Хвороби туї

Хвороби туї: види, причини та лікування

Шкідники, які вражають тую

Якщо хвоя пожовкла і опадає, то, найімовірніше, її шкодить туєва тля, зменшуючи тим самим декоративність посадок. Ці комахи мають сіро-коричневе забарвлення, а ще покриті вони сріблясто-білим восковим пилом. Попелиці пошкоджують в основному нижню частину пагонів. Щоб позбутися від них, треба обприскувати рослину карбофосом.

Ще зіпсувати хвойне дерево може туєва міль-пістрянка, яка представляє собою метелика розміром всього 4 мм. Починають вилітати вони на початку літа. Коли цей паразит вражає тую, верхівки пагонів відмирають, а верхівки - буріють.

Розглянути прогризені отвори маленькими личинками можна на просвіт. Для запобігання розселення молі-пістрянки, необхідно обробити рослину препаратами на основі піретроїдів. Причому робити це краще в кінці червня кілька разів з інтервалом в тиждень.

Крім цього, не менш небезпечним шкідником туї є псевдощитівка. Дорослі особини комахи мають жовто-коричневий відтінок, а розмір їх досягає лише 3 мм. Можуть шкодити рослині і личинки псевдощитівки, зимуючі під корою молодих відростків. Досить часто такі паразити ушкоджують туї в живих огорожах. Позбутися від них вийде обприскуванням.

Такий шкідник, як жук-ковалик може пошкодити кореневу систему рослини. Він послаблює розвиток і ріст дерева, його хвоя і навіть окремі гілки обпадають. Дротяники коричневого або чорного кольору в довжину доходять до 13 мм.

Паразити відрізняються тим, що при перекиданні на спину вони підстрибують і перевертаються, видаючи клацання, стаючи на лапи. Їх личинки досягають довжини до 2,5 см і мають жовтувато-коричневий відтінок.

Спочатку жуки гризуть тонкі корінці і перегній, а потім вже приступають до поглинання товстих коренів.

Личинки дротяників найчастіше зустрічаються на низинних ділянках з кислим грунтом і застоєм води, оскільки саме ці умови є для них найбільш сприятливими. Допоможе позбутися від подібних шкідників дренування і розкислення землі, а також осіннє перекопування. Якщо спостерігається велика чисельність жука, то в грунт вносять засоби, що містять діазонін.

Хвороби туї

Фітофтора 

Дане грибкове захворювання є найнебезпечнішим. Воно вражає спочатку корінь, а потім руйнує верхній шар хвойної рослини.

При цьому дерево починає в'янути, з'являється сірий окрас, стовбур знизу стає м'ягкішим. А ось під корою тканина змінює свій колір, вона стає коричневою, при цьому внизу виникає наліт. У кореня з'являється запах гнилі, до того ж він робиться ламким.

Як правило, ця хвороба вражає туї, що ростуть на місці, де постійно застоюється волога або грунт не дренують. Щоб запобігти появі фітофтори слід якомога частіше поливати рослину фунгіцидами. Однак якщо хвороба все-таки зуміла дістатися до неї, від туї краще позбутися, а землю поміняти, оскільки такий грибок здатний жити в ній довгий час.

Ржавчина 

Ржавчина туї
Ржавчина туї

Хвоя рослини темніє, а потім і зовсім опадає. Якщо сам період зараження - це весна, то поширення хвороби відбувається протягом усього року.

Першим методом лікування рослини є зрізання його заражених частин і їх спалювання. Але цей спосіб не завжди дієвий.

В якості профілактики захворювання можна обприскувати туї «ХОМом» пару раз на 12 місяців - в кінці весняного періоду і влітку, в разі, якщо недуга знову дає про себе знати. Також рослину можна обробляти бордоською рідиною, яку нескладно навіть виготовити самостійно шляхом змішування вапна з мідним купоросом.

Уражені ділянки можна реанімувати за допомогою «фундазолу», наносячи його один раз за вегетаційний сезон.Інфекція знищується засобом, коли воно потрапляє в грунт. Ранньою весною, після того як припиняться нічні заморозки, корисно буде використовувати препарат «Топсин-М».

Бурі пагони у туї
Бурі пагони у туї

Бурі пагони

Виникає подібна хвороба в основному ранньою весною. Проявляється вона пожовтінням деяких лусочок. Якщо нічого не зробити, то пагон спочатку стане бурим, а потім відімре. Для лікування треба уражені відростки вирізати. Після чого дерево потрібно постійно посипати вапняком і підгодовувати. З середини літа до кінця вересня слід обприскувати тую фундазолом.

До речі, побуріння і пожовтіння верхівок рослини може виникнути при порушенні доступу поживних речовин від коренів до крони. Відбувається це з таких причин:

  • Фузаріоз або трахеомікоз. У цій ситуації слід поливати під корінь і обприскувати крони туї 0,2% розчином фундазола. Замість нього, можна використовувати і інший фунгіцид, наприклад, Абіга-Пік, картоцід або ХОМ. Ще допоможе врятувати тую обробка цирконом, який покращує здатність чинити опір з грибковими хворобами.
  • Замокання коренів. Відбувається зазвичай через занадто високий ступінь стояння грунтових вод.

Чим обробити тую від шкідників?

Важливо пам'ятати, що крім хвороб, викликаних інфекціями і неправильним доглядом, існують також шкідники, які згубно впливають на стан туї. Для захисту від кожного з паразитів слід використовувати певні методи. Найбільш поширеними є наступні.

  • Вапнування грунту і обробка дерев інсектицидами. Такі процедури допомагають позбутися від довгоносиків, середа розмноження яких - надмірно зволожений грунт з підвищеним рівнем кислотності.
  • Також вапнування в сукупності з дренажними процедурами робить позитивний вплив на туї, уражені проволочником. Альтернативним варіантом є обробка грунту за допомогою препаратів, до складу яких входить діазолін.
  • Якщо йод в якості народного кошти допомагає плодовим рослинам, то настій кульбаби або часнику сприяє лікуванню туї від павутинного кліща. Натомість цим народним засобам можна також використовувати хімічні, особливо якщо пожовкло і осипалося значна кількість листів.
  • Якщо внаслідок неправильного догляду в корі дерева з'явився такий паразит, як Туєв Лубоєд, то необхідно обприскати уражених представників флори інсектицидами.
  • З народних засобів для боротьби з Туєв попелиць, яка сприяє пожовтіння і обпадання хвоїнок, підійде мильний розчин. Їм потрібно обробляти зазнали впливу попелиці ділянки протягом 7-10 днів. Але при цьому пам'ятайте, що мило не повинно потрапляти в кореневу систему. Як готового складу для обробки рослин також можна використовувати інсектициди, такі як «Фуфанон». Зверніть увагу на те, чи є поблизу рослин мурашник. Саме через його наявності на Туяхов може з'явитися попелиця, оскільки між цими комахами існує кормова зв'язок. Причину появи шкідника на деревах можна вирішити найчастіше простим знищенням мурах.
  • Обрізка, а також обробка туї засобами, що містять піретроїди, ефективна для боротьби з міллю-пістрянка. Її личинки, які прогризають гілки, сприяють побуріння пагонів і їх подальшого відмирання. Щоб цього не сталося, використовуйте такі засоби, як «Торнадо Антіклещ», «Фумитокс Антіклещ» та інші в кінці червня.