Як підготувати сад до зими

Підготовка саду до зими. Що робити восени в саду

Підживлення садових рослин восени

Що потрібно зробити в саду восени? Обов'язково підгодувати дерева.

Навіщо це потрібно.

Восени рослини запасають на зиму поживні речовини. І чим більше вони їх накопичать, тим простіше їм буде переносити несприятливу погоду. Однак в цей час в грунті дуже мало поживних речовин - все було використано влітку. Тому осінні підгодівлі треба робити обов'язково.

Як це зробити.

Для кожної плодової рослини існують свої час і норми підгодівлі (дози вказані на 1 рослину).

Яблуні та груші удобрюють відразу після збирання врожаю: 1,5 склянки суперфосфату і 1 стакан сульфату калію.

Сливу і аличу - після збору плодів: 3 ст. ложки суперфосфату і 2 ст. ложки сульфату калію.

Вишню і черешню - в кінці вересня: 1 стакан суперфосфату і 3 ст. ложки сульфату калію.

Смородину - в кінці вересня - початку жовтня: 0,5 склянки суперфосфату і 1 стакан сульфату калію.

Агрус - в кінці вересня - початку жовтня: 1,5 ст. ложки суперфосфату і 4 ст. ложки сульфату калію.

Ще корисно присипати пристовбурні круги перегноєм або компостом - вони теж підвищують зимостійкість рослин. Під ягідники органіку закладають щороку, а під плодові дерева - раз в 3 - 4 роки.

Але ні в якому разі не можна вносити восени мінеральний азот і свіжий гній! Вони затягують визрівання деревини, що сильно знижує зимостійкість.

Полив садових рослин восени

Навіщо це потрібно.

Саме вода розносить по рослинам поживні речовини, які допомагають пережити суворі зими. Тому в саду треба обов'язково провести вологозарядковий полив.

Як це зробити.

Роблять його в жовтні, коли опаде листя. Грунт в цей час треба промочити на глибину 40 - 60 см. Щоб цього домогтися, під кожну рослину треба вилити: на піщаних грунтах - 4 - 5 відер води, на суглинках - 6 - 7, на глинистих - 8 - 9.

Вологозарядний полив треба робити обов'язково, навіть якщо йдуть дощі!

Обрізка дерев восени

До настання морозів в суху погоду проведіть обрізку плодових дерев. За допомогою гострого секатора або садової пили повністю видаліть сухі, пошкоджені, хворі і ростуть усередину крони гілки. Після чого зрізи обробіть розчином мідного купоросу (1 ч.л. речовини розчиніть в 1 л води) і замажте садовим варом або олійною фарбою.

Осіння побілка дерев

Щоб захистити дерева від шкідників і весняних сонячних опіків, побілити стовбури до основи нижніх скелетних гілок. Використовуйте готову побілку (продається в садових магазинах) або приготуйте її самостійно: 3 кг вапна і 500 г мідного купоросу розведіть в 10 л води.

Підготовка до зими кущів

Восени у ягідних кущів видаліть непотрібну поросль, хворі, засохлі і старі гілки.

Крім того, у чорної смородини обріжте під корінь всі гілки віком старше 5 років, у червоної і білої смородини виріжте гілки старше 8 років. Це дозволить молодим паросткам навесні швидше почати ріст. Щоб кущі краще перезимували, після обрізки підгодуйте їх калійно-фосфорним добривом (наприклад, використовуйте по 1 ст.л. суперфосфату і сірчанокислого калію на кожну рослину).

Кущі агрусу восени удобрюють 30-50 г подвійного суперфосфату (вносять в землю на глибину 7 см) і 20-25 г сульфату калію під кожен кущ. Під перекопування можна вносити 2-3 ст. золи на кущ. Обрізають кущі восени щорічно, після досягнення ними 6-річного віку. Видаленню підлягають всі сухі, хворі та непродуктивні гілки. Кореневу поросль обрізають в міру відростання.

На кущах річної малини виріжте все отплодоносившие, хворі і загущающие кущ гілки. Залиште тільки здорові однорічні пагони. При необхідності пригни їх до землі, щоб рослини краще перезимували. Гілки ремонтантной малини виріжте біля самої землі (але можна зробити це і ранньою весною).

Малину ефективно підживити перепрілим гноєм (6 кг на 1кв.м грунту), розведеним курячим послідом (1:12), як альтернативу можна використовувати подвійний суперфосфат в кількості 20 г на 1 м ряду малиннику.

Підліковування садових рослин восени

Навіщо це потрібно.

Чому восени? Так, всілякі непрохані гості докучають нам зазвичай навесні і влітку, восени-то їх немає. Але саме в кінці сезону боротися з ними найпростіше - вони йдуть на зимівлю і не здатні полетіти або поповзти від вашого гніву.

Насамперед треба зібрати всі опалі плоди і ті, що залишилися висіти на деревах в зиму. Причому не просто зібрати, а ще і спалити! Або закопати глибоко в грунт - на 50 см, не менше.

Підліковування садових рослин восени

Як це зробити.

Потім треба згребти все опале листя. Якщо шкідників і хвороб влітку було небагато, листя можна укласти в компостну купу. Але пам'ятайте: їх шар повинен бути не більше 10 - 15 см, а поверх треба обов'язково насипати товстий шар землі або торфу (не менше 30 см). Тільки в цьому випадку навесні наступного року спори грибів і шкідники не зможуть вибратися назовні і загинуть.

Якщо шкідників і хвороб багато, то листя треба згребти і спалити! А ось золу від них можна сміливо використовувати - це прекрасне добриво.

І тільки в тому випадку, якщо шкідників в саду немає (а це буває вкрай рідко), а в наявності тільки хвороби, листя годі й згрібати, адже спочатку це прекрасна мульча, а потім (коли вони почнуть розкладатися) ще й відмінне органічне добриво! А суперечки хвороб вбити дуже просто: треба обприскати опале листя сечовиною (500 - 800 г на 10 л води).

Наступний крок - очистити штамби і товсті гілки дорослих дерев від мертвої кори. Всі личинки і кокони зняти. Але перед тим як приступити до роботи, розстеліть під деревом тканину або папір, щоб потім все сміття і шкідників можна було зібрати і спалити.

Якщо на дереві є лишайники, їх треба зішкребти дерев'яним скребком. Трутовики прибирають за допомогою ножа і стамески.

Штамби і скелетні гілки, уражені хворобами, необхідно зачистити гострим ножем до здорової деревини, потім продезинфікувати рани мідним купоросом (10 г на 1 л води) і замазати тонким шаром садового вару.

Якщо потерпілі тканини кільцем охоплюють гілки, їх вирізують і спалюють. А якщо пошкоджений стовбур, то видаляють все дерево.

Всі сухі і завянувші, з потовщеннями, здуттям, з розтрісканою корою гілки і пагони відразу вирізуйте і спалюйте!

У вишні якомога частіше видаляйте поросль - на ній живиться тля.

І нарешті, під деревами і ягідними чагарниками треба перекопати грунт (за винятком рослин, наприклад обліпихи, у яких коріння розташоване близько до землі - в цьому випадку грунт просто рихлять на 2 - 3 см). Грудки землі розбивати не треба - залиште їх на зиму. Саме в них виявиться більшість шкідників. І коли настануть морози, вони загинуть. Це один з важливих етапів підготовки саду восени.