Кипарис - догляд та розмноження

Кипарис – догляд в домашніх умовах

Опис

Кипарис - приваблива вічнозелена рослина, відноситься до сімейства Кипарисові. Він унікальний своїм багатовіковим існуванням і невідомим походженням. У складі його хвої містяться цілющі ароматичні масла, якими користувалися народні лікарі протягом багатьох століть.

Частина фахівців вважає, що кипарис родом із Середземномор'я, але інші дослідники впевнені в тому, що представники даного роду з давніх часів зустрічаються на території субтропіків і тропіків Північної Америки, наприклад, в Каліфорнії, тому що в європейські країни його завезли звідти. Однак на підтвердження теорії про те, що кипарис родом із Середземномор'я, існує давньогрецька легенда про стрункого хлопця на ім'я Кипарис, який вбив коня, що належав богу Аполлону, за що він і був перетворений в дерево.

Одні народи вважають кипарис символом скорботи і горя і висаджують його на кладовищах поблизу могил. Інші, навпаки, стверджують, що кипарис символізує вічне життя. Навіть в Біблії згадується про цей вічнозелений чагарник, як про представника райського саду.

Cupressus-Wilma-Goldcrest - популярний серед кімнатних рослин
Cupressus-Wilma-Goldcrest - популярний серед кімнатних рослин

Кипарис надає перевагу тропічному та субтропічному клімату. За сприятливих природних умов його висота може сягає тридцяти метрів. Крона цієї рослини може бути розлогою або мати форму піраміди. Хвоя у кипариса насиченого темно-зеленого кольору. Його плоди - це шишки з лускатою поверхнею і насінням всередині.

Для домашнього вирощування підходять і звичайні дикорослі сорти (їх приблизно двадцять) і нові, виведені селекціонерами.

Кипарис Голдкрест Вілма популярний серед кімнатних рослин. Його індивідуальною особливістю є майже жовтий колір хвої. Таке «золоте» пірамідальне міні дерево селекціонери Великобританії вивели спеціально для домашнього вирощування. З огляду на особливості догляду, в будинку можна вирощувати кипарис Великоплідний, кипарис Вічнозелений, а також зменшені нові види - кипарисовик Гороховидний і Плодовий.

Як вибрати кипарис в магазині

У магазинах, особливо перед Новим роком, можна зустріти кипариси найрізноманітніших форм - підстрижені у вигляді піраміди, кущика, маленького деревця. Кипарис дійсно нагадує мініатюрну живу ялинку і може стати прекрасним новорічним подарунком. Однак зустрічаються кипариси, які в магазині обробляють спеціальними блискітками, щоб вони більше були схожі на ялинку. Насправді це шкодить рослині, тому краще купувати кипарис в його природному вигляді, без прикраси блискітками і іграшками.

Кипарис може стати прекрасним новорічним подарунком
Кипарис може стати прекрасним новорічним подарунком

При покупці кипариса зверніть увагу на гілки і хвою - неповинно бути сухих і пожовклих хвоїнок (пожовклі часто від перезволоження, сухі, бурі - від спеки), проведіть обережно - тобто погладьте кипарис рукою, якщо є суха хвоя, вона почне обсипатися. На деяких видах кипариса сухі гілочки і хвоя практично не відрізняються від живої - видає ледь відмітний блідий (тьмяний) відтінок.

Якщо ж Ви купуєте кипарис для того щоб прикрасити його під новорічну ялинку, то можна повісити на нього практично невагомі іграшки, які не зашкодять рослині. В цілому кипарис невибаглива рослина, складність полягає в тому, що він не переносить сухе повітря.

Поради по догляду

Освітлення.Для кипарису необхідна велика кількість розсіяного яскравого світла, проте в післяполуденні години його рекомендується захищати від прямих променів сонця. Фахівці радять, поставити кущ на східне або північне вікно. Незважаючи на те, що в природних умовах кипариси ростуть під променями палючого сонця, витримати їх можуть лише дорослі кущі та дерева. А молоді кипариси ростуть притінені великими деревами, тому їм пекучі промені сонця можуть нашкодити.

Температура для цієї рослини повинна бути помірною влітку - кипарис не терпить спеки, взимку прохолодна - мінімум + 5 ° С, оптимальна зимівля при 8-10 ° С. З кінця травня і до кінця серпня кипарис краще тримати на свіжому повітрі, в притінені і з захистом від протягів. Згубне для кипариса гаряче повітря від батарей опалення.

Полив. У весняно-осінній період полив повинен бути частим, а з настанням зими його слід скоротити до помірного. Пам'ятайте про те, що кипарису може нашкодити як нестача вологи, так і надмірно рясний полив. У зв'язку з цим досвідчені квітникарі радять, при поливі пам'ятати про таке правило: чим нижча температура повітря, тим рідше зволожують грунт в горщику. Наприклад, якщо температура повітря близько 8 градусів, тоді деревце поливають 1 раз в 1,5 тижні, а якщо температура 12-14 градусів - тоді 1 раз в 5-7 діб.

Вологість. Навесні і влітку кипарис потрібно регулярно обприскувати. Якщо взимку немає можливості надати кипарису прохолодне приміщення, то його також треба обприскувати теплою водою вранці і ввечері

Кипарис - невибаглива рослина, складність лише в тому, що він не переносить сухе повітря
Кипарис - невибаглива рослина, складність лише в тому, що він не переносить сухе повітря

Грунт. Грунт для посадки кипариса повинен бути пухким. Можна купити грунтову суміш для хвойних рослин або приготувати її самостійно. Для цього потрібно річковий пісок крупнозернистий, дернова земля і торф в рівних частинах і дві частини листової землі.

Квітковий горщик повинен обов'язково мати отвори для стоку води. Чверть висоти ємності повинен займати нижній дренажний шар. Це можуть бути шматочки пінопласту або битої цегли, галька або керамзит. На дренаж насипається ґрунтова суміш.

Підживлення. Кипарис - рослина екзотична і звичайні добрива або комплексні підкормки для кімнатних рослин йому не підійдуть. Наприклад, перегній може навіть нашкодити. Тому експериментувати в даному випадку не рекомендується.

Найкраще підійде для кипариса мінеральне добриво в рідкому вигляді, призначене для хвойних рослин. Вносити його потрібно один раз в кожному місяці - травні, червні, липні, серпні. У складі підкормки не допускається високий вміст азоту, а ось магній - обов'язковий.

Пересадка.Поки кущ молодий, його пересаджують систематично 1 раз на рік навесні. Найкраще проводити таку процедуру в квітні або травні.

Пересадку більш дорослих екземплярів проводять тільки при необхідності. Пересаджують кущ методом перевалки, так як його коренева система вкрай негативно реагує на травмування. Тому коли кущ буде вийнято з ємності, видаляти грунтосуміш з коренів не потрібно. Тобто замінювати потрібно тільки ту землю, яка легко відділяється від коренів сама, якщо рослину дістати з горщика.

Відповідний субстрат повинен мати наступний склад: дернова і листова земля, торф і пісок (1: 2: 1: 1). На дні ємності для початку роблять хороший дренажний шар, який в товщину повинен досягати декількох сантиметрів. Його присипають шаром нового субстрату, після чого в горщик поміщають кущ, а потім заповнюють всі порожнечі свіжою грунтовою сумішшю. Під час пересадки стежте за тим, щоб коренева шийка рослини залишалася над поверхнею субстрату.

Обрізання. З часом, коли кипарис розростеться, йому буде потрібна формуюча обрізка, яка допомагає йому залишатися струнким і ефектним. Обрізати кущ слід навесні, до того як почнеться його інтенсивний ріст.

Як розмножувати кипарис

Кипарис розмножується насіннєвим способом і за допомогою живцювання.

Розмножувати кипарис можна насіннєвим способом та за допомогою живців
Розмножувати кипарис можна насіннєвим способом та за допомогою живців

Насіннєвий спосіб розмноження застосовується тільки в весняний час. Свіжозібране насіння, яке можна взяти з плодів кипариса, що розкрилися (із зелених шишок) висаджують в окрему ємність у вологу землю.

Схожість у насіння - невисока, приблизно 25%. Ящик з посадженими насінням повинен стояти там, куди не потрапляють прямі сонячні промені (протягом перших 15-20 днів після посадки). Як тільки з'являться перші паростки - виносьте ящик на сонячне місце.

Після легкого підсихання грунту потрібен помірний полив. Через місяць кожен паросток кипариса буде готовий до пересадки в індивідуальну ємність.

За допомогою живцювання кипарис розмножують ранньою весною або ранньою осінню. Для цього вибирають вже задерев'янілі живці.

У них обривають всі нижні листові пластини, а потім їх ставлять в банку, наповнену розчином Корневином. Витягують живці з розчину через приблизно 24 год, обмивають їх під струменем води і присипають місця зрізів вугільним порошком.

На вкорінення живці висаджують в грунтосуміш для хвойних культур, заглиблений їх на третину. Потім поливають висаджені живці таким чином, щоб землесуміш дуже добре просочилася вологою, а потім кожну рослину зверху накривають прозорим ковпаком (скляною банкою об'ємом 3 літри).

Не забувайте двічі або тричі на тиждень прибирати укриття на 1-2 год. для провітрювання. Пустити коріння живці повинні через 2 місяці.

Розмноження кипарису живцями
Розмноження кипарису живцями

Шкідники та хвороби

Пожовтіння листя у кипариса може відбуватися через нестачу поливу (пересушування грунту і коріння), або навпаки - надлишкового поливу, коли грунт всередині горщика не просихає зовсім.

Якщо в субстраті буде регулярно застоюватися вода, тоді у кипариса може з'явитись коренева гниль. Якщо кущ захворів, то йому знадобиться термінова пересадка в свіжий грунт, при цьому не забудьте вирізати всі уражені ділянки і зробіть на дні нового горщика хороший дренажний шар. Потім після пересадки нормалізуйте полив, він повинен бути не таким частим і рясним.

Коричневі кінчики листя стають після надмірного внесення добрив, а також від сухого повітря, поливу холодною водою, особливо в жаркий день.

Павутинний кліщ : цей шкідник спочатку малопомітний, просто хвоя сохне з невідомої причини, і тільки коли починає з'являтись павутина, стає зрозуміло - з чиєї вини. Поселяється на рослині зазвичай по причині дуже низької вологості повітря. Лікувати потрібно відразу хімічними препаратами: обприскувати розчином актелліка (1-2 мл на літр води).

Також сік з листя кипариса можуть висмоктувати лжещитівки і щитівки.