Нотокактус - догляд в кімнатних умовах

Нотокактус

Опис рослини

Рід Нотокактус (Notocactus Fric) налічує близько 20 видів красивих кулястих або колоноподібних кактусів, з сімейства кактусових. Ростуть в Бразилії, Парагвайе, Болівії і Аргентині, зустрічаються на висоті до 2000 м над рівнем моря.

Нотокактус за сучасною класифікацією відносять до пародій. Їх навіть називають рівнинними пародіями: вони ростуть на трав'янистих пагорбах, серед чагарників, в півтіні. Раніше Нотокактус виділявся в окремий невеликий рід. Назва роду з латинського «notius» - південь, характеризує місця зростання Нотокактус.

Залежно від виду Нотокактусу квітки бувають дрібні або великі, жовті або жовто-фіолетові
Залежно від виду Нотокактусу квітки бувають дрібні або великі, жовті або жовто-фіолетові

Стебла кулястої або циліндричної форми, добре виражені ребра з ареолами, засіяними великою кількістю колючок. Ростуть вони вкрай повільно, але при дотриманні всіх умов вирощування зацвітають на 3-5-й рік. Залежно від виду Нотокактусу квітки бувають дрібні або великі, жовті або жовто-фіолетові. Розквітають вони по одному, іноді по кілька, у більшості видів серед численних жовтих тичинок виділяється маточка з яскраво пофарбованим декоративним рильцем. Квітки тримаються розкритими 5 днів і більше. Цвітіння триває протягом літа. Плоди дрібні, сухі, наповнені пилоподібними насінням.

Поради по догляду

Освітлення. Як і практично всі кактуси цей теж любить світло. Для його розміщення потрібно вибирати добре освітлені місця з прямими променями сонця (від палючих променів потрібне притінення). Перевагу рекомендується віддати вікнам південно-західній і південно-східної орієнтації, при цьому при розміщенні на південному підвіконні рослину в полуденний час треба притіняти. Для того щоб дозріли квіткові бруньки, в зимовий час знадобиться досвічувати кактус фітолампамии, при цьому тривалість світлового дня повинна становити 10 годин.

Придбані екземпляри і екземпляри, які стояли в тіні (або після зими) не можна відразу виставляти під сонячні промені, слід привчати до них поступово. У літній період корисно для кращого самопочуття і загартовування рослини, виносити кактус на відкрите повітря (балкон, сад). При цьому слід размісити рослину так щоб вона була захищена від попадання опадів, і забезпечити притінення в полуденний час. Якщо у вас немає можливості утримання в літній період рослини на відкритому повітрі слід регулярно провітрювати приміщення де міститься нотокактус.

Нотокактуси люблють багато сонячного світла і зовсім невимогливі до вологості
Нотокактуси люблють багато сонячного світла і зовсім невимогливі до вологості

Температура.  Нотокактус любить помірну або теплу температуру, близько 22-26℃, з обов'язковим припливом свіжого повітря. Восени температуру знижують до 15°С. Взимку у рослини настає період спокою - в цей час бажано розмістити рослину в приміщенні з прохолодною температурою (10-12 ℃), бажано не нижче 10°С.

Вологість повітря.  Спокійно переносить низьку вологість повітря. Зволожувати з обприскувача рослина не потрібно.

Полив.  У весняно-літній період поливають рясно і стежать за тим, що грунт не був пересушеним повністю. В осінньо-зимовий період потрібно скоротити полив, але при цьому слід врахувати, що нотокактус негативно реагує на повне пересихання грунту. Для поливу використовується вода кімнатної температури, яка повинна добре відстоятися.

Грунт.  Грунт для нотокактуса повинен бути нейтральним і пухким, а також в ньому має міститися багато річкового крупнозернистого піску. Так, цілком підходить спеціальний грунт з магазину призначений для сукулентів і кактусів. При цьому в грунт потрібно додати стільки піску, щоб він був чітко помітний. Також земляну суміш можна зробити своїми руками: з'єднати пісок і глинисту землю в співвідношенні 3:1, або ж змішати в однакових частках листову, дернову і торф'яну землю і пісок, а також додати цегляну крихту.

З квітня по вересень необхідно регулярно підгодовувати нотокактус добривами
З квітня по вересень необхідно регулярно підгодовувати нотокактус добривами

Підживлення.  З квітня по вересень необхідно регулярно, один раз на 2 тижні, підгодовувати рослини добривами для кактусів, в період спокою рослину не підгодовують щоб уникнути небажаного зростання. Необхідно пам'ятати, що в мінеральних добривах рівень азоту повинен бути менше за інших елементів, так як надлишок азоту може спровокувати загнивання коренів.

Пересадка. Пересаджувати нотокактус потрібно в міру необхідності, наприклад, коли його коріння або стебло не буде поміщатися в горщик. Якихось певних інтервалів між пересадками немає, тому що якийсь із видів зростає дуже швидко, а інший - навпаки повільно.

Якщо ж ви вирішили пересадити цю рослину, то краще за все зробити це в лютому, перед початком зростання. За винятком тих у кого утворилися бутони, їх пересаджують після цвітіння.

Як розмножувати нотокактус

Найчастіше таку рослину розмножують дітками. Це зробити дуже легко. Для цього потрібно обережно відщипнути від материнської рослини боковий відросток , а потім посадити її для вкорінення в суміш, в якій міститься багато піску. Використовувати міні-тепличку або накривати відросток плівкою не потрібно. Рослинка легко вкорінюється при хорошій освітленості і достатній кількості тепла. Однак такий спосіб розмноження ускладнюється тим, що є безліч видів, які розгалужуються дуже і дуже рідко. Такі рослини краще придбати в спеціалізованому магазині або у квітникарів.

Розмножують нотокактус найчастіше дітками
Розмножують нотокактус найчастіше дітками

Насінням нотокактус розмножують лише в оранжерейних (промислових) умовах. Справа в тому, що насіння і молоденькі сіянці неймовірно маленькі, і їх майже неможливо розгледіти неозброєним оком. А ще вони відрізняються вкрай повільним зростанням.

Шкідники та хвороби

Зморщений кінець стебла, внизу плями м'якої гнилі. Причина в перезволоженні ґрунту, особливо взимку.

Відсутність приросту. Причина в недостатньому поливі влітку або перезволоженні грунту взимку.

Плями з пробки на поверхні стебла. Причина в місцевій поразці шкідниками, рані або переохолодженні. Причиною може послужити також недостатній полив влітку.

М'які коричневі плями. Причина - стеблева гниль; кактуси, які добре ростуть ця хвороба вражає рідко. Виріжте уражене місце, продезінфікуйте грунт. Поліпшите умови утримання.

Витягнуте, нехарактерної форми стебло. Причина - перегрів взимку або нестача світла влітку.

На даній рослині може оселитися щитівка, павутинний кліщ або червець. При появі шкідливих комах потрібно буде в найкоротші терміни провести обробку інсектицидними засобами.