Фіа́лка (Viola) — рід квіткових рослин родини фіалкових

Фіалка

Опис рослини

Фіалка (Viola) — рід квіткових рослин родини фіалкових, що містить від 200—500 видів у всьому світі, переважно в помірних широтах Північної Півкулі, але також на Гаваях, в Австралазії та в Андах (Південна Америка). Фіалки зазвичай ростуть у вологих і злегка затінених умовах.

Кімнатна фіалка - одна з найулюбленіших кімнатних квітів у багатьох садівників. Завдяки різноманітності забарвлень і достатній простоті у догляді ці квіти користуються величезною популярністю.

Фіалка завоювала любов квітникарів простотою в догляді та своєю різнобарвністю
Фіалки завоювали любов квітникарів простотою в догляді та своєю різнобарвністю

За описом кімнатні фіалки схожі між собою, однак, є ряд відмінностей. В основному це стосується відтінків суцвіть і форми листя. Рослина являє собою розетку з листя, центральне стебло, у якого відсутнє. В середині формуються невеликі квітки, форма їх може бути простою або химерною. Забарвлення пелюсток і листя різноманітне. Розетка по формі зустрічається від простої до дуже махрової.

Якщо за фіалками правильно доглядати, то вони не принесуть абсолютно ніяких турбот своєму власникові. Багато квітникарів збирають цілі колекції цих ефектних квіточок, так як різновидів і сортів їх існує велика кількість. Незважаючи на те, що в колекції може налічуватися велика кількість екземплярів, доглядати за ними досить просто. Справа в тому, що доглядати за ними потрібно однаково, а це, безумовно, робить життя «колекціонера», та й простого квітникаря набагато легшим.

Який догляд потребує фіалка

Освітлення. Фіалка буде чудово рости в кімнатних умовах тільки в тому випадку, якщо їй буде вистачати світла.

В той же час слід пам'ятати, що фіалкам можуть нашкодити прямі промені сонця, тому на вікно з південної сторони їх потрібно ставити з великою обережністю. В цьому випадку їх рекомендується обов'язково притінити. Зробити це досить просто, потрібно закрити вікно за допомогою легкої фіранки на висоту росту фіалок.

У зимовий час, коли день скоротиться, фіалка потребує додаткової підсвітки. Для цього використовують лампи денного світла. Світловий день для таких квітів повинен бути приблизно 13-14 годин.

Температура.  Рослина добре себе почуває при температурі в 18-25 градусів, в темний час доби можна помістити в умови на 5 градусів прохолодніші. Але фіалка не любить протяги і низькі температури, які сприяють затримці розвитку.

Вологість повітря.  Важливу роль в догляді за цією квіткою грає вологість повітря в домі. Якщо в кімнаті повітря сухе, фіалка загине.

Фіалка не любить сухе повітря
Для гарного росту і цвітіння фіалки повітря в кімнаті не повинно бути сухим

Ні в якому разі не зволожуйте фіалку з розпилювача. Однак такі квіти полюбляють високу вологість. Підняти вологість можна обприскуванням теплого повітря біля квітки. Також, виходом з такої ситуації стане відкрита ємність, наповнена водою, яку потрібно розмістити в безпосередній близькості від рослини.

Полив.  Фіалки щодо поливу досить примхливі. Слід пам'ятати, що такій рослині не до душі надмірно частий полив, протяги, а також сильна пересушування субстрату.

Частота поливу залежить від сезону. Так, за тиждень фіалку потрібно полити 1 або 2 рази. Вода при цьому повинна бути м'яка, обов'язково добре відстояна і кімнатної температури. При звичайному поливі (не через піддон) потрібно дотримуватися великої обережності. Справа в тому, що якщо крапельки вологи потраплять на листочки або черешки, то може почати розвиватися гниль.

Найкраще поливати квітку через піддон. Для цього в нього потрібно влити рідину на висоту 2/3 висоти самого горщика. Через 20-30 хв. не забудьте вилити з піддона залишки рідини, тому що в іншому випадку корінці можуть загнити.

1 раз в 4-8 тижнів таким квітам можна влаштувати душ в гігієнічних цілях. Після нього необхідно видалити з рослини всю вологу, яка не стікла сама. Для цього видаліть всі крапельки і ретельно огляньте точки росту квітів, щоб вони були сухими.

Грунт.  Грунт для фіалок має бути пухким, швидко вбирати воду й добре пропускати повітря.

У спеціальному магазині можна придбати грунтосуміш, призначену для вирощування фіалок. Вона неймовірно легка. Однак у неї є один великий мінус, а саме, під час поливу рідина не просочує субстрат, а просто стікає вниз по стінках ємності, в якій росте квітка. Виходом з такої ситуації стане приготування земельної суміші для посадки власними руками. Для цього потрібно просіяти садову землю і всипати в неї не дуже велику кількість піску. Потім її слід прожарити в духовій шафі, щоб очистити від шкідників і хвороботворних мікроорганізмів.

Суміш грунту для фіалок можна придбати в магазині або ж приготувати самостійно
Суміш грунту для фіалок можна придбати в магазині або ж приготувати самостійно

Але перш ніж наповнити горщик субстратом, помістіть у нього шар дренажу з керамзиту, вермикуліту, шматочків пінопласту або моху-сфагнуму об'ємом у третину горщика – дренаж захистить вашу фіалку від застою води в коренях, від якого вона може загинути. На дренаж можна покласти шматочок деревного вугілля.

Підживлення.  Рослина потребує частого підживлення грунту. Влітку цю процедуру проводять раз в 2-3 тижні, взимку слід підгодовувати 1 раз в місяць. Не забувайте в магазині ознайомитися з інструкцією із застосування добрива.

Для рясного цвітіння сенполій необхідний калій і фосфор, а для росту листових пластин - азот. Поки рослина молоденька, її підгодовують більше азотним добривом, а дорослий екземпляр потребує більшою мірою в фосфорно-калійному удобренні. Не вносьте багато азоту в горщик з дорослою фіалкою, так як це може стати причиною відсутності цвітіння.

Пересадка.  Вирощування фіалок вимагає щорічної заміни субстрату в горщику, а ось сам горщик можна і не міняти. Якщо ж рослині потрібен горщик більшого розміру, ви визначите це по тому, що листя фіалки стало дрібнішим і блідішим, а цвітіння мізерним. У цьому разі слід пересадити сенполію в горщик діаметром на 2 см більший.

Пересаджувати фіалку найкраще методом перевалки
Пересаджувати фіалку найкраще методом перевалки

Легше зносить пересадку фіалка в березні. Постарайтеся обережно перевалити її з одного горщика в інший, не порушивши земляної грудки. Коренева шийка рослини має опинитися на 2-3 см нижче краю горщика. Після перевалки сенполії в новий горщик поверх дренажного шару рівномірно заповніть свіжим субстратом проміжки між земляною грудкою рослини і стінками, струшуючи горщик, щоб ґрунт заповнив увесь простір. Після пересадки не забудьте добре полити фіалку.

Розмноження фіалки

Розмножується кімнатна фіалка насінням, дітками й листковими живцями, але простіше використовувати вегетативні способи розмноження.

Живцювання - найкращий спосіб розмноження сенполій. При цьому черешки можна відразу ж висаджувати в грунт, і вони досить швидко і легко повинні вкоренитися. Треба дуже акуратно висаджувати листочки з молоденьким корінням. Справа в тому, що корінці дуже тендітні і легко травмуються. Висадку живця роблять в грунт для фіалок під кутом рівним 45⁰. Зверху його потрібно накрити ковпаком, який обов'язково повинен бути прозорим. До того як з'явиться молоде листя, фіалка має перебувати в умовах наближених до тепличних.

Найпростіший спосіб розмноження фіалки - вкорінення листочків
Найпростіший спосіб розмноження фіалки - вкорінення листочків

Часто використовують найпростіший спосіб вкорінення - листовий. Перед укоріненням зріз оновлюється за допомогою оброблених ножиць по діагоналі, потім, зріз листочка направляється в воду, там він знаходиться до утворення каллюса і корінців. Коли на листочку з'являться корінці завдовжки 4-7 см, його укорінюють. Зверху потрібно накрити банкою або плівкою від випаровування і чекати результатів. Рослинки, що з'явилися в міру їх зростання пересаджують в окремі горщики. Якщо буде наданий хороший догляд, то фіалка зацвіте вже через рік.

Шкідники та хвороби

Захворіти фіалка може в разі неправильного догляду. Пожовтіння листя може початися через надмірно низьку вологість повітря або через потрапляння прямих променів сонця. При надмірній вологості або низькій температурі на корінцях і листі може з'явитися гниль, що може стати причиною розвитку фузаріозу і сірої гнилі. Також фіалка схильна до зараження борошнистою росою.

Проблеми в догляді за фіалкою
Проблеми в догляді за фіалкою

А з шкідників на ній можуть оселитися попелиця, нематоди, кліщі, трипси, подури.

Кліщі. При зараженні кліщами на листках фіалки з'являються вдавлені коричневі плями, ніби зроблені тупою голкою. Вражають фіалку червоні павутинні, цикламенові й плоскі кліщі, які харчуються соком рослини, від чого вона слабшає і марніє.

Щитівки і псевдощитівки воліють селитися в розетках із гладким листям. Впізнати їхню появу можна по липких крапельках виділень. Якщо при огляді ви виявили хоч одну дорослу комаху, обробці підлягає вся рослина.

Трипси можуть потрапити в приміщення разом із тополиним пухом або квітами з саду. Небезпечні ці сисні комахи тим, що моментально розмножуються і здатні окупувати сусідні рослини. Вони порушують цілісність тичинок, залишають на квітках сріблясті погризи, а на пошкоджених листках коричневі чи чорні плями. У боротьбі з трипсами потрібно видалити на фіалці всі квітконоси й обробити рослину

Нематоди – це мікроскопічні черв'яки, що живуть у ґрунті і вражають кореневу систему фіалки, висмоктуючи з неї соки й натомість виділяючи токсини. У результаті життєдіяльності нематод на коренях рослини утворюються галли – здуття, схожі на намистинки. Нематоди бувають і листовими, що паразитують на листках і бруньках фіалки: спочатку на листках з'являються світлі плями, що поступово темніють і загнивають. Симптоми присутності листових нематод нагадують ознаки захворювання сірою гниллю, але без нальоту цвілі. Позбутися від нематод не можна – доведеться знищити хвору рослину, щоб шкідники не поширилися на сусідні квіти. Можна спробувати відновити фіалку, укоренивши здоровий листок без будь-яких плям. Запобігти появі нематод можна, вирощуючи квіти в безземельних торф'яних ґрунтах, додаючи при цьому в кожен горщик таблетку Піперазину.

Червці найчастіше селяться на молодих квітконосах, у пазухах і складках листя. У місцях укусу червцем рослина деформується і забарвлюється в червоний або бурий колір. Ґрунтові червці вважають за краще харчуватися корінням фіалки. Виявити їхню присутність можна при пересадці рослини – ґрунт набуває кислого грибного запаху, а самиці червців укриті білою субстанцією, що нагадує грудочку пуху або вати.

Попелиця вражає квітконоси, бутони, квітки фіалки, висмоктуючи сік рослини, через що деформуються пелюстки квіток, і цвітіння фіалок виглядає неповноцінним. При сильному ураженні на листках і квітконосах утворюється клейкоподібна рідина – виділення попелиці, на яких селиться сажистий гриб, утворюючи чорний наліт.

Попелиця на фіалці
Попелиця на фіалці

Мокриці з'являються на фіалці в тому випадку, якщо ви весь час тримаєте ґрунт у горщику вологим, не даючи часу земляній грудці висихати. За зовнішнім виглядом вони нагадують маленьких черепашок, що не перевищують у довжину 1,5 см. Ушкоджують мокриці коріння й листя рослини, що призводить до вторинних інфекцій. Найефективніший спосіб боротьби з мокрицями – обробка фіалки й ґрунту в горщику акарицидами.

Мушки і комарики поселяються на фіалці при хронічному перезволоженні ґрунту в горщику. Самі вони великої шкоди не завдають, але їхні личинки руйнують субстрат, пошкоджують коріння рослини, сприяють ущільненню ґрунту, що скорочує доступ повітря до коріння. Найбільше потерпають від комах молоді рослини. У результаті життєдіяльності цих комах починається загнивання коренів і стебла. Виявивши шкідників, обведіть крейдяним олівцем від тарганів край посудини, натріть олівець на тертці і присипте цими стружками поверхню ґрунту в горщику. І перегляньте графік поливу фіалки.