Хлорофітум (Chlorophytum)

Хлорофітум

Опис рослини

Хлорофітум (Chlorophytum) - багаторічний трав'янистий кущ із зеленими або біло-зеленими вузькими листками, зі звисаючими повітряними вусами з маленькими кущиками нових рослин на них є в багатьох будинках.

Походить хлорофітум з тропіків і субтропіків Америки і Південної Африки, де росте у вологих околицях річок і струмків.

Доросла рослина хлорофітум досягає до 50 см в діаметрі і стільки ж у висоту. Довгі листки хлорофітума бувають зелені, блідо-зелені з білими або кремовими поздовжніми смугами. З центру куща спадають каскадом довгі до 80-100 см пагони з дрібними листочками і квіточками. Квіти у хлорофітума представляють собою маленькі білі зірочки на кінцях довгих пагонів, які потім перетворюються в листові розетки з повітряним корінням.

Термін життя хлорофітума - більше 10 років.

Хлорофітум - ідеальна рослина для початківців квітникарів. Вона дуже невимоглива до догляду і непримхлива. Крім того, завести хлорофітум в будинку корисно, він очищає повітря від чадного газу і формальдегідів, тому його рекомендується вирощувати на кухні.

Поради по догляду

Освітлення.Добре росте на і сонці, і в півтіні. Однак при хорошому освітленні рослини стають більш пишними, листя у них ширші, а розетки більші і численніші. А при нестачі світла забарвлення ряболистих видів хлорофітума стає блідим. Влітку, якщо є можливість, добре винести рослину на свіже повітря.

Температура. Оптимальна температура 15-18 градусів за Цельсієм. Витримує зниження до 8 градусів.

Полив. Хлорофітум - рослина вологолюбна. Поливають хлорофітум взимку 1 раз в тиждень, а влітку кожні 3 дні. Однак, треба стежити, щоб не було зайвого "заливання" і "засушування" земляного кому, тому що в результаті кінчики листя у стають коричневими. Такі засохлі кінчики можна обрізати і рослина знову поверне свій декоративний вигляд.

Хлорофітум - рослина вологолюбна.
Хлорофітум - рослина вологолюбна.

Вологість. Хлорофітум цілком стійкий до сухого повітря в квартирах. Періодично слід також обмивати листя від бруду і пилу. Листя у найбільш поширених видів хлорофітума не надто широкі, але мають улоговинку посередині, де пил накопичується досить швидко.

Грунт. Не дуже вимогливий до грунту. Добре росте в земельній суміші, що складається з 3 частин дернової, 2 частин листяної землі і 1 частини піску. Обов'язково на дні горщика зробіть хороший дренажний шар.

Підживлення. Удобрюють хлорофітум в період активного росту: з березня по серпень один раз в тиждень. Використовувати можна будь-які комплексні добрива. До підгодівлі хлорофітум чутливий, відгукується бурхливим ростом.

Пересадка.Поки рослина молода їй потрібні більш часті пересадки, які проводять щороку, а з дорослими екземплярами таку процедуру 1 раз в 2 або 3 роки. Пересаджують їх в останні зимові або перші весняні тижні. Для вирощування хлорофітума вибирають широку ємність, яку заповнюють легкою і пухкою земляною сумішшю.

Як розмножувати хлорофітум

Можна розмножувати хлорофітум за допомогою насіння, а також листових розеток.

Висів насіння хлорофітума проводять в кінці зими або в перші весняні дні. Перед висіванням насіннєвий матеріал на 12-24 год рекомендується замочити у воді, при цьому заміняють її регулярно (кожні 2-3 год). Шухлядка наповнюють субстратом, що складається з перегною, листового грунту і піску або з торфу і піску.

Зволожте поверхню землесумішші і рівномірно розподіліть на ній насіння, яке зверху не присипають субстратом, а лише трохи вдавлюють їх в грунт. Потім ємність накривають склом або прозорою плівкою (стежте за тим, щоб укриття не стосувалося поверхні землі). Оптимальна температура для появи сіянців - від 21 до 24 градусів, при цьому посівам потрібно забезпечити систематичне провітрювання і зволоження з пульверизатора.

Перші сіянці повинні з'явитися через 3-6 тижнів. Коли це станеться, потрібно почати привчати рослинки до життя без укриття, для цього скло кожен день знімають на деякий час, при цьому тривалість процедури збільшують поступово. Після того як на сіянцях сформуються від 2 до 4 справжніх листових пластин, проводять їх пікіровку в окремі маленькі горщики. А підрослі і зміцнілі рослинки висаджують в грунтосуміш для дорослих хлорофітумів.

Розмноження хлорофітума
Розмноження хлорофітума

У деяких видів хлорофітума, вирощуваних в кімнатних умовах, на квітконосах формуються відводки, що представляють собою листові розетки. При необхідності їх можна відрізати і укоренити в ємності з водою або субстратом. Потім рослину пересаджують в індивідуальний горщик.

Шкідники та хвороби

Найчастіше шкідливі комахи оселяються на тих кущах, які ослаблені неправильним доглядом або хворобою. Найбільшу небезпеку для хлорофітума представляють попелиці, червець і павутинний кліщ .

Також хлорофітум може постраждати від трипсів. Профілактика - підтримка досить високої вологості повітря навколо рослин, регулярний огляд усієї рослини. Заходи боротьби з трипсами - використовуйте інсектицид проти попелиці при перших же симптомах і повторіть обробку ще 4 рази з інтервалом в 8 днів. Обріжте уражені листки. Досвід показує, що трипсів відлякує нафталін. Ви можете покласти кілька кульок біля найбільш вразливих рослин.

Можливі труднощі у вирощуванні хлорофітума

  • Листя хлорофітума стають бурими. Якщо вносити добрива в субстрат нерегулярно або в недостатньому обсязі, то через це кінчики листових пластин хлорофітума можуть ставати бурими. Також це може статися через занадто низьку вологість повітря, надмірно високі температури або механічнк пошкодження.
  • Плями на листках. Якщо в зимовий час в кімнаті дуже жарко і при цьому в грунті в горщику спостерігається регулярний застій рідини, на листі утворюються плями бурого кольору.
  • Листя бліднуть. Листя стає блідим і млявим в тому випадку, якщо в кімнаті жарко, а освітлення при цьому недостатнє. Ще це може статися в тому випадку, якщо рослина відчуває нестачу мінеральних речовин.
  • Хлорофітум гниє. Гниль на кущі з'являється через надмірно рясні поливи, найчастіше це відбувається в зимовий час. Ще причиною цього може стати дуже щільний субстрат.
  • Листя стають одноколірними. При вирощуванні ряболистих різновидів стежте за тим, щоб їм вистачало світла, інакше їх листя може стати просто зеленим. У похмурі дні кущикам рекомендується влаштувати додаткове освітлення, для цього використовують лампи денного світла.
  • Хлорофітум не цвіте. Занадто молоді кущі цвісти не будуть. Також квітки можуть не з'являтися через те, що кореневій системі рослини дуже тісно в горщику.