Цю рослину не випадково називають «різдвяна зірка» або «Віфлеємська зірка», так як саме в різдвяні дні її яскраві квіти-зірочки спалахують над зеленню листя. Точніше кажучи, декоративний вигляд їй надають не квіти, вони у неї дрібні і непоказні, а листя, яке яскравим вінком обрамляє їх.

Пуансетія - відноситься до роду Молочай родини Молочайні, в природі росте у тропіках Мексики і Центральної Америки. Це вічнозелений чагарник, що досягає в місцях існування чотириметрової висоти, в культурі ж пуансетія є кущиком заввишки 30-50 см.

Селекціонерами виведені різні сорти з приквітками червоного, абрикосово-рожевого, жовто-лимонного, вершково-білого відтінку, і навіть з плямистим забарвленням.

Різноманіття забарвлення пуансетії
Різноманіття забарвлення пуансетії

Квітучу пуансетію купують у крамниці і дарують близьким на Різдво. Зазвичай після цвітіння вона гине, але якщо ви докладете деяких зусиль, то зможете зробити зі своєї одноразової пуансетії багаторічник, що прикрашає ваш будинок кожне Різдво. Ця квітка невибаглива і тому при створенні необхідних умов буде прекрасно рости в будинку.

Покупка пуансетії

Дуже важливо відповідально поставитися до покупки пуансетії. Екземпляри, що надходять у продаж не завжди транспортуються в комфортних умовах для рослини. Тому не варто сподіватися, що період адаптації до кімнатних умов буде легким. Вибираючи рослину, в першу чергу варто звернути увагу на грунт, який повинен бути не надто перезволожений. Бутони мають бути нерозпущеними - це означає, що життєвий цикл рослини тільки починається. Життєвий цикл пуансетії складається з зимового цвітіння, періоду спокою і періоду росту.

Вдома квітку необхідно поставити на світлому підвіконні, обов'язково без протягів. Температура в кімнаті, в період акліматизації, повинна бути не менше 16 градусів. Звикає пуансетія до домашніх умов приблизно протягом 3 тижнів. Приблизно через цей час, її слід пересадити в універсальний грунт з додаванням трохи піску і вермикуліту, не забуваючи при цьому про дренажі. Дотримання цих правил дозволить милуватися яскравими приквітками пуансетії ще 4 місяці.

Відомі назви пуансетії - «молочай прекрасний», «різдвяна зірка» або «Віфлеємська зірка»
Відомі назви пуансетії - «молочай прекрасний», «різдвяна зірка» або «Віфлеємська зірка»

Купувати пуансетію в зимовий час на ринках не рекомендується, так як є ризик отримати рослину з підмерзлими корінням.

Поради по догляду

Освітлення.Пуансетія в період росту любить освітлені, навіть сонячні місця, захищені від протягів. Перебування в літню пору на свіжому повітрі пуансетії буде тільки на користь. Якщо немає можливості забезпечити їй літні канікули на балконі або на дачі, то кімнату, де знаходиться пуансетія, слід часто провітрювати, не допускаючи протягів.

При нестачі світла взимку, під час цвітіння, рослина може скинути листя. Тому у вечірній час їй необхідно забезпечити досвічування. В осінні місяці перед цвітінням пуансетії, навпаки, потрібен укорочений світловий день.

Температура. Ця рослина південна, потребує тепла, оптимальна температура - 18-20 градусів, але може рости і в приміщенні при температурі 25 градусів. Пуансетія не переносить різких коливань температури та переохолодження.

Полив.  Поливати пуансетію потрібно таким чином, щоб земляний ком повністю просочувався водою, але і в піддоні вода не повинна залишатись. Між поливами верхній шар грунту повинен трохи просохнути, але сильно пересушувати рослину не слід, від цього також можуть почати обсипатися листя.

В період з січня по березень полив повинен бути мінімальним.

Вологість повітря.  Причиною невдач у вирощуванні пуансетії може бути занадто сухе повітря. Знижена вологість згубно впливає на рослину, вона може скинути листя. До того ж висока температура в приміщенні і низька вологість сприяє розмноженню головних ворогів пуансетії - павутинного червоного кліща. Тому часті обприскування теплою водою підвищать вологість повітря і допоможуть в боротьбі з шкідниками.

В період цвітіння пуансетія любить зволоження
В період цвітіння пуансетія любить зволоження

Грунт. Для пуансетії ідеально підходить слабокислий (рН близько 6) субстрат. Оптимальний склад грунту: глинисто-дернова, листова і дернова земля з додаванням піску в пропорції 3:2:1:1. Важливо подбати про хороші дренажі для рослини.

Підживлення. Удобрювати рослину потрібно регулярно, починаючи з весни, коли пуансетія на активній стадії росту. Підійде будь-мінеральне комплексне добриво: гранульоване або рідке. Інтервал підживлення - 2-3 тижні. Також з весни по осінь періодично дуже добре проводити позакореневе підживлення добривом, що містить мікроелементи (залізо, молібден, цинк), розводячи його в невеликій концентрації. Листя від цього набувають більш яскравого і свіжого вигляду.

Пересадка.Пуансетія потребує щорічної пересадки, проводити яку краще всього навесні (квітні-травні). У березні стебла обрізають на третину і залишають рослину в теплій кімнаті. Важливо, щоб в цей час рослина отримувала достатню кількість сонячного світла. Поливати потрібно злегка теплою водою.

Коли з'являться листки пуасетію пересаджують в горщик трохи більший від попереднього. Після пересадки пуансетію переставляють в тепле місце з постійною температурою в 20 градусів і починають рясно поливати і обприскувати.

Коли з'являться нові пагони, слід залишити тільки 5-6 найпотужніших, інші потрібно видалити. Зрізані пагони можна використовувати як живці для розмноження пуансеттии.

Обрізання.Пуансетія росте досить швидко. Щоб вона не стала занадто великою, її після цвітіння, необхідно коротко обрізати. Квітку обрізають, залишаючи стебла висотою близько 10 см від землі. Надалі просто підтримують гарну форму крони.

Для цвітіння пуансетію потрібно обрізати
Для цвітіння пуансетію потрібно обрізати

Як розмножується пуансетія

У природних умовах пуансетія розмножується насінням, але в домашніх умовах для розмноження пуансетії використовують вегетативний спосіб розмноження живцями, які нарізають на початку літа. Довжина живця має бути 7-10 см; щоб на ньому було не менше 3-6 хороших бруньок, зріз повинен проходити безпосередньо під вузлом.

Пагони рослини містять молочний сік, тому живці ставлять в теплу воду, щоб він стік. Після цього дають підсохнути і садять в грунт, що складається з суміші торфу і піску в рівних пропорціях.

Так як у пуансетії коренева система не велика, їх садять в літрові горщики по 2 живці, попередньо вмочивши в стимулятор росту коріння. Саджанець заглиблюють не більш, ніж на 1 см, інакше він може загнити. Необхідно підтримувати температуру в межах 24-28 градусів. Ємності з живцями необхідно постійно обприскувати і провітрювати. Вкорінюються живці близько 3 тижнів. Щоб рослина надалі гілкувалася, її обрізають.

Цвітіння пуансетії
Цвітіння пуансетії

Підготовка до цвітіння в період спокою

Щоб цвітіння пуансетії не було одноразовим, а порадувало красивими квітками на наступне Різдво необхідно забезпечити їй правильний догляд під час спокою.

Після періоду цвітіння, протягом 6 тижнів, полив зменшують - до того як листочки почнуть в'янути. Поливають рослину тільки після цілковитого висихання грунту.

В кінці березня стебла вкорочують на 1/3 і пересаджують в кімнатний горщик з хорошим дренажем в грунт з дернової, листової землі, перегнилого компосту, піску і торфу, взятих в рівному співвідношенні.

У третій декаді вересня, протягом 8 тижнів, для пуансетії світловий день скорочують до 10 годин. Після закінчення цього часу її переносять в темне місце або накривають не пропускаючим світло матеріалом. Це необхідна умова для закладання бруньок і фарбування приквітників. Освітлення, навіть приглушене, затримує розвиток бруньок і провокує бурхливий вегетативний ріст.

Пуансетія - чудовий подарунок на Новий Рік чи Різдво
Пуансетія - чудовий подарунок на Новий Рік чи Різдво

Шкідники та хвороби

Найбільш часто пуансетія піддається нападу трипсів, павутинного кліща і борошнистого червця. Але якщо вчасно виявити паразитів, то позбутися від них буде не так вже й складно.

Для цього необхідно протирати листя мильним розчином, після чого сполоснути квітку під теплим душем. Коли будете промивати рослину під душем, не забудьте прикрити грунт поліетиленом або іншим водонепроникним матеріалом.

Якщо рослина захворіла сірою гниллю, то необхідно знищити уражені частини рослини і скористатися спеціальним протигрибковим препаратом.

Можливі труднощі у вирощуванні пуансетії

  • Жовтіє і опадає листя - квітка знаходиться на протязі.
  • З'являються плями, суцвіття бліднуть - на листя потрапляє велика кількість води.
  • Листя і суцвіття опадають - загнивання коренів від надмірного перезволоження грунту.
  • Жовті або коричневі краї листя, суцвіття опадають - занадто сухе повітря в приміщенні.
  • Різке опадання листя - занадто низька температура повітря або протяги; недолік світла.