Брахіхітон

Опис рослини

Брахіхітон (Brachychiton) або дерево щастя, а також темно-зелене дерево вражає надзвичайно роздутою основою стовбура.  Рід брахіхітону дуже різноманітний, налічує близько 60 видів. У природі вони зустрічаються в Океанії, Австралії та Південно-Східної Азії, їх висота може сягати 30 і більше метрів. В нашій країні найбільш поширені карликові форми, які вирощують в приміщеннях, висота яких всього 50 см.

Брахіхітон (Brachychiton), дерево щастя, або пляшкове дерево
Брахіхітон (Brachychiton), дерево щастя, або пляшкове дерево

Особливістю брахіхітону є потовщення в нижній частині стовбура. Саме там відбувається накопичення необхідних для нормального росту і розвитку рослини поживних речовин. Дерево починає їх витрачати після того, як погодні умови стають несприятливими. Саме зовнішня особливість стовбура брахіхітону послужила появі в народі другого назви «пляшкове дерево».

Поради по догляду

Освітлення. Для рослини найкраще підходить вікно з західної або східної сторони. Так само деревце можна розмістити і біля південного вікна, проте в цьому випадку рослину треба буде притіняти від прямих полуденних променів сонця. Якщо ж його розташувати біля вікна північної сторони, то деревце не зможе правильно рости і розвиватися через нестачу світла. Тільки що куплену рослину треба привчати до яскравого освітлення поступово, це ж стосується і брахіхітону після зимівлі.

Температура.  У весняно-літній період брахіхітон потребує тепла (24-28 градусів). З настанням осіннього періоду температуру потроху знижують, а взимку поміщають деревце в прохолоді (від 12 до 16 градусів). У будь-який час року кімнату слід регулярно провітрювати.

Вологість повітря.  Зволожувати рослину з розпилювача не потрібно. У зимовий час деревце слід прибрати подалі від опалювальних приладів.

Брахіхітон не потрібно обприскувати
Брахіхітон не потрібно обприскувати

Полив. Для поливу використовують виключно м'яку воду, яка повинна перед цим відстоятися протягом не менш 24 годин. У теплу пору року полив повинен бути рясним, в спекотні дні поливають після того, як підсохне верхній шар    субстрату. З настанням осіннього періоду полив зменшують, а в зимовий час поливати треба обережно, не допускаючи ні    пересушування, ні переливу грунту. У цей час у рослини спостерігається період спокою, і воно потребує прохолоду і помірний полив. Важливо забезпечити хороший дренаж, інакше коріння вразить гниль.

Грунт.  Для посадки потрібен пухкий грунт. Так, відповідна суміш грунту може складатися з листової землі, піску і торфу, взятих в пропорції 1:2:1. А можна змішати дернову, листову і перегнійну землю, а також торф і пісок, взяті в рівних частках.

Підживлення.  Брахіхітон потребує регулярної підгодівлі у весняно-літній період 1 раз в 3 тижні.      Для цього використовують спеціальні мінеральні добрива. Восени, а також і взимку підгодовувати рослину не треба, так як      в цей час внесення добрива може тільки нашкодити йому.

Пересадка.  Пересадку проводять тільки в разі потреби, наприклад, коли коренева      система перестане поміщатися в горщик. При пересадці стежте за тим, щоб коренева шийка була заглиблена. Поки рослина молода, її слід пересаджувати 1 раз в рік, більш дорослі екземпляри потребують пересадку, як правило, 1 раз в 3 або 4 роки.

Обрізання і формування

Одна з найбільш привабливих форм брахіхітону - стовбур-пляшечка з потужним переплетенням товстих коренів і невеликою зеленою кроною. Щоб отримати таку рослину слід, по-перше, придбати саме «пляшковий» вигляд і дотримуватися суворого режиму поливу і освітленості, властивого рослині в його природному середовищі існування. Формування крони досягається регулярним обрізанням і прищипуванням молодих пагонів.

Формування крони досягається регулярним обрізанням і прищипуванням молодих пагонів
Формування крони досягається регулярним обрізанням і прищипуванням молодих пагонів

Товсте міцне коріння, що стирчить назовні - це неприродний стан, отриманий неглибокою посадкою дорослих екземплярів. Коріння, що до цього росло під землею, піднімається високо над поверхнею, і через деякий час вони стають продовженням стовбура, покриваючись такою ж корою.

Як розмножувати брахіхітон

Розмножувати брахіхітон можна живцюванням і посівом насіння.

Насіння можна придбати в квітковому магазині.

При розмножуванні живцями потрібно зрізати пагони з верхівки. Потім їх слід обробити засобами, стимулюючими ріст, а потім посадити. Для посадки використовуйте суміш, що складається з рівних частин піску і торфу. Поставити в тепло (не менше 24 градусів), систематично обприскувати, а ємність треба накрити целофаном.

Розмножувати брахіхітон можна живцями
Розмножувати брахіхітон можна живцями

Шкідники та хвороби

Найбільш поширеними шкідниками для брахіхітону є білокрилка і щитівка. При утриманні в приміщенні з дуже сухим повітрям, можливе ураження павутинним кліщем. В боротьбі з ними допомагає душ з теплою водою (до + 45 ° C), попередньо захистивши грунт в горщику целофановою плівкою. або обприскування дезінсектором.

Брахіхітон може захворіти, якщо освітлення буде недостатнім. При різкому збільшенні прямих променів сонця можуть з'являтися опіки. Поруч з рослиною краще не курити, тому що брахіхітон не переносить тютюновий дим.