Папайя в кімнатних умовах

Папайя

Опис рослини

Папайя (Carica papaya) - трав'яниста багаторічна рослина південноамериканського походження, плоди якого нагадують суміш двох смаків - ягід суниці і дині. Стовбур у папайї дуже схожий на бамбук, а листя має велику схожість з кленовим, але набагато більше за розміром. Вона прекрасно росте не тільки в природних умовах, а й вдома, в квартирі або в оранжереї.

Зазвичай папайя виростає у висоту на 5-10 метрів і своїм зовнішнім виглядом нагадує пальму. Вона являє собою один позбавлений гілок стовбур і на верхівці утворює пишну крону з величезнихпальчасто-розсічених листків, які в діаметрі досягають 50-70 см, розташованих на довгих черешках. Незважаючи на те, що росте папайя високою і стовбур її дерев’яніє, з ботанічної точки зору вона являє собою трав’янисту рослину, як і банан.

Квітки папайї розташовуються в пазухах листків. Плоди в зрілому стані в довжину ростуть до 15-45 см при діаметрі 10-30 см. Зелені плоди отруйні, але використовуються у фармацевтичній промисловості, зрілі мають жовте забарвлення і є цінним продуктом харчування, смачним і корисним.

Папайя (Carica papaya) - трав'яниста багаторічна рослина південноамериканського походження
Папайя (Carica papaya) - трав'яниста багаторічна рослина південноамериканського походження

Папайя є швидкорослою рослиною. У природних умовах висота рослини за рік може збільшитися на 3-5 метрів. У домашніх умовах, звичайно, неможливо обійтися без регулярної обрізки, через що папайя починає давати велику кількість бічних пагонів. Плодоносити починає вже на другий рік.

Деякі садівники рекомендують висаджувати папайю в квітковий горщик з невеликим об'ємом, щоб обмежити її швидке зростання. Такий прийом дає свої результати - висота рослини не перевищить двометрову позначку, але кількість врожаю теж значно знизиться. У кімнатних умовах при створенні сприятливих умов папайя може прожити від 10 до 20 років, а буває і більше. При пересадці її на літній період з квіткової ємності на садову ділянку зростання буде збільшуватися зі швидкістю, звичної для природних умов.

Який догляд потребує Папайя

Освітлення. Папайя любить світло, тому насіння краще висаджувати на початку весни, тоді період розвитку співпаде з наростанням світлового дня. Осінній або зимовий посів потребує постійного підсвічування. У будь-якому випадку, навіть дорослим деревам, доведеться компенсувати недолік світла восени і взимку, використовуючи люмінесцентні лампи.

На літо дорослі екземпляри можна переселяти в сад, поступово адаптуючи їх до сонячного світла.

Температура.  Важливо дотримувати температурного режим — від 24 до 26 градусів влітку і від 18 до 20 взимку. Протипоказані різкі перепади температури, небажаний протяг.

На літо дорослі екземпляри можна переселяти в сад
На літо дорослі екземпляри можна переселяти в сад

Вологість повітря.  Вологість повітря повинна бути постійно висока, особливо спекотним літом або зимою при включених приладах опалення. Папайю щодня обприскують і підвищують вологість повітря будь-якими способами. Не можна тільки, щоб горщик стикався з водою.

Полив. У цієї рослини коріння знаходяться близько до поверхні грунту, в зв'язку з цим в теплу пору року їй потрібен рясний полив. З настанням жовтня або листопада полив необхідно значно зменшити, так як в прохолоді робота кореневої системи погіршується, через що може статися застій рідини в субстраті, що спричинить розвиток кореневої гнилі. Є фахівці, які вважають, що папайя - суккулентна рослина. Справа в тому, що при зниженні температури повітря вона може спокійно перенести не надто тривале пересушування земляної грудки. Однак затоплення в цей час для неї згубне.

Трапляється, що опинившись в прохолодних умовах, папайя скидає всі свої листочки. В цьому випадку полив і підгодівлю слід повністю припинити і дати їй відпочити.

Поливати рослину потрібно тільки відстояною водою з температурою трохи вищою, ніж температура в кімнаті.

Грунт.  Для папайї підійде готовий грунт для цитрусових. Горщик має бути масивним, широким і не дуже високим, краще глиняним, з отворами внизу і хорошим шаром дренажу.

Підживлення.  Так як ця культура відрізняється дуже швидким ростом, її просто необхідно часто підгодовувати і робити це потрібно навесні і влітку. При цьому вносити добрива в грунт в осінньо-зимовий період, суворо забороняється. Так, підгодовувати рослину починають з березня і роблять це 2 рази в місяць. Для підкормки можна взяти будь-яке комплексне добриво. При цьому підійдуть як сухі, так і рідкі добрива. Рекомендується підгодовувати папайю по листу (позакореневим способом).

Пересадка.  Молоді рослини пересаджують щорічно, дорослі – раз в декілька років. Врахуйте, що для півтораметрової рослини потрібен горщик з об’ємом 50 літрів.

Молоді рослини пересаджують щорічно, дорослі – раз в декілька років
Молоді рослини пересаджують щорічно, дорослі – раз в декілька років

Розмноження

Рослину розмножують живцями і насінням.

Якщо ви вирішили розмножувати папайю насінням, то висівати насіння рекомендується в контейнер, наповнений мохом або будь-яким пухким грунтом з хорошою прохідністю води і повітря на невелику глибину (близько 5 мм). Посадковий контейнер з насінням необхідно помістити в теплу кімнату з постійною температурою від 25 до 28 градусів тепла. Перші сіянці повинні з'явитися приблизно через тиждень - півтора. При більш низькій температурі пророщування насіння сповільниться.

Насіння папаї мають дуже високу здатність до сходження, яка зберігається протягом декількох років при правильному зберіганні (наприклад, в щільно закритому скляному посуді в прохолодному приміщенні).

Розмноження папайї насінням
Розмноження папайї насінням

Також цю рослину можна розмножити живцюванням. При такому способі зберігаються всі властивості характерні для материнської рослини. Довжина живця повинна бути від 10 до 12 сантиметрів. А їх діаметр повинен бути не більше півтора сантиметрів. При цьому зріз повинен бути зроблений під кутом в 45 градусів. Скориставшись секатором або дуже гострим ножем потрібно видалити всі нижні листові пластини, а залишитися повинні всього 2 на самій верхівці.

Потім живець залишають на 2-3 доби (краще на тиждень) для підсушування, при цьому на місці зрізу повинна з'явитися тканинна пробка, здатна не допустити, щоб всередину стебла проникли найрізноманітніші патогенні мікроби. Перед самою посадкою в грунт зріз слід обробити подрібненим деревним вугіллям. Також при бажанні можна використовувати засіб стимулюючий ріст коренів, і тільки після цього проводити вкорінення.

Висадку живця роблять на 2-3 сантиметрову глибину, потім злегка ущільнюють грунт і поливають. Для цього використовують чисту воду. Живець потрібно поставити в добре освітлене (світло розсіяне), тепле (25-28 градусів) місце, і в ньому треба підтримувати високу вологість повітря. Живець рекомендується зверху накрити скляною банкою, целофановим пакетиком або стаканчиком, зробленим з пластикової пляшки.

Розмноження папайї живцями
Розмноження папайї живцями

Варто пам'ятати, що в несприятливих умовах коріння у живця не з'являться. При цьому висадити живець можна в вермикуліт, перліт, пісок або торф, а також підійде суміш, що складається з рівних часток піску і торфу.

Шкідники та хвороби

Основний і найбільш частий шкідник папайї - павутинний кліщ - з'являється на рослині в кімнатних умовах, коли рівень вологості в приміщенні найнижчий або повітря сухе.

Термінові заходи - регулярні водні процедури у вигляді обприскувань крони, які проводяться кілька разів на день. Вода повинна бути прохолодною або холодною. Якщо такі заходи не приносять успіху, то допоможуть натуральні комплексні препарати, призначені для боротьби з шкідливими комахами. Їх можна придбати в спеціалізованих магазинах у вигляді порошку, рідини або спрея і застосовувати згідно з інструкцією на упаковці.

Павутинний кліщ - сновний і найбільш частий шкідник папайї
Павутинний кліщ - сновний і найбільш частий шкідник папайї

Одним з поширених захворювань вважається коренева гниль. Поява цієї грибкової хвороби пов'язана з порушенням правил догляду за папайєю в холодну пору року. Утримання в холодному приміщенні з температурою нижче 15 градусів і використання холодної поливної води призводить до ураження кореневої системи і поступової загибелі всієї рослини.

При підвищеній вологості і нестачі тепла на листках може з’явитися білуватий наліт — борошниста роса. Проти неї використовують колоїдну сірку, мідний купорос. З них готують слабкий розчин і проводять обробку рослини.