Мімоза сором'язлива

Мімоза сором’язлива

Опис рослини

Мімоза (Mimosa) сімейство мімоз (Mimosaceae), поширена в тропічних і субтропічних областях Америки, Азії та Африки. В якості кімнатної рослини зустрічається тільки Мімоза сором'язлива (Mimosa pudica). Свою назву вона отримала за те, що її листя при щонайменшому дотику складаються уздовж центральної жилки, при цьому черешок зі складеними листочками опускається вниз. Так само листя закриваються на ніч.

Мімоза сором'язлива в природному середовищі існування
Мімоза сором'язлива в природному середовищі існування

Мімоза сором'язлива - вічнозелена трав'яниста рослина. Пагони прямі, малогіллясті, в колючках і опушені. Листя пальчасто-перисті; листочки численні, парно розташовані, дрібні, довгасто-овальні, в чутливих волосках, за рахунок яких при дотику листочки складаються на деякий час. Квітки дрібні, зібрані в головки, пазухи, розташовані на верхівці пагонів, рожево-фіолетові. Плід у вигляді стручків. Насіння у вигляді сплощених горошин чорного або темно-коричневого кольору. Цвіте влітку.

Рослина відноситься до однорічних, в кімнатних умовах досягає висоти 30-40 см , а в природному середовищі існування до півтора метра.

Квітка живе відповідно до власного ритму, схожого на ритм людини: сон і неспання. Кожні 22 години у мімози спостерігається згортання листя, яке, до речі, ніяк не залежить від часу доби. Така реакція на навколишній світ дає привід багатьом квітникарям думати, що рослина нібито жива. Ця властивість і привертає увагу. Листя, яке згорнулось відновлюють своє початкове положення через півгодини.

Мімоза сором'язлива реагує на доторки згортанням листочків
Мімоза сором'язлива реагує на доторки згортанням листочків

Зрозуміло, якщо створити сприятливі умови (оранжерею), то мімоза сором’язлива буде чудово рости, квітнути, і навіть дасть насіння. Але тут потрібно враховувати, що для рослини згубне сухе повітря, протяги та конденсація вологи: «м’язові маніпуляції» – це ні що інше, як стресова ситуація, що позначається на здоров’ї мімози.

Не рекомендується вирощувати мімозу тим людям, у яких є алергія на пилок.

Поради по догляду

Освітлення. Мімоза сором'язлива полюбляє яскраве світло, переносить і прямі сонячні промені, але в літній обідній час рослину все ж необхідно притіняти. На середніх широтах її потрібно ставити з боку півдня. У більш спекотному середовищі їй підійде південний схід. В крайньому випадку її можна поставити із заходу чи сходу біля вікна.

У разі, якщо мімозу придбали в дощовий період або в постійно похмуру погоду, то при настанні ясних днів звикання до світла повинно бути поступовим.

Температура.  З березня по жовтень рослині необхідна помірна температура 20-24°C. У зимовий час її рекомендується перенести в прохолодне місце, де температура буде в межах від 15 до 18°C. При цьому слід врахувати, що в кімнаті не повинно бути холодніше 15°C.

Вологість повітря.  Необхідно забезпечити високий рівень вологості, приблизно 70% і вище, тому її рекомендується регулярно обприскувати. Так само можна помістити горщик з рослиною в широкий піддон з вологим керамзитом або мохом, але дно горщика при цьому не повинно торкатися води.

Мімоза сором'язлива в кімнатних умовах
Мімоза сором'язлива в кімнатних умовах

Полив.  У 8-місячний період цвітіння, з березня по жовтень, поливати рослину потрібно раз в два дні, в ранковий або вечірній час. Підказкою послужить сухий верхній шар субстрату. Взимку полив здійснюється так, щоб земля в горщику постійно було зволоженою.

Поливають мімозу добре відстояною (протягом 12-24 годин) і м'якою водою. Слідкуйте за тим, щоб земляний ком повністю не пересихав, так само рослина негативно реагує і на застій рідини в субстраті (особливо в холодну пору року).

Грунт.  Квітка добре себе почуває в легкому грунті, який пропускає крізь себе повітря і воду. Найкраще підійде суміш дерну, піску і торфу в однаковій пропорції. Використання керамзиту забезпечить дренаж, який потрібен мімозі.

Мімоза сором’язлива -  (Mimosa pudica)
Мімоза сором’язлива - (Mimosa pudica)

Підживлення.  У вегетаційний період двічі на місяць потрібно робити підживлення рослини. Зимою добрива не додають. Досить використовувати звичайні добрива для квітучих кімнатних рослин. Потрібно брати ½ частину від дози, рекомендованої на упаковці.

Пересадка.  Мімоза сором'язлива після цвітіння втрачає свою декоративність, але так як легко дає насіння, то її найчастіше вирощують як однорічник. Тому пересадка зазвичай не потрібна. Але в разі необхідності можна перевалити рослину в трохи більший горщик, без руйнування старого земляного кому.

Для пересадки підійде суміш з дернової землі, листового перегною, торфу і піску.

Запилення.  Процес використовується для вирощування насіння мімози. Як відомо, запилення в природному середовищі відбувається за допомогою вітру або комах. Вдома запилити можна за допомогою акуратного переносу пилку тонким м'яким пензликом, або зробити так, щоб квітки мімози злегка стикнулися одна з одною.

Як розмножуєьться мімоза сором'язлива

Насіння на мімозі з'являються вже в перший рік життя. У зв'язку з цим таку рослину можна вирощувати з насіння щороку. Висів насіння здійснюють з початку до середини весняного періоду.

Мімоза сором'язлива - вирощування з насіння
Мімоза сором'язлива - вирощування з насіння

Перед посівом насіння замочують в гарячій воді на 20-30 хвилин і висаджують в пухкий зволожений грунт. Насіння поглиблюють в грунт на 0,5-1 см, миску накривають склом або прозорим пакетом і ставлять на світле місце, але не під прямі сонячні промені. Температуру підтримують близько 25°C. Тепличку щодня провітрюють. При дотриманні температурного режиму сходи з'являються через 1-2 тижні. При досягненні сіянцями висоти 5 см, їх розсаджують по маленьким горшочкам.

Мімоза сором'язлива після пересадки
Мімоза сором'язлива після пересадки

Мімоза сором'язлива воліє рости в півтіні: при достатньому освітленні листові пластинки розташовуються горизонтально, а при недоліку світла дугоподібно вигинаються донизу, щоб вловлювати відбитий ультрафіолет.

Шкідники та хвороби

Найчастіше мімоза уражається павутинним кліщем. У цьому випадку рослина необхідно обробити акарицидами.
Так само може з'явитися попелиця. У такому випадку для лікування використовують інсектициди.
Листя жовтіює і залишаються закритим навіть вдень - надлишковий полив.
Опадає листя - нерегулярний полив, тютюновий дим.
Стебла витягуються, втрачають міцність - недолік світла.
Не цвіте - недостатнє освітлення, низька температура повітря.