Зміст
Особливості нарцисів
Нарциси (лат. Narcissus) - рід однодольних рослин сімейства Амарилісові, один з найбільш ранніх весняних квітів. У природі існує близько шістдесяти видів нарцисів, які ростуть переважно на півдні Європи, в Середземномор'ї і в Азії. У культурі ж використовується 25 видів і велика кількість гібридних форм, які об'єднані під назвою «нарцис гібридний».
Людство здавна приписували нарцисам різні дивовижні властивості і якості. На Сході часто порівнювали квітку (називаючи її «Наргіс») з прекрасними очима коханої. Для древніх греків квіти нарциси були уособленням смерті - ними прибирали смертне ложе, а в Європі часів Ренесансу нарцис, навпаки, став символом любові і шлюбу. Для італійців до цього дня букет нарцисів в подарунок - зізнання в коханні.
Квітуча рослина нарцис має щільні цибулинки і 2-4 листові пластини різної ширини. Прикореневі листові пластини лінійної форми з'являються раніше квітконосу. Безлисті стебла можуть бути круглими або сплюсненими, на їх поверхні є плівкова поволока. На верхівці стебла відбувається формування квітки.

У різних видів нарциса форма цибулинок різна, вона може бути овальної, яйцевидної, загостреною або круглої форми. У частині видів цибулинки формують гніздо, на одному денці утворюється кілька цибулин, які обгорнуті пофарбованими лусочками. Щорічно старі корінці у цибулинок відмирають, а на їх місці виростають нові, тривалість життя коренів - не більше 10 місяців. Пониклі або прямі квітки можуть входити до складу зонтичного гроновидного суцвіття в кількості 2-8 штук або бути поодинокими.
Квітки можуть бути пофарбовані в жовтий або білий колір. Також зустрічаються види і сорти з двоколірним забарвленням квіток. У поперечнику вони можуть досягати 20-100 мм. Плід представляє собою трьохгніздну коробочку, всередині якої знаходяться насіння. Найчастіше кущики в висоту досягають від 0,1 до 0,5 метрів. Нарцисами можна прикрасити свою садову ділянку, а ще при бажанні їх можна вирощувати і в домашніх умовах. Цвітіння спостерігається в квітні-травні.
Поради по догляду в саду
Освітлення. Для посадки підходять затінені і сонячні ділянки, а також ті, що знаходиться в тіні.
Полив. Нарцис треба поливати помірно, але систематично.Грунт. Земля повинна бути поживною, добре пропускати воду і повітря, бути насиченою гумусом.
Підживлення Навесні після появи перших паростків - повним комплексним, під час виходу квітконосу - азотно-калійним, в період формування бутонів - повним комплексним, а протягом цвітіння - калійно-фосфорним добривом. Використовувати для підкормки гній не можна.
Зимівля. Нарцис відрізняється досить високою стійкістю до морозів. Однак якщо зима буде малосніжною і дуже морозною, тоді цибулинки, зимуючі в грунті, можуть підмерзнути. Найбільше таким цибулин можуть нашкодити відлиги, так як під час потепління вони прокидаються і починають рости, а вони повернулися морози гублять квіти. Якщо нарциси взимку будуть знаходитися в грунті тоді, коли листя повністю зів'яне і відімре, поверхня ділянки потрібно обережно розпушити. Потім її треба засипати шаром мульчі (облетіла листям, торфом, деревною золою або соломою), товщина якого повинна бути 10-15 сантиметрів. Замість цього його можна накрити спеціальним покривним матеріалом, наприклад: спанбондом або агроспаном. Засипати ділянку мульчею потрібно тільки після того, як грунт восени злегка підмерзне. А зняти мульчирующий шар потрібно лише після того, як весняні поворотні заморозки залишаться позаду.
Місце для посадки нарцисів в саду
Ділянка для посадки нарцисів повинна бути рівною, краще на невеликому підвищенні, де не будуть накопичуватися весняні талі води - від надлишку вологи цибулини загнивають. Ідеальний варіант - ухил на південну сторону.
Яскравого сонця ці рослини не люблять, особливо сорти з рожевою і помаранчевої коронкою: під прямими променями вони вигорають. Тому найкраще садити їх між листопадними деревами або по краю пристовбурних кіл. Цвісти нарциси починають до розпускання листя, тому сонця їм цілком вистачає. А ось під хвойними деревами садити їх не варто - там дуже щільна тінь.
І ще момент: місце, де ростуть нарциси, має бути захищене від сильних вітрів - в тихому місці вони цвітуть довше.
Особливості грунту
Грунт для нарцисів підходить будь-який, але найбільше їм подобаються суглинки. Єдиний варіант, який ці квіти не дарують, - бідні піщані ділянки. В таких умовах нарциси цвітуть зазвичай перший рік - за рахунок накопичених раніше поживних речовин. Потім цибулини дрібніють і цвітіння припиняється. До того ж піщані ґрунти сильніше охолоджуються - є ризик, що цибулини взимку вимерзнуть.
Вирішити проблему можна, якщо додати в такий грунт перегній - 2 відра на 1 кв. м, а потім ділянку перекопати. Але робити це треба на початку літа, за 3 місяці до посадки цибулин. Замість перегною можна використовувати свіжий гній - 2 відра на 1 кв. м, але вносити його треба за рік. Додавати органіку в грунт перед посадкою нарцисів категорично не можна!
Перед посадкою незалежно від типу грунту треба внести добрива: 2 ст. ложки подвійного суперфосфату, 1,5 ст. ложки сульфату калію і 1 ст. ложку аміачної селітри на 1 кв. м.

Терміни і умови посадки нарцисів
Посадка навесні
Посадку проводять на початку весни. Але перш ніж приступити до неї, треба підготувати ділянку, для цього її перекопують приблизно на глибину багнета лопати і вносять в грунт добрива: перегній і нітрофоску (на 1 квадратний метр 60 грам), а ще пісок. Якщо вам не вдалося підготувати ділянку належним чином, то посадку все одно можна проводити, але тільки в тому випадку, якщо склад грунту оптимальний для вирощування даної культури.
Дистанція між посадочними лунками залежить від того, чи будете ви через 1 рік проводити розсадження нарцисів чи вони будуть рости на даній ділянці протягом 5 років. У тому випадку, якщо ви вирішили їх розсадити, тоді дистанція між лунками повинна бути від 7 до 10 сантиметрів. Якщо ж вони будуть рости на одному і тому ж місці 5 років, в цьому випадку дистанція між кущами повинна бути від 15 до 20 сантиметрів.
Викопайте на підготовленій ділянці посадочні ямки, глибина яких повинна дорівнювати 3 діаметрам цибулинки. Потім в ямку засипають жменю піску, 2 великі ложки деревного вугілля і укладають туди цибулинку. Засипте ямку до половини землею, змішаної з компостом, і добре полийте, після цього заповніть її грунтом доверху і утрамбуйте його поверхню.
І ще пара хитрощів. Якщо ви хочете, щоб нарциси зацвіли раніше, садіть їх трохи рідше норми. У цьому випадку вони, до речі, утворюють більше дочірніх цибулинок. А якщо ви бажаєте щоб цвітіння настало пізніше - трохи глибше (приблизно на 3 см), але діток в гнізді тоді буде менше.
Коли посадка буде завершена, поверхню ґрунту рекомендується засипати шаром мульчі, в якості якої можна використовувати горіхову шкаралупу, подрібнену солому, тирсу твердих порід дерев або скошену траву. Шар мульчі здатний стримати зростання бур'яну, а ще він не дає випаровуватися волозі з грунту дуже швидко. Також мульча хороша тим, що поверхня ділянки, засипану їй, не потрібно після кожного поливу розпушувати.

Посадка восени
Якщо посадка буде проводитися восени, тоді підготовкою ділянки слід зайнятися в літній час. Для цього проводять перекопування грунту на глибину багнета лопати і вносять в нього 2 ст. л. суперфосфату, 4-5 кілограм торфу або компосту.
Якщо грунт надмірно важкий, то виправити це можна внесенням в грунт по ½ відра перепрілого перегною і піску з розрахунку на 1 квадратний метр. Потім проводять повторне перекопування на глибину від 10 до 15 сантиметрів і залишають ділянку в спокої до самої посадки. Висаджують цибулини і доглядають за ними в осінній час так само, як і навесні. Пам'ятайте, що осінь - це найбільш вдалий час для посадки нарцисів, саме тому досвідчені садівники проводять посадку навесні тільки в крайніх випадках.
Якщо квітка росте на одному і тому ж місці 4 або 5 років, і вона сильно розрослась, тоді буде потрібно витягти її з грунту, відокремити від цибулинки діток і розсадити їх. Роблять це після того, як кущ відцвіте. Даний метод розмноження є найбільш простим і надійним.
Як розмножувати нарциси
Розмножити нарцис можна не тільки цибулинами і їх дітками. Також його можна виростити з насіння. Для посіву використовують свіжозібраний насіннєвий матеріал, який ще не встиг просохнути. Збір насіння проводять в середині літнього періоду або глибокої осені. Посіяти їх можна в скриньки або миски, а при бажанні і у відкритий грунт. Висівати насіння потрібно не густо, при цьому глибина посіву повинна дорівнювати трьом діаметрам насінини.
Протягом перших 1-2 років фахівці не радять пікірувати або пересаджувати сходи, так як у них повинна сформуватися міцна хороша цибулина. Коли це станеться, молоденькі квіти пересаджують у відкритий грунт на постійне місце.
Перше цвітіння нарцисів, вирощених з насіння, спостерігається тільки через 6-7 років, а дрібноквіткових видів - через 3 або 4 роки. Зверніть увагу, що насіннєве розмноження підходить для вирощування лише дикорослих видів. Якщо ж з насіння виростити гібридну форму, то сіянці не зможуть зберегти сортові ознаки батьківської рослини.
Нарциси після цвітіння
Після того як кущики відцвітуть, їх слід поливати і розпушувати біля них грунт з тієї ж самої періодичністю ще протягом 15-20 днів. Якщо на ділянці висадити різні сорти нарциса, то вони зможуть радувати вас своїм цвітінням протягом усього літа. І не забувайте, що нарциси будуть максимально красивими тільки в тому випадку, якщо ви їх будете вчасно підгодовувати і добре за ними доглядати. Квітки, що почали в'янути потрібно обривати, інакше рослина буде витрачати чимало сил на формування і визрівання насіння, що негативно відіб'ється на рості і розвитку цибулинок.
Викопування цибулин нарцисів
Якщо взимку цибулини будуть зберігатися в прохолодному приміщенні, тоді їх слід винести з грунту відразу після того, як в червні або липні стануть жовтими все листя, а їх кінчики підсохнуть, при цьому компактний кущ повинен почати розвалюватися. З моменту закінчення цвітіння до того часу, коли можна буде викопати цибулини, іноді проходить близько 8 тижнів (все залежить від температури і вологості повітря).
З викопуванням цибулин затягувати так само не рекомендується, тому що засохле листя можуть відпасти, і ви не знайдете те місце, де знаходився кущ. Для вилучення нарцисів із землі використовують невелику садову вилку. У викопаних цибулин потрібно зрізати листя, а потім їх укладають на просушку в затінене місце. Після того як вони просохнуть, і з них облетять залишки грунту, обережно відокремте дочірні цибулинки від материнської, при цьому постарайтеся не травмувати коріння. Огляньте цибулини і приберіть всі деформовані, уражені хворобою і м'які, їх рекомендується знищити.
Відібраний посадковий матеріал миють під струменем води, а потім його дезінфікують, для цього поміщають на 10-15 хв. в розчин перманганату калію темно-рожевого забарвлення. Потім його прибирають в сухе, затінене і тепле (від 22 до 25 градусів) місце на просушку. Якщо ви його прибрали в приміщення, то він повинен мати хорошою вентиляцією.

Зберігання цибулин нарцисів
Цибулинки не можна зберігати в поліетиленовому пакеті, так як він не дає їм нормально «дихати», в результаті чого їх серединки починають гнити. На зберігання їх прибирають в яке добре провітрюється і прохолодне місце. Слід враховувати, що в процесі зберігання посадковий матеріал виділяє газ, і якщо його накопичиться дуже багато, тоді цибулинки можуть задихнутися.
Вони будуть прекрасно зберігатися в затіненому добре провітрюваному приміщенні, при цьому вологість повітря повинна бути приблизно 70 відсотків, а температура - від 10 до 12 градусів. Покладіть цибулини тоненьким шаром в піддон або гратчастий скриньку з дерева. Протягом зими проводите регулярний огляд посадкового матеріалу (не рідше 1 разу на 7 днів).
Якщо вами будуть помічені м'які або уражені хворобою цибулини, тоді їх прибирають і знищують. Якщо на поверхні шкірки цибулинок утворилися цятки жовтого або білого кольору, це означає, що на них з'явилася гниль, а ознакою грибкового захворювання є їх потемніння. У уражених бактеріальної гниллю цибулинок з'являється неприємний запах.