Нарцис (лат. Narcissus) - один з найбільш ранніх весняних квітів

Нарциси

Особливості нарцисів

Нарциси (лат. Narcissus) - рід однодольних рослин сімейства Амарилісові, один з найбільш ранніх весняних квітів. У природі існує близько шістдесяти видів нарцисів, які ростуть переважно на півдні Європи, в Середземномор'ї і в Азії. У культурі ж використовується 25 видів і велика кількість гібридних форм, які об'єднані під назвою «нарцис гібридний».

Людство здавна приписували нарцисам різні дивовижні властивості і якості. На Сході часто порівнювали квітку (називаючи її «Наргіс») з прекрасними очима коханої. Для древніх греків квіти нарциси були уособленням смерті - ними прибирали смертне ложе, а в Європі часів Ренесансу нарцис, навпаки, став символом любові і шлюбу. Для італійців до цього дня букет нарцисів в подарунок - зізнання в коханні.

Квітуча рослина нарцис має щільні цибулинки і 2-4 листові пластини різної ширини. Прикореневі листові пластини лінійної форми з'являються раніше квітконосу. Безлисті стебла можуть бути круглими або сплюсненими, на їх поверхні є плівкова поволока. На верхівці стебла відбувається формування квітки.

Квітки нарциса можуть бути пофарбовані в жовтий або білий колір
Квітки нарциса можуть бути пофарбовані в жовтий або білий колір

У різних видів нарциса форма цибулинок різна, вона може бути овальної, яйцевидної, загостреною або круглої форми. У частині видів цибулинки формують гніздо, на одному денці утворюється кілька цибулин, які обгорнуті пофарбованими лусочками. Щорічно старі корінці у цибулинок відмирають, а на їх місці виростають нові, тривалість життя коренів - не більше 10 місяців. Пониклі або прямі квітки можуть входити до складу зонтичного гроновидного суцвіття в кількості 2-8 штук або бути поодинокими.

Квітки можуть бути пофарбовані в жовтий або білий колір. Також зустрічаються види і сорти з двоколірним забарвленням квіток. У поперечнику вони можуть досягати 20-100 мм. Плід представляє собою трьохгніздну коробочку, всередині якої знаходяться насіння. Найчастіше кущики в висоту досягають від 0,1 до 0,5 метрів. Нарцисами можна прикрасити свою садову ділянку, а ще при бажанні їх можна вирощувати і в домашніх умовах. Цвітіння спостерігається в квітні-травні.

Поради по догляду в саду

Освітлення. Для посадки підходять затінені і сонячні ділянки, а також ті, що знаходиться в тіні.

Полив. Нарцис треба поливати помірно, але систематично.

Грунт. Земля повинна бути поживною, добре пропускати воду і повітря, бути насиченою гумусом.

Підживлення Навесні після появи перших паростків - повним комплексним, під час виходу квітконосу - азотно-калійним, в період формування бутонів - повним комплексним, а протягом цвітіння - калійно-фосфорним добривом. Використовувати для підкормки гній не можна.

Зимівля. Нарцис відрізняється досить високою стійкістю до морозів. Однак якщо зима буде малосніжною і дуже морозною, тоді цибулинки, зимуючі в грунті, можуть підмерзнути. Найбільше таким цибулин можуть нашкодити відлиги, так як під час потепління вони прокидаються і починають рости, а вони повернулися морози гублять квіти. Якщо нарциси взимку будуть знаходитися в грунті тоді, коли листя повністю зів'яне і відімре, поверхня ділянки потрібно обережно розпушити. Потім її треба засипати шаром мульчі (облетіла листям, торфом, деревною золою або соломою), товщина якого повинна бути 10-15 сантиметрів. Замість цього його можна накрити спеціальним покривним матеріалом, наприклад: спанбондом або агроспаном. Засипати ділянку мульчею потрібно тільки після того, як грунт восени злегка підмерзне. А зняти мульчирующий шар потрібно лише після того, як весняні поворотні заморозки залишаться позаду.

Місце для посадки нарцисів в саду

Ділянка для посадки нарцисів повинна бути рівною, краще на невеликому підвищенні, де не будуть накопичуватися весняні талі води - від надлишку вологи цибулини загнивають. Ідеальний варіант - ухил на південну сторону.

Яскравого сонця ці рослини не люблять, особливо сорти з рожевою і помаранчевої коронкою: під прямими променями вони вигорають. Тому найкраще садити їх між листопадними деревами або по краю пристовбурних кіл. Цвісти нарциси починають до розпускання листя, тому сонця їм цілком вистачає. А ось під хвойними деревами садити їх не варто - там дуже щільна тінь.

І ще момент: місце, де ростуть нарциси, має бути захищене від сильних вітрів - в тихому місці вони цвітуть довше.

Особливості грунту

Грунт для нарцисів підходить будь-який, але найбільше їм подобаються суглинки. Єдиний варіант, який ці квіти не дарують, - бідні піщані ділянки. В таких умовах нарциси цвітуть зазвичай перший рік - за рахунок накопичених раніше поживних речовин. Потім цибулини дрібніють і цвітіння припиняється. До того ж піщані ґрунти сильніше охолоджуються - є ризик, що цибулини взимку вимерзнуть.

Вирішити проблему можна, якщо додати в такий грунт перегній - 2 відра на 1 кв. м, а потім ділянку перекопати. Але робити це треба на початку літа, за 3 місяці до посадки цибулин. Замість перегною можна використовувати свіжий гній - 2 відра на 1 кв. м, але вносити його треба за рік. Додавати органіку в грунт перед посадкою нарцисів категорично не можна!

Перед посадкою незалежно від типу грунту треба внести добрива: 2 ст. ложки подвійного суперфосфату, 1,5 ст. ложки сульфату калію і 1 ст. ложку аміачної селітри на 1 кв. м.

Цвітіння нарцисів спостерігається в квітні-травні.
Цвітіння нарцисів спостерігається в квітні-травні.

Терміни і умови посадки нарцисів

Посадка навесні

Посадку проводять на початку весни. Але перш ніж приступити до неї, треба підготувати ділянку, для цього її перекопують приблизно на глибину багнета лопати і вносять в грунт добрива: перегній і нітрофоску (на 1 квадратний метр 60 грам), а ще пісок. Якщо вам не вдалося підготувати ділянку належним чином, то посадку все одно можна проводити, але тільки в тому випадку, якщо склад грунту оптимальний для вирощування даної культури.

Дистанція між посадочними лунками залежить від того, чи будете ви через 1 рік проводити розсадження нарцисів чи вони будуть рости на даній ділянці протягом 5 років. У тому випадку, якщо ви вирішили їх розсадити, тоді дистанція між лунками повинна бути від 7 до 10 сантиметрів. Якщо ж вони будуть рости на одному і тому ж місці 5 років, в цьому випадку дистанція між кущами повинна бути від 15 до 20 сантиметрів.

Викопайте на підготовленій ділянці посадочні ямки, глибина яких повинна дорівнювати 3 діаметрам цибулинки. Потім в ямку засипають жменю піску, 2 великі ложки деревного вугілля і укладають туди цибулинку. Засипте ямку до половини землею, змішаної з компостом, і добре полийте, після цього заповніть її грунтом доверху і утрамбуйте його поверхню.

І ще пара хитрощів. Якщо ви хочете, щоб нарциси зацвіли раніше, садіть їх трохи рідше норми. У цьому випадку вони, до речі, утворюють більше дочірніх цибулинок. А якщо ви бажаєте щоб цвітіння настало пізніше - трохи глибше (приблизно на 3 см), але діток в гнізді тоді буде менше.

Коли посадка буде завершена, поверхню ґрунту рекомендується засипати шаром мульчі, в якості якої можна використовувати горіхову шкаралупу, подрібнену солому, тирсу твердих порід дерев або скошену траву. Шар мульчі здатний стримати зростання бур'яну, а ще він не дає випаровуватися волозі з грунту дуже швидко. Також мульча хороша тим, що поверхня ділянки, засипану їй, не потрібно після кожного поливу розпушувати.

Найкраще садити нарциси восени
Найкраще садити нарциси восени

Посадка восени

Якщо посадка буде проводитися восени, тоді підготовкою ділянки слід зайнятися в літній час. Для цього проводять перекопування грунту на глибину багнета лопати і вносять в нього 2 ст. л. суперфосфату, 4-5 кілограм торфу або компосту.

Якщо грунт надмірно важкий, то виправити це можна внесенням в грунт по ½ відра перепрілого перегною і піску з розрахунку на 1 квадратний метр. Потім проводять повторне перекопування на глибину від 10 до 15 сантиметрів і залишають ділянку в спокої до самої посадки. Висаджують цибулини і доглядають за ними в осінній час так само, як і навесні. Пам'ятайте, що осінь - це найбільш вдалий час для посадки нарцисів, саме тому досвідчені садівники проводять посадку навесні тільки в крайніх випадках.

Якщо квітка росте на одному і тому ж місці 4 або 5 років, і вона сильно розрослась, тоді буде потрібно витягти її з грунту, відокремити від цибулинки діток і розсадити їх. Роблять це після того, як кущ відцвіте. Даний метод розмноження є найбільш простим і надійним.

Як розмножувати нарциси

Розмножити нарцис можна не тільки цибулинами і їх дітками. Також його можна виростити з насіння. Для посіву використовують свіжозібраний насіннєвий матеріал, який ще не встиг просохнути. Збір насіння проводять в середині літнього періоду або глибокої осені. Посіяти їх можна в скриньки або миски, а при бажанні і у відкритий грунт. Висівати насіння потрібно не густо, при цьому глибина посіву повинна дорівнювати трьом діаметрам насінини.

Протягом перших 1-2 років фахівці не радять пікірувати або пересаджувати сходи, так як у них повинна сформуватися міцна хороша цибулина. Коли це станеться, молоденькі квіти пересаджують у відкритий грунт на постійне місце.

Перше цвітіння нарцисів, вирощених з насіння, спостерігається тільки через 6-7 років, а дрібноквіткових видів - через 3 або 4 роки. Зверніть увагу, що насіннєве розмноження підходить для вирощування лише дикорослих видів. Якщо ж з насіння виростити гібридну форму, то сіянці не зможуть зберегти сортові ознаки батьківської рослини.

Нарциси після цвітіння

Після того як кущики відцвітуть, їх слід поливати і розпушувати біля них грунт з тієї ж самої періодичністю ще протягом 15-20 днів. Якщо на ділянці висадити різні сорти нарциса, то вони зможуть радувати вас своїм цвітінням протягом усього літа. І не забувайте, що нарциси будуть максимально красивими тільки в тому випадку, якщо ви їх будете вчасно підгодовувати і добре за ними доглядати. Квітки, що почали в'янути потрібно обривати, інакше рослина буде витрачати чимало сил на формування і визрівання насіння, що негативно відіб'ється на рості і розвитку цибулинок.

Викопування цибулин нарцисів

Якщо взимку цибулини будуть зберігатися в прохолодному приміщенні, тоді їх слід винести з грунту відразу після того, як в червні або липні стануть жовтими все листя, а їх кінчики підсохнуть, при цьому компактний кущ повинен почати розвалюватися. З моменту закінчення цвітіння до того часу, коли можна буде викопати цибулини, іноді проходить близько 8 тижнів (все залежить від температури і вологості повітря).

З викопуванням цибулин затягувати так само не рекомендується, тому що засохле листя можуть відпасти, і ви не знайдете те місце, де знаходився кущ. Для вилучення нарцисів із землі використовують невелику садову вилку. У викопаних цибулин потрібно зрізати листя, а потім їх укладають на просушку в затінене місце. Після того як вони просохнуть, і з них облетять залишки грунту, обережно відокремте дочірні цибулинки від материнської, при цьому постарайтеся не травмувати коріння. Огляньте цибулини і приберіть всі деформовані, уражені хворобою і м'які, їх рекомендується знищити.

Відібраний посадковий матеріал миють під струменем води, а потім його дезінфікують, для цього поміщають на 10-15 хв. в розчин перманганату калію темно-рожевого забарвлення. Потім його прибирають в сухе, затінене і тепле (від 22 до 25 градусів) місце на просушку. Якщо ви його прибрали в приміщення, то він повинен мати хорошою вентиляцією.

Нарциси можна вирощувати і в домашніх умовах
Нарциси можна вирощувати і в домашніх умовах

Зберігання цибулин нарцисів

Цибулинки не можна зберігати в поліетиленовому пакеті, так як він не дає їм нормально «дихати», в результаті чого їх серединки починають гнити. На зберігання їх прибирають в яке добре провітрюється і прохолодне місце. Слід враховувати, що в процесі зберігання посадковий матеріал виділяє газ, і якщо його накопичиться дуже багато, тоді цибулинки можуть задихнутися.

Вони будуть прекрасно зберігатися в затіненому добре провітрюваному приміщенні, при цьому вологість повітря повинна бути приблизно 70 відсотків, а температура - від 10 до 12 градусів. Покладіть цибулини тоненьким шаром в піддон або гратчастий скриньку з дерева. Протягом зими проводите регулярний огляд посадкового матеріалу (не рідше 1 разу на 7 днів).

Якщо вами будуть помічені м'які або уражені хворобою цибулини, тоді їх прибирають і знищують. Якщо на поверхні шкірки цибулинок утворилися цятки жовтого або білого кольору, це означає, що на них з'явилася гниль, а ознакою грибкового захворювання є їх потемніння. У уражених бактеріальної гниллю цибулинок з'являється неприємний запах.