Азалія - квітка роду рододендронів

Азалія

Опис рослини

Азалія - це карликова красивоквітуча рослина, яке є зеленим і вічнозеленим. Родом вона з Китаю і Японії, проте в природі ця рослина можна зустріти ще на території Північної Америки і в південній частині Європи. Така кімнатна квітка відноситься до роду рододендронів.

У дикій природі існує близько 350 представників азалії, але кімнатних існує тільки два види:

 • Азалія індійська (найбільш поширена). Являє собою вічнозелений кущ, який виростає до 50 см. Листки темно-зеленого кольору з короткими черешками розміром не більше 3,5 см. Вони в азалії покриті волосинками червоного кольору. Цвітуть такі азалії взимку, квітки їх досягають діаметра від 3 до 5 см.
 • Азалія японська теж є вічнозеленим кущем, тільки висотою від 30 до 50 см. Листя у нього дрібні блискучі. Головна відмінність від попереднього виду - це більш дрібні квіти. Цей кущ можна утримувати в саду.

Цвіте кімнатна азалія досить рясно у віці від 3 до 4 років. У неї частіше зустрічаються яскраво-рожевого забарвлення квітки, але і нерідко білосніжні, насичені червоні, фіолетові, лілові, бувають навіть двоколірні. Пелюстки квіток кімнатній азалії можуть бути махровими, слабо махровими, просто рівними. Листя в азалії досить дрібні і темно-зеленого кольору.

Азалія родом з Китаю і Японії
Азалія родом з Китаю і Японії

Купуючи інтенсивно квітучу кімнатну азалію, краще зупинитися на виборі тієї, де є значна кількість бутонів, які ще не розпустились. Така рослина швидше пристосується до інших умов і досить довго буде радувати своїми казково красивими квітами. Також слід уважно оглянути рослину на наявністю шкідників і хвороб. Трохи нахиливши рослину, можна переконатися в присутності сухого листя, що говорить про неналежний догляд або хворобу.

За пишне цвітіння азалію можна назвати однією з найкрасивіших кімнатних рослин. Але, на жаль, часто буває, що через деякий час після придбання рослина починає гинути, тому що кімнатна азалія - досить примхлива квітка. Щоб рослина не почала сохнути і скидати своє листя необхідно створити для неї кращі умови.

Поради по догляду

Освітлення. Ця рослина є світлолюбна, проте їй необхідний захист від палючих прямих променів сонця. У зв'язку з цим для її вирощування слід вибрати підвіконня зі східної сторони, також підійде вікно, розташоване з північної або західної сторони. У жовтні та листопаді, коли у рослини спостерігається формування бруньок, йому знадобиться велика кількість світла. Гарне освітлення можна забезпечити, підсвічуючи квітку лампами денного світла.

Азалія не любить прямих сонячних променів
Азалія не любить прямих сонячних променів

Температура. Азалія не являється теплолюбною рослиною, тому підтримка найбільш оптимальної для квітки температури відіграє одну з найважливіших ролей у догляді за цією рослиною. Взимку температура 17-19C є комфортною для азалії, але для утворення бруньок суцвіття і бутонів потрібно знизити температуру до 9-14C. Хороший варіант перенести квітку на засклений балкон після того, коли включать опалювальну систему. Якщо є можливість - охолоджуйте повітря біля рослини за допомогою кондиціонера. У літню пору теж необхідно тримати рослину далі від спеки. Найкращий варіант - 19-22C.

Вологість повітря. Такій рослині потрібно забезпечити підвищену вологість повітря. Тому квітку необхідно порівняно часто обприскувати з розпилювача, а для цього використовують прохолодну воду. У період цвітіння обприскування кущика слід проводити з великою обережністю бо, якщо на поверхню ніжних квіточок потрапить волога, вони можуть почати темніти.

Азалія полюбляє підвищену вологість повітря
Азалія полюбляє підвищену вологість повітря

Також для підвищення вологості повітря біля рослини рекомендується поставити кілька відкритих ємностей, наповнених водою.

У літню пору азалію при бажанні можна перенести на свіже повітря, наприклад, розташувати її в саду. У зимовий час, коли починається опалювальний сезон, рівню вологості повітря необхідно приділити максимальну увагу.

Полив. Правильний полив так само дуже важливий при вирощуванні кімнатної азалії. Він впливає як на ріст, так і на вегетацію подібного кущика.

Він відрізняється особливою вимогливістю до поливу, і щоб уникнути загибелі кущика, потрібно чітко дотримуватися наступних правил:

 • поливати рослину необхідно систематично, при цьому в період цвітіння полив повинен бути дуже рясним;
 • земля в горщику ні в якому разі не повинна пересихати, якщо ж це сталося, то рослину разом з горщиком необхідно занурити в ємність, наповнену злегка теплою водою на 2 години, за цей час в грунт вбереться необхідна кількість вологи;
 • субстрат повинен бути весь час трохи вологим;
 • надмірне зволоження субстрату також необхідно виключити;
 • з піддону потрібно обов'язково виливати воду, що витікла, в іншому випадку може статися загнивання кореневища;
 • якщо для поливу використовується водопровідна вода, то треба, щоб вона відстоялася протягом не менше 2 діб, за цей час хлор випарується і не зможе нашкодити чагарнику;
 • найкраще поливати азалію талою водою, яка повинна бути прохолодною;
 • щоб зробити цвітіння більш рясним, кущик потрібно 1 раз в 2 тижні (не частіше) поливати сумішшю, що складається з відстояної води і 2 або 3 крапельок соку лимона.

Грунт.  Для вирощування кімнатної азалії фахівці рекомендують використовувати кислий грунт, при цьому його рН повинен бути в межах 4-4,5. При бажанні в спеціальному магазині можна придбати суміш грунту, яка ідеально підходить для вирощування такої рослини. Також грунт можна зробити в домашніх умовах своїми руками, для цього необхідно з'єднати мох, перепрілу хвою і пісок, які беруть в співвідношенні 1:2:1.

Підживлення.  Здійснювати підживлення цієї рослини необхідно мінеральними добривами, при цьому треба переконатися, що там не міститься хлор, інакше він пошкодить рослину. Краще придбати в спеціалізованих магазинах підживлення «Азалія». Навесні і влітку треба підгодовувати один раз (не більш) в тиждень, а в зимовий час взагалі тільки 1 раз в 30 днів. Коли починають формуватися бутони і в період цвітіння домашньої азалії, потрібно купувати добрива, які містять достатньо калію і фосфору.

Пересадка. Досвідчені квітникарі рекомендують зробити пересадку даної рослини відразу ж після того, як вона відцвіте перший раз. Проводити пересадку слід вкрай обережно і для цього потрібно використовувати спосіб перевалки, при цьому треба обов'язково зберегти цілісність земляного кома. Справа в тому, що коріння у кімнатної азалії вкрай тонке і крихке, в зв'язку з цим під час пересадки їх можна дуже легко травмувати, що вкрай небажано.

При пересадці азалії важливо зберегти цілісність земляного кому
При пересадці азалії важливо зберегти цілісність земляного кому

Пересаджувати рослину слід в не дуже глибокий квітковий горщик, в цьому випадку корінці будуть перебувати порівняно близько до поверхні субстрату. Фахівці рекомендують, пересадку молоденьких примірників проводити щорічно, а більш дорослих - 1 раз в 3 роки. У пересаджуваних рослин потрібно обов'язково видаляти засохлі квіти, стебла і гілки.

Як розмножується азалія

Цю рослину можна розмножувати:

 • За допомогою насіння. Цей варіант, як правило, застосовують садівники для закріплення ознак сорту і подальшого вирощування нових видів.
 • Розподіл куща. Доросла рослина акуратно ділиться на кілька частин таким чином, щоб не деформувати поверхневі корені. Розділені кущики садять в тару необхідного розміру з новою сумішшю землі.
 • Живцювання. Необхідно відрізати задерев'яніле стебло розміром 6-7 см навесні. Місце відрізання необхідно просочити стимулятором коренеутворення і посадити стебло в землю (торф або соснова земля) на глибину 2 см. Саджанець потрібно закрити склом, яке періодично прибирати для поливу. Вкорінюється саджанець через місяць.

Обрізання і формування

Для створення красивої крони рододендронe потрібно періодично виконувати прищеплення і обрізку гілок. Під час обрізки повністю забираються слабкі гілки, які щільно ростуть одне біля одного, а однорічні пагони робляться коротшими. Обрізка ранніх азалій робиться в березні, а середньопізніх - в липні.

Обрізка та формування куща азалії
Обрізка та формування куща азалії

Обрізка формує красиву крону квітки з рівномірно розташованими бутонами. Можна зробити крону квітки у формі куща або в формі невеликого дерева. Якщо потрібно зробити з азалії кущ, то необхідно прищипувати верх бічних пагонів, а стовбур - на відстані 12 см від рівня грунту. Для рівномірного росту рослини потрібно періодично розвертати горщик з квіткою в одному напрямку.

Технологія створення деревця відрізняється від вищеописаного варіанту. Потрібно підібрати найбільш красиву і сильну гілку куща, а інші відрізати. З їх грона будемо створювати стовбур. Необхідно прищипнуть верхівку, коли стовбур виросте до потрібного розміру. Потім верхівка куща відгалузиться. Для створення крони дерева кулястого виду потрібно періодично прищипувати бокові пагони.

Формування деревця азалії
Формування деревця азалії

Шкідники та хвороби

Павутинний кліщ, щитівка, суничний кліщ - шкідники, які можуть зіпсувати кімнатну азалію. Для боротьби необхідно обробляти домашню квітку спеціальними засобами. Для початку потрібно обробити листя мильним розчином, потім змити теплою водою, після чого потрібно обприскати придбаним засобом (наприклад, розчином актелліка).