Клузія

Опис рослини

Клузія (Clusia) - багаторічні чагарники або дерева сімейства Клузієві (Clusiaceae), батьківщиною яких є тропічні і субтропічні області Америки. Рід отримав свою назву на честь нідерландського ботаніка Керолуса Клузіуса. Клузію часто називають «деревом автографів», тому що якщо на її листі нашкрябати напис, то лист в подальшому зарубцюється так, що надпис буде видно досить довго.

Клузія (Clusia) - багаторічні чагарники або дерева сімейства Клузієві (Clusiaceae)
Клузія (Clusia) - багаторічні чагарники або дерева сімейства Клузієві (Clusiaceae)

У домашніх умовах найчастіше вирощують клузію рожеву (Clusia rosea). У природних умовах вона являє собою вічнозелене дерево або чагарник. Зелені шкірясті листочки розташовуються супротивно і мають короткі черешки. Існують різновиди клузії, у яких листя забарвлене ​​в різні кольори. Листочки можуть в довжину досягати від 5 до 20 сантиметрів (залежить від виду). У них знаходиться клейкий сік.

Запашні квіти найчастіше мають біле забарвлення, однак є і рожеві або світло-жовті. Через якийсь час відбувається дозрівання плоду, і утворюється щільна шкіряста коробочка, в якій знаходяться насіння. Коли вона дозріє, відбудеться розкриття, після чого вона стане схожа на зірочку.

Незважаючи на те, що клузія стала вирощуватись в домашніх умовах не так давно, вона вже здобула велику популярність серед квітникарів. А все тому що її глянцеві щільні листочки дуже схожі з фікусом, але вони розрізняються текстурою, кольором, а також формою стебел. Завдяки цьому є можливість робити досить ефектні композиції з даних рослин.

Клузію ще називають «деревом автографів»
Клузію ще називають «деревом автографів»

Ця повільноростуча рослина не втрачає свого ефектного зовнішнього вигляду протягом декількох сезонів. Таку гарну рослину, яка не боїться пересушування грунту, часто ростять в офісах. Клузії можливо надати форму дерева або куща, якщо її правильно обрізати.

Поради по догляду

Освітлення. Клузія світлолюбна і віддає перевагу яскравому розсіяному освітленні. Від прямих променів сонця їй потрібно притінення. У весняно-літній період таку рослину краще помістити біля вікна, розташованого в західній або східній частині приміщення. У зимовий час для цієї мети підійде південне вікно. У тому випадку, коли в холодну пору року спостерігається нестача світла, у клузії починають витягуватися стебла, а листочки на них розміщуються дуже рідко. В цьому випадку рекомендовано підсвічувати рослину люмінесцентними і світлодіодними лампами.

Температура.  Оптимальна температура для клузії в межах 25°С, взимку можна знизити до 20°С. Клузія потребує доступ свіжого повітря, але не переносить холодних протягів.

Вологість повітря.  Клузії необхідний підвищений рівень вологості навколишнього повітря, тому рослину слід систематично обприскувати відстояною водою.

Полив.  Клузія абсолютно не переносить заливання грунту, тому полив повинен бути помірним і тільки після висихання більшої частини субстрату. Для поливу використовують м'яку відстояну воду кімнатної температури або на кілька градусів більше.

Клузія не боїться пересушування грунту
Клузія не боїться пересушування грунту

Грунт.  Грунт для посадки повинен бути легким і добре пропускати повітря. Для створення відповідної суміші грунту потрібно перемішати хвойну і листову землю, вермикуліт, торф і пісок. Не забудьте про хороший дренаж.

Підживлення.  Нечасто підгодівлю проводять у весняно-літній період 2 рази в місяць. Для цього використовують комплексне добриво (беруть ½ частину від рекомендованої дози). У холодну пору року добрива в грунт не вносять, за винятком того, коли спостерігається помітний ріст пагонів при хорошому освітленні. В цьому випадку підгодівлю проводять 1 раз на місяць.

Пересадка.  Пересаджувати потрібно тільки при гострій потребі, так як клузія не любить цю процедуру. Коли коренева система перестане поміщатися в горщик, рослину потрібно обережно перевалити в іншу ємність, розмір якої не набагато більше попереднього. При цьому землю обтрушувати з коренів не слід.

Як розмножується клузія

Розмножувати клузію досить непросто. Для цього навесні та влітку використовують верхівкові живці. Укореняти слід при температурі не менше 25 градусів. Найкраще це робити в теплиці з нижнім підігрівом, прикривши саджанець плівкою або склом. Попередньо живці витримують в стимуляторах.

Розмноження клузії верхівковими живцями
Розмноження клузії верхівковими живцями

Укорінення займає тривалий час, близько 3-4 тижнів. Крім цього, клузію можна розмножити насінням або повітряними корінням. З посівом насіння радять не зволікати, так як вони швидко втрачають здатність до сходження.

Шкідники та хвороби

Якщо за рослиною доглядати за всіма правилами, воно рідко піддається навалі шкідників і хвороб. Найбільш небезпечний для клузії борошнистий червець, багато шкоди приносить і павутинний кліщ.

А ось захворювання рослини найчастіше провокуються надмірною поливом і зниженнями температури.