Бонсай фікус мікрокарпа

Фікус мікрокарпа

Опис

Фікус мікрокарпа (Ficus microcarpa) - вічнозелене дерево, що відноситься до шовковичних. В домашніх умовах фікус мікрокарпа вирощується як рослини в стилі бонсай. Основною перевагою даної рослини є те, що догляд за ним не вимагає таких великих зусиль, як за іншими екземплярами бонсай.

В перекладі з грецької мови «mikros karpos» - маленький плід. Сама рослина здатне досягти досить значних розмірів. Цікавий це вид фікуса тим, що в нижній частині його стовбура є потовщення з коренів, що приймає в процесі росту найхимерніші форми.

Фікус мікрокарпа (Ficus microcarpa) - вічнозелене дерево
Фікус мікрокарпа (Ficus microcarpa) - вічнозелене дерево

У природі фікус мікрокарпа можна зустріти в деяких провінціях Китаю, на Тайвані, в Індонезії і Австралії. За своєю формою росту ця рослина відноситься до епіфітних видів, утворює безліч повітряних коренів. У природних умовах дерево виростає до 25 метрів у висоту, вдома ви можете розраховувати на півтораметровий екземпляр.

Гладенькі листочки мають широку овально-ланцетну форму з вигнутими кінчиками. При розгляді може здатися, що листя натерте воском. У природі дає досить маленькі плоди жовтуватого відтінку, але в міру дозрівання вони стають бордовими.

Поради по догляду

Освітлення. Фікус макрокарпа не любить яскраве освітлення. Але, і сильна тінь йому протипоказана. У цьому випадку він почне скидати листя, витягуватися, а потім сповільнювати ріст і втрачати декоративність.

Якщо рослині не буде вистачати світла (це можна помітити по більш бляклому забарвленню листя), необхідно буде організувати підсвічування. Найкраще для цих цілей підійде спеціальна фітолампа, спектр її випромінювання ідеальний для всіх рослин. Проте можна обійтися і звичайною люмінесцентною лампою.

Температура. Даний вид фікуса відноситься до теплолюбних рослин. Тому у весняний і літній період йому потрібно забезпечити температуру повітря від 25 до 30 градусів. Восени і взимку її зменшують, але не нижче 16 градусів.

При цьому температура повинна бути постійною, рослина негативно реагує на її перепади, а також на протяги.

Фікус мікрокарпа вирощується як рослини в стилі бонсай
Фікус мікрокарпа вирощується як рослини в стилі бонсай

Вологість повітря.  Для нормальної життєдіяльності фікуса мікрокарпа не потрібно високого рівня вологості повітря, досить буде 70 відсотків. Якщо він буде нижче, то потрібно збільшити кількість обприскувань рослини і простору навколо нього.

Можна помістити горщик з рослиною в піддон, заповнений галькою або мохом-сфагнумом, які треба щодня зволожувати.

Полив.  Поливати деревце потрібно часто, але потроху. Перед поливом перевірте грунт. Вона повинна просохнути на 2-3 см в глибину.

Для поливу підійде дощова, тала, а також м'яка теплувата або кімнатної температури вода. Якщо вода буде холодною, то це може спровокувати скидання листя. Рідина, яка стікла в піддон, потрібно обов'язково злити, так як її застій в грунті може негативно позначитися на рості рослини.

Грунт.  Особливих вимог до грунту фікус мікрокарпа не пред'являє. Кращий варіант - це родючий грунт нейтральної або слабокислої реакції. Вона повинна бути досить пухкою, повітропроникною. На дні горщика необхідний великий шар дренажу.

Підживлення.  Удобрювати фікус мікрокарпа потрібно з початку весни до середини осені кожні 2 тижні рідким добривом для декоратівно-листяних рослин або спеціальними добривами для фікусів. Необхідно чергувати органічні та мінеральні добрива. В осінньо-зимовий пеіод добрива вносяться один раз на місяць.

Пересадка.  Фікус мікрокарпа погано переносить пересадку і дуже чутливий до пошкодження коренів, тому пересаджувати його необхідно якомога рідше. Фахівці рекомендують робити це 1 раз в 2-3 роки. Для стримування росту бонсай рослину спеціально садять в неглибокі ємності. Метою пересадки є заміна виснаженого грунту і зменшення кількості наросших коренів.

Як персаджувати фікус мікрокарпа
Як персаджувати фікус мікрокарпа

Для пересадки фікуса необхідно підготувати новий горщик, який повинен бути на 2-3 см ширше і трохи вище попереднього. Дренажний отвір закривають пластиковою сіткою і насипають крупнозерновий пісок. Поверх дренажного шару насипають 1/3 підготовленого грунту. Бонсай дістають зі старого контейнера, акуратно обтрушують з коренів землю, промивають їх у теплій воді і трохи вкорочують гострими ножицями. Ранки на корінцях необхідно обробити деревним вугіллям. Тонкі ниткоподібні коріння видаляють повністю.

Підготувавши рослину, її встановлюють на грунт і засипають зверху землею так, щоб верхня третина коренів залишалася над поверхнею. При необхідності кореневища попередньо переплітають між собою, якщо цього вимагає задуманий стиль. Завершальним етапом йде ущільнення грунту, полив і укладання поверх грунту моху сфагнуму.

Формування крони фікуса мікрокарпа

Щоб у бонсая наростав потужний стовбур, фікус піддають регулярному обрізанню. З його ж допомогою кроні надається бажаний вид. Напрямок зростання скелетних гілок задається за допомогою дроту. Щоб отримати якомога більше пишну крону, основні пагони вкорочують до 5 см, примушуючи галузитися.

Обрізаємо фікус мікрокарпа
Обрізаємо фікус мікрокарпа

Фікус мікрокарпа добре переносить обрізку, вона не завдає йому ніякої шкоди. Оскільки рослина не має вираженого періоду спокою і продовжує рости навіть в зимові місяці, її обрізають і в цей час. Якщо ви самі вирощували молодий саджанець фікуса, з якого хочете сформувати бонсай, то йому необхідно підрізати основний стовбур на невеликій висоті, це призведе до того, що решта стовбура зміцніє і стане значно товщим.

Обрізку починають з нижніх шарів крони, далі просуваються вгору, згідно з планом, що дозволяє створити потрібну форму. Обрізають не листя, а самі гілки. Якщо гілочка була товстою, зріз необхідно замазати садовим варом. Кардинально рослину обрізають навесні до початку активного росту. В інший час лише злегка підправляють контур, вкорочуючи окремі гілочки.

Як розмножувати фікус мікрокарпа

Можна розмножити живцюванням. Для живця треба зрізати верхівку побігу і поставити його в воду для вкорінення. При цьому для обрізки на стовбур треба відбирати сильні стебла, у яких повністю розвинені волокна. Коріння можна буде побачити через 2 або 3 тижні. Потім рослинку пересаджують в грунт. Її треба пересаджувати щорічно до досягнення нею трьох-або чотирирічного віку. Потім цю процедуру проводять 1 раз в 3 роки.

Як розмножувати фікус мікрокарпа
Як розмножувати фікус мікрокарпа

Шкідники та хвороби

При неправильному догляді фікус мікрокарпа може піддавати зараження павутинними кліщами, при появі яких, листя обплутуються павутиною, а потім опадають.

Якщо листя рослини стало липким, значить, на рослині оселилася щитівка. У цих випадках потрібно негайно промити всі частини фікуса розчином зеленого або господарського мила, а потім обприскати розчином інсектициду.

З хвороб для даного виду фікуса найбільш небезпечні кореневі гнилі, які виникають при зайвих поливах. В цьому випадку потрібно провести пересадку рослини в новий грунт, попередньо видаливши уражені ділянки кореневої системи, а решту слід обробити фунгіцидом.

Якщо листя фікуса потемніло і на них утворюються сіруваті плями - це означає, що волога в грунті застоялась, в результаті чого відбувається загнивання кореневої системи. Причиною може стати вода, яка залишилася в піддоні після поливу.

Коротенькі потемнілі листочки - ознака опіку від прямих променів сонця.

Часте опадання всього листя - низька вологість і недостатній полив. А ще причиною можуть стати: протяги, переїзд, часта перестановка рослини на нові місця, різка зміна температур, полив холодною водою, брак світла.