Брігамія - догляд в кімнатних умовах

Брігамія

Опис рослини

Брігамія (Brighamia) має пряме відношення до родини дзвоникових (Campanulaceae). Цю рослину ще називають «гавайською пальмою», так як вона має зовнішні подібності з пальмою, а також її називають «капустою на ніжці», «пальмою-вулкан».

Brighamia insignis - багаторічна, але недовговічна рослина з сукулентних стеблом, зазвичай товстим і без гілок, який, як правило, виростає до 1-2 м (зрідка - до 5 м).

Брігамію ще називають «гавайською пальмою», «капустою на ніжці», «пальмою-вулкан».
Брігамію ще називають «гавайською пальмою», «капустою на ніжці», «пальмою-вулкан».

Брігамія - дивовижна за будовою рослина. Її стебло товсте і м'ясисте, а його тканини здатні запасати велику кількість води для живлення рослини. Саме завдяки стеблу брігамія може пережити тривалі посухи. Листя зібране в розетку на самому верху стовбура. Воно світло-зеленого кольору, гладке на дотик, блискуче, покрите тонким шаром воскового нальоту. Довжина листя приблизно 30 см, за формою схоже на капустяне. Характерною особливістю цієї рослини є періодичне жовтіння і відмирання нижніх листків. На тому місці, звідки відпадає листок можна бачити виділення білого соку, схожого на молоко.

Висота брігамії в природних умовах досягає близько 3 м. У тепличних або кімнатних умовах максимальна висота рослини - 1 м. Молода брігамія має гладкий зелений стовбур. Згодом він грубіє і покривається рубцевидним малюнком. Квіти зібрані в суцвіття по 3-8 штук. Їх колір - світло-жовтий, 5 пелюсток. Кожна квітка знаходиться на довгому стеблі сіро-зеленого кольору. Аромат квіток часто порівнюють із запахом ванілі. Брігамія радує своїм цвітіння у вересні-жовтні.

Поради по догляду

Освітлення. Брігамія найкраще себе почуває взимку на південній стороні квартири або будинку, в залитому сонцем приміщенні. Але важливо пам'ятати, що брігамію потрібно привчати до спекотних літніх променяв поступово. Інакше є ризик завдати опіків стовбуру рослини. Якщо ж залишити рослину під прямими сонячними променями, то будьте готові до того, що воно втратить все листя.

Брігамія полюблює розсіяне сонячне світло
Брігамія полюблює розсіяне сонячне світло

Ідеальним місцем на літо для брігамії буде сад, балкон або тераса з розсіяним сонячним світлом. Жарку пору року брігамія краще себе почуває в саду на відкритому повітрі, ніж на балконі. З настання вересня Брігамію заносять в приміщення.

Температура.  Родина походження брігамії - Гавайські острови, тому рослина теплолюбна. У літній та осінньо-весняний періоди оптимальна температура утримання брігамії становить близько 25-27 градусів. Взимку вона не повинна бути нижче 15 градусів, інакше рослина може загинути від переохолодження кореневої системи.

Вологість повітря. Брігамія не терпить сухого повітря. Оптимальна вологість для нормального росту і розвитку рослини - приблизно 75%. Тому на щоденно важливо кропити листя м'якою водою з пульверизатора.

Полив.  Завдяки стовбуру, в якому накопичуються запаси вологи, брігамія може легко пережити кілька днів без поливу. Максимальний період дорівнює 42 дням. Грунт між поливами повинен повністю висохнути до самого дна горщика, інакше коренева система рослини буде гнити. Вода для поливу Брігамії повинна бути на 3-4 градуси вище кімнатної температури.

Грунт.  Грунт повинен бути з нейтральною або слабкою кислотністю. Можна використовувати субстрат для кактусових, змішавши попередньо з піском в співвідношенні 1:1. Не забудьте на дно горщика покласти шар дренажу, який допоможе уникнути застою води.

Грунт для бригамії повинен бути з нейтральною або слабкою кислотністю
Грунт для Бригамії повинен бути з нейтральною або слабкою кислотністю

Підживлення.  Навесні і влітку Брігамію підгодовують спеціальним добривом для кактусів, додаючи його в воду для поливу. Підживлення роблять не частіше ніж один раз на місяць.

Пересадка.  Молоду рослину фахівці рекомендують пересаджувати один раз на рік, а дорослу - один раз в 2-3 роки. Для посадки вибирають неглибокий горщик з хорошим дренажним шаром товщиною приблизно 4 см.

Брігамія - способи розмноження рослини

Розмножити брігамію можна насінням, але для цього потрібно запилювати квітку вручну.

Можна розмножити живцюванням. При цьому самі живці беруть з верхньої частини стебла, а виростають вони там при його пошкодженні. Стеблинку залишають на 2 дні на відкритому повітрі для підсушування. Після цього її поміщають в теплицю на пісок, який повинен бути сухим і чистим. Не забувайте щодня провітрювати міні-тепличку, а також зволожувати стеблинку теплою водою з маленького обприскувача.

Труднощі в догляді

  • Важливо пам'ятати, що з моменту появи бутонів, а також під час всього періоду цвітіння брігамію не можна рухати з одного місця на інше. В іншому випадку рослина скине всі бутони і квіти.
  • Оскільки період цвітіння припадає на осінній період з коротким світловим днем, то брігамії потрібно забезпечити додаткове освітлення не менше 12 годин на добу.
  • Зайва волога в субстраті, протяги, недолік світла призводять до втрати брігамією всього листя. Переживати з цього приводу не варто. Потрібно відрегулювати умови для рослини і з'ясувати, де була допущена помилка. Тоді брігамія наростить нову зелену масу листя і буде радувати своїм цвітінням.
Через зайву вологу, протяги, недолік світла брігамія може втратити своє листя
Через зайву вологу, протяги, недолік світла Брігамія може втратити своє листя

Шкідники та хвороби

Найбільш злісним шкідником для брігамії вважається павутинний кліщ. Рідше вона може бути уражена попелицею або білокрилкою. Якщо на брігамії помічений шкідник, то рослину потрібно якомога швидше обробити розчином інсектициду.