Петунія

Петунія

Опис рослини

Петунія ( Petunia)  (лат. - Petunia, від фр. petun — тютюн) — рід трав'янистих або напівчагарникових рослин, розміром може виростати від 10 сантиметрів до 1 метра. Петунія гібридного походження прямостояча або сланка рослина, що досить сильно гілкується та досягає у висоту від 20 до 75 см.

Петунія фото
Петунія гібридна

Квіти воронкоподібні, одиночні, розташовані в пазухах листків на короткій міцній квітконіжці. Діаметр квіток від 6 до 12 см, забарвлення біле, жовте, бузкове, фіолетове, рожеве різних відтінків, кармінне і яскраво-червоне, 1-й 2-кольорова, з облямівкою або смугами.

Різноманітні сорти діляться на 2 великих класи: багатоквіткові і крупноквіткові. Завдяки рясному довготривалому цвітінню петунії дуже широко застосовують як садову квітку для оформлення квітників, клумб, рабаток, бордюрів, ваз, балконів і вікон.

Петунія - особливості догляду

Петунія насиченого синього кольору
Петунія насиченого синього кольору

Освітлення.  Петунія добре себе почуває і рясно цвіте на сонці та напівсонячних місцях. Якщо у літні спекотні дні петунія стоїть на південному підвіконні, вона буде гарно цвісти, але нижні листки почнуть сохнути, тому краще переставити рослину у яскраве місце без прямих сонячних променів. Великоквіткові петуніі більш теплолюбиві, ніж дрібноквіткові, у вологу холодну погоду перестають цвісти.

Температура.  Для петунії не потрібно створювати спеціальні температурні умови. Звичайно, при загрозі приморозків варто забрати петунію, що росте у горщиках у більш тепле місце або покрити агроплівкою. Вологість. Обприскування не потребує. У сильну вітряну і дощову погоду варто сховати петунію у захищене місце.

Полив. Поливати петунію слід під корінь, щоб не пошкодити квітки. Поливати петунію улітку потрібно часто, особливо ту, що росте у контейнерах, у літні спекотні дні двічі на день - увечері і зранку.

Грунт.  Землю краще купувати призначену спеціально для квітучих рослин.

Підживлення петунії.  Якщо ви хочете, щоб цвітіння було тривалим і максимально ефектним, систематично підкормлюйте цю рослину. Перше підживлення петунії проводять через 7 днів після посадки у відкритий грунт. Потім підкормки проводять кожні півтора тижні до серпня, використовуючи для цього комплексне добриво, в якому міститься велика кількість калію. Зрідка петунію можна підгодовувати органічними добривами, наприклад, гуміновими добривами або настоєм коров'яку.

Вирощування петуній з насіння

Посів.

Якщо сіяти насіння петунії на розсаду в лютому, то їм знадобиться підсвічування. Більшість садівників воліють проводити висів насіння з середини до кінця березня, при цьому слід врахувати, що через недостатньо довгого світлового дня рівень сходження насіння вкрай низький, тому їх необхідно висівати з запасом. Субстрат для посіву слід брати легкий, пухкий і насичений поживними речовинами. Рекомендований склад субстрату: перепрілий перегній, торф, пісок і дернова або листова земля (2:2:1:2).

Заповніть даною сумішшю ємність, при цьому верхній шар товщиною в 10 мм повинен складатися з просіяного субстрату. За 24 години до висіву суміш грунту необхідно гарненько полити, в цьому випадку насіння по її поверхні можна буде розподілити рівномірно. Насіння перед висівом треба з'єднати з сухим піском. Потім їх рівномірно розподіляють по поверхні субстрату і зволожують з пульверизатора. Ємність зверху треба накрити плівкою або склом. Посіви прибирають в тепле (від 20 до 23 градусів) місце.

 Приблизно через 7 днів повинні з'явитися перші сіянці. Їх потрібно буде щодня 2 рази на добу провітрювати і зволожувати з обприскувача. Дуже важливо в цей період підтримувати в міні-теплиці високий рівень вологості повітря, однак через це на рослинках може розвинутися «чорна ніжка». Щоб цього не допустити, необхідно щодня усувати конденсат з плівки відразу після його появи, а скло потрібно перевертати іншою стороною.

Крім цього сіянці треба систематично обприскувати слабким розчином марганцевого калію. Коли у рослин сформується перша справжня листова пластина, укриття з ємності треба буде прибрати, поверхню субстрату засипати тонким шаром піску, а полив скоротити.

Саджанці петунії
Саджанці петунії

Пересадка петуній у відкритий грунт.

Для вирощування петунії підходить суглинний або супіщаний родючий грунт, при цьому буде дуже добре, якщо перед самою висадкою растеньиц в нього буде внесено перегній або компост. Удобрювати грунт гноєм не рекомендується, тому що через нього можуть розвинутися грибкові захворювання. Для посадки слід вибирати добре освітлену відкриту ділянку. Висаджувати розсаду необхідно навесні тоді, коли не буде загрози зворотних заморозків (як правило, з середини до кінця травня). Висадку потрібно здійснювати ввечері або в дощовий день.

Під час висадки квітучої розсади цвітіння такої петунії триватиме до листопада. Так як ці квіти найчастіше невисокі, то їх висаджують по краю клумби. Квіти в горщиках для початку потрібно дуже рясно полити, потім їх витягають разом з грудкою землі і висаджують в заздалегідь підготовлену лунку. Залишайте між рослинками від 0,3 до 0,4 м вільного місця. Висаджені квіти потрібно полити. Через добу поверхню ділянки засипають шаром мульчі.

Ніжна багатоквіткова петунія

Розмноження петунії живцями.

Розмноження живцюванням підходить лише для махрових і ампельних петуній, а ще для всіх сортів міні-петуній (калібрахоа). Розмножувати живцями махрові сорти можна в останні тижні зими, перші - весни, при цьому міні-петунії і ампельні - протягом року, але для цього їм знадобиться підсвічування лампами денного світла, а також тепло (від 21 до 24 градусів). Зріжте верхні живці, на яких має бути від 4 до 6 листових пластин. Відірвіть всі листочки крім верхніх двох. Решта листя треба вкоротити на ½ частину. Живці потрібно висадити на укорінення в ту саму суміш грунту, яка використовується для розсади. Однак в цьому випадку поверхню субстрату слід засипати шаром перліту або піску товщиною 20-25 мм, який необхідно пролити розчином фунгіциду.

Між живцями треба дотримуватися дистанції в 15-20 мм, а зверху ємність накривають склом. Використовувати засоби, що стимулюють ріст, непотрібно, тому що свіжозрізані живці і так добре вкорінюються, але з їх висадкою затягувати не варто. Субстрат в теплиці повинен бути весь час злегка вологим, для цього петунію потрібно двічі на добу зволожувати з пульверизатора. Однак слід врахувати, що надмірна вогкість сприяє розвитку «чорної ніжки» або цвілі.

Ніжна ампельна петунія
Ніжна ампельна петунія

Махрова і ампельна петунія повністю вкорениться приблизно через 7 днів, а міні-петунія - через 14 днів. Після того як довжина корінців досягне 10-15 мм в довжину, рослини треба розсадити за індивідуальними горщикам, діаметр яких повинен бути близько 50 мм. Щоб рослинки сильніше кущилися, їх необхідно прищепити над 4 або 5 листової пластиною.

Через півмісяця при необхідності проводять повторну прищіпку стебел. Через 6 тижнів такі рослини пересаджують в горщики, діаметр яких досягає 11-13 сантиметрів. Доглядати за підростаючими живцями треба практично так само, як і за розсадою. Однак потрібно враховувати, що ампельної петунії та міні-петунії потрібно багато вільного простору, в зв'язку з цим ємності з ними рекомендується підвішувати.

Збір насіння

Збір насіння слід проводити тільки після того, як вони повністю достигнуть на кущику. У період цвітіння слід позначити кущики тих сортів, з яких вам треба буде зібрати насіння. Слід врахувати, що для збору насіння використовують нижні бутончики, тому що в них насіння швидше формується і визріває. Через 8 тижнів, після того як бутони були повністю сформовані, насіння в них повністю визріють. Насіння такої рослини дрібні (діаметр приблизно пів міліметра), в одній коробоці їх налічується приблизно 100 штук. Насіння повинне дозріти, для цього його 3-4 місяці зберігають при кімнатній температурі. Якщо насіння зберігати правильно, то воно залишається придатним для посіву до чотирьох років.

Коробочка з насінням петунії
Коробочка з насінням петунії

Після цвітіння

Якщо ви хочете зберегти петунію до наступного року, то її слід витягти з грунту в жовтні, потім з куща видаляють всі пагони. Кущ висаджують в горщик і прибирають в прохолодне приміщення. Тут рослина буде відпочивати, але її потрібно зрідка поливати, щоб земля була помірно волога. На добре освітлене тепле підвіконня горщик з рослиною треба перенести в лютому, при цьому необхідно відновити систематичні поливи.  Коли на пагонах з’являться молоді відростки у фазі 3-4 листочків, акуратно зрізуємо відросток в точці росту і укорінюємо. Ємність треба накрити, використовуючи скло або плівку, потім її переносять в невелику тінь.

Забезпечте рослинкам регулярний полив, обприскування і провітрювання протягом 20 днів, поки буде спостерігатися укорінення пагонів. Потім рослинки пересаджують в окремі стаканчики. Висаджують їх у відкритий грунт в той же час, що і розсаду петунії.

Шкідники та хвороби

Шкоду петунії можуть наносити павутинний кліщ, попелиця, слимаки, трипси. Щоб перемогти шкідників потрібно застосовувати хімічні препарати. Якщо ж не дотримуватись умов по догляду за петунією у рослини можуть з'явитися такі хвороби як фітофтороз, сіра гниль та чорна ніжка.

Обробляйте петунії спеціальними препаратими для профілактики хвороб
Обробляйте петунії спеціальними препаратими для профілактики хвороб

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *