Клематис - догляд, розмноження, обрізка

Клематис

Опис

Клематис або ломонос (Clematis) відноситься до сімейства Лютикові. Батьківщина - Європа, Азія, Північна і Південна Америка, Африка, Австралія.

Це багаторічні трав'янисті ліани з деревеніючими стеблами і гнучкими пагонами. Висота, на яку піднімаються клематиси, перевищує 3 м. Саме такими встигають вирости за літо. Кущові форми витких рослин клематис в висоту не перевищують 1,5 м. На опори ліановидні клематиси підіймаються, чіпляючись за них черешками листя.

Квітки зібрані в суцвіття, рідше поодинокі. Забарвлення квіток від білої і жовтої до фіолетової, синьої, карміново-червоної, з безліччю відтінків.

Існує безліч видів і сортів клематиса. Відрізняються вони за розмірами квіток. Є види і сорти з квітками до 10 - 20 см в діаметрі і дрібноцвітні, від 2 до 4 см. При опису квітів клематису не можна не відзначити, що деякі види мають ніжний, дуже приємний аромат.

Поради по догляду

Грунт.  Клематиси віддають перевагу легкій, повітропроникній та добре підживленій землі. Дуже погано ставляться до перегріву грунту, тому необхідно мульчування шаром 5-15 см, і дуже бажано, особливо в південних районах нашої країни, притенення кореневої зони. Для цієї мети добре підходять однорічні квіти. Багаторічні рослини близько до коренів ліани розташовувати не варто.

Полив. Клематис - вологолюбна рослина, тому потребує хорошого поливу хоча б раз на тиждень, а в спекотне літо - і 2-3 рази. Молоді рослини п'ють по 10-20 л за раз, більш зрілі - по 20-40 л.

Можна вкопати навколо кущів клематисів кілька горщиків з отвором в дні, і заповнити їх, або ж викопати навколо рослини неглибоку канавку і поливати в неї до тих пір, поки повністю не проллється нижній шар з кореневою системою .

Клематис - вологолюбна рослина, тому потребує хорошого поливу
Клематис - вологолюбна рослина, тому потребує хорошого поливу

Якщо ви не замульчувати грунт навесні, то вам доведеться час від часу розрихлювати його через добу після поливу одночасно з прополкою бур'янів. Мульча сприяє збереженню вологи в грунті і запобігає появі бур'янів.

Особливо стежать за поливом в період бутонізації та цвітіння. Струмінь води не можна направляти всередину рослини на кореневу систему, щоб уникнути прикореневої гнилі.

Підживлення. Що стосується застосування добрив, то в перший рік не потрібно зловживати підкормками, щоб слабка рослина не перегнила разом з добривами. Підгодовують клематиси в період активного росту азотними добривами, в період бутонізації калійними, після цвітіння - фосфорними, а після літньої обрізки повним мінеральним добривом з розрахунку 20 г на відро води і мідним розчином.

Щовесни клематис поливають вапняним молоком (крейда та доломітове борошно). Не годуйте клематис під час цвітіння, інакше він втратить активність. У дощове літо нижню частину стовбура присипте деревною золою, щоб уникнути загнивання коренів.

Вирощуємо клематис з насіння

Посів насіння клематиса

Так як видів і сортів клематиса дуже багато, то деякі садівники теж вирішуються зайнятися його селекцією. Для цього лише потрібно виростити ця рослина з насіння. Всі клематиси поділяють на 3 групи по величині насіння і за тривалістю їх проростання:

  • Клематиси, які мають велике насіння, проростають нерівномірно і протягом тривалого часу (від 1,5 до 8 місяців, а іноді довше). Наприклад: клематиси Дюрана, Жакмана, фіолетовий, шерстистий і інші.
  • Клематис з насінням середнього розміру, на проростання яких може піти від 1,5 до 6 місяців. Наприклад: клематис цільнолистий, шестипелюстковий, Дугласа, китайський і ін.
  • Клематиси, як мають маленьке насіння, відрізняються швидким проростанням (від 2 до 16 тижнів). Наприклад: клематис тангутський, виноградолистий і ін.
Вирощуємо клематис з насіння
Вирощуємо клематис з насіння

Швидше і краще за все проростає насіння, зібране в поточному сезоні. Однак якщо насіння на зберігання помістити в пакетики з паперу та прибрати їх в таке місце, де температура буде дорівнює 18-23 градусів, то вони збережуть свою схожість до 4 років.

Також слід пам'ятати, що різне насіння висівають в різний час. Велике насіння висівають безпосередньо після збору восени або в перші зимові тижні; середнє насіння слід посіяти після того, як закінчаться новорічні свята; висів дрібного насіння здійснюють в березні-квітні.

Щоб насіння приймалось швидше, його необхідно підготувати. Для цього перед посівом на 1,5 тижні його замочують у воді, яку слід замінювати 4 або 5 разів на добу. Ємності, призначені для посіву, необхідно заповнити земляною сумішшю, що складається з піску, землі і торфу (1: 1: 1). Після того як субстрат буде зволожений, по його поверхні рівномірно розподіляються насіння в 1 шар. Зверху їх необхідно засипати піском, при цьому товщина шару повинна дорівнювати 2 або 3 діаметрам насінини. Трохи утрамбувати посіви, а ємність зверху накрийте склом або дрібненько сіткою.

Сіянці швидше за все зійдуть, якщо посіви прибрати в дуже тепле місце (від 25 до 30 градусів). Періодично посіви необхідно поливати через піддон, що запобіжить вимиванню насіння.

Догляд за розсадою

Після сходження насіння ємності необхідно переставити в добре освітлене місце, проте не забудьте забезпечити їм захист від прямих променів сонця. Після того як у клематиса сформуються перші справжні листові пластини, їх необхідно розсадити в окремі горщики. До висадки у відкритий грунт їх потрібно підрощувати в домашніх умовах. Висаджувати розсаду в сад можна починати лише тоді, коли не буде загрози повернення заморозків.

Для висадки розсади необхідно вибрати затінену ділянку з легким грунтом. Під час висадки між рослинами слід дотримуватися дистанції в 15-20 сантиметрів. Необхідно проводити систематичну прищіпку клематисів, що дозволить кущику наростити кореневу масу, а також це сприяє збільшенню кущуватості.

Розсада клемантиса
Розсада клемантиса

На зиму клематис потрібно буде вкрити. Навесні треба зробити пересадку клематисів в не дуже глибоку траншею (від 5 до 7 сантиметрів), при цьому дистанція між рослинами повинна бути близько 50 сантиметрів. Далі слід провести укорочення стебел, на них повинно залишитися по кілька вузлів. Через 2 або 3 роки після того, як у кущиків виросте не менше трьох пружних коренів, їх можна буде висадити на постійне місце.

Висадка у відкритий грунт

Дуже важливо висадити клематис у відкритий грунт в правильний час, при цьому потрібно ретельно вибрати відповідну для цього ділянку. Відповідна для посадки клематиса ділянка повинна мати захист від протягів. Також потрібна сонячна ділянку, але при цьому буде дуже добре, якщо в полуденний час він буде знаходиться в затіненні. Цю рослину рекомендується висаджувати на пагорбі або штучно створеному насипі. В результаті цього довгий (близько 100 см) корінь не почне гнити через близькість ґрунтових вод.

Перед висадкою потрібно уважно оглянути кореневу систему рослини. Якщо вона буде підсохлою, то її слід перед висадкою на кілька годин занурити в холодну воду, щоб коріння змогло набрякнути.

Висаджувати таку культуру у відкритий грунт можна і восени, і навесні.

Якщо в регіоні клімат прохолодний, то висадку клематиса у відкритий грунт проводять навесні, а точніше, в останні дні квітня або перші - травня. Весняний саджанець повинен володіти не менше, ніж одним стеблом.

Величина посадкової ями повинна бути 0,6х0,6х0,6 м. На дні ями необхідно зробити дренажний шар товщиною від 10 до 15 сантиметрів, для цього рекомендується використовувати биту цеглу, щебінь або перліт. Якщо грунт бідний, то необхідно внести в неї по 1 відру торфу і піску, 2-3 відра компосту, 150 грам суперфосфату і 400 грам доломітового борошна (потрібно все дуже добре перемішати, при цьому фахівці рекомендують удобрити грунт за 1 рік до посадки).

На поверхню дренажного шару необхідно насипати грунт горбиком, на який слід встановити саджанець. Після того як його корінці будуть обережно розправлені, яму заповнюють заздалегідь підготовленою грунтовою сумішшю, при цьому слід врахувати, що коренева шийка повинна бути заглиблена в грунт на 50-100 мм, стовбур також повинен бути в грунті до першого міжвузля.

Затініть прикореневу зону клемантисів однорічними рослинами
Затініть прикореневу зону клемантисів однорічними рослинами

Яму слід заповнити не повністю, до її верхнього краю має бути від 8 до 10 сантиметрів. Висаджений кущик слід полити 10 літрами води. Потім поверхню виїмки біля куща необхідно засипати шаром торфу. Протягом весни і літа виїмку, яка залишилася потрібно поступово заповнювати грунтом.

У південних регіонах з теплим кліматом висадку даної рослини здійснюють восени, а точніше, у вересні або жовтні, але у саджанця повинні бути обов'язково розвинені вегетативні бруньки. Висаджувати клематис восени необхідно точно так же, як і навесні, проте в цьому випадку посадкову яму повністю заповнюють грунтом. Потім поверхню грунту навколо саджанця треба засипати шаром висохлого листя, а зверху його накривають будь-яким покривним матеріалом, наприклад, лутрасилом.

Обрізка клематиса

Обрізати клематиси можна в період активного росту, в міру необхідності, для продовження цвітіння, а ще перед зимою. Клематиси поділяють на 3 групи:

  • Група А (перша група). Квітки з'являються на стеблах минулого року, в зв'язку з цим обрізці підлягають лише слабкі пагони. Обрізку проводять в червні, коли рослина відцвіте. Глибокої осені кущики потрібно високо підгорнути.
  • Група В (друга група). Квітки утворюються на пагонах нинішнього і минулого року. Пагони потрібно вкоротити до 50-100 см, при цьому повинно залишитися 2-5 пар бруньок. Слабкі стебла необхідно вирізати повністю. На зиму треба зняти таку рослину з опори, згорнути і обережно покласти біля коріння.
  • Група С (третя група). Квітки з'являються лише на молоденьких пагонах нинішнього року. Обрізку подібної ліани здійснюють кілька разів за період вегетації. Восени всі стебла слід зрізати до рівня поверхні землі або трохи вище.
Обрізаємо клематис відповідно до групи, до якої він належить
Обрізаємо клематис відповідно до групи, до якої він належить

Готуємо клематис до зими

Коли настане глибока осінь, потрібно підготувати клематис до зимівлі. У суху погоду під основу будь-якого клематиса в центр куща напередодні зими висипають по відру перегною, попередньо видаливши всі листки й обробивши шийку рослини двовідсотковим розчином мідного купоросу.

Потім потрібно підгорнути клематис на висоту 10-15 см піском з золою (250 г золи на відро піску). Вкривають клематиси, які цього потребують, наступним способом: пагони пригинають або скручують і укладають на основу, прикривають сухими листям (ялиновим гіллям, використовують навіть подрібнений пінопласт), потім накривають дерев'яним ящиком, щоб навколо рослини був повітря, укладають на ящик руберойд або інший водонепроникний матеріал, який притискають по кутах камінням або цеглою, а зверху засипають все це земляним або торф'яним шаром в 20-25 см.

Навесні спочатку знімають землю і плівку, а лапник або листя прибираю т тільки, коли мине загроза заморозків. Пагони обережно піднімають, розправляють і розподіляють на опорах.

Шкідники та хвороби

Збудниками хвороб клематисів є різні види грибкових вірусів. Вегетативне в'янення (вілт) викликається грунтовим грибком, вражає в першій половині літа 1 - 2-річні рослини. Один з пагонів ззовні здорової рослини раптово в'яне, листя і верхівки звисають вниз. Такі пагони зрізують на рівні грунту або нижче і спалюють. Для профілактики рекомендується восени і ранньою весною обприскування (на 10 л води розводять 100 г мідного купоросу).

Інше, не менш небезпечне захворювання - борошниста роса, яка вражає всі частини рослин. Найнадійніший спосіб боротьби - обприскування препаратом «Скор» (2 мл на 10 л води) або розчином колоїдної сірки (40 г на 6 л води). Будь-який розчин витрачають 1 л на 8 - 10 кв. м.

Ще ця рослина може захворіти іржею, яка також є грибковим захворюванням. У уражених клемантисів навесні на поверхні стебел і листя утворюються подушечки оранжевого кольору. Згодом листя змінює своє забарвлення на буре і засихає, спостерігається деформація стебел. Заражені екземпляри треба обробити бордоською рідиною (1-2%), або Оксіхомом.

Ржавчина на клемантисах
Ржавчина на клемантисах

Обприскування проводять 3 рази через 7 днів при перших ознаках поразки.

Шкодять клематисам в основному слимаки, а також миші. Для боротьби зі шкідниками-слимаками застосовують розсівання гранул метальдегіду (30 г на 10 кв. М). Проти мишей кладуть поруч з клематисом таблетку «Шторм», особливо коли знімають рослину на зиму.