Конвалія

Особливості

Конвалія цвіте в травні-червні протягом приблизно двох тижнів. У висоту досягає 20-25 см. Кореневище конвалії тонке і повзуче, численні корінці мають мочковату структуру.

Листя конвалії, якого буває від одного до трьох, овально-довгасті, широколанцетні, зберігають соковито-зелений колір до кінця липня, потім жовтіють і в'януть.

Квітконіс конвалії, який утворюється з квіткової бруньки, має трикутний перетин у верхній своїй частині і закручений по спіралі. Сніжно-білі, ароматні, зібрані в кисть квітки в кількості 8-12 штук представляють собою маленькі дзвіночки довжиною 4 мм і шириною 5 мм з короткими тичинками.

Конвалія цвіте в травні-червні протягом приблизно двох тижнів
Конвалія цвіте в травні-червні протягом приблизно двох тижнів

До кінця цвітіння суцвіття конвалії темніє, з'являється зав'язь - трикамерні ягоди конвалії, в кожній з яких по 3-6 насінини. Насіння конвалії отруйне, як і інші частини рослини.

Поради по догляду

Освітлення.Конвалії комфортно рости і цвісти в невеликій тіні дерев, кущів, але якщо затінення сильне, то конвалія може перестати цвісти.

Полив. Тому і конвалій доведеться приділити увагу: поливати їх в жарку пору так часто, щоб грунт весь час перебувала у вологому стані

Грунт. Конвалії воліють добре зволожений, дренированную, нейтральну або з низьким рівнем кислотності суглинних грунт, багату органічними сполуками.

Протягом літа потрібно стежити, щоб ця ділянка не заростала бур'янами.

Підживлення Перше внесення добре перепрілої органіки можна зробити вже через 30 днів після посадки конвалії. Мінеральні добрива в цей час використовувати не можна. Для поліпшення декоративності конвалії на другий і третій рік життя підгодовують органічними добривами з невеликим вмістом азоту. Цю процедуру проводять в середині весни, вносячи від 50 до 70 грам підгодівлі на 1 м². Ще одну підгодівлю можна здійснити в червні, коли починається закладка квіткових бруньок. В кінцевому результаті конвалії вийдуть з більш великими квітами.

Саджаємо конвалію восени

Найкращим періодом для висаджування посадкового матеріалу досвідчені садівники вважають початок і середину осені. Перед висадкою живців грунт розпушують, роблять на відстані 20-25 см одна від одної рядки глибиною 15 см. Конвалії садять з інтервалом близько 10 см, намагаючись не загинати корінці. Паростки присипають грунтом всього на 1-2 см. Відразу після посадки ділянку потрібно добре полити. При настанні перших заморозків ділянку з молодими рослинами бажано вкрити мульчею. Це допоможе зберегти конвалії, якщо зима буде малосніжною.

Саджати конвалію можна восени і навесні
Саджати конвалію можна восени і навесні

Посадка конвалії навесні

Посадковий матеріал можна висадити і навесні, але такі рослини будуть частіше хворіти і в поточному сезоні не зацвітуть. Землю для конвалій потрібно готувати восени. Щоб у відкритому грунті молоді пагони легше прижилися і не страждали від різких перепадів весняних температур, швидкого пересихання грунту, а також від бур'янів, слід провести мульчування грядок конвалії. Їх прикривають тонким шаром перегною або крихти з торфу, а на ніч - ще і плівкою, щоб захистити від заморозків.

Конвалія після цвітіння

Конвалії відцвітають на початку літа, але і, втративши своїх запашних суцвіть, вони ще якийсь час прикрашають ділянку своїми широкими темно-зеленим листям. Щоб конвалії не захоплював чужу територію, Обгородіть клумбу листами шиферу, вкопавши їх в землю на 40 см. Коли настане осінь, займіться пересадкою конвалій, якщо прийшов час, а якщо в цьому році пересадка не припускав, забудьте про конвалії і займіться іншими квітами - конвалії морозостійкі, і нічого їм взимку не зробиться. Коли настане весна і стає сніг, приберіть граблями з конвалієва клумби торішні сухе листя і чекайте, коли з'являться перші конвалії.

Вирощування конвалії з насіння та вегетативним способом

Дикорослі конвалії можуть розмножуватися насінням з дозрілих ягід, та й коренева система протягом року здатна розростися майже до 25 см. Не дивлячись на це конвалія - ​​це досить рідкісна рослина, яка занесена до Червоної Книги.

На допомога квітникарям приходять садові, штучно виведені форми конвалій. Єдиним їх недоліком є ​​більш низька морозостійкість. Селекційні види теж розводять посівом насіння в грунт, але частіше вдаються до вегетативного способу - за допомогою кореневища. У першому випадку рослина може зацвісти тільки через 6 років, у другому - на третій рік.

Виростити конвалію з насіння досить просто. Насіння конвалії висівають на самому початку осені, тоді до весни вони вже проростуть. Можна сіяти їх і в середині або наприкінці весни.

Для вегетативного розмноження конвалії як посадковий матеріал використовують невеликі шматочки кореневища з бруньками і корінцями. Діаметр паростків, наявність у них квіткової бруньки або зачатків листя залежать від віку кореневої системи. Якщо корінець в поперечному розрізі перевищує 6 мм і має закруглену вершину, то цвітіння можна очікувати вже в перший рік. Якщо ж його діаметр менше, а верхівка гостра, на перший рік виросте тільки листя. Поділом кореневої системи можна займатися як восени, так і навесні. Працюючи з посадковим матеріалом, потрібно надягати рукавички, так як рослина отруйна.

Конвалія - отруйна рослина

Тому обов'язково потрібно одягати рукавички, коли займаєтеся їх пересадкою, поясніть дітям, що є ці червоні ягідки і жувати ці красиві листочки не можна ні в якому разі. Та й самі, начитавшись популярної літератури про користь препаратів з конвалії, не намагайтеся зайнятися їх приготуванням. І з готовими аптечними ліками, що містять витяжку з отруйної конвалії, будьте обережні, застосовуйте їх тільки за призначенням лікаря і в зазначеному дозуванні.

Конвалія - отруйна рослина
Конвалія - отруйна рослина

Хвороби конвалії

Іноді конвалію вражає сіра гниль, особливо при сильному перезволоженні і великому загущении ділянки. Позбутися від хвороби можна за допомогою фунгіцидів.

Якщо конвалія уражається нематодою, то його слід відразу видалити і спалити.