Підсніжник - догляд, висадка в саду

Підсніжники

Особливості підсніжників

Підсніжники відносяться до дрібно-цибулинних рослин з сімейства амарилісових. Це багаторічна квітуча рослина, період цвітіння припадає на кінець зими і ранню весну.

У ботаніці можна знайти інший термін цієї рослини - galantus, що в перекладі з грецької мови означає «молочна квітка». В Англії підсніжник називають «сніговими краплями», в Німеччині - «сніговими дзвіночками», в Чехії підсніжник - «сніжинка», а в Болгарії - «задирака».

В українській мові поширені такі назви підсніжника як пролісок, скоролісок, просерен. Деякі види занесені до червоної книги України.

У висоту підсніжники досягають 20-25 см. Квіти підсніжника білого кольору, мають зелені плями з самого краю пелюсток (рослини інших квітів підсніжниками не є). Витончену подібну на дзвіночок форму підсніжнику надає будова його пелюсток: квітка має шість пелюсток, три з яких - зовнішні (довші), три - внутрішні (короткі). Деякі з пелюсток прикрашені зеленою плямкою.

В українській мові поширені такі назви підсніжника: пролісок, скоролісок, просерен.
В українській мові поширені такі назви підсніжника: пролісок, скоролісок, просерен.

Підсніжники більшу частину року проводять під землею у вигляді цибулин, активними вони стають тільки з осені (цибулини "прокидаються" і приймаються дорощувати коріння) і до весни (коли починають рости, починають цвісти і набирають сил для нового сезону).

Які підсніжники вибрати для посадки в саду

Цибулини з квітками, що вже розкрилися купувати не рекомендується, тому що після висадки у відкритий грунт вони засохнуть і відімруть. Однак цибулинка не ​​відімре, але в наступному сезоні цвітіння у такого кущика буде дуже слабким, а в деяких випадках він не зацвіте зовсім.

Цибулини рекомендується вибирати важкі і щільні, при цьому захисні оболонки повинні бути цілими. Також краще якщо у посадкового матеріалу не буде ознак початку росту (зачатків квітконосів або корінців), в іншому випадку його треба буде посадити у відкритий грунт відразу ж після покупки.

На цибулинках можуть бути присутні порізи, але стежте за тим, щоб не було травмовано лусочки. Битий або пом'ятий посадковий матеріал купувати не варто, так як велика ймовірність того, що прим'яті ділянки почнуть гнити.

Куплені цибулини не слід зберігати довше 4 тижнів. Однак якщо доводиться зберігати посадковий матеріал довше, то його рекомендується помістити в перфорований пластиковий пакет, при цьому цибулинки необхідно пересипати тирсою або стружкою.

Підсніжники - перші вісники весни
Підсніжники - перші вісники весни

Підсніжники - догляд в саду

Поради по висадці підсніжників Для посадки пролісків слід вибирати відкриті сонячні ділянки, однак їх можна вирощувати і в затіненому місці під кущами або деревами. Найкраще для вирощування підсніжників підходить вологий, пухкий і добре дренований грунт. Ділянки з глинистим і важким грунтом, а також ті, де спостерігається застій води, для посадки пролісків не підходить.

Такі квіти мають можливість регулювання глибини посадки, так, якщо їх висадити надмірно глибоко, то у кущика на квітконосі сформується нова цибулинка, на тій глибині, яка йому необхідна. Якщо ж цибулини навпаки посадити на невелику глибину, то станеться їх поступове зменшення, проте вони почнуть інтенсивно приростати дітками. Висаджувати галантуси в грунт слід на глибину не менше 50 мм.

Найбільш ефектно виглядають посадки пролісків, що складаються з 10-30 кущиків.

Коли висаджувати Досвідчені садівники рекомендують купувати і висаджувати у відкритий грунт цибулинки пролісків в липні-вересні. Якщо осінній період тривалий і теплий, то висадку цибулин можна виробляти до листопада.

Грунт. Навесні в грунті часто буває застій води. Потрібно стежити, щоб не було надлишку вологи, і якщо такий факт виявиться, ситуацію покращить внесення в важкий грунт піску. По весні рослини бажано підгодувати. У грунт вносять деревну золу або мінеральні добрива, що не містять азот. Восени грунт удобрюють перегноєм або компостом.

Пересадка. Пересаджувати проліски рекомендуються раз в п'ять-шість років. Тому що за 1 рік на цибулині формується близько 2 діток, а протягом 6 років їх наростає досить багато, і вони починають відчувати брак поживних речовин. У зв'язку з цим цибулинки слід регулярно викопувати, розділяти і розсаджувати.

Робити це потрібно "по зеленому", тобто відразу ж після відцвітання, коли ще зелене листя, і з грудкою землі.

Пересаджувати підсніжники рекомендуються раз в п'ять-шість років
Пересаджувати підсніжники рекомендуються раз в п'ять-шість років

Обрізання після цвітіння. Коли кущики відцвітуть, листя обрізають не відразу, а лише після того, як вони самостійно відімруть, в іншому випадку процес відновлення цибулинки буде порушений, і в наступному сезоні кущик може не зацвісти. А ще листя сприяє накопиченню цибулинами поживних речовин, завдяки цьому вони зможуть нормально пережити зиму в грунті.

Як розмножувати підсніжники

Пересаджують і поділяють кущик на частини, поки листя у проліска ще не до кінця зів'яло і засохло. Розділяти потрібно неочищені від залишків грунту цибулинки. Після того як місця зрізів будуть оброблені товченим вугіллям, цибулинки відразу ж висаджують в лунки на постійне місце.

Пролісок можна виростити і з насіння, при цьому потрібно врахувати, що така культура прекрасно розмножується і самосівом. Перше цвітіння, вирощених з насіння, рослин настане лише через 4 або 5 років після появи сіянців.

Хвороби підсніжників

Галантус при вирощуванні в саду може вразити вірусне або грибкове захворювання. На надземній частині ураженої вірусним захворюванням рослини утворюються мітки і штрихи блідо-жовтого або зеленуватого забарвлення, фактура листової пластини стає бугристою, а кромка листя загортається. Вражений кущик необхідно якомога швидше викопати і знищити, при цьому ділянка, де він вирощувався, слід пролити міцним розчином марганцевого калію.

Якщо на листках утворюються штрихи коричневого або чорного забарвлення, то це говорить про те, що рослина уражена іржею. Якщо ж підсніжник захворів сірою гниллю, то на його поверхні утворюється пухнастий наліт сірого забарвлення. Частини рослини, уражені хворобою, необхідно вирізати і знищити, при цьому самі кущики і поверхню грунту біля них потрібно обприскати розчином фунгіциду, який готується строго по інструкції, яка додається до препарату.

На листі також можуть з'явитися цятки жовтого забарвлення, це може бути пов'язано з тим, що рослина уражена хлорозом через брак в грунті заліза або поганого дренажу. Щоб вилікувати пролісок, в грунт слід внести залізо в хелатній формі.

Шкідники, що вражають підсніжники

На такій культурі можуть оселитися нематоди, а також гусениці метеликів-совок. Гусениці совок травмують цибулинки проліска, їх збір і знищення проводять восени разом з прополкою.

Позбутися від нематод дуже складно. Нематоди - це дрібні черв'яки, але їх неможливо розгледіти неозброєним оком. У кущика, на якому оселилися такі черв'яки, по кромці листових пластин утворюються неправильні пухлини блідо-жовтого забарвлення. На розрізі цибулинки чітко помітно темну плямку, яка відділяє здорову її частину від хворої. Всі заражені кущі необхідно витягти з землі і спалити. Цибулинки здорових рослин необхідно викопати, з них видаляють залишки грунту, а потім їх витримують від 3 до 4 год в теплій воді (від 40 до 45 градусів). Ділянка, заражена нематодами, не використовується для вирощування будь-яких культур на протязі не менше п'яти років.

Ще проліскам можуть нашкодити такі гризуни, як миші і кроти, вони травмують цибулинки, що знаходяться в грунті, а можуть і забрати їх у свою нірку. Ті ділянки на цибулинці, які були погризені, як правило, загнивають, у кущиків сповільнюється ріст. Пошкоджені цибулини треба викопати і вирізати всі загнилі ділянки до здорової тканини. Місця зрізів обробляють товченим вугіллям або деревним попелом, після чого чекають, поки вони підсохнуть.

Щоб не допустити пошкодження цибулинок гризунами, їх не слід висаджувати на ділянці, в діаметрі 3 м якого є трав'янисті або багаторічні рослини з дернинами, які формують куртину. Справа в тому, що в них вважають за краще селитися миші, але від власного гнізда гризуни не відходять далі ніж на 3 м. Щоб позбутися від кротів, на ділянці рекомендується розмістити кілька приманок з отрутою або пасток.

Нашкодити підсніжникам можуть підземні слимаки, слід врахувати, що вони вважають за краще жити в глинистому родючому ґрунті. Щоб очистити ґрунт від таких шкідників, використовують спеціальні препарати. З метою профілактики при посадці рослини цибулину в лунці засипають по верхівку річковим грубозернистим піском, а потім ямку доверху заповнюють звичайним грунтом.