Павутинний кліщ

Павутинний кліщ

Як виглядає павутинний кліщ?

Павутинний кліщ - це багатоядний шкідник, здатний харчуватися на кількох сотнях рослин-господарів, багато з яких відносяться до важливих сільськогосподарських культур.

Дорослі особини мають маленькі розміри, тому їх важко розгледіти на листках. Довжина самок 0,4-0,6 мм, самці ще дрібніші. Тіло подовжене, зверху опукле, внизу плоске. Ротовий апарат сисний. Як і у павуків, павутинний кліщ має вісім лапок, що відрізняє їх від попелиць і інших сисних комах, що мають 6 ніжок. Хітинового покриву немає, тому тільце м'яке.

Павутинний кліщ дуже маленький, тому його важко розгледіти на листках
Павутинний кліщ дуже маленький, тому його важко розгледіти на листках

У стадії личинки павутинний кліщ прозорий, має світло-зелене або зеленувато-коричневе забарвлення. На боках 2 великі темні плями - через прозоре тільце просвічують петлі кишечника. У молодшому віці у личинки всього 6 лапок, ще дві розвинуться пізніше. Дорослі самки і самці забарвлені в темно-червоний або помаранчевий колір.

Шкоду рослинам павутинний кліщ завдає під час свого харчування.

Чому павутинний кліщ атакує ваші кімнатні рослини

По-перше, ви можете занести цього шкідника з магазину, разом з купленою новою рослиною. Саме тому рекомендується кожного нового жителя колекції спочатку встановити на порожньому підвіконні - влаштувати карантин. Тільки після пари тижнів, якщо ви не помітите нічого дивного, можна повертати переселенця в колектив.

Також кліщ може потрапити в будинок з вулиці. Особливо ця напасть переслідує жителів нижніх поверхів, під вікнами яких знаходяться дерева - ось з них, на тонких павутинках, і перелітають колонії кліщів, прямо на наші рослини. Природно, якщо рослини знаходяться на балконі, то кліщам взагалі дуже просто на них потрапити.

Звичайно ваші квіти також можуть утримуватись в умовах які являються сприяютливими для появи цих шкідників. Приміром, особливо легко і швидко павутинний кліщ заводиться, якщо повітря в кімнаті сухе і тепле. Тому важливо або постійно обприскувати квіти, або купити зволожувач повітря.

Павутинний кліщ на кімнатних рослинах
Павутинний кліщ на кімнатних рослинах

Також павутинний кліщ може оселятись на сухому листі, яке ви забули вчасно прибрати з рослини або з горщика, в якому квітка росте, а вже потім пересилитись на здорові листочки. Полюбляє кліщ і пил на листках рослин, тому рекомендовано періодично протирати листя від пилу.

Найчастіше шкідник поселяється на рослинах з ніжними і соковитими листям. Тому найчастіше від павутинного кліща страждає кімнатна троянда, хризантема, кротон, фіалка, фікус Бенджаміна. Рослини з грубими листками, покритими кутикулою - заміокулькас, фікуси, кактуси, - шкіднику не по зубах, так як він не може проколоти товсту оболонку і дістатися до соку.

Після зараження кліщем кімнатна квітка жовтіє і сохне. Спочатку з'являються дрібні знебарвлені крапки, вони можуть збільшуватися до плям, на зворотному боці листа можна побачити павутину, сам листок скручується. Шкідник може оселитися не тільки на листках, а й на пелюстках, спотворюючи їх. Суцвіття стають зморшкуватими, плямистими, опадають раніше визначеного терміну.

Як позбутись павутинного кліща?

Процес знищення павутинного кліща

Насамперед слід обірвати все пожовкле листя - воно вже не відновиться, крім того на них зосереджена значна частина кліщів.

Після цього потрібно обмити листя і стебло рослини в ванній під струменем води щоб змити шкідників. Після того, як рослина підсохне, слід обробити її одним з обраних засобів проти кліщів. В обов'язковому порядку обробляється також горщик і піддон, отруйним засобом проливається земля. Піддони можна покласти у відро з окропом - кліщі цього точно не винесуть.

Як боротись з павутинним кліщем
Як боротись з павутинним кліщем

Потім на рослину разом з горщиком одягається великий пакет і зав'язується так, щоб утворилася своєрідна парилка - без доступу повітря. В такому середовищі кліщі швидко загинуть. При використанні сучасних хімічних препаратів це відбувається протягом 1-3 годин.

Для того, щоб навіть ті кліщі, які перебували на момент виведення в важкодоступних місцях, загинули, слід протримати пакет на рослині 1-2 дня. Не бійтеся, що рослина задихнеться, навпаки, після такої сауни вона відразу буде виглядати оздоровленою. Але не ставте рослину в пакеті на сонячне підвіконня.

Для знищення яєць, які можуть через 3-4 дні після виведення дорослих особин дати нове покоління шкідників, обробку необхідно буде ще 2 рази повторити з інтервалом в 5-7 днів. Важливо розуміти, що кліщ всюдисущий і якщо він з'явився на одній рослині, то можна впевнено сказати, що і інші квіти будуть пошкодженні цим кліщем. З цього робимо висновок, що обробляти необхідно всі рослини, які знаходилися поруч з ураженою квіткою. Обов'язково помийте підвіконня, шибки, виперіть штори. Вікна і підвіконня можна вимити господарським милом або протерти спиртом, причому робити це потрібно дуже грунтовно, заливаючи спирт або мильну піну в усі щілини.

Важливе значення в боротьбі з павутинним кліщем відіграють засоби, які ви для цього оберете. При цьому ви можете придбати вже готові хімічні препарати або ж зробити їх самостійно в домашніх умовах.

Народні засоби боротьби з павутинним кліщем

Якщо кількість шкідників невелика, то можна обійтися одним з перевірених домашніх методів.

Важливе значення в боротьбі з павутинним кліщем відіграють засоби, які ви для цього оберете
Важливе значення в боротьбі з павутинним кліщем відіграють засоби, які ви для цього оберете
 1. Обробка медичним спиртом. Найважче знайти справжній медичний спирт фортецею 96%. Змочіть в спирті ватку і протріть листя квітки - все кліщі і яйця будуть моментально знищені. Такий захід боротьби з павутинним кліщем підходить для рослин з щільними листям: фікусів, китайських троянд, диффенбахій, пальм, і не годиться для тонких, ніжних і опушених листочків фуксій і фіалок.
 2. Господарське мило. Саме не знищує кліщів, але створює на поверхні листя плівку, через яку шкідники не можуть дихати і гинуть. Мило збивають в піну і пензликом змащують всі листочки. Через три-чотири години рослину обмивають під теплим душем і накривають на ніч поліетиленовим пакетом. Підвищена вологість «доб'є» уцілілих, але вже ослаблених шкідників. Якщо заражена рослина з дрібними листочками, то замість протирання можна використовувати обприскувач.
 3. Краплі від котячих бліх. Швидко і надійно знищують павутинних кліщів на домашніх рослинах краплі від котячих бліх. На літр води додаємо 3-4 краплі засобу і проводимо 2 обробки з інтервалом 10 днів.
 4. Часниковий настій. Для його приготування треба дрібненько порізати пару головок часнику і змішати отриману масу з 1 л кип'яченої води. Ємність треба щільно закрити кришкою, що закручується і прибрати в прохолодне темне місце на 5 діб для настоювання. Перед застосуванням настій розбавляють водою в співвідношенні 1: 1. Потім їм обробляють рослину.
 5. Настій цибулі. 5 л чистої води треба з'єднати зі 100 гр. лушпиння від цибулі. Даній суміші потрібно дати настоятися протягом 5 діб. Готовий настій треба обов'язково процідити, а потім його можна використовувати для обробки квітів.

Хімічні препарати для боротьби з павутинним кліщем

Найефективніші препарати від кліщів відносяться до категорії акарицидів. У кімнатних умовах підійдуть найбільш нешкідливі засоби біологічного типу. Акарициди знищують тільки дорослих комах і не шкодять яйцям, тому обробкe доводиться повторювати кілька разів через кожні три-чотири доби.

Найефективніші препарати від кліщів відносяться до категорії акарицидів
Найефективніші препарати від кліщів відносяться до категорії акарицидів
 1. Фітоверм. Містить спори грунтового гриба, які поселяються всередині тіла шкідників і викликають їх загибель. Безпечний для людей і тварин. Для обробки кімнатних рослин 2 мл Фітоверму розводять в літрі води і обприскують листя через кожні 7 днів. Обробку повторюють від 2 до 4 разів.
 2. Актофіт. Кімнатні рослини обробляють два рази з інтервалом мінімум 14 днів. На літр води потрібно 4 мл засобу.
 3. Флумайт. Даний препарат згубно впливає на яйця павутинних кліщів, завдяки чому на світ не з'являються нові особини. Дорослі особини так само гинуть від даного засобу, в зв'язку з цим повністю знищити шкідника вам вдасться за порівняно короткий час. Обприскувати рослину можна лише 1 раз в 4 тижні, так як Флумайт відрізняється високою токсичністю.
 4. Вермітек. Біологічний препарат для захисту декоративних рослин відкритого та закритого грунту. На початку появи кліщів достатньо однієї обробки. Якщо шкідник встиг сильно розмножитися, обробку повторюють через тиждень. Для знищення комах 3 мл препарату розводять в 10 літрів води. Після обприскування на рослину надягають поліетиленовий пакет, який можна зняти через добу.

Профілактика появи павутинного кліща

Щоб не допустити пошкодження рослини павутинним кліщем, слід дотримуватись певних умов:

 • систематично оглядайте всі кімнатні рослини;
 • дотримуватися оптимального рівня вологи в приміщенні, і систематично обприскувати листя водою;
 • 1 раз на місяць квітці потрібно влаштовувати теплий душ;
 • нещодавно куплені квіти треба поміщати на карантин.