Пальма Лікуала

Опис рослини

Пальма Лікуала (Licuala) - вічнозелена багаторічна пальма, яка в природі росте у вологих тропічних лісах Південно-Східної Азії, Австралії і Меланезії.

Така рослина, як Лікуала має пряме відношення до рідкісних пальм-карликів. Даний рід об'єднує більше 100 видів рослин, які досить низькорослі.

Лікуала (Licuala) - вічнозелена багаторічна пальма
Лікуала (Licuala) - вічнозелена багаторічна пальма

У природних умовах цей вид пальми заввишки може досягати 2 метрів. При вирощуванні в кімнатних умовах висота рослини трохи нижче. Домашня пальма Лікуала є ефектним деревцем з тоненьким стовбуром. Ця рослина досить рясно плодоносить. Великі яскраві плоди зібрані в звисаючі грона. Однак в кімнатних умовах ця рослина практично не цвіте.

Її відмінною рисою є гарні «плісировані» листки округлої форми, пофарбовані в насичений зелений колір. Своєю формою вони дуже схожі з китайськими віялами. Молоденькі листочки схожі з невеликими лопатками. Дорослі цільні листя володіють практично круглою формою. Листова пластина поділена на окремі сегменти лише у верхній частині. У дорослих екземплярів листя в ширину можуть досягати 1 метра.

Поради по догляду

Освітлення. Пальма Лікуала дуже ніжна рослина, листя якої не переносить попадання прямого сонячного світла, навіть можуть з'явитися опіки у вигляді підсихаючих плям. Рослині рекомендується розсіяне, але яскраве освітлення. Так як розміри квітки не дозволяють виставляти її на підвіконня, то оптимальніше всього тримати вазон з пальмою поблизу вікна на західному чи східному боці будинку.

Влітку пальму можна розміщувати на відкритому повітрі – це їй дуже подобається. Але вибирати потрібно місце, захищене від вітру і прямих сонячних променів.

Температура.  Пальма Лікуала є теплолюбною рослиною. Оптимальна температура для її вирощування – 22 – 25°C. В період вимушеного спокою (зима) допускається зниження до 18°C. При утриманні рослини в холодному приміщенні (16°C і нижче) рослина починає хворіти і може загинути. Щоб рослина нормально росла й розвивалась, протягом всього року рекомендується підтримувати рівномірно тепле середовище без різких перепадів температур.

Пальма Лікуала є ніжною теплолюбною рослиною
Пальма Лікуала є ніжною теплолюбною рослиною

Вологість повітря.  Лікуала любить приміщення з підвищеною вологістю повітря, також рослина дуже любить регулярні і рясні обприскування. Для цих водних процедур рекомендується використовувати тільки відстояну або профільтровану воду. У холодні зимові місяці кількість обприскувань можна скоротити. Чим прохолодніше в кімнаті, тим рідше треба проводити обприскування.

Також для підвищення рівня вологи в кімнаті під вазоном розміщують з пальмою піддон, із зволоженим керамзитом, мохом або будь-яким іншим гігроскопічним матеріалом. Якщо цього не робити, кінчики листя лікуали почнуть сохнути, що позначиться на декоративності всієї рослини.

Полив.  Пальма Лікуала дуже любить вологу і рясні поливи, особливо в теплу пору року. Навесні і влітку рослину необхідно поливати регулярно, щоб верхній шар грунту завжди залишався злегка вологим. Починаючи з жовтня і до настання весни обсяги поливів можуть залишатися такими ж тільки за умови утримання в теплому (до 25°C) приміщенні.

Якщо температура повітря стане нижче - то кількість поливів потрібно зменшити, так як волога не встигатиме випаровуватися і рослина може загинути від її надлишку. Вода, якою поваєте рослину повинна бути обов'язково відстояною протягом декількох діб і відповідати кімнатній температурі.

Грунт.  Віялова пальма чудово себе почуває в слабокислому грунті. При посадці рослини можна придбати грунт для пальми або приготувати в домашніх умовах. Для приготування підходящої землесуміші треба з'єднати листову і дернову землю, пісок і торф, взяті в пропорції 2:2:1:1.

Для Лікуали краще використовувати слабокислий грунт
Для Лікуали краще використовувати слабокислий грунт

Підживлення.  Розвиток і зростання Лікуали залежить від своєчасного і правильного внесення добрив. Підгодовувати рослину треба навесні і влітку, але при бажанні вносити в грунт добрива можна цілий рік. Так, у весняно-літній період це роблять 1 раз в 2-4 тижні, а взимку - 1 раз в 4 тижні. Однак надто захоплюватися цим прийомом не варто, оскільки засолення субстрату може послужити причиною погіршення стану рослини.

Пересадка.  Пересаджувати Лікуалу треба тільки в разі крайньої необхідності, тому що вона дуже погано переносить цю процедуру. Як правило, пересадку проводять 1 раз в декілька років. Проводиться дана процедура в березні, перед початком вегетаційного періоду.

Земляний ком бажано зберегти по максимуму, лише трохи додаючи свіжого грунту. Нова квіткова ємність повинна бути за розміром більша за попередню, а на дні - шар керамзиту або будь-якого іншого дренажу.

Як розмножується пальма Лікуала

Єдиний спосіб розмноження лікуали - насінням. Для посіву бажано використовувати свіже насіння, так як старі проростають набагато довше. Якщо свіжі можуть дати перші сходи вже через 1-3 місяці, то старі можуть прорости тільки через рік.

Перед посівом рекомендується на кілька годин замочити насіння, а потім заглибити їх на один сантиметр в добре розпушений ґрунт. Ємність з насінням повинна бути закрита як тепличка, але з регулярним провітрюванням і обприскуванням з пульверизатора. Приміщення повинно бути світле і тепле, з температурою повітря приблизно 23°C.

Єдиний спосіб розмноження лікуали - насінням
Єдиний спосіб розмноження лікуали - насінням

Шкідники та хвороби

Хвороби грибкового походження можуть розвиватися від надлишку вологи в зимовий час. Всі інші захворювання Лікуали зазвичай виникають при неправильному догляді за рослиною.

Наприклад надмірна сухість повітря є причиною підсихання кінчиків листя, а полив жорсткою водою провокує появу на них коричневих плям. Від протягів також можуть виникнути плями на «опахалах» лікуали, а при сильному вітрі листя легко рветься, що різко знижує декоративність всієї рослини. При дефіциті поживних речовин у ґрунті зростання пальми сповільнюється, її листя дрібнішає і набуває хворобливого, блідого забарвлення.

Захворювання лікуали зазвичай виникають при неправильному догляді за рослиною
Захворювання лікуали зазвичай виникають при неправильному догляді за рослиною

Серед шкідників найбільшу небезпеку представляє павутинний кліщ. Крім того, нерідко на листках поселяється щитівка.