Геліконія

Опис рослини

Геліконія (Heliconia) - трав'яниста рослина має пряме відношення до родини геліконієві (Heliconiaceae). У природі його можна зустріти в тропічних областях Південної і Центральної Америки, а також в Південно-Східній Азії. Назва “геліконія” походить від гори Гелікон на півночі Греції. Стародавні Греки вірили, що на ній живуть музи і це вказує на близьку спорідненість гелліконії з родом бананів, латинська назва якого ‘musa’.

Геліконія (Heliconia) - трав'яниста рослина має пряме відношення до родини геліконієві (Heliconiaceae)
Геліконія (Heliconia) - трав'яниста рослина має пряме відношення до родини геліконієві (Heliconiaceae)

Віддає перевагу рости на гірських схилах, в тропічних лісах, на узбережжі моря, а також на річкових берегах там, де велика кількість вологи, але при цьому є хороший дренаж.

Ця трав'яниста рослина належить до багаторічників. Його висота може досягати 300 сантиметрів. За своєю формою, жилкуванням і принципом розташування листя геліконії схожі з листям бананів. Відмінність полягає лише в їх двухрядному розташуванні на стеблі.

Геліконії ростуть досить швидко, а зацвітають уже на другий рік. При цьому суцвіття утворюється на кожному відрізку кореня, що несе стебло і листя.

У період інтенсивного росту стебло залишається укороченим, однак під час цвітіння він починає активно рости всередині псевдостеблини і виносить наверх звисаюче або вертикальне суцвіття. Яскравого кольору приквітки схожі на квітки, вони бувають різного забарвлення: оранжевого, жовтого, червоного або рожевого. Також у ряду видів є облямівка на приквітків жовтого або зеленого кольору, що робить їх більш ефектними, а шар воску, наявний на поверхні, робить їх пружними і блискучим.

У геліконії в народі є й інші назви: дзьоб папуги, дикий банан, клешня омара
У геліконії в народі є й інші назви: дзьоб папуги, дикий банан, клешня омара

Справжні квіточки невеликі за розміром і знаходяться всередині прицветников. Вони розпускаються вранці і приблизно через добу в'януть. У даної рослини в народі є й інші назви: дзьоб папуги, дикий банан, клешня омара. А пов'язані дані назви з незвичайною будовою суцвіть, а також з певною схожістю з іншими рослинами (стреліція, банан).

Поради по догляду

Освітлення. Протягом всього року потребує яскраве, але при цьому розсіяне освітлення. Однак таке рослина здатна витримати і прямі промені сонця, але тільки нетривалий час.

Температура. Оптимальний для росту рослини діапазон температур становить від 22 до 26 градусів протягом усього року. Взимку межа допустимої температурної не повинна бути нижче 18 градусів. Геліконія не любить застояне повітря і боїться протягів.

Вологість повітря.  Необхідна підвищена вологість повітря. Для цієї рослини слід вибрати місце в квартирі з найвищою вологістю. Воно прекрасно росте і розвивається в парнику або теплій оранжереї. Якщо повітря сухе, то зволожувати листя з обприскувача потрібно, якомога частіше (не менш 2 разів за добу). Можна взяти широкий піддон, всипати в нього керамзиту, влити трохи води, а зверху поставити горщик. Однак стежте, щоб дно ємності не торкалось рідини.

Листя геліконії потрібно якомога частіше обприскувати - не менш 2 разів за добу
Листя геліконії потрібно якомога частіше обприскувати - не менш 2 разів за добу

Полив.  Навесні і влітку треба рясно поливати. Цю процедуру рекомендується проводити після того, як підсохне верхній шар субстрату. У зимовий час поливати потрібно менше, але при цьому треба стежити, щоб грунт в горщику не пересихав повністю.

Грунт. Відповідна землесмесь складається з перегнійної, листової, дернової землі, а також піску, які слід взяти в пропорції 1:2:1:1. Не забудьте на дні зробити хороший дренажний шар.

Підживлення.  Підгодовувати потрібно навесні і влітку 1 раз в місяць. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво. Взимку вносити добрива не потрібно.

Пересадка.  Геліконію пересаджують щорічно навесні. При цьому нову ємність вибирають значно більшу за попередню, не менше ніж на 5 см. Особливо великі екземпляри висаджують в діжки. На дно горщика поміщають хороший шар дренажу.

Розмножування геліконії

Геліконію зазвичай розмножують насінням, поділом кореневища або відводками.

Стародавні Греки вірили, що на ній живуть музи і це вказує на близьку спорідненість гелліконії з родом бананів, латинська назва якого ‘musa’.
Стародавні Греки вірили, що на ній живуть музи і це вказує на близьку спорідненість гелліконії з родом бананів, латинська назва якого ‘musa’.

Перед посівом насіння геліконії на 3-4 дні замочують в гарячій (60-70 градусів) воді. Для цих цілей зручно використовувати термос. Після замочування проводять посів. Насіння розміщують в ящиках, наповнених сумішшю піску і торфу, заглиблений їх на 1,5-2 см. Ящики накривають повітронепроникним матеріалом, створюючи умови теплиці. Періодично ємність провітрюють і зволожують верхній шар грунту. Сходи з'являться протягом 4 місяців.

При розмноженні геліконії поділом кореневища або відводками необхідно переконатися, що доросла рослина, має добре розвинений корінь. Далі обережно відокремте дитинку від материнської форми і заглибте її в окремий горщик. Сам горщик з рослиною помістіть в темне, тепле місце з високою вологістю повітря.

Для успішного вкорінення необхідний помірний полив, а при сухому повітрі горщик з рослиною накривають поліетиленовим ковпаком з невеликими отворами. Плівку прибирають тільки після появи приростів (протягом 1-3 тижнів). Важливо стежити за тим, щоб листя рослини не стикалося з поверхнею плівки.

Чим вражається геліконія

Геліконія досить стійка до захворювань і шкідників.

Щитівки - на стеблі і листочках утворюються бляшки коричневого забарвлення. Вони харчуються клітинним соком. Листові пластини бліднуть, засихають і відмирають. Щоб видалити комах, потрібно помити листочки губкою, змоченою в мильному розчині. Потім квітку обробляють 0,15-процентним розчином актеллика (на 1 л води 1-2 мл речовини).

Павутинний кліщ - наявність павутини на листочках. Він любить надмірно низьку вологість повітря. Павутина утворюється на стеблах між вузлами і згодом листочки в'януть і відмирають. Промийте квітку мильною губкою і влаштуйте їй теплий душ. Необхідно систематично зволожувати листя з обприскувача.