Крассула (грошове дерево) - як доглядати і розмножувати

Крассула (грошове дерево)

Опис

Крассула (Crassula) - сукулент, ще іменується як товстянка, а в народі популярна під назвою "грошове дерево", "дерево щастя" або "ведмеже вушко". Крассула є частиною сімейства Товстолисті.

Вона абсолютно невибаглива, виживає при будь-яких погрішностях у догляді, витримує як яскраве світло, так і затінення, тривалий час може обходитися без поливу. І в той же час цей сукулент має ефектний зовнішній вигляд, легко піддається формуванню і стрижці, дозволяючи створювати ефектні композиції і бонсай. Крім класичного і широко відомого всім грошового дерева, існують різні гібридні форми і сорти, дуже цікаві за зовнішнім виглядом і настільки ж невибагливі в догляді.

В дикій природі крассула зустрічається в Південній і Тропічній Африці, Мадагаскарі. Включає в себе більше 300 видів. Максимальні розміри в культурі - 2 м заввишки.

Всі види товстянок мають товсте, розташоване один проти одного, м'ясисте листя. Форма листочків буває овальна, нагадує монетки або загострена. У домашніх умовах цвіте рідко, але, коли це відбувається, рослину прикрашають білі, жовті, блакитні або червоні квіточки, зібрані в суцвіття зонтиковидної або гроновидної форми.

Найбільш популярні види товстянки (крассули):

Крассула овальна (Crassula ovata). Найпоширеніша назва - Грошове дерево Виростає до 0,6 - 1 м у висоту. Цвіте в зрілому віці білими, рожевими квітками. Має невелике овальне темно-зелене блискуче листя з рожевими краями.

Крассула овальна (Crassula ovata)
Крассула овальна (Crassula ovata)

Крассула деревоподібна (Crassula arborescens). І цю товстянку також називають Грошове дерево. Виростає у висоту до 1-1,2 м у висоту. У зрілому віці (10-12 років) цвіте невеликими білими квітками. Має товсті невеликі темно-зелені овальні листки. Добре формується для бонсай.

Крассула деревоподібна (Crassula arborescens)
Крассула деревоподібна (Crassula arborescens)

Крассула Перфората, або продірявлена (Crassula perforata).Невеликий кущик прикрашає листя ромбовидної форми, яка охоплює втечу так, немов вона нанизана на нього. Забарвлення листя зелене з нальотом сизого кольору, а по кромці розташовується хрящувате червоне облямівка.

Крассула Перфората, або продірявлена (Crassula perforata)
Крассула Перфората, або продірявлена (Crassula perforata)

Крассула точкова (Crassula picturata). Такий вид відрізняється високою декоративністю. На вилягати розгалужених стеблах розташовуються листочки, що володіють незвичайним забарвленням: на зеленій поверхні є безліч точок червоного кольору, на нижньому боці пластини вони виглядають ліловими. На кромці листя розташовуються прозорі вії.

Крассула точкова (Crassula picturata)
Крассула точкова (Crassula picturata)

Крассула лактеа (Crassula lactea) У цієї великої ампельної рослини довжина стебел близько 0,3 м. Округлі загострені до кінчиків листові пластини зеленувато-сірого кольору мають довжиною 30-40 мм і шириною 20-30 мм.

Крассула лактеа (Crassula lactea)
Крассула лактеа (Crassula lactea)

Крассула портулакова (Crassula portulacea), або сріблястаЗовні цей вид дуже схожий на крассулу деревоподібну і овальну, проте він відрізняється більш компактною величиною та формою листочків.

Крассула портулакова (Crassula portulacea), або срібляста
Крассула портулакова (Crassula portulacea), або срібляста

Крассула «Храм Будди» («Buddha’s Temple») Такий кущик зовні схожий на колони, які складаються з нанизаних на головне стебло щільно притиснутих листових пластин трикутної форми і темно-зеленого забарвлення. Після того як висота такої «колони» перевищить 15 сантиметрів, вона здатна завалитися під власною вагою на бік. Коротенькі верхівкові суцвіття складаються з квіток червоного кольору.

Крассула «Храм Будди» («Buddha’s Temple»)Крассула «Храм Будди» («Buddha’s Temple»)
Крассула «Храм Будди» («Buddha’s Temple»)

Поради по догляду

Освітлення. Найбільш комфортно рослина відчуває себе на південно-західному чи східному боці квартири. Декоративність рослини не псується від попадання прямих сонячних променів, тому допускається розміщення біля південного вікна.

Через нестачу світла можуть опадати листки і витягуватися пагони, тому в літній час бажано перемістити вазон з рослиною на балкон або терасу.

Температура. Теплолюбна Крассула здатна пристосуватися до прохолодного клімату, головне не знижувати температуру в приміщенні нижче 10-15ºC.

Вологість повітря. Цей фактор не має впливу на ріст товстянки. Вологість повітря в приміщенні може бути високою або низькою, кущ буде рости однаково добре.

Полив. Так як крассула - сукулент, головне не заливати ваше грошове дерево. Перед черговим поливом грунт повинен просохнути приблизно на 3-4 см. Взимку, особливо якщо товстянка вирощується в місцях із низькою температурою, поливайте не частіше 1 разу на місяць. Але також стежте, щоб грунт в горщику повністю не пересихав.

При поливі грошового дерева головне не заливати рослину
При поливі грошового дерева головне не заливати рослину

Грунт.  Грунт для вирощування грошового дерева в домашніх умовах не повинен бути надто щільним або важким. Вибирайте субстрат, як для кактусів - пухкий, але поживний. Дуже важливий хороший дренаж. У складі земельної суміші для крассули обов'язковою складовою є пісок. Ось приблизний склад земляної суміші для товстянки: 1 частина дернової землі, 1 - піску, 3 частини листової землі. Можна додати трохи глини і попелу для нейтралізації кислотності, оскільки товстянка погано росте в кислих грунтах.

Підживлення.  Підгодовують кущ навесні і влітку 1 раз в 4 тижні, для цього використовують розчин добрива для кактусів або сукулентних рослин. В осінньо-зимовий період все підгодівлі припиняють.

Як пересаджувати грошове дерево

Пересадку крассули рекомендується проводити з періодичністю раз на рік для молодих і раз в 3-4 року для дорослих екземплярів. Пересаджують навесні, зазвичай після того, як весь горщик заповниться корінням. Щоб не травмувати рослину, роблять перевалку з грудкою землі в невисокий контейнер більшого діаметру, заповнюючи порожнечі свіжим грунтом.

Якщо корінь надмірно подовжився, його підрізають так, щоб повністю помістити в нову посудину. Пересаджену поливають дуже обережно, не допускаючи переливу, який може привести до загнивання кореневої системи.

Зауважимо, що переміщення в більший горщик стимулює ріст деревця, тому при бажанні зберегти компактні розміри крассули пересадку роблять якомога рідше, використовуючи при цьому невеликі контейнери або тільки замінюючи землю.

Як розмножується крассула

Розмножують крассулу насінням, листками та живцями. Спосіб розмноження грошового дерева насінням застосовують рідко, так як розмножити крассулу листовими і стебловими живцями ніяких труднощів не складає.

Розмноження товстянки живцями та листками

Живцювати крассулу можна в будь-який час, але взимку для кращого росту зазвичай необхідна додаткова підсвітка і захист від переохолодження. Заготовленим живцям або листочкам дають 2-3 дні трошки підв'янути, після чого висаджують в ємкості з легким водопроникним грунтом, що складається, наприклад, з листової, дернової землі і піску в співвідношенні 2: 1: 1. Можна вкорінювати їх у воді, додавши туди для дезінфекції активоване вугілля. Після появи коренів і початку росту саджанці розміщують по одному в горщики діаметром 5-7 см.

Розмноження товстянки живцями
Розмноження товстянки живцями

Розмноження товстянки насінням

Насіння висівають в невисокі ємності, заповнені сумішшю з піску і листової землі. Після посіву ємності накривають плівкою або склом, щоб підтримувати майже 100% вологість. До того як насіння почне сходити потірбно щоденно обприскувати землю і провітрювати мінітепличку.

Насіння проростає через два тижні, після чого саджанці пікірують на відстані 1 см один від одного і поміщають в світле місце. Коли молоді рослини почнуть активно рости, їх пересаджують по одному на постійне місце, використовуючи той же склад грунту і такі ж контейнери, як і при розмноженні живцями.

Грошове дерево взимку

В зимовий період важливо дотримуватись особливих умов вирощування крассули щоб уникнути появи хвороб у рослини, що можуть привести до її загибелі.

  • Взимку товстянку необхідно помістити в прохолодне місце, ідеально, якщо температура в приміщенні буде не вище 12 градусів тепла.
  • Важливо тримати рослину подалі від опалювальних пристроїв.
  • Зменшити полив до 1 разу на місяць, лише після повного просихання грунту
  • Бажано організувати додаткове підсвічування, так як важливо щоб крассула отримувала достатню кількість світла

Формування крони грошового дерева

Починати формувати деревце треба тоді, коли кущ ще відносно молодий. Справа в тому, що якщо формувати вже дорослу рослину, то в тих місцях, де були усічені стебла або обрізані листові пластини, залишаться пеньки, що вкрай негативно позначиться на декоративності куща.

Формування крони грошового дерева
Формування крони грошового дерева

Для початку слід вибрати правильну ємність для посадки. Якщо горщик буде занадто великим, то корінь куща буде проростати вглиб, а сам він почне активно рости вгору, через що стовбур деревця стане витягнутим тоненьким і ослабленим. У зв'язку з цим для посадки рекомендується використовувати досить маленький і низький горщик.

Для формування деревця з кроною потрібно своєчасно його прищипувати: видаляти бруньки, які ростуть між парами листя. Видаляти краще пінцетом. На цьому місці має з'явитися 2-3 нові бруньки, гілка почне розростатись. Тільки на гілці, де вищипують нові бруньки, має бути не більше 3-4 парних листків. Якщо їх більше, то гілку краще обламати (обрізати) відразу над 4-й парою листочків, де знаходиться точка росту. Місце обрізання краще присипати вугіллям.

Щоб крона мала симетричну форму, товстянку час від часу повертають навколо своєї осі, щоб освітлення діставалося рівномірно всім сторонам рослини.

Шкідники та хвороби

Особливо негативно впливає для крассулу перезволоження, яке, за відсутності або поганій якості дренажу, може викликати застій води і привести до виникнення фузаріозної гнилі. Це одна з найбільш поширених хвороб крассули, що вражає її кореневу систему, далі переходить на кореневу шийку, про що сигналізує характерний біло-рожевий наліт, і листя квітки.

Хвора рослина найчастіше гине. Лише на ранній стадії її можна спробувати врятувати, пересадивши в новий грунт, при цьому потрібно повністю очиститикоріння рослини від старої землі і ретельно обрізати загнили ділянки кореневищ. Профілактикою даного захворювання служить дотримання режиму поливу, який обов'язково чергується з підсушуванням землі.

Грошове дерево хворіє
Грошове дерево хворіє

В результаті застою води крассула може почати скидати листя. Якщо листя пожовкло, стали занадто м'яким на дотик, потрібно оглянути коріння рослини, щоб виключити появу кореневої гнилі. Наявність темних кругів на листках товстянки свідчить про сонячний опік. Причиною обпадання листя у товстянки може бути також надмірна кількість внесених добрив або занадто висока температура уртимання рослини. Щоб врятувати квітку потрібно прибрати травмуючий фактор - пересадити крассулу в новий грунт, або ж перенести рослину в більш прохолодне місце.

Причиною обпадання листя у товстянки може бути також надмірна кількість внесених добрив або занадто висока температура уртимання рослини. Щоб врятувати квітку потрібно прибрати травмуючий фактор - пересадити крассулу в новий грунт, або ж перенести рослину в більш прохолодне місце.

На грошовому дереві можуть оселитися борошнисті червці, для того щоб їх прибрати з листя, використовують ватку, яку зволожують в спирті. У деяких випадках на ньому поселяються щитівки, щоб від них позбутися, кущ треба обприскати актелліком. У тому випадку, якщо кущ не поливається тривалий час, то його можуть окупувати павутинні кліщі, дізнатися про це можна по тоненькій павутинці, яка утворюється на листових пластинах. Для боротьби з ними можна використовувати фітоверм або актеллік.