Монстера - догляд та розмноження

Монстера

Опис рослини

Монстера (лат. Monstera) - довгожителька з сімейства ароїдних, родом з тропічних лісів Південної і Центральної Америки. Всього в природі близько 50 видів цих вічнозелених рослин.

Ліана здатна вирости до 40 метрів у висоту, в кімнатних умовах її розміри значно менші, близько 5 метрів. Велика кімнатна рослина відрізняється товстими стеблами і розрізаними, глянцевими листками, які здатні виростати до 45 см в діаметрі. У нижній частині рослини розташовані повітряне коріння, воно служать одночасно опорою і забезпечує додаткове харчування.

При гарному догляді ліана порадує вас сніжно-білими квітками, які кріпляться на товстому качані циліндричної форми.

Монстера в домашніх умовах досягає великих розмірів, якщо своєчасно встановити спеціальну опору. Незвичайною краси ліана на диво не примхлива і швидко пристосовується до створюваних умов, тому користується великою популярністю серед квітникарів. За зовнішнім виглядом нагадує Філодендрон (Philodendron).

В домашніх умовах найчастіше зустрічаються два основні різновиди монстери: делікатесна і коса.

Монстера делікатесна (M.Deliciosa) - молоде листя нагаду' форму сердечка, з віком вони виростають до 1 метра. Забарвлення темно-зелене, глянцева поверхня, іноді проглядаються світлі плями або смужки. При надмірному поливі рослина починає «плакати» - зайва волога виводиться через спеціальні отвори по краю листа.

Монстера коса (M. Obliqua) - основна прикраса квітки - великі листки з характерними прорізами, що додають йому декоративний вигляд. Вони ланцетні, несиметричної форми, довгасті, досягають в довжину 20 см.

Монстера коса має листя довгастої, несиметричної форми.
Монстера коса має листя довгастої, несиметричної форми.

Монстера, незважаючи на свої досить великі розміри, є абсолютно невибагливою у догляді. Однак для того щоб вона правильно росла й розвивалася, слід знати і враховувати при вирощуванні даної ліани деякі нюанси.

Монстера - як доглядати?

Освітлення. Не можна виставляти декоративну ліану під прямі сонячні промені. Ставте вазон з квіткою в добре освітлене місце, але створюйте півтінь, використовуючи щільну завісу. Через нестачу світла рослина може призупинити свій ріст.

Оцінити, чи отримує ваша зелена улюблениця належну кількість світла, можна за станом листя, якщо воно дрібнішає, втрачає забарвлення, це вірна ознака нестачі світла. При дефіциті природного освітлення повітряне коріння теж видозмінюються, стає тоншим.

Температура.  Оптимальною температурою вирощування монстери влітку буде температура 22-25 градусів, а взимку - 10-14 градусів. Якщо температура буде більшою, то монстера почне сильніше розростатися.

Здатна витримати невеликі температурні коливання, але її ріст при цьому значно сповільниться. Щоб листя монстери радувало вас свіжістю і яскравим забарвленням, тримайте її подалі від кондиціонерів та уникайте переохолоджень.

Вологість повітря.  Монстера - вологолюбна рослина, тому її потрібно періодично обприскувати чистою, відстояною водою кімнатної температури.

Монстера - вологолюна рослина
Монстера - вологолюна рослина

Обприскування монстери можна проводити круглий рік, але якщо взимку дуже холодно, то водні процедури краще скасувати. Також не нехтуйте правилами, які стосуються всіх крупнолистних декоративних рослин, протирайте на листочках пил вологою тканиною. Листочки будуть краще блищати, якщо у воду додати трохи молока. Підвищити вологість повітря можна, встановивши горщик з квіткою в піддон з вологим керамзитом.

Rоли вологість повітря в приміщенні низька, у монстери починають сохнути кінчики листя. Якщо ж вологість занадто висока - то на листках будуть утворюватися крапельки води, які стікають на підлогу. Тому-то ця рослина ще називають «плакса». Так, було відмічено, що незадовго до дощу воно починає «плакати». Дана не зовсім звичайна реакція обумовлена різким підвищенням вологості повітря.

Полив.  Полив в весняно-літній час повинен бути рясним. З настанням зими він скорочується, але це тільки в тому випадку, якщо ви влаштовуєте монстері холодну зимівлю. Якщо ж температура повітря в приміщенні, де вона знаходиться, більшу частину часу вище 22 градусів, то поливати її треба також як і влітку. Справа в тому, що грунт повинен бути весь час вологим, але при цьому не допускайте застою води.

Грунт. Так як монстера - велика рослина, їй потрібен великий горщик, на дні якого повинен бути дренаж. До складу землі в рівних частинах рекомендовано додавати торф, пісок і перегній, добре підійде спеціальний грунт з магазину. Чим старша рослина, тим важчою повинна бути земля.

Підживлення.  Тропічна ліана швидше росте, активно розвивається, якщо підгодовувати комплексними добривами, призначеними для кімнатних рослин. Процедуру проводять двічі на місяць, починаючи з середини весни до закінчення літа.

Монстера делікатесна з листям в формі сердечка
Монстера делікатесна з листям в формі сердечка

Якщо монстеру не пересаджували, то необхідно акуратно прибрати верхній шар грунту, замінити його і додати туди органічне добриво.

Пересадка.  Поки монстера ще молода пересадку треба проводити регулярно 1 раз в рік. Після того як монстері виповниться 4 роки, її можна буде пересаджувати набагато рідше, а точніше раз в 2 або 3 роки. Але в ті роки, коли пересадка не проводиться, рекомендується обов'язково замінювати верхній шар субстрату.

Цвітіння монстери

Цвіте монстера нечасто. Її квітки білого кольору з початком всередині кремового кольору. Для того щоб монстера зацвіла, їй необхідно створити певні умови:

  • слід перемістити рослину на схід, захід або північ кімнати, влітку частіше проводити полив;
  • грунт повинен добре пропускати повітря, тримати вологу в достатній кількості;
  • на дні квіткового горщика повинен бути присутнім дренаж;
  • корисно підживлювати монстеру добривами.
Цвітіння монстери
Цвітіння монстери

Розмноження

Розмножують монстеру, як і більшість ароїдних, стебловими і верхівковими живцями, листям і корінням.

Живці укорінюють у воді, піску або сфагнумі. Щоб створити сприятливі умови для розвитку, накрийте ємність скляною банкою. Температурний режим наближений до 23-27 ° С. Пересаджувати молоді посадки, після того як вони зміцніють, потрібно в окремі горщики.

Найчастіше квітникарі розмножують ліану стеблами. Зрізаний держак, у якого є не менше двох бруньок, укладають в заздалегідь приготовлену ємність з легким грунтом, щоб одна брунька торкалася землі. Зверху накривають банкою, для підтримки вологості періодично її піднімають для провітрювання. Коли помітили перший листочок, рослина готова до пересадки в окремий горщик.

Розмножувати монстеру також можна повітряними відведеннями пагонів. Навіть випадково надламаний листочок не поспішайте викидати, поставте його в ємність з водою, а коли з'являться корені, висадіть в спеціальний грунт.

Розмноження монстери листками
Розмноження монстери листками

Шкідники та хвороби

Найчастіше монстера страждає від таких шкідників: щитівка, тля, павутинний кліщ.

Щоб захистити рослину від паразитів, стежте за чистотою листя і підтримуйте необхідну вологість повітря.

Якщо листя монстери темніє, сохне, опадає, можливо, квітка знаходиться поруч з опалювальною батареєю, переставте горщик в інше місце і збільште полив. При надмірному поливі листя в'януть і жовтіють, в цьому випадку пересадіть монстеру в інший горщик і відрегулюйте полив.