Лимон кімнатний

Опис рослини

Кімнатний Лимон (Citrus limon) - вічнозелена рослина сімейства Рутові (Ruthaceae). Протягом року цвіте кілька разів. Кімнатні види мають більш тонку шкірку, менше насіння і більш сильний аромат, ніж рослини відкритого грунту. Батьківщина лимона - Індія, Китай і тихоокеанські тропічні острови. У культурі виростає на Кавказі і в Середній Азії.

У кімнатних умовах ця рослина може досягати у висоту 150 сантиметрів. Має гіллястий прямостоячий стовбур, який з часом дерев'яніє. Молоденькі гілочки окрашені в насичений зелений колір, але з віком їх покриває тоненька кора коричневого забарвлення. Для того щоб сформувати красиву крону, вдаються до обрізки пагонів.

У кімнатних умовах лимон може досягати у висоту 150 сантиметрів
У кімнатних умовах лимон може досягати у висоту 150 сантиметрів

Поверхня листочків цієї рослини глянцева і блискуча, має овально-загострену форму. Зміна їх на рослині відбувається поступово (у міру їх старіння): листок живе близько 2-3 років. Квітки лимона двостатеві, розташовуються по одному, парами. Бутон зростає і розвивається близько п'яти тижнів, квітка цвіте не менше 7-9 тижнів. Період росту і розвитку плода від зав'язування (опадання пелюсток квітки) до початку дозрівання в кімнатних умовах при весняному цвітінні рослини може тривати до 230 днів. У літній період (оптимальна температура і краще освітлення) цей термін скорочується до 180-200 днів.

Лимон може зацвісти як в теплу, так і в холодну пору року. Однак рясніше він цвіте в весняний період. На дереві в один і той же час можуть бути рости плоди, квіточки, а також бутони. Квіти невеликі, кремового або білого кольору. Щоб рослина приносила плоди, квітки необхідно запилювати.

Будучи південною рослиною, лимонне дерево обов'язково дасть добрий урожай плодів в кімнатних умовах, якщо йому забезпечити хороший догляд і всі умови, необхідні для нормальної життєдіяльності.

Поради по догляду

Освітлення.Лимон любить яскраве розсіяне сонячне світло. Влітку, при занадто сильному освітленні, рослину необхідно притіняти, щоб уникнути опіків листя. При недостатньому освітленні плоди лимона будуть кислими, а крона - бідною.

Лимон рекомендується помістити біля вікна, розташованого в південній частині приміщення. Там він може спокійно рости круглий рік крім літніх сонячних, спекотних днів. Взагалі в теплу пору року таке деревце радять перенести на вулицю. Але якщо це зробити неможливо, тоді влітку в жаркі дні необхідно прибирати рослину вглиб приміщення подалі від вікон. Цитрусові досить примхливі, що стосується зміни в освітленні. Так, якщо деревце переставляти з місця на місце або повертати до вікна різними сторонами, то це може спровокувати опадання зав'язей і квіточок.

Кімнатний лимон любить яскраве розсіяне сонячне світло
Кімнатний лимон любить яскраве розсіяне сонячне світло

Під час зимового періоду лимону не завадить денна підсвічування (5-6 годин) лампою денного світла (або лампочкою розжарювання 100-150 Вт), яку розміщують на висоті 60-80 см над рослиною.

Температура. При вирощуванні лимона потрібно врахувати, що він не любить різких перепадів температур. Також не рекомендується переносити його в тепле приміщення перед самими заморозками.

Влітку лимони краще утримувати при температурі 18-20 С. Це оптимальна температура для цвітіння і зав'язування плодів. Рослину можна виносити на відкрите повітря. Однак будьте уважні - різка зміна температури може призвести до того, що лимон скине листя. Взимку температуру потрібно підтримувати в межах 15-18 С.

Вологість повітря.  Кімнатний лимон болісно ставиться до коливань вологості повітря в приміщенні. Він негативно реагує на її недолік, який найбільш небезпечний (особливо при високій температурі) під час цвітіння і зав'язування плодів. Це викликає опадання квітів і зав'язі. Щоб підвищити вологість, необхідно регулярно обприскувати лимон або поставити горщик на піддон, заповнений дрібною галькою або керамзитом і невеликою кількістю води. Також можна використовувати зволожувач повітря.

Полив. Цитруси люблять вологу. Влітку поливати рослини потрібно рясно, 2 рази на тиждень. Дуже рекомендується поливати лимони кип'яченою або відстояною водою. Кімнатний лимон не виносить хлору. Пересушування грунту може викликати скручування листя і опадання плодів. У зимовий період полив скорочують до 1 разу на тиждень. Переливати лимони, як і більшість рослин, дуже не рекомендується.

Влітку кімнатний лимон потрібно рясно поливати
Влітку лимон потрібно рясно поливати

Грунт. Для висадки використовують пухку, слабокислу або нейтральну землю. Для складання відповідної суміші грунту потрібно змішати перегнійну, дернову і листяну землю, а також пісок і торф у пропорції 1: 2: 1: 1: 1. При бажанні можна купити готову суміш для цитрусових.

Підживлення Удобрюють кімнатний лимон порівняно частіше, ніж інші рослини.

Підживлення слід проводити під час інтенсивного зростання (з березня по жовтень) 1 раз в 10-14 днів. Використовують для цього рідке добриво, по черзі вносячи в грунт то органічне, то мінеральне. При холодній зимівлі підгодівля не проводиться. При утриманні в трохи прохолодному приміщенні лимон потрібно підгодовувати 1 раз в місяць невеликою кількістю добрива. У тому випадку, коли рослина перебуває на вулиці, для його підживлення потрібно використовувати пташиний послід, перегній і гнойову рідину. Ці «інгредієнти» попередньо треба розчинити у воді.

Пересадка  Молоді рослини кімнатного лимона пересаджують щорічно навесні, коли коріння повністю обплетуть землю в горщику. Пересадку краще робити методом перевалки, не порушуючи кореневу систему. Дорослі рослини пересаджують раз в 2-3 роки теж навесні, на початку вегетації. Бажано не пересаджувати рослину в момент цвітіння або плодоношення, квіти і плоди можуть відвалитися.

Щоб лимон ріс і розвивався нормально, не варто забувати про таку його особливість, і ні в якому разі не потрібно обтрушувати або мити його кореневу систему. Це можна зробити тільки в разі загнивання коренів, для того щоб врятувати деревце.

Пересадка кімнатного лимона
Пересадка кімнатного лимона

Вибираючи горщик для пересадки, потрібно враховувати те, що він повинен бути всього лише на кілька сантиметрів більшим від попереднього. Це допоможе уникнути застою рідини в грунті і як наслідок появи гнилі. Також потрібно знати, що в просторих горщиках у лимонів цвітіння не наступає.

Якщо рослина досить велика, то для нього вибирають діжку з пластика або дерева, у якій на дні повинні бути досить великі отвори. Не забудьте про хороший дренажний шар, який повинен складатися з керамзиту, адже це дозволить зайвій рідині не затримуватись в горщику.

Обрізання і формування крони

Час для обрізки і формування крони кімнатного лимона краще обирати навесні, до початку активного росту, приблизно в квітні. Пагони обрізають таким чином, щоб на стеблі залишалося 4-5 листів. Кімнатний лимон з розгалуженою кроною має шанс зацвісти вже на другий-третій рік. В результаті обрізки висота дерева складає від 15 до 30 см. У період цвітіння кількість квіток потрібно регулювати, щоб не виснажити ресурси рослини.

Як правильно обрізати лимон
Як правильно обрізати лимон

Запилення

Для того щоб лимон плодоносив, необхідно провести запилення квітів вручну. Для цього вам знадобиться невеликий пензлик. Потрібно взяти пилок з одних квіточок і перемістити їх на інші.

Як розмножувати кімнатний лимон

Існує кілька способів розмноження кімнатних лимонів: насінням, живцями, щепленням, відводками.

Для якнайшвидшого отримання плодоносного дерева рекомендується два основних способи: живцювання і щеплення. Метод розмноження кореневими відводками досить складний, а сіянці почнуть плодоносити не раніше ніж через 8-10 років після проростання. Виправити становище дозволяє щеплення плодоносних лимонів на сіянець,який вже підріс.

Найбільш поширений спосіб розмноження кімнатних лимонів - укорінення живців. Зазвичай живцювання проводять навесні-влітку. З плодоносної рослини зрізають напіводеревенівшу стеблину завдовжки 10-12 см з 2-3 бруньками. Для утворення коренів стеблину поміщають в воду, або в річковий пісок, насипаний поверх грунту, або в суміш піску з землею. При укоріненні в грунт з дренажним шаром, стебло поглиблюють на 2 см і накривають пакетом для забезпечення необхідної вологості. Через 2-3 тижні стебло з корінням обережно пересаджують в невеликий горщик на глибину близько 2-3 см. Місце вибирають з розсіяним світлом і температурою близько 20-25 С.

Розмножувати лимон можна насінням, живцями та щепленням
Розмножувати лимон можна насінням, живцями та щепленням

Шкідники та хвороби

Недостатня вологість повітря може викликати скручування і опадання листя, квіток і плодів. Також сухе повітря викликає ураження щитівкою і павутинним кліщем .