Гіацинт в кімнатних умовах

Гіацинт

Опис рослини

Гіацинт (Hyacinthus L.) - Родина Лілійні (Liliaceae). Гіацинти - відносяться до багаторічних цибулинних рослин. Їх можна вирощувати як на відкритому грунті, як прикрасу саду, так і для вигонки в кімнатних умовах.

З давньогрецької мови назва перекладається як «квітка дощів», оскільки розпускається гіацинт з першими весняними дощами. Але греки так само називали його «квіткою печалі» і пов'язували цю квітку з Апполоном і вбивством юного сина царя Спарти. Батьківщиною цього витонченого рослини вважається Середземномор'ї і південно-східна Азія.

Їх цвітіння, як правило, настає серед зими, що не може не порадувати. Запашні квіти гіацинта тримаються досить довго. У висоту ця квітка сягає 20-25 сантиметрів. Має досить м'ясисте листя витягнутої форми. Щільна цибулина даної рослини, що досягає в діаметрі 6 сантиметрів, є долгоживучою (буває, що доживає до 10 років).

Різнобарвні гіацинти прикрасять не лише будинок, а і ваш сад
Різнобарвні гіацинти прикрасять не лише будинок, а і ваш сад

М'ясистий квітконос не має листя, і до нього прикріплюється більше 30 квіток дзвіночковидної форми. Як правило, 1 цибулина утворює всього 1 квітконос. Квіточки не в'януть протягом 2 або 3 тижнів, а окрашені вони бувають в самі різні кольори, наприклад: кремовий, рожевий, ліловий, білий, червоний, блакитний, а також фіолетово-синій. А ще є такі сорти, квітки яких мають строкате забарвлення, а також є і махрові форми. Щоб використовувати гіацинт для вигонки, необхідно знати основні правила вигонки цибулинних рослин.

Не забувайте також, що цибулинки даної квітки (при роботі з ними) можуть викликати легке подразнення чутливої ​​шкіри, так як в їх склад входить щавлева кислота.

Поради по догляду

Освітлення.Оптимальний варіант - це південні і південно-східні вікна. А причина полягає у великій любові до сонячного світла. Гіацинт потребує денне світло - не менше 15 годин на день. Так що, якщо розмістити його на західній або північній стороні, доведеться допомагати рослині за рахунок ламп денного світла.

Навіть якщо рослина любить світло, прямі сонячні промені їй можуть нашкодити, тому спекотними літніми днями вікна краще затінювати або днем знімати рослину з підвіконня. Горщик з рослиною періодично потрібно повертати в різні боки.

Температура. Різка зміна тепла і холоду, протяги, гарячі батареї - все це негативно позначається на квітці. Найбільш відповідною для комфортного зростання гіацинта є температура - 20-22 градусів тепла. Але, з огляду на те, що ця квітка в першу чергу позиціонується як садова, то перебування на вулиці або балконі в теплу пору року піде їй тільки на користь.

Гіацинт (Hyacinthus) - перекладається як «квітка дощів»
Гіацинт (Hyacinthus) - перекладається як «квітка дощів»

Вологість повітря. І хоч назва Гіацинт і перекладається як «квітка дощів», проте ця рослина не потребує обприскування. А коли він цвіте - це взагалі протипоказано!

Полив. Рослина потребує регулярному і дбайливому поливі. Здійснювати полив потрібно дуже акуратно. Якщо вода виявиться на іншій частині рослини, то може початися загноєння цієї частини і в результаті гіацинт загине. Безпечний варіант - це здійснювати полив шляхом занурення, а від лійок краще відмовитися. Вода повинна бути тепла, м'яка і відстояна.

Грунт. Оптимальним складом грунту для гіацинта буде субстрат з листової грунту, перегною, торфу, дернової землі і піску. Все це необхідно змішати в рівних пропорціях.

Підживлення.  Гіацинт постійно потребує підживлення. В якості підкормки можна використовувати будь-який універсальне добриво для кімнатних рослин. Для гіацинтів в саду можна вносити добрива як в сухому вигляді, так і в розчиненому. Але перед застосуванням рідких добрив рослину обов'язково потрібно полити.

Розмноження

Можна посіяти насіння або виростити цю квітку з цибулинки. Насіння часто висівають фахівці, для того щоб отримати інші сорти. Як правило, лише через 5 років з насіння виростить квітуча цибулинка.

Насіння гіацинта
Насіння гіацинта

Природним способом з однієї цибулини максимально можна отримати 5 діток за вегетаційний період. Щоб домогтися максимального результату використовують метод надрізання цибулини. Процес вимагає зміни температурних режимів і регулярної обробки фунгіцидом. Але якщо все робити правильно, то через 3 місяці гарантовано з'являться маленькі цибулини-дітки.

Вигонка гіацинта в закритому грунті

Для вигонки краще купувати великі, добре визрілі, щільні, великовагові цибулини. При виборі цибулини також важливо звернути особливу увагу на те, щоб цибулина не була пошкодженою. Купувати квітку потрібно восени, в кінці літа. Рослини повинні бути попередньо вирощені у відкритому ґрунті.

Цибулини для висадки гіацинта повинні бути визрілими та великоваговими
Цибулини для висадки гіацинта повинні бути визрілими та великоваговими

Час висадки цибулин безпосередньо залежить від бажаної дати цвітіння. Так, її можна зробити як в середині осіннього періоду, так і в кінці. Висаджують рослину в квіткові горщики, заповнені пухким грунтом. При цьому варто враховувати, що верх посадженої цибулини повинен бути приблизно на одному рівні з краями квіткового горщика. Якщо ви в 1 ємність садите не одну, а кілька цибулинок, то дотримуйтесь між ними відстань рівну 2,5 сантиметрам. Щоб зробити відповідну для посадки гіацинтів суміш грунту, треба змішати пісок, листову землю і подрібнене деревне вугілля. Не варто забувати, що при посадці цибулинки не засипають грунтом повністю, вони повинні виглядати приблизно на 1/3 частину.

Після посадки ємність з гіацинтами потрібно накрити. Для цього можна використовувати ковпак з паперу, перевернутий квітковий горщик і поліетиленовий пакет темного кольору з невеликими отворами (для вентиляції). А ще цибулини можна засипати товстим шаром тирси або торф'яної крихти. Потім горщики з рослинами переміщують в досить прохолодне (5-8 градусів) і темне приміщення. Там вони повинні пробути 2,5-3 місяці. Це є штучною зимою для даних квітів. Полив проводять вкрай рідко, тільки при сильному просиханні землі, і використовують виключно холодну воду. При цьому слід пам'ятати, що субстрат повинен бути лише злегка вологим, але не мокрим.

Проростання паростків гіацинта
Проростання паростків гіацинта

По закінченню цього періоду на цибулинки повинні з'явитися паростки. Прибравши укриття, квіткові горщики треба перенести в світлу і досить теплу (від 20 до 23 градусів) кімнату. Однак різко переставляти квітка в тепло, не рекомендується. Для початку його потрібно помістити в затінене і прохолодне місце, де воно повинно пробути протягом декількох діб. І тільки після акліматизації гіацинт можете помістити в тепло.

Полив повинен бути регулярним, а також бажано систематично вносити в грунт комплексне мінеральне добриво. У кімнатних умовах гіацинт зацвітає через 3 або 4 тижні, після того як його перемістять в світле місце. Цвітіння триває приблизно 3 тижні. Для того щоб цвітіння тривало довше, квітковий горщик можна перемістити в більш прохолодне місце.

Можна вирощувати гіацинти також у воді, без грунту. Для цього використовуються витончені вази, наприклад у вигляді урн. У них наливається вода (найкраще дощова), в якій розчиняють суміш мінеральних добрив до самого верху. На отвір вази кладеться цибулина так, щоб вона майже торкалася води. Таку вазу виносять в сухий прохолодний підвал або взагалі в темне прохолодне місце і змінюють воду через кожні 2 тижні. У рослин з'являється безліч коренів, а також після переміщення в світлу кімнату, настає цвітіння.

Вирощування гіацинта у воді
Вирощування гіацинта у воді

Гіацинт після цвітіння

У цибулин, які були застосовані для вигонки, на наступний рік цвітіння не наступає. Тому їх часто просто викидають. Однак їх так само можна посадити в саду і через пару років ці цибулини можна буде знову застосовувати для вигонки. Пам'ятайте, що є сорти, які погано переносять зимові морози. Тому їх на зиму рекомендується присипати тирсою або засохлим листям.

Найкраще гіацинт після цвітіння зберегти в кімнатних умовах. Для цього у нього потрібно видалити квітконос і забезпечити помірний полив.

Гіацинт після цвітіння
Гіацинт після цвітіння

З дуже маленького горщика його рекомендується акуратно перевалити в великий. Землю використовуйте пухку, так, в покупний субстрат рекомендується всипати пісок.

Помістити горщик треба в добре освітленому місці. У квітки утворюються свіжі листочки, і вона буде рости, як інші його садові родичі. Перед самим настанням літа його можна пересадити у відкритий грунт, шийку цибулини при цьому заглиблювати не потрібно.

У цих гіацинтів цілком може наступити цвітіння вже в наступному році. А також у них найчастіше утворюються дочірні цибулинки.

Шкідники та хвороби

Основні шкідники гіацинтів: тля, трипси, павутинний кліщ, стеблова та галова нематода, квіткові мухи. Вони здатні погубити рослина - листя жовтіє, в'януть, бутони обпадають, цибулини стають трухляві і загнивають. В кожному окремому випадку свої методи боротьби, але більшість з них пов'язано з використанням інсектицидів.

Крім шкідників ворогами гіацинтів стають різні захворювання, які можуть носити неінфекційний, інфекційний, вірусний, бактеріальний і грибковий характер.

Найпоширенішими і небезпечними є жовта бактеріальна гниль і м'яка бактеріальна гниль. У хворої рослини чорніє листя і засихає від вершини. Уздовж жилок листя і на квітконосі з'являються водянисті і коричневі смуги. На цибулинах спершу з'являються жовті плями, а потім вся цибулини загниває і можна відчути неприємний запах. Таку рослину не врятувати. Хвору рослину і цибулину слід спалити, а горщик обробити формаліном або хлорним вапном.

Можливі труднощі

  • Жовте листя: причина - протяги або неправильний полив і недостатнє освітлення.
  • Бутони не розкриваються: причина-потрапляння води на бутони при недбалому поливі.
  • Довге мляве листя: причина-рослину занадто довго тримали в темряві або недостатня освітленість в період цвітіння.
  • Уповільнений ріст: причина-недостатньо довгий період спокою: переносити рослину в світле приміщення можна тільки тоді, коли паростки досягнуть 2,5-5 см у висоту. Іншою причиною може бути недостатній полив.
  • Відсутність квітів: причин декілька. Або висаджені на вигонку недостатньо великі цибулини, або утримування цибулин при дуже високій температурі або занадто поспішне перенесення на яскраве сонце, або цвітіння може стримувати недостатній полив.
  • Деформовані квітки: причина в дуже високій температурі в період спокою, якщо вона перевищує 4-5°С.
  • Загниває квітка: причина-перезволоження.
Проблеми в вирощуванні гіацинта
Проблеми в вирощуванні гіацинта