Бузок- догляд, висадка в саду

Бузок

Особливості бузку

Бузок є представником сімейства маслинові, даний рід об'єднує від 22 до 36 видів. У природі такі види можна зустріти в гірських областях Євразії. Типовим видом є бузок звичайний (Syringa vulgaris). У природних умовах такий чагарник можна зустріти по нижній течії Дунаю, на Балканському півострові і в Південних Карпатах.

Бузок культивується як декоративна рослина, а ще нею зміцнюють і захищають схили, які піддаються розмивам. У другій половині 16 століття римський посол привіз бузок в європейські країни з Константинополя, з цього часу ця рослина з'явилася в садах Європи. Турки називали цей чагарник «Лилак», а жителі Німеччини, Фландрії та Австрії дали йому назву «бузок» або «турецька калина».

Спочатку бузок не користувалася великим попитом у європейських садівників, тому що цвіла вона недовго, а нещільні суцвіття з дрібними квітками не мали високої декоративності. Але все змінилося після того, як француз В. Лемуан отримав кілька десятків сортів даної рослини, які відрізнялися пишним і тривалим цвітінням, а також красивими щільними суцвіттями, що володіють правильною формою. А ще йому вдалося вивести кілька сортів з махровими квітками різноманітних квітів. Еміль Лемуан продовжив діяльність свого батька, як і його син Анрі. Завдяки Лемуаном на світ з'явилося 214 сортів бузку.

На сьогоднішній день налічується більше 2300 сортів цієї рослини, які розрізняються між собою забарвленням, величиною і формою квіток, термінами цвітіння, габітусом і розміром кущів. 2/3 всіх сортів були виведені з використанням бузку звичайного.

Поради по догляду

Полив. Більшість видів і сортів бузку посухостійкі, тому і не вимогливі до поливу. Рясний полив, як уже згадувалося, потрібен тільки після посадки саджанця. Якщо бузок посадили навесні, то потрібно буде стежити за рослиною все літо, поливаючи його в міру підсихання грунту і кропити водою, якщо листя втрачає пружність.

Чагарник, який прижився потребує поливу тільки в період цвітіння, якщо стоїть посушлива погода. У разі вкрай спекотного літа, періодично поливайте бузок як під корінь, так і зверху. Якщо ж літо виявилося щедрим на дощі, то рослині цілком вистачить вологи, одержуваної з опадами.

Ближче до серпня поливати вже не треба.

Бузок є представником сімейства маслинові
Бузок є представником сімейства маслинові

Вологість. Зрошення крони проводять в ранкові або вечірні години дрібнокраплинним обприскуванням водою при нормі витрати 2 л на 1 м² листкової поверхні.

Грунт. Розпушування грунту і боротьба з бур'янами для бузку важливі більше, ніж полив. Розпушування проводять протягом всієї весни, не рідше 1 разу на тиждень. Рихлять грунт пристовбурного кола на глибину 5-7 см. У першій половині літа рихлити пристовбурні кола можна вже рідше - 1 раз в 2 тижні. Починаючи з середини липня, після того як закінчилося плодоношення бузку, розпушування можна припинити, обмежившись лише видаленням бур'янів.

Восени, приблизно в середині-кінці жовтня, пристовбурні кола бузку перекопують більш глибоко - на 12-15 см. Зрозуміло, робити це треба обережно, щоб не пошкодити коріння, що лежать ближче до поверхні. Перекопаний грунт не вирівнюють, щоб навесні кущ міг підживитися талими водами.

Підживлення Якщо посадкова яма була добре заправлена добривами, то в перші 2-3 роки в підгодівлі органікою, калійними і фосфорними добривами немає необхідності. Підгодовують тільки азотом, починаючи з другого року після посадки. Азотисту підгодівлю дають 1 раз на рік, навесні. На одну рослину потрібно 65-80 г аміачної селітри або 50-60 г сечовини (максимальна доза дається дорослим розвиненим кущам).

Починаючи з 3-4-го року життя, бузок щорічно підгодовують органічним добривом. Таку підгодівлю дають влітку, в період цвітіння. Одним з кращих варіантів органіки для бузку є настій коров'яку в пропорції 1: 10. На кожен кущ потрібно 1-3 відра добрива, в залежності від габаритів рослини. Але виливати настій потрібно не під стовбур, а в канавку, що йде по колу на відстані 0,5 м від центру куща. Якщо немає коров'яку, можна підгодовувати компостною рідиною, пташиним послідом, перепрілим гноєм.

Калійні і фосфорні добрива вносять 1 раз в 2-3 року. Їх дають восени при перекопуванні пристовбурного кола. На 1 кущ потрібно 30-35 г калійної селітри і 35-40 г подвійного суперфосфату. Замість мінеральних добрив можна підгодовувати бузок деревним попелом. З нього готують розчин з розрахунку 250 г попелу на 10 л води.

Двічі на рік, навесні та восени, корисно робити бузку позакореневе підживлення мікроелементами. Кущ обприскують розчином, приготованим в наступній пропорції: на 10 л води додають 5-10 г сульфату марганцю, по 2-3 г сульфату цинку і молибдата амонію і 12 г мідного купоросу.

Як правильно саджати бузок

На родючому грунті посадкова яма за розміром мусить точно збігатися з обсягом кореневої системи саджанця. У бідних грунтах яму роблять трохи більшою, щоб додати на дно органічні і мінеральні добрива (крім азотних). Також підійдуть перегній, компост і деревна зола. Свіжий гній і пташиний послід класти в яму не радимо: він може спалити коріння. Глибина посадки саджанця розрізняється для різних видів посадкового матеріалу.

  • Кореневласні рослини садять так, щоб коренева шийка була трохи нижче поверхні грунту. Так ви простіимулюєте розвиток кореневої системи і утворення порослі.
  • У випадку з щепленими саджанцями коренева шийка повинна бути на 2-3 см вище рівня грунту. Тоді не буде утворюватися непотрібна коренева поросль, що не несе в собі властивості прищепленого сорту.
Бузок культивується як декоративна рослина
Бузок культивується як декоративна рослина

Час для посадки бузку

Сприятливий і оптимальний період для посадки бузку - з кінця липня по кінець вересня. Рослина в цей час вже знаходиться на порозі спокою: припиняється ріст пагонів, сповільнюється рух соку. Грунт ще добре прогрітий. Саджанці встигнуть добре вкоренитися і приготуватися до зимівлі.

Наявність листя на саджанцях може ввести вас в оману: у бузку листя тримаються до самих заморозків і зберігає зелене забарвлення. Коли листя опаде, вже може бути запізно приступати до посадки. Якщо ви встигли посадити рослину вчасно, ваш догляд зводиться до мінімуму: буде достатньо рясного поливу відразу після посадки і ще одного-двох помірних поливів до настання заморозків (якщо стоїть суха погода і немає дощів).

Пізня осіння посадка

Посадка рослини в жовтні, коли до заморозків вже залишилася 1-2 тижні, передбачає заходи щодо захисту коренів. Замульчуйте пристовбурні кола товстим шаром сухого пухкого матеріалу (наприклад, деревною стружкою, соломою, торф'яної крихтою, хвоєю, сухим листям) після поливу. Товщина мульчі має бути не менше 20 см. Такий захід призупинить замерзання грунту і допоможе саджанцям вкоренитися.

Якщо морози вже прийшли, то слід відкласти посадку до весни. Саджанці при цьому необхідно похило прикопати в захищеному від морозу місці. Також радимо заздалегідь підготувати посадкову яму: садити бузок потрібно рано, коли копати ще важко. Не зайвим буде утеплити яму, заповнивши її пухким матеріалом, наприклад опалим листям, і закрити зверху щитом з фанери. Перед посадкою утеплення слід вилучити.

Обрізка бузку

Види обрізки бузку
Види обрізки бузку

Якщо в чомусь бузок і «простий», то тільки не в обрізанні. Адже цьому, настільки улюбленому, чагарнику необхідна регулярна чистка та формування. Обрізку починають проводити з третього або четвертого року, коли починають формуватися скелетні гілки. І однієї обрізки недостатньо, для бузку проводять цілих три різновиди цих процедур:

  • Основна обрізка (стимулювання цвітіння) необхідна всім видам бузку без винятку. Щоб і в наступному році кущі цвіли рясно, необхідно вчасно провести обрізку відцвілих суцвіть, адже квіткові бруньки у цього чагарника утворюються тільки на літніх пагонах. Основну обрізку проводять відразу після цвітіння, а не восени.
  • Омолоджуюча обрізка. Вона необхідна тільки на дорослих і старих кущів бузку. Своєчасне омолоджування дозволяє уникнути необхідності кардинального омолодження і пропуску цвітіння. Для омолодження загущаючі, зайві пагони на кущах прибирають щорічно, формуючи сильні скелетні гілки і здоровий кущ з 5-ма - 10-ма вдало розташованими пагонами. Таке омолоджування проводять ранньою весною, до пробудження бруньок. Але якщо все ж виникла необхідність провести кардинальне омолодження на старому бузку, то всі пагони без винятку зрізають до досить низьких пеньків, повністю видаляючи всі зайві загущающі гілки. У наступному році бузок буде відновлюватися і якщо випустить суцвіття, то тільки дрібні і поодинокі. Але з кожним роком, при грамотному формуванні куща, бузок цвістиме все рясніше і красивіше.
  • Формуюча обрізка. Бузок - чагарник переважно пейзажний і мальовничий, і формування крони, що надає їй визначених обрисів на ньому застосовують дуже рідко. Єдиний виняток - видалення кореневої порослі, слабких, що ростуть усередину, пошкоджених, сухих пагонів, необхідне бузку для утворення сильних скелетних пагонів.

Способи розмноження бузку

Розмноження щепленнями 

Для сортового бузку використовуються наступні підщепи: угорський бузок, звичайний бузок і бирючина звичайна. Рекомендується проводити щеплення навесні, так як в цей час приживається більше 80 відсотків живців. Для того щоб зробити весняне прищеплення, заготівлю живців проводять в лютому або березні, потім їх загортають у паперовий лист і поміщають на полицю холодильника (температура 0-4 градуси). Для заготівлі живців використовують визрілі однорічні пагони, вкриті побурілою корою.

Підготовку підщепи також слід зробити заздалегідь. Для цього треба зрізати бічні стебла на висоту від 15 до 20 сантиметрів і вирізати всю прикореневу поросль. У підщепи коренева шийка не повинна бути тонше олівця, при цьому кора повинна добре відділятися від деревини, для цього рослинку за 7 днів до щеплення треба забезпечити систематичними рясними поливами.

У день щеплення для початку від кореневої шийки підщепи прибирають весь грунт. Далі береться чиста зволожена ганчірка, якою протирається місце щеплення. Розщепніть по центру пеньок підщепи на глибину 30 мм за допомогою окулірувального ножа. У прищепного черешка нижній кінець треба зачистити по обидва боки так само на висоту 30 мм, в результаті має вийти клин. В розщепів підщепи необхідно вставити клин прищепи таким чином, щоб очищена від кори ділянка була занурена в розщепів повністю.

Після цього місце щеплення треба обмотати скотчем, при цьому його липка поверхня повинна дивитися назовні. Далі проводиться обробка ушкодження і місць, з яких були зрізані бруньки, для цього використовують садовий вар. Потім на щеплений черешок слід надіти пакет з поліетилену, а зафіксувати його необхідно трохи нижче місця щеплення, це допоможе створити ефект парника. Пакет потрібно прибрати лише після того, як на підщепі буде помічено набухання бруньок.

Для проведення даної процедури вибирають сухий сонячний день. Провести щеплення потрібно з 16 до 20 год вечора або з 5 до 10 год ранку.

Розмноження бузку прищепленням
Розмноження бузку прищепленням

Розмноження бузку відводками

Навесні треба відшукати молоде стебло, яке почало деревеніти. Його слід перетягнути дротом з міді біля основи і ще в одному місці, відступивши від першого 0,8 м, при цьому постарайтеся, щоб кора залишилася не травмованою. Потім відводок укладається в заздалегідь підготовлену борозенку, глибина якої від 15 до 20 мм. Він фіксується в такому положенні за допомогою шпильок, так, щоб на поверхні залишилася лише верхня частина.

Через якийсь час від відводка вгору почнуть відростати молоденькі стебла, після того як їх висота буде 15-17 сантиметрів, дані пагони треба підгорнути живильним грунтом, при цьому землею їх засипають не менш ніж на половину висоти.

У літню пору забезпечте відводку систематичний полив і прополку, а ще 1 або 2 рази на добу протягом сезону підсипте грунт під відростаючі стебла. Після того як на вулиці похолоднішає, слід відрізати відводок в місцях перетяжки. Його потрібно буде розрізати таким чином, щоб на кожній з частин був живець з корінцями. Такий паросток можна висадити на окрему грядку для дорощування, а при бажанні його садять у відкритий грунт на постійне місце. Посаджені у відкритий грунт молоді кущики, потребують укриття на зиму.

Розмноження живцями

Живці даного чагарнику досить складно укоренити, і щоб ця процедура закінчилася успішно, необхідно враховувати 2 важливі правила:

Заготовку живців необхідно починати, як тільки рослина відцвіте або зробіть це під час цвітіння. Нарізку живців здійснюють в ранковий час з молодих кущів. Для цього підійдуть не здерев'янілі стебла, розташовані всередині крони, які мають середню товщину, коротенькі міжвузлові ділянки і від 2 до 3 вузлів. Зріз вгорі робиться під прямим кутом, а внизу - навскіс. Листові пластини, що знаходяться в нижній частині живця, необхідно обірвати, а у верхній - вкоротити на ½ частину. Далі косий зріз живців занурюється в розчин засобу, що стимулює ріст коренів. Там він повинен пробути не менш 16 год.

Пейзажний і мальовничий бузок
Пейзажний і мальовничий бузок

Щоб живці добре вкоренилися, підготуйте череночний ящик або парник. Для вкорінення рекомендується використовувати субстрат, що складається з торфу і піску (1: 1). При бажанні пісок частково замінюється перлитом. Ємність для початку потрібно простерилізувати, потім в неї насипається шар ґрунту двадцятисантиметрової товщини, яку попередньо потрібно обробити Максимом або фундазолом. Поверх даного грунту слід помістити шар п'ятисантиметрової товщини, що складається з річкового прожареного піску.

Для початку кінчики живців слід обполоснути, скориставшись чистою водою, щоб видалити залишки корнеутворювача. Потім живці заглиблюють в шар піску і дотримуються між ними таку дистанцію, щоб листя одної рослинки не торкалася до листочків сусідньої. Висаджені живці потрібно зволожити з пульверизатора, а потім їх накривають кришкою, обов'язково прозорою. У тому випадку, якщо для живцювання використовується звичайний ящик або контейнер, то для укриття держака візьміть пляшку з пластику об'ємом 5 л і зріжте у неї горлечко. Переверніть дану тару і накрийте нею держак. Живці для вкорінення прибирають в півтінь. Врахуйте, що пісок в ємності не повинен пересихати. Систематично зволожуйте повітря під покриттям за допомогою пульверизатора, так як відсоток вологості повітря там повинен бути рівний 100. Для профілактики грибкових захворювань слід 1 раз в 7 днів обприскувати живці слабеньким розчином марганцевого калію.

На вкорінення живців може піти від 40 до 60 діб. Потім їх треба буде провітрювати щодня у вечірній час, через якийсь час укриття потрібно прибрати назовсім. При появі коренів в літній час живці потрібно буде висадити на добре освітлену ділянку, при цьому грунт повинен бути слабокислим і легким. На зимівлю їх потрібно вкрити лапником. У тому випадку, якщо поява коренів відбулася в кінці літа або восени, то рослинки залишають на зимівлю в місці вкорінення, висадити їх на постійне місце можна буде лише навесні. Чагарники, вирощені з живців, починають цвісти на 5-й рік.

Розмноження бузку живцями
Розмноження бузку живцями

Розмноження насінням

Якщо у вас є величезне бажання виростити бузок саме з насіння, то ви, звичайно ж, можете спробувати. Збір насіння здійснюють восени в дощову погоду. Зібрані коробочки повинні просушитися при кімнатній температурі протягом декількох діб. Витягнуте насіння слід стратифікувати. Насіння з'єднують з зволоженим піском (1: 3), суміш зсипають в контейнер або пакет і прибирають в холодильник на полицю для овочів. Там вона повинні пробути 8 тижнів. При цьому слід врахувати, що пісок повинен бути постійно трохи вологим.

Висів насіння здійснюють в другій декаді березні і заглиблюють їх в грунт на 1,5 см. Для посіву використовують городній грунт, який потрібно обов'язково прожарити або пропарити. Поверхня субстрату треба зволожити з розпилювача. Перші сіянці можуть з'явитися через 2-12 тижнів. Через півмісяця з моменту появи сіянців, їх треба розсадити, дотримуючись дистанції між рослинки в 40 мм. Після того як на вулиці настане тепла погода, розсаду можна пересадити у відкритий грунт.

Висів насіння можна провести під зиму в трохи підмерзлий грунт. При цьому попередньо піддавати насіння стратифікації не потрібно. Навесні з'являться сіянці, які треба пікірувати і відправити на дорощування.

Саджаємо бузок навесні

Навесні посадка бузку найбільш проблемна. Навесні садити бузок потрібно до настання вегетаційного періоду, тобто до пробудження бруньок. А оскільки у цієї рослини вегетація настає дуже рано, ще навіть сніг не встигає весь розтанути, то доводиться поспішати. Крім того, укорінення відбувається в цей період дуже повільно: рослина витрачає всі свої сили на розвиток надземних частин. Приготуйтеся до того, що в перший рік бузок буде хирлявим і слабким.

Полегшити процес приживання рослини можна, якщо здійснити наступні заходи:

  • коріння обробіть стимулятором коренеутворення
  • видаліть квіткові бруньки
  • регулярно поливайте саджанець і рихлите пристовбурні кола.