Крокуси - одні з перших весняних квітів

Крокуси

Особливості крокусів

Крокус або інша його назва шафран - цибулинна рослина, відноситься до сімейства півникових (ірисових). Ростуть в Європі, середземноморських країнах та деяких країнах Середньої Азії.

Квітучі крокуси дуже красиве видовище. Як правило, цвітуть крокуси тоді, коли всі інші квіти або цвісти ще не готові - весняно-квітучі крокуси, або відцвіли вже - осінньо-квітучі крокуси.

Весняно-квітучі крокуси відрізняються дуже яскравим цвітінням серед нпаіврозталого снігу, відразу після проліска, протягом 8-15 днів. Тому, плануючи посадку, необхідно заздалегідь подумати, як зберегти декоративність саду і після закінчення цвітіння крокусів.

Саме слово «крокус» з грецької мови означає «нитка». Його друге ім'я, «шафран» - арабське, і перекладається як «жовтий», відсилаючи до окрасу квіткового рильця. Крокус - досить древня квітка. Згадки про нього зустрічаються ще в папірусних манускриптах філософів і лікарів Стародавнього Єгипту.

Рід об'єднує приблизно 80 видів, на їх основі селекціонерами було отримано кілька сотень різноманітних сортів крокусу. Зазвичай їх застосовують в групових посадках: ці квіти швидко розростаються, утворюючи суцільне поле. Не менш ефектно вони виглядатимуть і в компанії інших первоцвітів або грунтопокривних рослин. Іноді крокусами прикрашають рокарії або альпійські гірки.

Квітки у крокусів бокаловидні, в діаметрі до 5 см, на короткому стеблі довжиною до 10 см, тому вони зовсім не придатні для зрізання. Листя у крокусів вузькі, лінійні, жорсткі, з сріблясто-білою смужкою посередині; вони з'являються одночасно з квітками, але в основному розвиваються після закінчення цвітіння.

Інша відома назва крокусів - шафран
Інша відома назва крокусів - шафран

Квітки можуть бути пофарбовані в кремовий, ліловий, жовтий, білий, блакитний, пурпурний або оранжевий колір. Вони розпускаються на безлистому коротенькому квітконосі і оточені плівчастими лусочками. Є сорти, окрас квіток у яких двоколірний або плямистий. Тривалість масового цвітіння становить від 15 до 20 днів.

Кожна цибулина утворює від одного до чотирьох квітконосів. Тому рясне цвітіння крокусів спостерігається на другий і третій рік після осінньої посадки, коли замість однієї цибулини утворюється ціле гніздо з 6-8 штук і більше.

Посадка крокусів у відкритий грунт

Коли висаджувати крокуси у відкритий грунт

Терміни посадки цибулин крокусів залежать від періоду їх цвітіння. Так рослини, які зацвітають навесні, необхідно висаджувати на грядки ще восени. Ті крокуси, що цвітуть восени можна висаджувати в літній період. Але вимоги до місць для розміщення у них не відрізняються.

Для крокусу підійде сонячний куточок, хоча ці рослини непогано себе почувають навіть в достатній затіненні.

Земля для посадки повинна бути легкою і поживною, а також не надто кислою. Підійдуть сухі і пухкі грунти, в яких не застоюється вода. Для забезпечення дренажного шару на грядку вноситься пісок, але підійде і дрібний гравій. При підготовці грядки можна додати в землю і органіку. Для цього компост, перепрілий (не свіжий) гній або вапно змішують з торфом. Глинистий грунт можна доповнити деревною золою.

Деякі види крокусів здатні добре розвиватися тільки в досить сухій землі. Вологі клумби для них не підійдуть: найкраще використовувати підняті грядки. Дренаж для таких високих клумб виконують з щебінки або гравію.

Перед посадкою всі цибулини крокусів необхідно ретельно оглянути, відбираючи уражені або пом'яті.

Терміни посадки цибулин крокусів залежать від періоду їх цвітіння
Терміни посадки цибулин крокусів залежать від періоду їх цвітіння

Посадка крокусів восени

Щоб крокуси розцвіли вже наступної весни, їх необхідно садити у вересні. Майбутню грядку як слід перекопують. Глибина посадкової лунки вираховується, виходячи з розміру цибулинок: вона повинна перевищувати його приблизно в 2 рази. Якщо земля на грядці дуже щільна і важка, буде досить поглиблення на один розмір. При цьому, чим глибше посаджена цибулина, тим більшою вона стане, але тим дрібніше буде листя. Зазвичай глибоку посадку практикують для отримання великих цибулин, придатних для вигонки. Для швидкості розмноження слід заглиблювати цибулини не так сильно.

Відстань між лунками має становити близько 8-10 см. Занадто тісна посадка може потребувати більш раннього розсадження. Зазвичай на одному місці шафрани ростуть близько 4-5 років. За цей час кожна цибулина утворює ряд діток, займаючи навколишній простір. Після того, як ділянка крокусів перетвориться в щільний килим, квіти розсаджують. Висаджені цибулини як слід поливають.

Як здійснити вигонку крокусів взимку

Більшості квітникарів подобається в зимовий час в кімнатних умовах вирощувати садові квіти. Найпростіше виростити таким способом цибулинні, в число яких входять і крокуси. Досвідчені квітникарі радять вибирати для вигонки голландські крупноквіткові сорти. Вибирається 5-10 цибулинок, які повинні мати приблизно однакову величину. Їх висаджують в 1 горщик, який повинен бути не дуже глибоким, але досить широким, в результаті такої посадки у вас виросте цілий букет прекрасних квітів. Для заповнення квіткових горщиків використовують пухкий, нейтральний грунт, який добре пропускає воду і повітря.

Відцвілі цибулинки викидати не потрібно. Їм забезпечують регулярний полив і підгодівлю слабким розчином комплексних мінеральних добрив для кімнатних рослин. Після того як листя почне змінювати своє забарвлення на жовтий, виробляють поступове скорочення поливу до повного припинення. Коли листя повністю висохне, цибулинки слід витягти з ємності. Коли з них будуть прибрані залишки субстрату, їх слід обернути серветками і скласти в коробку з картону. Посадковий матеріал прибирають в темне, сухе місце, де він буде зберігатися до висадки у відкритий грунт восени.

Поради по догляду

Температура.Крокус досить стійкий до холодів. Зниження температури він витримує до -18 градусів, але посадки на зиму краще вкрити листям або шаром торфу.

Полив. Як правило, цвіте крокус в той час, коли в грунті досить багато вологи від снігу, що розтанув і додатково поливати його не потрібно. Крокус є посухостійкою рослиною і при нестачі вологи він дає дрібні квіти, але якщо Ви хочете отримати повноцінне цвітіння, все-таки, коли мало вологи, крокуси потрібно помірно поливати.

Підживлення Для хорошого розвитку і цвітіння крокус потрібно підгодовувати. Хорошим добривом для крокусів є перегній або компостна земля. Таке добриво вносять зазвичай при підготовці землі до посіву.

Пересадка.Викопувати цибулини шафрану перед зимівлею щороку не варто, але і зовсім забувати про цю процедуру не можна. Це роблять влітку, після того, як квіти підуть на спокій. За цей період кожна цибулина значно збільшується в розмірах і обростає більш дрібними цибулинами-дітками. Їх число може залежати від конкретного сорту і може становити до 10 шт за рік. Сортові квіти утворюють більше діток. В результаті посадкам стає занадто тісно, ​​і розміри нових квіток починають дрібніти.

Зазвичай пересадку крокусів зазвичай проводять раз в 4-5 років. Якщо цибулинки потрібні для розмноження або пересадки, викопувати їх можна частіше. Зазвичай викопуванням весняно-квітучих сортів займаються з середини літа до осені. Осінні виймають із землі протягом усього літа.

Викопані цибулини просушують, очищають від пошкодженої луски і висохлих корінців. Хворі екземпляри необхідно викинути, а отримані пошкодження і ранки обробити попелом або товченим вугіллям. Потім цибулини складають у мішки або коробки і відправляють зберігатися в сухе і досить прохолодне приміщення. Там вони пробудуть до наступної висадки.

Зимівля.Деякі садівники щорічно воліють викопувати цибулини крокусу і зберігати їх в погребі до наступної посадки, що дозволяє перебрати цибулини, видалити хворі і слабкі, а в підсумку отримати великі квіти і уберегти цибулини від мишей, які із задоволенням їх їдять.

Квітучі крокуси дуже красиве видовище.
Квітучі крокуси дуже красиве видовище.

Як розмножувати крокуси

Розмножуються крокуси насінням і дітками.

Розмноження крокусів дітками

Найлегший і найшвидший спосіб розмноження є розмноження цибулинами - дітками. На материнській цибулині в пазухах лусочок, утворюються дочірні цибулини. Після відмирання материнської цибулини, на її місці утворюється колонія нових цибулин, які потрібно розсаджувати, щоб кожній цибулині забезпечити життєвий простір.

Розмноження шафрану насінням 

Насіннєвий матеріал можна зібрати самостійно або придбати в квітковому магазині. Але в цьому випадку шафрани почнуть формувати бутони ще пізніше - через 4-5 років. Через довгі терміни очікування спосіб не набув великої популярності. Проте, його практикують для отримання рослин рідкісних сортів.

Найбільш схожим вважається свіже насіння, але навіть вона потребують обробки. Його слід опустити в розчин стимулятора, а потім в блідий розчин марганцівки. Прискорити сходження при весняній посадці допоможе 3-тижнева стратифікація. Для цього насіння висівають в пісок і ставлять ємність в холодильник.

Навесні можна висівати таке насіння на розсаду. Витягнувши насіння з холодильника, контейнер накривають плівкою і переставляють на світло і в тепло. За вологістю субстрату потрібно стежити і не забувати про провітрювання. Коли паростки зміцніють, можна розсадити їх по власним горщиках. На грядки їх висаджують після настання теплої погоди. При прямому посіві в грунт сходи з'являться трохи пізніше. Перший час ділянку з посівами можна прикривати спанбондом.

Сіяти насіння можна і під зиму. Грядку під них заготовляють у вересні, після закінчення всіх процедур насіння висівають, минаючи стратифікацію.

Насіннєве розмноження весняних видів нерідко може призводити до самосіву. В цьому випадку крокуси можуть почати з'являтися далеко від власної грядки і поступово перетворитися в городній бур'ян. Але маленькі розміри рослин і декоративність їх квіток найчастіше не роблять подібний самосів великою проблемою.

Догляд за крокусами в домашніх умовах

Вирощування крокусів будинку в горщику (вигонка) досить захоплююче заняття. Метою вигонки є отримання квітучої рослини крокусу в домашніх умовах в зимовий час або просто до певної дати.

Краще вдається вигонка голландської селекції весняно-квітучих крупноквіткових крокусів. Для вигонки цибулини підбирають одного сорту і одного розміру, щоб в горщику були вони однакові по висоті і в один час цвіли.

Догляд за крокусами в домашніх умовах
Догляд за крокусами в домашніх умовах

Для вигонки цибулини крокусів викопують в саду з землі в серпні-вересні. Після цього цибулини розміщують при кімнатній температурі (20-24 градуси) протягом двох тижнів. Після чого їх необхідно прибрати на зберігання.

Змусити зацвісти крокус до певної дати не завжди виходить. Це залежить від сорту крокусів, від величини цибулини (якщо цибулина велика, ймовірність швидкого цвітіння крокусу збільшується), від зовнішніх факторів, але приблизний час визначити все ж можна.

Щоб отримати квітучий крокус до певної дати цибулини потрібно зберігати в стані спокою близько +5 - + 9 градусів, спочатку без посадки в грунт. Орієнтовно за 3 місяці до планованого цвітіння висаджують цибулини в невисокі миски з повітропроникним, сирим грунтом.

Габарити миски повинні бути такі, щоб висаджені цибулини крокусів не торкалися країв горщика і один одного. Висаджені крокуси повинні знову бути відправлені на холод в холодильник або в підвал.

Шкідники та хвороби крокусів

При дотриманні основних вимог по догляду крокуси практично не хворіють і виявляють достатню стійкість до впливу шкідників. Але вражати посадки можуть польові миші, що харчуються цибулинами. Саме вони вважаються головним квітковим ворогом. Якщо на ділянці є подібні гризуни, не варто залишати посадковий матеріал на вулиці. Коли цибулини залишають без нагляду, варто скласти їх в коробки або хоча б яєчні кюветки. Можна застрахувати посадки від пошкоджень за допомогою особливих кошиків.

Іноді цибулини можуть пошкоджуватись проволочником. Цей шкідник є личинкою жука і нерідко проробляє отвори в цибулинах, бульбах або коренеплодах. Якщо дротяники з'являються у великих кількостях, для них можна влаштувати пастки. На початку травня на грядках розкладають пучки торішньої трави, сіна або соломи. Їх рясно змочують, а зверху укладають дошки. Після таких приготувань личинки можуть зібратися в траві, після чого її витягують і спалюють. При необхідності дії повторюють.

Ще один шкідник крокусів - це слимаки. Їх збирають руками.

Багато садових шкідників здатні стати переносниками вірусних захворювань. У їх числі тля, трипси і навіть миші. Уражені рослини можна розпізнати за зовнішніми ознаками хвороби. Квітки таких крокусів трохи сплюснуті і не до кінця розкриті, а на їх пелюстках знаходяться сірі крапки. Постраждалі крокуси доведеться викопати і спалити, інакше можна заразити сусідні екземпляри. Землю, де вони росли, проливають гарячим і темним розчином марганцю.

Помилки в догляді за крокусами можуть привести до появи грибкових хвороб, гнилі і фузаріозу. Особливо швидко такі захворювання поширюються в дощову і теплу погоду. Розвитку гнилі сприяє і застій води на ділянці. Перед посадкою цибулини необхідно як слід перевіряти, як і при викопуванні крокусів. Механічні ураження обов'язково обробляють товченим вугіллям, а потім просушують цибулини в теплі. Хороші результати дає і профілактична обробка. Перед висадкою всі цибулини протруюють фунгіцидним розчином.