Блехнум

Опис рослини

Блехнум (Blechnum) має пряме відношення до родини Дербенникові (Blechnaceae). Він об'єднує приблизно 200 видів рослин, що відрізняються високою декоративністю.

Виділяється даний рід своїми довгими (близько 1 метра), шкірястими, схожими на пальми листками. Це блідо-зелене листя зібране в досить густу розетку, що знаходиться на вершині задерев'янілого укороченого стебла, яке переходить в досить потужне кореневище. У старих досить великих екземплярів стовбур може досягати півметрової висоти, при цьому ця рослина дуже схожа на низеньку пальму.

Блехнум налічує приблизно 200 видів рослин, що відрізняються високою декоративністю
Блехнум налічує приблизно 200 видів рослин, що відрізняються високою декоративністю

Овально-подовжені листочки папороті є глибокопорізаними і перисторозсіченими.

У домашніх умовах найчастіше вирощують один вид – блехнум горбатий.

Поради по догляду

Освітлення. Місце повинно бути обов'язково з притіненням від прямих сонячних променів - тобто розсіяне світло або легка півтінь. Блехнум - тіньовитривала рослина, його рекомендується розміщувати на північному або західному вікнах, а також в глибині кімнати. Прямі сонячні промені можуть залищити опіки на листі рослини.

Температура.  Найбільш оптимальна температурадля вирощування папоротей - 18-22°С. Висока температура може привести до отримання рослиною теплових опіків. Слід пам'ятати, що в кімнаті не повинно бути холодніше 16°С, так як через низьку температуру рослина може загинути. Блехнум потрібно оберігати від протягів та різких перепадів температур.

Вологість повітря.  Як і багато папоротей, блехнум любить вологе повітря, але обприскування може псувати листя. Тому горщики з рослинами розміщують на піддонах з мокрим керамзитом. Квітку можна помістити поруч з відкритою ємністю, наповненою водою. Так, ідеальним місцем для блехнума стане простора і добре освітлена ванна кімната.

Полив.  Полив навесні-влітку - рясний, взимку - помірний, але грунт повинен бути весь час вологим. Для блехнума однаково шкідливо як пересихання, так і зайве зволоження грунту. Для поливу потрібно використовувати теплу, м'яку і обов'язково добре відстояну воду.

У домашніх умовах найчастіше вирощують один вид – блехнум горбатий
У домашніх умовах найчастіше вирощують один вид – блехнум горбатий

Молоду рослину бажано не поливати зверху, а опускати в воду разом з горщиком, залишаючи на 1-2 хвилини. Після цього зайвій воді потрібно дати стекти.

Грунт.  Відповідна землесмесь повинна бути нейтральною або слабокислою. Для приготування земляної суміші потрібно з'єднати перегнійну, листову і торф'яну землю, крупнозернистий пісок в пропорції 1:2:1:1. Також рекомендується в суміш грунту всипати невелику кількість подрібненої кори дерев хвойних порід.

Також для посадки відмінно підійде готова спеціальна грунтосуміш для папоротей.

Не варто забувати під час посадки про хороший дренаж на дні горщика, який допоможе вберегти рослину від застою рідини.

Підживлення.  В літній період потрібно підкормлювати рослину рідким добривом для кімнатних декоративно-листяних рослин через кожні два тижні. Блехнум дуже чутливий до надлишку добрив, тому дозу потрібно брати в 2 рази менше рекомендованої виробником. У зимовий час та восени вносити в грунт добрива не слід.

Пересадка.  пересадку проводять навесні, коли коріння заповнять весь горщик. Пересаджують рослину в міру зростання, коли йому стане тісно в горщику. За два дні до пересадки папороть слід полити.

Як розмножувати блехнум

При вирощуванні в кімнатних умовах розмножувати блехнум найкраще поділом. Для цього екземпляр, який розрісся потрібно розділити навпіл або на кілька частин, при цьому на кожній частині обов'язково повинно бути декілька точок росту. І чим більше число таких точок росту, тим паросток швидше і краще приживається.

Розмножувати блехнум найкраще поділом
Розмножувати блехнум найкраще поділом

Якщо є бажання, то можна зібрати спори з виворітного боку листя і посіяти їх. Для цього вам знадобиться міні-тепличка.

Спори сіють в суміш торфу, листової землі і піску в пропорції: 2:1:1, попередньо ошпарену окропом після її охолодження. Спори сіють на поверхню землі і поливають слабо рожевим розчином марганцівки і накривають посуд склом. Посуд для посіву має бути неглибоким і широким. Коли спори проростуть, їх акуратно переносять в інший посуд, з іншою земельною сумішшю.

Шкідники та хвороби

Така рослина має високу стійкість до шкідників. Найбільш часто вона хворіє в результаті порушень правил догляду.

Так, папороть негативно реагує на низьку вологість повітря, важкий або невідповідний субстрат, полив занадто холодною водою, інтенсивне освітлення, на порушення температурного режиму і так далі. У всіх цих випадках реакція блехнуму буває практично однаковою. Листки змінюють своє забарвлення на жовтий колір, на їх поверхні утворюються плями, а листові частки при цьому скручуються.