Фатсхедера

Опис рослини

Фатсхедера (Fatshedera) - високий вічнозелений чагарник, отриманий в результаті селекційних робіт і представляє собою рослину з п'яти або трилопатевими листками незвичайної форми і забарвленням з жовтуватим або строкатим відтінком на тонкому прямостоячому стеблі. Висота дорослої рослини перевищує 4,5 метра.

Фатсхедеру почали культивувати приблизно у 1912 році. Ця рослина є гібридом фатсії японської, аралії кімнатної і плюща звичайного. У даної рослини не дуже багато видів, але кожен з них має досить ефектним зовнішнім виглядом.

Фатсхедера - високий вічнозелений чагарник
Фатсхедера - високий вічнозелений чагарник

Кімнатна фатсхедера невимоглива і невибаглива, має високі декоративні якості, ідеально себе почуває в зимовому саду або в великому просторому приміщенні. У літню пору її можна розміщувати на відкритих терасах або на балконі.

Поради по догляду

Освітлення. Місце для вирощування фатсхедери може бути світлим або затіненим. Пряме сонячне світло для рослини небажане. У теплу пору року рослину можна пересаджувати у відкритий грунт.

Температура.  Оптимальна температура повітря для фатсхедери в осінньо-зимовий період - від 10 до 15 градусів тепла. У спекотні літні дні рослину може витримати високі температурні показники.

Вологість повітря.  Фатсхедера здатна переносити доволі сухе повітря, однак слід пам'ятати, що ця рослина не любить протягів. Рекомендується 1 раз на тиждень обприскувати фатсхедеру водою кімнатної температури або протирати листочки рослини з метою очищення їх від пилу.

Полив.  Полив фатсхедери з початку весни і до середини осені повинен бути частим і рясним. У зимові місяці обсяги поливної води і частоту поливів значно скорочують. Квіткова ємність повинна на 30% складатися з дренажного шару, який не допустить застою води в грунті.

Фатсхедера - невимоглава в догляді
Фатсхедера - невимоглава в догляді

Грунт.  Грунт для фатсхедери повинен складатись з перегнійної землі, дерну і піску у співвідношенні (1:2:1). Обов'язковим для утримання даної рослини у горщику повинен бути хороший дренаж, який може складатись з битої цегли та керамзиту і займати третину горщика.

Підживлення.  Для підгодівлі рослини використовуйте рідкі органічні і мінеральні добрива по черзі 2 рази в місяць (тільки в період вегетації).

Пересадка. Пересаджувати фатсхедеру потрібно кожен рік незалежно від віку рослини. Це сприятиме тому, що ваша рослина буде красивою і пишною.

Розмноження

Найсприятливіший час для розмноження фатсхедери - середина квітня.

Можна розмножити верхівковими живцями, діленням куща, повітряними відведеннями, а також насінням.

Живці потрібно відокремити, помістити у вологу суміш з торфу і піску, накрити склом або плівкою і поставити в тепле місце для вкорінення.

Розмноження фатсхедери
Розмноження фатсхедери

Щоб розмножити рослину повітряними відводами, потрібно ранньою весною зробити на гілочці фатсхедери неглибокий надріз, обернути мохом і зверху накрити плівкою. Мох необхідно постійно підтримувати в зволоженому стані. Коли через плівку можна буде розглянути, що корінці розвинулися, зрізайте гілочку і висаджуйте в окремий горщик.

Шкідники та хвороби

Уражається фатсхедера: павутинним кліщем, борошнистими червецем, попелицею. Хворі рослини обробляють мильним розчином, при сильному зараженні - інсектицидами.

При низьких температурах, поганому освітленні і надмірному поливі може статися зараження сірою гниллю - ботрітіс - саме він є головним ворогом фатсхедери. Нижня частина стовбура починає ставати бурою, загнивати, покриватися сірим з коричневим відтінком нальотом спор гриба, зовні нагадує цвіль.

Якщо не вжити термінових заходів, рослина може загинути за кілька тижнів. Хворому ботрітісом кущу необхідно змінити умови утримання: поставити в провітрюване місце з низькою вологістю повітря, попередньо видаливши пошкоджені листки і стебла.