Олеандр - догляд, розмноження, пересадка

Олеандр

Опис

Олеандр (Nerium) - вічнозелений чагарник сімейства Кутрові (Apocynaceae). Природні місця його проживання - субтропіки.

Латинська назва такої культури походить від грецького слова «nerion», яке перекладається як «сирий», або «вологий».

У олеандра є ще одна назва - це рожевий лавр. Напевно, тому, що листя у нього таке ж шкірясте, загострене і темно-зелене, як у лавра.

З цією квіткою пов'язана легенда про сина богів - Олендра. В давні часи, коли над одним чудовим містом раптом прокинувся величезний вулкан, люди кинулися бігти, але дорогу їм перегородило озеро. Прекрасний син богів Олеандр, щоб допомогти городянам, випив озеро, але не зміг рухатися далі. Люди врятувалися, юнак загинув в розпеченій лаві. Квітка, якій дали ім'я героя, завжди готова допомогти людині. Вона досить незвичайна: сильна, красива, отруйна і шляхетна.

Висота куща залежить від сорту і може бути від 1,5 до 3 метрів. Стебла бурі, добре гілкуються. Листочки у олеандра темно-зелені, вузькі, шкірясті, 10-15 см в довжину, 2-3 см в ширину, нагадують листя верби. Нижня частина листової пластини світліша.

Олеандр підходить виключно для великих за площею приміщень. По-перше, маленький кущик, який ви придбаєте в магазині, при правильному догляді розростеться метри на два у висоту. По-друге, чудовий аромат квітів олеандра дуже насичений, через що у вас можуть виникати головні болі.

Олеандри - привабливі рослини з красивими, ніжно забарвленими квітками білого, жовтого, рожевого, пурпурного і оранжевого кольору. Квітки розташовані поодинці або зібрані в суцвіття по декілька штук. Є як прості, так і махрові форми. Квітки олеандра видають приємний і сильний аромат, але при рясному цвітінні рослина краще не залишати на ніч в житловому приміщенні.

Потрібно пам'ятати, що всі частини олеандра (листя, стебла і квітки) - отруйні, тому під час догляду за рослиною слід дотримуватися обережності. Тварини, які з'їдять його листя, можуть загинути. Може померти і людина, якщо спробує його квітки.

Олеандр звичайний - Nerium oleander.
Олеандр звичайний - Nerium oleander.

Найбільшого розповсюдження в кімнатному квітникарстві отримав Олеандр звичайний - Nerium oleander.

Поради по догляду

Освітлення. Олеандр любить яскраве сонячне світло, добре росте на південних вікнах. При недоліку освітлення рослина витягується, втрачає декоративність і не буде цвісти . Влітку олеандр можна виставляти на балкон або вивозити на дачу.

    У зимовий період олеандр потрібно забезпечити досить яскравим освітленням, інакше листя може впасти і на наступний рік він не зацвіте.

Температура.  У весняно-літній період температура в приміщенні де росте ваш олеандр повинна бути від 20 до 28 градусів. З настанням осіннього періоду температуру необхідно знизити до 18 градусів, а в зимовий час олеандр прибирають в добре освітлене і прохолодне (8-15 градусів) місце.

При підвищеній температурі кімнату потрібно періодично провітрювати.

Полив.  Олеандр дуже любить вологу, тому влітку йому необхідно забезпечити регулярний рясний полив. Не допускайте пересушування грунту, земля в горщику повинна бути завжди злегка вологою!

Ніколи не поливайте рослину холодною водою, це може привести до його стресу, уповільнення або припинення росту і до захворювань. У зимовий період полив різко обмежують.

Вологість. Олеандр добре відгукується на обприскування листя. Влітку олеандр любить приймати душ. У тому випадку, якщо в кімнаті дуже жарко, то ємність з рослиною ставлять на піддон, в який вливають воду.

Грунт.  Для олеандрів підходить така суміш: дернова земля, листова земля, перегній, торф, пісок (2: 1: 1: 1: 1). Для олеандра важливий хороший дренаж.

Пересадка.  Молоденькі рослини треба пересаджувати 1 раз в рік, а дорослі екземпляри - 1 раз в 2 або 3 роки. Пересадку проводять в останні тижні весни або перші - літа. Необхідна обов'язкова пересадка тим кущах, у яких коренева система перестала вміщуватися в горщик. В цьому випадку значну частину коренів треба обрізати, при цьому місця зрізів потрібно обов'язково обробити пилом деревного вугілля, також необхідно зменшити комок землі, завдяки чому кущ буде цвісти пишніше.

Потрібно пам'ятати, що всі частини олеандра (листя, стебла і квітки) - отруйні
Потрібно пам'ятати, що всі частини олеандра (листя, стебла і квітки) - отруйні

Підживлення.  Навесні і влітку, в період зростання удобрюють кожні два тижні комплексними добривами для кімнатних рослин. Добре відгукується олеандр і на органічні добрива. Органіку вносять переважно влітку, коли рослина живе на відкритому повітрі.

Як розмножувати олеандр

Розмножується олеандр або живцями, або насінням.

Насіння краще садити в торф або пісок ранньою весною. Проводять висів тільки свіжозібраного насіння олеандра, тому що через тривале зберігання воно втрачає свою схожість.

Найчастіше розмножують олеандр живцями. На живці найчастіше беруть гілки, що залишилися після обрізки. Держак нарізають довжиною 10-15 см, зрізи обробляють деревним вугіллям і підсушують. В землю для вкорінення додають деревне вугілля, що оберігає держак від загнивання.

Найпростіше розмножувати олеандр живцями
Найпростіше розмножувати олеандр живцями

Так само можна вкорінювати живці в посудині з водою, попередньо кинувши в воду шматочки деревного вугілля, щоб запобігти загниванню. У воді коріння з'являються швидше, приблизно через три-чотири тижні. Після того як живці укорінятимуться, їх висаджують в суміш з рівних частин дернової, торф'яної і перегнійної землі з додаванням піску.

Обрізка

Як правило, обрізати олеандр потрібно після цвітіння, зазвичай - в другій половині літа. Обрізання олеандра дуже важливе для його майбутнього цвітіння. Цікаво, але наступне цвітіння відбувається саме на пагонах, що перезимували. Обрізка олеандра дозволить надати рослині потрібну форму, зробить його більш акуратним.

Обрізані гілки можна використовувати в якості живців. Вегетативні пагони, які виростають під квітковими нирками треба обов'язково видаляти, так як вони сповільнюють розвиток куща.

Обрізка олеандра
Обрізка олеандра

Шкідники та хвороби, що вражають олеандр

Найбільш часто на кущах олеандра селяться щитівки, павутинні кліщі, червець. Якщо недостатньо провітрювати, то олеандр уражається грибковими та бактеріальними хворобами.

Павутинний кліщ - найнебезпечніший шкідник кімнатних рослин. Для боротьби з цим шкідником видаліть і знищіть все уражене листя олеандра, потім обробіть рослину актеліком (15 - 20 крапель на 1 л води). Регулярно провітрюйте приміщення. Періодично оглядайте рослину.

При ураженні щитівкою листя олеандра стають липкими, з'являється плямистість, листя жовтіє і опадає. Щоб позбутись щитівки протріть листя ганчіркою або ватяним диском, змоченим спиртом або керасином. При сильному зараженні обробіть олеандр актелликом (15 - 20 крапель на 1 л води) або децисом, але на цій стадії боротися зі щитівкою вже важко або неможливо. Якщо це не допомагає, обріжте уражені частини рослини.

Борошнисті червеці поселяються на листках, листкових вузлах, стеблах олеандра. Шкідники висмоктують сік, тому листя жовтіє і опадає, а також виділяють медяну росу, на якій поселяється сажистий гриб. з ураженням в легкій формі легко боротися - досить протерти уражені місця вологою ганчірочкою або ватяним тампоном змоченим спиртом або гасом або обрізати уражені частини рослини. При сильному ураженні боротися зі шкідником важко. Обробіть рослину карбофосом (20 - 40 крапель на 1 л води). Медяну росу змивайте мильним розчином.