Опис рослини
Пальма Лікуала (Licuala) - вічнозелена багаторічна пальма, яка в природі росте у вологих тропічних лісах Південно-Східної Азії, Австралії і Меланезії.
Така рослина, як Лікуала має пряме відношення до рідкісних пальм-карликів. Даний рід об'єднує більше 100 видів рослин, які досить низькорослі.

У природних умовах цей вид пальми заввишки може досягати 2 метрів. При вирощуванні в кімнатних умовах висота рослини трохи нижче. Домашня пальма Лікуала є ефектним деревцем з тоненьким стовбуром. Ця рослина досить рясно плодоносить. Великі яскраві плоди зібрані в звисаючі грона. Однак в кімнатних умовах ця рослина практично не цвіте.
Її відмінною рисою є гарні «плісировані» листки округлої форми, пофарбовані в насичений зелений колір. Своєю формою вони дуже схожі з китайськими віялами. Молоденькі листочки схожі з невеликими лопатками. Дорослі цільні листя володіють практично круглою формою. Листова пластина поділена на окремі сегменти лише у верхній частині. У дорослих екземплярів листя в ширину можуть досягати 1 метра.
Поради по догляду
Освітлення. Пальма Лікуала дуже ніжна рослина, листя якої не переносить попадання прямого сонячного світла, навіть можуть з'явитися опіки у вигляді підсихаючих плям. Рослині рекомендується розсіяне, але яскраве освітлення. Так як розміри квітки не дозволяють виставляти її на підвіконня, то оптимальніше всього тримати вазон з пальмою поблизу вікна на західному чи східному боці будинку.
Влітку пальму можна розміщувати на відкритому повітрі – це їй дуже подобається. Але вибирати потрібно місце, захищене від вітру і прямих сонячних променів.
Температура. Пальма Лікуала є теплолюбною рослиною. Оптимальна температура для її вирощування – 22 – 25°C. В період вимушеного спокою (зима) допускається зниження до 18°C. При утриманні рослини в холодному приміщенні (16°C і нижче) рослина починає хворіти і може загинути. Щоб рослина нормально росла й розвивалась, протягом всього року рекомендується підтримувати рівномірно тепле середовище без різких перепадів температур.

Вологість повітря. Лікуала любить приміщення з підвищеною вологістю повітря, також рослина дуже любить регулярні і рясні обприскування. Для цих водних процедур рекомендується використовувати тільки відстояну або профільтровану воду. У холодні зимові місяці кількість обприскувань можна скоротити. Чим прохолодніше в кімнаті, тим рідше треба проводити обприскування.
Також для підвищення рівня вологи в кімнаті під вазоном розміщують з пальмою піддон, із зволоженим керамзитом, мохом або будь-яким іншим гігроскопічним матеріалом. Якщо цього не робити, кінчики листя лікуали почнуть сохнути, що позначиться на декоративності всієї рослини.
Полив. Пальма Лікуала дуже любить вологу і рясні поливи, особливо в теплу пору року. Навесні і влітку рослину необхідно поливати регулярно, щоб верхній шар грунту завжди залишався злегка вологим. Починаючи з жовтня і до настання весни обсяги поливів можуть залишатися такими ж тільки за умови утримання в теплому (до 25°C) приміщенні.
Якщо температура повітря стане нижче - то кількість поливів потрібно зменшити, так як волога не встигатиме випаровуватися і рослина може загинути від її надлишку. Вода, якою поваєте рослину повинна бути обов'язково відстояною протягом декількох діб і відповідати кімнатній температурі.
Грунт. Віялова пальма чудово себе почуває в слабокислому грунті. При посадці рослини можна придбати грунт для пальми або приготувати в домашніх умовах. Для приготування підходящої землесуміші треба з'єднати листову і дернову землю, пісок і торф, взяті в пропорції 2:2:1:1.

Підживлення. Розвиток і зростання Лікуали залежить від своєчасного і правильного внесення добрив. Підгодовувати рослину треба навесні і влітку, але при бажанні вносити в грунт добрива можна цілий рік. Так, у весняно-літній період це роблять 1 раз в 2-4 тижні, а взимку - 1 раз в 4 тижні. Однак надто захоплюватися цим прийомом не варто, оскільки засолення субстрату може послужити причиною погіршення стану рослини.
Пересадка. Пересаджувати Лікуалу треба тільки в разі крайньої необхідності, тому що вона дуже погано переносить цю процедуру. Як правило, пересадку проводять 1 раз в декілька років. Проводиться дана процедура в березні, перед початком вегетаційного періоду.
Земляний ком бажано зберегти по максимуму, лише трохи додаючи свіжого грунту. Нова квіткова ємність повинна бути за розміром більша за попередню, а на дні - шар керамзиту або будь-якого іншого дренажу.
Як розмножується пальма Лікуала
Єдиний спосіб розмноження лікуали - насінням. Для посіву бажано використовувати свіже насіння, так як старі проростають набагато довше. Якщо свіжі можуть дати перші сходи вже через 1-3 місяці, то старі можуть прорости тільки через рік.
Перед посівом рекомендується на кілька годин замочити насіння, а потім заглибити їх на один сантиметр в добре розпушений ґрунт. Ємність з насінням повинна бути закрита як тепличка, але з регулярним провітрюванням і обприскуванням з пульверизатора. Приміщення повинно бути світле і тепле, з температурою повітря приблизно 23°C.

Шкідники та хвороби
Хвороби грибкового походження можуть розвиватися від надлишку вологи в зимовий час. Всі інші захворювання Лікуали зазвичай виникають при неправильному догляді за рослиною.
Наприклад надмірна сухість повітря є причиною підсихання кінчиків листя, а полив жорсткою водою провокує появу на них коричневих плям. Від протягів також можуть виникнути плями на «опахалах» лікуали, а при сильному вітрі листя легко рветься, що різко знижує декоративність всієї рослини. При дефіциті поживних речовин у ґрунті зростання пальми сповільнюється, її листя дрібнішає і набуває хворобливого, блідого забарвлення.

Серед шкідників найбільшу небезпеку представляє павутинний кліщ. Крім того, нерідко на листках поселяється щитівка.