Кампанула

Опис рослини

Кампанула (Campanula) - широко поширена рослина сімейства Дзвоникових (Campanulaceae), її можна зустріти в дикій природі в багатьох районах Південної Європи. Але велика кількість видів було окультурено і користуються зараз великою популярністю як декоративні рослини. Серед кампанули зустрічаються і однорічники і багаторічники, що розрізняються різноманіттям форм, розмірів, забарвленням квіток. Але в домашніх умовах зустрічається один вид - Кампанула рівнолиста.

Її також називають «наречений і наречена», тому що є 2 схожих гібрида даного виду: «Mayi» - з голубенькі квіточками і «Alba» - з білосніжними.

Даний вид кампанули ростять як ампельну мініатюрну рослину. Її тоненькі пагони досягають в довжину 25 см. Почергово розташовані листочки мають довгі черешки і мають серцеподібну форму. Період цвітіння, як правило, припадає на літні місяці. В цей час кампанула стає повністю покритою красивими квіточками схожими на зірочки, які можуть бути пофарбовані в ліловий, білий або блакитний колір. Квіточки розташовуються на кінцях стебел, і в один і той же час їх розпускається дуже багато. Для того щоб продовжити цвітіння і зробити його більш рясним, необхідно систематично прибирати квітки, які зів'яли.

Квіти кампанули пофарбовані в ліловий, білий або блакитний колір
Квіти кампанули пофарбовані в ліловий, білий або блакитний колір

Цвітіння досить рясне, а розростається ця рослина досить швидко. У теплу пору року можна перенести її на вулицю, але слід врахувати, що цій рослині потрібна легка тінь. Під час періоду спокою за кампанулою не треба якось по-особливому доглядати. Однак слід врахувати, що живе дана квітка недовго, як правило, всього 1-2 роки, а потім вона гине. У зв'язку з цим її необхідно систематично черенкувати і оновлювати.

Хоча ця рослина дуже невибаглива у догляді, проте, як це не дивно, приживається далеко не в кожному будинку. У європейців навіть існує таке повір’я, що якщо цю квітка все ж вдається «приручити», то у сім’ї завжди буде панувати мир, любов та достаток.

Поради по догляду

Освітлення. Необхідне яскраве світло, але воно обов'язково повиненне бути розсіяним. Якщо рослина стоїть на південному вікні, то необхідно притіняти від прямих променів сонця. Рекомендується розміщувати на підвіконнях вікон, розташованих в східній або західній частині приміщення. При нестачі світла стебла стають витянутими, відбувається збільшення відстанні між листочками, і квітка втрачає декоративність.

Температура.  Кампанула потребує помірної температури, в межах 20-22 ° С. Взимку бажано утримувати в прохолодному місці, близько 12-14 ° С. Кампанула чудово переносить температурні перепади, тому вже в середині весни можна виносити на балкон або ж на відкрите повітря, і залишати їх там аж до кінця вересня.

Білосніжний гібрид кампанули - «Alba»
Білосніжний гібрид кампанули - «Alba»

Вологість повітря. Рівень вологості при вирощуванні кампанули не має грандіозного значення. «Квітка сімейного щастя» відчуває себе комфортно навіть в приміщенні з сухим повітрям. Але в спекотні дні літа і при включеному опаленні взимку не відмовиться від щоденного обприскування.

Полив. Квітка кампанула може обходитися без поливу протягом декількох тижнів. Зручність у догляді за цією рослиною особливо відзначають дуже зайняті люди і любителі подорожувати, адже їх відсутність в будинку не заподіє дзвіночкам ніякої шкоди. Винятком з цього правила можна назвати літній сезон, коли кампанула вимагає регулярного і правильного поливу. У жарку пору року категорично не можна допускати пересихання грунту в вазоні, інакше квітка може захворіти і навіть загинути.

Для поливу дзвіночків слід використовувати попередньо відстояну теплу воду.

Грунт. Кампанулі потрібен пухкий грунт, щоб коріння могло дихати. Підходить суміш листової, перегнійної, торф'яної землі і піску в рівних кількостях.

Гібрид кампанули з голубенькими квіточками - «Mayi»
Гібрид кампанули з голубенькими квіточками - «Mayi»

Підживлення.  Підгодовують рослини в період інтенсивного росту і цвітіння, який триває з березня місяця по серпень. Підживлення проводять 1 раз в 2 або 3 тижні і використовують для цього добриво для декоративно-квітучих кімнатних рослин.

Пересадка. Кампанула пересаджується навесні. Але з огляду на те, що рослина має невеликий період життя, можна просто навесні висаджувати нові живці.

Як розмножується кампанула

Капманула розмножується живцями і насінням, а також діленням куща.

Як розмножується кампанула
Як розмножується кампанула

Найпростіший спосіб розмноження - живцями. Живці беруть від нижніх частин пагонів і висаджують в суміш торфу і піску. Живці легко і швидко вкорінюються. Причому в цей час в поливі вони не потребують, необхідні тільки регулярні обприскування. Уникайте сильного зволоження, так як рослина може почати гнити.

Цей спосіб розмноження рослини проводиться на самому початку весни. Крихітні розміри насіння кампанули дозволяють висаджувати їх в мініатюрних стаканчиках, на дно яких поміщається невелика кількість вологої землі і шар сухого ґрунту. Насіння необхідно періодично обприскувати, але не заливати водою. Пересаджувати паростки в вазон можна тільки після появи трьох листочків.

Розмноження діленням куща доцільніше проводити при пересадці рослини. При цьому кореневище кампанули розділяється лезом ножа на кілька частин. Кожна частина висаджується в окремий вазон. Далі необхідно полити рослини, а через кілька днів підгодувати.

Період спокою

В осінній період ріст даної рослини призупиняється, проте цілком воно не відмирає. Полив в цей час треба скоротити. Рекомендується видалити довгі пагони і помістити кампанулу в прохолодну кімнату. Полив в цей період слід проводити 1 або 2 рази в 4 тижні, а температуру підтримувати в межах від 10 до 15 градусів. Навесні підсохлі пагони видаляються, і поливати рослину треба рясніше, при цьому збільшувати полив потрібно поступово.

Шкідники та хвороби

При недотриманні оптимальних умов проживання рослини, а також при порушенні режиму поливу, кампанула часто піддається грибковим захворюванням. Наприклад надмірна вологість може стати причиною утворення сірої гнилі.

Вона також не застрахована від появи таких шкідників, як павутинний кліщ і щитівка. Ці комахи не завжди помітні при поверхневому огляді рослини, тому стежити за дзвіночками потрібно ретельніше. Щоб позбутися від шкідників, слід промити квітку під проточною теплою водою, або обробити її спеціальним інсектицидним препаратом.