Асістасія

Опис рослини

Асістасія (лат. Asystasia) або Азістазія - рід квіткових рослин сімейства Акантові. Включає близько 70 видів рослин. У природі такі рослини зустрічаються в Океанії і Південній Африці, а ще в Азії, а точніше, в регіонах з помірним кліматом. Квітникарями культивується лише 2 види асістасії.

Асістасія (лат. Asystasia) або Азістазія - рід квіткових рослин сімейства Акантові
Асістасія (лат. Asystasia) або Азістазія - рід квіткових рослин сімейства Акантові

Це квітуча рослина є вічнозеленим напівчагарником. Висота куща, який володіє прямостоячими стеблами, досягає близько 100 см. Щороку спостерігається відмирання частини стебел, але при цьому відбувається збереження бруньок відновлення. Через якийсь час у кущика формується напівздеревілий стовбур, і асістасія стає не дуже великим деревцем, що володіє спадаючими гілками.

Асістасія вирощується квітникарями найчастіше через те, що його цвітіння досить ефектне. Не дуже великі пазухи суцвіття складаються з квіток, в поперечнику досягають 50 мм, зовні вони схожі на великі дзвіночки, пелюстки у них розкриті і відігнуті, вони можуть бути кремового, фіолетово-сірого, білого або лілового кольору, які прикрашають прожилки контрастного забарвлення. Довжина кистей варіюється від 12 до 20 сантиметрів.

Поради по догляду

Освітлення.

Навесні, влітку і восени азістазія віддасть перевагу максимально яскравому освітленню. Ідеальний варіант для рослини - місце на південних або частково південних підвіконнях з розсіюючими екранами. Прямих сонячних променів азістазія не любить, вони згубно позначаються і на квітках, і на листі, але недостаток світла може викликати серйозні порушення в розвитку рослини.

Однак протягом періоду спокою азістазії в разі скидання листя можна містити в будь-який тіні.

Азістазія вирощується квітникарями найчастіше через ефектне цвітіння
Азістазія вирощується квітникарями найчастіше через ефектне цвітіння

Температура.  Ця рослина відрізняється своєю любов'ю до тепла. Йому необхідний яскраве світло, який повинен бути розсіяним, при цьому трохи прямих променів сонця кущику не зашкодять. Влітку напівчагарник слід утримувати в теплому місці (від 20 до 25 градусів), а взимку його переставляють в більш прохолодну кімнату (від 12 до 18 градусів).

Вологість повітря. До вологості повітря асістасія невимоглива і не потребує обприскування.

Полив.  Під час активного росту і цвітіння рослину потрібно поливати рясно, як тільки висохне верхній шар грунту в горщику. У період спокою полив скорочують. Вода для поливу квітки має бути відстояна кімнатної температури, можна навіть використовувати теплу воду.

Грунт.  Оптимальний склад ґрунту для асістасії: дернова та листова земля й пісок (пропорція 2:2:1). На дно потрібно обов'язково укласти товстий шар дренажного матеріалу.

Під час активного росту і цвітіння асістасію потрібно поливати рясно
Під час активного росту і цвітіння асістасію потрібно поливати рясно

Підживлення.  Внесення добрив для асістасії потрібно почати з весни і робити це один-два рази на місяць. Можна використовувати комплексні мінеральні добрива для квітучих кімнатних рослин. Восени та взимку добрива вносити не потрібно.

Пересадка.  Пересадку краще здійснювати способом перевалки. Пересаджують асістасію в міру необхідності, коли для неї стане затісним горщик. Оскільки доросла рослина має добре розвинену кореневу систему, посуд для азістазії повинен бути широкий і глибокий. Нову посудину потрібно брати в діаметрі на 2-3 см більший, ніж попередня.

Розмноження асістасії

Для розмноження такого напівчагарника використовуються обрізки пагонів, що залишилися після формування куща, або стеблові верхівкові живці. Живці дають коріння досить швидко. Для їх вкорінення рекомендується використовувати склянку з водою або легку суміш грунту, до складу якого входить пісок і торф (1:1), а також невелика кількість сфагнуму. Посаджені для вкорінення живці переносять в дуже тепле місце, однак зверху плівкою їх накривати не потрібно. Живці з відрослими корінцями потрібно посадити в горщик, наповнений субстратом для дорослої рослини.

Для розмноження азістазії використовуються обрізки пагонів, що залишилися після формування куща
Для розмноження азістазії використовуються обрізки пагонів, що залишилися після формування куща

Чим пошкоджується асістасія?

Асістасія володіє досить високою стійкістю до захворювань і різних шкідників. Але якщо кущ буде перебувати в кімнаті з низькою вологістю повітря, то на ньому можуть оселитися павутинний кліщ , який висмоктує рослинний сік з напівчагарника. Про те, що рослина уражена даними шкідником, кажуть точки білястого забарвлення, що утворюються на листових пластинах в місцях проколів. Дані шкідники розмножуються дуже швидко. Якщо на кущику ви виявите тоненьку павутину, то це буде ознакою того, що кліщів на ньому вже дуже багато, і позбутися від них буде не так вже й просто.

З метою профілактики треба проводити систематичний огляд куща, регулярно влаштовуйте йому душ, а також намагайтеся, щоб в кімнаті була нормальна вологість повітря. При перших симптомах присутності кліщів кущики необхідно окропити будь-яким акарицидним засобом.

Якщо в субстраті буде застоюватися рідина, то коренева система може загнити. Якщо гниль з'явилася, то кущик потрібно якомога швидше пересадити. Для цього його витягують з горщика, обрізають загнили корінці, роблять обробку коренів розчином фунгіциду. Потім рослину висаджують в свіжу суміш грунту, і коригують план поливів.