Кімнатна троянда

Кімнатна троянда

Опис рослини

Кімнатна троянда - квітка, яка безсумнівно здатна прикрасити вашу кімнату та доповнити вашу колекцію домашніх рослин. Є улюбленицею багатьох квітникарів навіть не дивлячись на те, що є доволі складною у догляді.

Зовні низькорослі троянди схожі на своїх садових родичів, але мають дрібніші листочки і квітки. У висоту кущики досягають 35-45 см.

У кімнатних умовах зазвичай вирощують ремонтантні, чайно-гібридні, пернеціанські і поліантові троянди. Зовнішніх відмінностей між ними небагато. Всі групи троянд мають листя з п'яти великих листочків, досить великі квітки (при повному розпуск до 4 см в діаметрі) різного забарвлення та з приємним запахом.

Кімнатна троянда - улюблениця багатьох квітникарів
Кімнатна троянда - улюблениця багатьох квітникарів

Для квітникарів, які все ж таки вирішили придбати кімнатну троянду або ж виростити її за допомогою живця, варто пам'ятати, що ця мініатюрна кімнатна троянда не просто потребує постійної уваги та догляду, а й особливих умов утримання, відмінних від інших кімнатних квітів.

Поради по догляду

Освітлення. Кімнатна троянда потребує гарного освітлення. Кращим варіантом для них будуть південні або південно-східні вікна, але від прямих сонячних променів рослини потрібно затінювати. При нестачі світла мініатюрні троянди погано розвиваються, тому слід подбати про підсвічування.

Температура.  У теплі місяці квітці необхідна температура 25 градусів, в період спокою (з жовтня по лютий) її знижують до 5-8 градусів. Кімнатна троянда не любить різких перепадів температури, тому навесні, з початком активного росту, підвищення температури повинно бути поступовим.

Вологість повітря.  Троянда вологолюбна квітка, тому її потрібно систематично зволожувати з обприскувача або купати в теплому душі як влітку, так і взимку. Тільки робити це не варто під час цвітіння, тому що ніжні пелюстки троянди намокнувши втрачають свою декоративність і швидше відцвітають. В холодну пору року бажано помістити троянду подалі від опалювальних пристроїв, які пересушують повітря.

Полив.  Для здорового росту кімнатної троянди важливо забезпечувати своєчасний полив у міру підсихання верхнього шару грунту в горщику. Іноді, в сильно спекотні літні дні, троянду доводиться поливати навіть два рази на добу, але пам'ятайте, що полив проводиться тільки чистою, добре відстояною водою кімнатної температури, під корінь і в більш-менш холодну пору доби.

Кімнатна троянда - вологолюбна рослина
Кімнатна троянда - вологолюбна рослина

Полив кімнатної троянди холодною водою може принести рослині шкоду.

Грунт.  Рослини люблять багатий органікою пухкий ґрунт. Приготувати його можна з рівних частин перегною, торфу, піску і городньої землі або ж купити спеціальний грунт для троянд в магазині.

Підживлення.  Підкормка кімнатної троянди має відбуватися приблизно двічі на місяць і в період активної вегетації рослини. Проводиться полив коров'яком або розчином повного мінерального добрива. Також проводяться позакореневе підживлення - обприскування спеціальними слабкими розчинами. Після того, як ви помітили, що троянда готується до бутонізації потрібно раз на тиждень і до закінчення її цвітіння вносити мінеральні добрива переважно з фосфором і калієм.

Не рекомендується проводити підживлення в дощову або дуже холодну погоду, а також добриво хворих або тільки що пересаджених рослин.

Пересадка.  Після того як ви купили кімнатну троянду в магазині дуже важливо пересадити квітку в новий горщик та новий грунт. Але слід пам'ятати, що троянді потрібен деякий час для її звикання на новому місця (декілька днів), і тільки тоді можна буде її пересаджувати.

Для пересадки вибирають горщик, який буде трохи більше попереднього. Обов'язково зробити дренаж з керамзиту, подбати про наявність зливного отвору, засипати в горщик підготовлений грунт з добривами і присипати її шаром чистого грунту.

Далі вам необхідно дістати рослину зі старого горщика. Для цього його потрібно рясно полити, дати півгодини просочитися, перевернути горщик і акуратно дістати з нього кущик з щільним земляним комом.

Пересадка кімнатної троянди
Пересадка кімнатної троянди

Пересадка повинна відбуватися дуже обережно, щоб не був пошкоджений жоден основний кореневий відросток. Бажано не потривожити і земляний ком, в якому знаходяться корені. Якщо ви вже навжились на процедуру, то огляньте корінці і обріжте гниле коріння, здорові зазвичай міцні і світлі.

Тепер ставите троянду в новий горщик, поступово присипаєте по краях підготовленим грунтом і в міру усадки ущільнюєте її. Після перевалки троянду слід поставити в тінь. І лише через добу після перевалки кімнатну троянду можна поставити на обране вами світле місце.

Як розмножується кімнатна троянда

Процес розмноження цих кімнатних квітів досить простий, адже здійснюється живцюванням.

З наявного матеріалу за допомогою секатора нарізаються живці. Їх розмір повинен складати близько 15 см, на тілі живця має бути не менше 3 бруньок та декількох листочків.

Тепер живці можна помістити в чисту водопровідну воду кімнатної температури. Часом досить і двох тижнів, щоб з'явилися перші сильні корінці. Коли вони будуть добре розвинені, проводиться висадка в невеликі горщики в родючий підготовлений грунт.

Розмноження кімнатної троянди
Розмноження кімнатної троянди

Період спокою троянди

В кінці літа скорочують частоту поливу та підкормки. Кожну гілку в вересні обрізають так, щоб на ній залишилося 4-5 сплячих бруньок - це обумовлює пишний ріст і цвітіння навесні. Листя залишають. Видаляють слабкі і тонкі пагони.

Якщо ви пропустили зимову обрізку, обов'язково проведіть її навесні. В такому стані троянди відправляють на зимівлю. У холодний період їх поливають раз в 3-4 дні і утримують в приміщенні з температурою 6 градусів. Якщо такої можливості немає, нехай мініатюрні троянди зимують на підвіконні при температурі 10-14 градусів.

Весняне пробудження починається в кімнатних троянд в лютому. Для цього квітку частіше поливають і утримують при більш високій температурі - 15-20 ° С. Навесні повторюють обрізку за тим же принципом, що і восени.

Формування куща кімнатної троянди

Якщо Ви хочете, щоб кущ троянди виглядав компактно, а не у вигляді паростків, які безладно стирчать в різні боки, то постарайтеся після того, як кімнатна троянда повністю відцвіте, обрізати її таким чином, щоб на кожній гілочці залишалося як мінімум 3 живі бруньки.

Гілки, що розвиваються всередину куща, теж безжально видаляються, вони в подальшому будуть заважати повноцінному розвитку рослини. Також слід видаляти пагони з зів'ялими і засохлими квітками. Таким чином рослина омолоджується, а своєчасна обрізка прискорить пробудження бутонів і простимулює ріст молодих пагонів, на яких пізніше при правильному догляді обов'язково з'являться рожеві бутони. Важливо знати, що бутони утворюються тільки на нових пагонах.

Шкідники та хвороби

Нажаль троянда в домашніх умовах може бути зіпсована хворобами і шкідниками. Тому обов'язково обробляйте її профілактичними засобами, дотримуйтесь температурних режимів і режимів вологості грунту і повітря, а також терміново приступайте до лікування рослини, якщо помітили на ньому ознаки захворювання.

Борошниста роса супроводжується білим нальотом на листі, який поступово переходить на стебла і бутони. Його викликає надлишок добрив і сухість повітря в приміщенні. При перших симптомах потрібно видалити заражені частини рослини, а якщо вона сильно уражена, зрізати під корінь. Решту паростків потрібно обробити «фундазолом», причому повторити кілька разів.

Найнебезпечніший шкідник для кімнатної троянди - павутинний кліщ. Він активно розмножується в сухому повітрі, зазвичай вражає рослину восени і взимку. Для профілактики його виникнення троянду часто обприскують і купають. Кліщі селяться на нижній стороні листя, схожі на дрібні крапочки червоного або темно-коричневого кольору, на рослині можна помітити павутину. Для боротьби павутинним кліщем використовують часниковий або тютюновий настій, в крайніх випадках - хімічні препарати.

Хвороби кімнатної троянди
Хвороби кімнатної троянди

Можна так і не побачити квіти кімнатної троянди через помилки в догляді. Найчастіша - це відсутність періоду спокою. Троянди можуть не цвісти через брак освітлення, відсутність поживних речовин в грунті, вирощуванні в невідповідному грунті. В горщику невідповідного розміру рослина теж може довго не зацвісти. У маленькому йому буде тісно, в великому коренева система буде освоювати земляний ком.

Плямистість листя виникає через підвищену вологість і високу температуру, занадто високу щільність грунту, густу посадку троянд. На листках з'являються коричневі невеликі плями, які згодом збільшуються, приводять до відмирання частин троянди. Уражені ділянки потрібно терміново видаляти, рослину обробляти препаратами, які містять в собі мідь або сірку. Поки квітка не одужає, її не можна обприскувати звичайною водою, але можна обробити протигрибковим милом.