Орхідея аскоцентрум (Ascocentrum)

Орхідея аскоцентрум

Які особливості має орхідея аскоцентрум

Орхідея аскоцентрум (Ascocentrum) - нечисленний рід багаторічних епіфітних трав'янистих рослин сімейства орхідних. За інформацією з різних джерел він об'єднує 6-10 видів, представлених низькорослими літофітами та епіфітами. У природі їх можна зустріти на Філіппінах, а також в Азії.

Листки прямі або трохи зігнуті довжиною 5-20 см. Вони жорсткі, темно-зелені, товсті, ремневідні, розташовані дворядно у верхній частині побігу і розміщуються один від одного на 0.3-0.4 см.

Орхідея має міцний прямий цвітонос довжиною 10-25 см. На одному пагоні можлива поява відразу декількох цвітоносів. Квітки, розташовані по всій довжині суцвіття, утворюють щільну кисть циліндричної форми.

У кожному суцвітті утворюється безліч яскравих, від червоно-помаранчевих до жовто-помаранчевих квіток діаметром 1.2-1.5 см. Вони стійкі, тримаються два тижні або довше. Пелюстки і чашолистки округлої форми, вузькі біля основи. Губа вигнута, схожа на язичок. Період цвітіння: весь рік з піком в квітні-червні.

Види аcкоцентрума

  • Аскоцентрум мініатум (A. miniatum) - висота куща від 10 до 20 сантиметрів, забарвлення квіточок може бути помаранчевим, червоним або жовтим;
  • Аскоцентрум Крістенсона (A. christensonianum) - висота куща від 15 до 40 сантиметрів, забарвлення квіточок рожево-білий;
  • Аскоцентрум карликовий (A. pumilum) - у висоту кущик досягає 4-6 сантиметрів, а забарвлення квіточок рожево-ліловий;
  • Аскоцентрум вигнутолистий (A. curvifolium) - висота куща від 15 до 25 сантиметрів, забарвлення квіточок може бути помаранчевим, червоним або жовтим;
  • Аскоцентрум пухирчастий (A. ampullaceum) - висота куща від 7 до 13 сантиметрів, забарвлення квіточок від червоного до рожевого-фіолетового.
Аскоцентрум пухирчастий (A. ampullaceum)
Аскоцентрум пухирчастий (A. ampullaceum)

Поради по догляду

Освітлення. Цей вид орхідеї доволі світлолюбивий, проте під прямі сонячні промені Acкоцентрум не можна виставляти.

В осінньо-зимовий період рослина потребує додаткового освітлення. Варто пам'ятати, що світловий день протягом усього року приблизно повинен дорівнювати від 10 до 12 годин.

Температура. Протягом року температурний режим повинен бути одним і тим же. При цьому даному виду орхідеї просто необхідний перепад добових температур. Різниця добових температур повинна становити не менше 10 градусів. Так, найкраще, якщо вдень температура буде від 24 до 31 градуса, а вночі - від 10 до 20 градусів.

Полив.  М'якою відстояною водою кімнатної температури, ні в якому разі не кип'яченою. Частота поливу залежить від способу вирощування орхідеї, на блоках, або в горщику, при цьому якщо аскоцентрум вирощується на блоках (корі), полив повинен бути частіше ніж в горщику.

Горщики з аскоцентрумами можна занурювати в воду, а потім дати воді стекти протягом двох або трьох хвилин. Здорові повітряні корінці повинні залишатися зеленими або сріблястими.

Вологість.  Орхідея Аскоцентрум потребує високої вологості повітря. Так, вона повинна бути не менше 70% (але краще від 80% до 90%). Для підвищення вологості в квартирних умовах треба обов'язково використовувати побутові зволожувачі і парогенератори.

Орхідея аскоцентрум - вирощування без субстрату
Орхідея аскоцентрум - вирощування без субстрату

Грунт. Для вирощування орхідеї аскоцентрум підбирають спеціальні підвісні кошики або блоки, де не використовується субстрат. Повітряна коренева система потребує доступу кисню і хорошого освітлення. Як блок підбирають в ряді випадків звичайний шматок соснової кори. Зверху на блоці закріплюють кореневище, обертаючи кожен корінець тонким шаром моху або кокосовим волокном для запобігання випаровування вологи після поливу.

Низькорослі сорти і молоді саджанці допускається розводити в квіткових вазонах, виготовлених з прозорого матеріалу і наповнених подрібненою сосновою корою. Дана природна сировина служить опорою паросткам і допомагає зберегти рівновагу. Після поливу корінці просихають набагато повільніше, оскільки кора затримує вологу.

Підживлення. Рослину достатньо удобрювати раз на місяць. Застосовують спеціальні суміші, призначені для орхідних культур. Бажано брати половину від дози, зазначеної виробником на етикетці. Підживлення розчиняють в поливальної воді. Щомісяця також рекомендується влаштовувати позакореневе підживлення наземної частини, коли листя обприскують розведеною поживною сумішшю.

Пересадка. Пересадку здійснюють тільки в разі потреби, так як коренева система дуже погано реагує на будь-яке втручання. Приводом для пересадки може стати те, щокоренева система перестала вміщуватися в горщику або на блоці.

Горщик підбирають не сильно великий, на дно кладуть пару важких каменів, для стійкості, потім сиплять товстий шар дренажу і шар свіжого грунту і тільки потім перевалюють саму орхідею, засипаючи всі порожнечі між корінням новим субстратом.

Як розмножувати орхідею

У домашніх умовах орхідею аскоцентрум розмножують бічними відростками-дітками, які обов'язково з'являються, якщо рослина вирощується в правильних умовах. Дітки виростають в прикореневій зоні аскоцентрума, коли коріння у відростка досягнуть як мінімум 5 см.

У домашніх умовах орхідею аскоцентрум розмножують бічними відростками-дітками
У домашніх умовах орхідею аскоцентрум розмножують бічними відростками-дітками

Відокремлення здійснюють дуже обережно, намагаючись не пошкодити слабкі корінці, так як це може привести до того, що після посадки орхідея аскоцентрум буде дуже довго адаптуватися, приживатися, а перше цвітіння необхідно буде чекати кілька років.

Якщо у відділених діток слабкі корінці перед посадкою в субстрат їх можна на пару трійку днів обернути у вологий мох сфагнум.

Можливі труднощі у вирощуванні аскоцентрума

Рослини, які отримують достатньо світла, мають світло - зелене листя. Темно - зелене листя або відсутність цвітіння, як правило, вказують на недостатність освітлення. Здорова рослина має залишатися з листям навіть в нижній частині стовбура. Якщо рослина скидає листя - це ознака сухості або неправильного підживлення.

З шкідників на квітку можуть нападати попелиця і павутинний кліщ .