Зміст
Як виглядає павутинний кліщ?
Павутинний кліщ - це багатоядний шкідник, здатний харчуватися на кількох сотнях рослин-господарів, багато з яких відносяться до важливих сільськогосподарських культур.
Дорослі особини мають маленькі розміри, тому їх важко розгледіти на листках. Довжина самок 0,4-0,6 мм, самці ще дрібніші. Тіло подовжене, зверху опукле, внизу плоске. Ротовий апарат сисний. Як і у павуків, павутинний кліщ має вісім лапок, що відрізняє їх від попелиць і інших сисних комах, що мають 6 ніжок. Хітинового покриву немає, тому тільце м'яке.

У стадії личинки павутинний кліщ прозорий, має світло-зелене або зеленувато-коричневе забарвлення. На боках 2 великі темні плями - через прозоре тільце просвічують петлі кишечника. У молодшому віці у личинки всього 6 лапок, ще дві розвинуться пізніше. Дорослі самки і самці забарвлені в темно-червоний або помаранчевий колір.
Шкоду рослинам павутинний кліщ завдає під час свого харчування.
Чому павутинний кліщ атакує ваші кімнатні рослини
По-перше, ви можете занести цього шкідника з магазину, разом з купленою новою рослиною. Саме тому рекомендується кожного нового жителя колекції спочатку встановити на порожньому підвіконні - влаштувати карантин. Тільки після пари тижнів, якщо ви не помітите нічого дивного, можна повертати переселенця в колектив.
Також кліщ може потрапити в будинок з вулиці. Особливо ця напасть переслідує жителів нижніх поверхів, під вікнами яких знаходяться дерева - ось з них, на тонких павутинках, і перелітають колонії кліщів, прямо на наші рослини. Природно, якщо рослини знаходяться на балконі, то кліщам взагалі дуже просто на них потрапити.
Звичайно ваші квіти також можуть утримуватись в умовах які являються сприяютливими для появи цих шкідників. Приміром, особливо легко і швидко павутинний кліщ заводиться, якщо повітря в кімнаті сухе і тепле. Тому важливо або постійно обприскувати квіти, або купити зволожувач повітря.

Також павутинний кліщ може оселятись на сухому листі, яке ви забули вчасно прибрати з рослини або з горщика, в якому квітка росте, а вже потім пересилитись на здорові листочки. Полюбляє кліщ і пил на листках рослин, тому рекомендовано періодично протирати листя від пилу.
Найчастіше шкідник поселяється на рослинах з ніжними і соковитими листям. Тому найчастіше від павутинного кліща страждає кімнатна троянда, хризантема, кротон, фіалка, фікус Бенджаміна. Рослини з грубими листками, покритими кутикулою - заміокулькас, фікуси, кактуси, - шкіднику не по зубах, так як він не може проколоти товсту оболонку і дістатися до соку.
Після зараження кліщем кімнатна квітка жовтіє і сохне. Спочатку з'являються дрібні знебарвлені крапки, вони можуть збільшуватися до плям, на зворотному боці листа можна побачити павутину, сам листок скручується. Шкідник може оселитися не тільки на листках, а й на пелюстках, спотворюючи їх. Суцвіття стають зморшкуватими, плямистими, опадають раніше визначеного терміну.
Як позбутись павутинного кліща?
Процес знищення павутинного кліща
Насамперед слід обірвати все пожовкле листя - воно вже не відновиться, крім того на них зосереджена значна частина кліщів.
Після цього потрібно обмити листя і стебло рослини в ванній під струменем води щоб змити шкідників. Після того, як рослина підсохне, слід обробити її одним з обраних засобів проти кліщів. В обов'язковому порядку обробляється також горщик і піддон, отруйним засобом проливається земля. Піддони можна покласти у відро з окропом - кліщі цього точно не винесуть.

Потім на рослину разом з горщиком одягається великий пакет і зав'язується так, щоб утворилася своєрідна парилка - без доступу повітря. В такому середовищі кліщі швидко загинуть. При використанні сучасних хімічних препаратів це відбувається протягом 1-3 годин.
Для того, щоб навіть ті кліщі, які перебували на момент виведення в важкодоступних місцях, загинули, слід протримати пакет на рослині 1-2 дня. Не бійтеся, що рослина задихнеться, навпаки, після такої сауни вона відразу буде виглядати оздоровленою. Але не ставте рослину в пакеті на сонячне підвіконня.
Для знищення яєць, які можуть через 3-4 дні після виведення дорослих особин дати нове покоління шкідників, обробку необхідно буде ще 2 рази повторити з інтервалом в 5-7 днів. Важливо розуміти, що кліщ всюдисущий і якщо він з'явився на одній рослині, то можна впевнено сказати, що і інші квіти будуть пошкодженні цим кліщем. З цього робимо висновок, що обробляти необхідно всі рослини, які знаходилися поруч з ураженою квіткою. Обов'язково помийте підвіконня, шибки, виперіть штори. Вікна і підвіконня можна вимити господарським милом або протерти спиртом, причому робити це потрібно дуже грунтовно, заливаючи спирт або мильну піну в усі щілини.
Важливе значення в боротьбі з павутинним кліщем відіграють засоби, які ви для цього оберете. При цьому ви можете придбати вже готові хімічні препарати або ж зробити їх самостійно в домашніх умовах.
Народні засоби боротьби з павутинним кліщем
Якщо кількість шкідників невелика, то можна обійтися одним з перевірених домашніх методів.

- Обробка медичним спиртом. Найважче знайти справжній медичний спирт фортецею 96%. Змочіть в спирті ватку і протріть листя квітки - все кліщі і яйця будуть моментально знищені. Такий захід боротьби з павутинним кліщем підходить для рослин з щільними листям: фікусів, китайських троянд, диффенбахій, пальм, і не годиться для тонких, ніжних і опушених листочків фуксій і фіалок.
- Господарське мило. Саме не знищує кліщів, але створює на поверхні листя плівку, через яку шкідники не можуть дихати і гинуть. Мило збивають в піну і пензликом змащують всі листочки. Через три-чотири години рослину обмивають під теплим душем і накривають на ніч поліетиленовим пакетом. Підвищена вологість «доб'є» уцілілих, але вже ослаблених шкідників. Якщо заражена рослина з дрібними листочками, то замість протирання можна використовувати обприскувач.
- Краплі від котячих бліх. Швидко і надійно знищують павутинних кліщів на домашніх рослинах краплі від котячих бліх. На літр води додаємо 3-4 краплі засобу і проводимо 2 обробки з інтервалом 10 днів.
- Часниковий настій. Для його приготування треба дрібненько порізати пару головок часнику і змішати отриману масу з 1 л кип'яченої води. Ємність треба щільно закрити кришкою, що закручується і прибрати в прохолодне темне місце на 5 діб для настоювання. Перед застосуванням настій розбавляють водою в співвідношенні 1: 1. Потім їм обробляють рослину.
- Настій цибулі. 5 л чистої води треба з'єднати зі 100 гр. лушпиння від цибулі. Даній суміші потрібно дати настоятися протягом 5 діб. Готовий настій треба обов'язково процідити, а потім його можна використовувати для обробки квітів.
Хімічні препарати для боротьби з павутинним кліщем
Найефективніші препарати від кліщів відносяться до категорії акарицидів. У кімнатних умовах підійдуть найбільш нешкідливі засоби біологічного типу. Акарициди знищують тільки дорослих комах і не шкодять яйцям, тому обробкe доводиться повторювати кілька разів через кожні три-чотири доби.

- Фітоверм. Містить спори грунтового гриба, які поселяються всередині тіла шкідників і викликають їх загибель. Безпечний для людей і тварин. Для обробки кімнатних рослин 2 мл Фітоверму розводять в літрі води і обприскують листя через кожні 7 днів. Обробку повторюють від 2 до 4 разів.
- Актофіт. Кімнатні рослини обробляють два рази з інтервалом мінімум 14 днів. На літр води потрібно 4 мл засобу.
- Флумайт. Даний препарат згубно впливає на яйця павутинних кліщів, завдяки чому на світ не з'являються нові особини. Дорослі особини так само гинуть від даного засобу, в зв'язку з цим повністю знищити шкідника вам вдасться за порівняно короткий час. Обприскувати рослину можна лише 1 раз в 4 тижні, так як Флумайт відрізняється високою токсичністю.
- Вермітек. Біологічний препарат для захисту декоративних рослин відкритого та закритого грунту. На початку появи кліщів достатньо однієї обробки. Якщо шкідник встиг сильно розмножитися, обробку повторюють через тиждень. Для знищення комах 3 мл препарату розводять в 10 літрів води. Після обприскування на рослину надягають поліетиленовий пакет, який можна зняти через добу.
Профілактика появи павутинного кліща
Щоб не допустити пошкодження рослини павутинним кліщем, слід дотримуватись певних умов:
- систематично оглядайте всі кімнатні рослини;
- дотримуватися оптимального рівня вологи в приміщенні, і систематично обприскувати листя водою;
- 1 раз на місяць квітці потрібно влаштовувати теплий душ;
- нещодавно куплені квіти треба поміщати на карантин.