Лавр благородний

Лавр благородний

Опис рослини

Лавр благородний (Laurus nobilis)- представник сімейства Лаврові. В роду зустрічаються як дерева, так і чагарники.

Ця рослину всі знають з самого дитинства, незважаючи на те, що її коріння (в прямому і переносному сенсі) - з субтропіків.

Лавр вирощують як для використання в кулінарії, так і для інтер'єрного та ландшафтного дизайну
Лавр вирощують як для використання в кулінарії, так і для інтер'єрного та ландшафтного дизайну

В основному лавр вирощують через ароматне листя, яке використовують в кулінарії. В Європі ця рослина є атрибутом інтер'єру, її використовують в ландшафтному дизайні. Багато європейців вирощують їх на своїх ділянках. У відкритому грунті він може досягати висоти 10 метрів і рости близько 100 років. На жаль, до наших зим лавр не пристосований. Але він став улюбленою рослиною багатьох квітникарів в умовах кімнатного утримання. У приміщенні він може вирости до 3 метрів.

Листя лавра багаті ефірними маслами, які виділяють фітонциди, які очищають повітря в кімнаті. Крім того, вони знищують бактерії і інші хвороботворні мікроорганізми. У лаврового дерева глянцеве, шкірясте листя. Воно має довгасту форму і досягає 8-10 см в довжину. Під час цвітіння на ньому з'являються невеликі жовті гілочки.

Лавр благородний - особливості догляду

Освітлення. Субтропічний гість любить світло, сонце, але від прямих сонячних променів рослину краще уберегти - зробіть штучну півтінь. Якщо прямих променів не уникнути, рясно поливайте, краще теплою водою.

Температура.  Йому не потрібна занадто висока температура в зимовий період, цілком достатньо +15 градусів, в літній період - краще винести горщик на балкон, на веранду або на вулицю, якщо є така можливість - влаштуйте йому канікули на свіжому повітрі.

Влітку лавр можна вирощувати в саду або на балконі
Влітку лавр можна вирощувати в саду або на балконі

Вологість повітря.  Сухість повітря і ґрунту може стати причиною ряду проблем. Влітку, особливо в суху погоду, тому корисно обприскувати рослину.

Полив. У теплу пору року рослину поливають відразу після просихання верхнього шару землі. Для поливу використовують теплу, добре відстояну воду. Взимку полив скорочують. Лавр не любить, щоб його заливали, але і земля в горщику не повинна повністю пересихати.

Грунт.  У лавра немає особливих вимог до землі. Йому підходить звичайна садова земля. Але рослина буде краще рости і розвиватися в спеціальному земляному субстраті, приготованому самостійно.В грунт для посадки додавайте торф, пісок, перегній, склад повинен бути досить легким, «дихаючим» і, в той же час, поживним. Можна додати трохи деревного попелу - кислі грунти рослина не любить, попіл компенсує надмірну кислотність.

Підживлення.  Лаврове дерево потребує як органічні, так і в мінеральні добрива. Його підгодовують в період вегетації. Краще використовувати спеціалізовані добрива або зменшувати рекомендовану концентрацію. Лавр можна і потрібно підгодовувати добривами, але не перестаратися в цьому благородному пориві: надлишок добрив може призвести до пошкодження рослини.

Лаврове дерево потребує як органічних, так і в мінеральних добрив
Лаврове дерево потребує як органічних, так і в мінеральних добрив

Пересадка.  Деревце росте повільно, проте, вимагає щорічної пересадки, поки воно ще молоде. Пересадка представляє собою зміну горщика, який став лавру малуватий, на горщик більшого об'єму. Робіть це обережно і акуратно, не пошкоджуючи кореневу систему. Коли лавр досягне трьох-чотирирічного віку - можна пересаджувати його раз на два роки або лише за необхідності.

Обрізання і формування

Лавр благородний безболісно переносить обрізку, її крону потрібно регулярно формувати. Для цього беруть укорінений живець або підрослий сіянець. Їх прищипують на висоті 12 – 15 сантиметрів. Очікують ріст бокових пагонів. Коли вони з’являться, залишають 4 – 6 таких пагонів. Дають їм підрости до 12 – 15 сантиметрів, після чого прищипують верхівку. Схема повторюється багаторазово. Це дозволяє створити об’ємну крону. Коригуюча обрізка може проводитися в будь-який час року. Багато квітникарів вважають березень кращим місяцем для формування лавра.

Крону лаврового дерева потрібно регулярно формувати
Крону лаврового дерева потрібно регулярно формувати

Розмноження

Мабуть, самий трудомісткий і мало передбачуваний процес - розмноження. Лавр благородний розмножується двома способами - живцями і насінням.

При насіннєвому розмноженні посів проводять з листопада по березень, так як насіння швидко втрачає здатність до сходження. Деякі фахівці вважають, що їх варто використовувати протягом перших 5 місяців, інакше насіння висихає. Для швидкого проростання оболонку злегка ушкоджують. Деякі квітникарі сміливо порушують її цілісність. При посадці насіння заглиблюють на 1,5 – 2 сантиметри. При кімнатній і помірній температурі сходи з’являються через 40 – 60 днів. Іноді доводиться чекати довше. Краще обійтися без пікіровок, посадивши кожну насінину в окремий квітковий горщик.

При живцюванні (краще навесні або влітку) беруть пагони з 2 – 3 міжвузлами. Їх висаджують у вологий пісок, або суміш піску і торфу, потім накривають скляною банкою. Важливо, щоб живці укорінювались при рівномірній вологості повітря.

Розмножувати лавр можна насінням і живцями
Розмножувати лавр можна насінням і живцями

Шкідники та хвороби

Головний ворог лавра - щитівка. При зараженні листя стає блискучим і липкими, виділяючи ефірні масла. Якщо з шкідником боротися за допомогою інсектицидів, листя лавра можна вживати як приправу.