Антуріум - догляд, розмноження

Антуріум (чоловіче щастя)

Опис

Антуріум (лат. Anthurium)- це представник сімейства ароїдних. В умовах дикої природи він зустрічається в Південній і Центральній Америці. Всього ж є більш п'ятисот видів рослини, іменованих як «квітка фламінго», «чоловіче щастя», «червоний язик», часом зустрічається і як «сімейне щастя».

Назва з грецької перекладається як Квіткохвіт - «anthos» - квітка і «oura» - хвіст.

У цієї рослини темно-зелене листя стріловидної або серцеподібної форми, а суцвіття має форму качана, який оточений розкішним темно-червоним, плямистим або білим «покривалом» серцеподібної форми.

Висота кімнатних сортів антуріума досягає 60-90 см. «Квіти» антуріума прекрасно підходять для зрізання і можуть стояти в воді 3-4 тижні і більше, що робить їх в сукупності з їх декоративними властивостями просто незамінними при складанні композицій з квітів. Як кімнатну рослину вирощують найчастіше Антуріум Андре, Антуріум Шерцера і Антуріум кришталевий.

Антуріум Андре (Anthurium andreanum) - це найпоширеніший вид. Квітка дає цвітіння практично цілий рік. На довгих ніжках виростають квіти. Бувають як бордові, рожеві, так і білі квіточки. Все те, що ми звикли називати цвітом антуріума, що не є насправді квіткою. Великий пелюсток - це тільки покривало, а справжня квітка знаходиться біля «вітрила». Як тільки сама квітка розквітне, то різнокольорові «вітрила» стають звичайним зеленим листком.

Антуріум Андре (Anthurium andreanum) - це найпоширеніший вид
Антуріум Андре (Anthurium andreanum) - це найпоширеніший вид

Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum) - Квітка Фламінго, другий за популярністю кімнатний сорт. Назва походить від форми качана, схожого на шию фламінго. Висота рослини - до 30 см. Листя шкірясте, темно-зелене, матове, з обох боків покрите дрібними чорними крапками. Суцвіття зазвичай підносяться над рослиною. Покривало щільне, яскраво-червоне, жовте, рожеве, іноді біле.

Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum) - Квітка Фламінго, другий за популярністю кімнатний сортАнтуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum) - Квітка Фламінго, другий за популярністю кімнатний сорт
Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum) - Квітка Фламінго, другий за популярністю кімнатний сорт

Антуріум кришталевий (Anthurium crystallinum) - сорт, який вирощують заради декоративного бархатистого листя, має скорочений, товстий стовбур.Забарвлення листя з віком змінюється від бронзово-пурпурної до темно-зеленого. Листя до 20 см завдовжки, серцеподібні, з бархатистою поверхнею, на якій чітко видно яскраві сріблясті жилки. Покривало квітки у антуріума кришталево зелене або трохи пурпурове.

Антуріум кришталевий - сорт, який вирощують заради декоративного бархатистого листя
Антуріум кришталевий - сорт, який вирощують заради декоративного бархатистого листя

Купуючи рослину в магазині радимо вибирати Антуріум з твердими і глянцевими листками. Бажано, щоб кілька бутонів були нерозкритими.

Пам'ятайте! Стебла і листки Антуріума отруйні, працюйте в рукавичках. Не розміщайте Антуріум в доступному для маленьких дітей місці.

Поради по догляду

Освітлення. Квітучому Антуріуму потрібне яскраве розсіяне світло, добре підходять південні, східні і західні вікна.Антуріум переносить півтінь, однак при недоліку освітлення листя дрібніють і жовтіють, також можливе припинення цвітіння. Взимку потрібно підсвічувати для появи нових бутонів. На південних вікнах здатні цвісти і взимку. Спекотного літа, особливо на півдні, краще прибрати рослина з прямих сонячних променів, вдалим місцем може стати столик біля вікна.

Температура.  Антуріум - рослина теплолюбна, так як родом вона з тропіків. Влітку оптимальна температура - 20-26°C, взимку - не нижче 16-18 ° C, але рослину потрібно оберігати від опалювальних пристроїв. С, якщо температура буде нижчою квітка почне хворіти. Не переносить протягів і перепадів температури.

Полив.  Антуріум доволі вимогливий до поливу, так як не переносить ні пересушування землі, ні застою води в горщику. Поливати потрібно теплою, очищеною або ж відстояною водою. Антуріуми живуть в кислому субстраті, тому якщо вода містить вапно, їх листя жовтіє. Квітку поливають у міру підсихання верхнього шару грунту. При високій температурі в приміщенні полив збільшують, при низькій - зменшують. Влітку рослину поливають 2-3 рази в тиждень. Взимку одного разу буде достатньо.

Через певний час після поливу обов'язково потрібно первірити піддон і вилити зайву воду.

Вологість.Антуріум потребує високої вологості повітря, особливо сорти з гарними листами (антуріум кришталевий). Для підвищення вологості повітряні коріння антуріума закутують в мох-сфагнум і періодично обприскують і мох і рослину відстояною водою. Обприскувати рекомендується 2 рази на день. Але не бризкайте на самі квітки, так як на них можуть з'явитись плями і суцвіття швидко обпадуть.

Обприскування Антуріума проводять двічі на день
Обприскування Антуріума проводять двічі на день

Грунт.  Земля в горщику з Антуріумом повинна бути легкою, поживною, добре пропускати повітря. Доцільніше використовувати куплений грунт, призначений для ароїдних. Антуріуму також підійде субстрат для орхідей. Дуже важливо помістити дренаж на дно горщика.

Підживлення.  У період росту і цвітіння Антуріума 1 раз в 2-3 тижні підгодовувати мінеральним розчином або органічним добривом. Можна також використовувати добрива для декоративно-квітучих рослин. В осінньо-зимовий період можна підгодувати квітучі рослини 1 раз на місяць.

Якщо ви все ж таки бажаєте самостійно зробити субстрат, то потрібно використовувати перегній, грубу (непросіяну) листову землю, торф і пісок (2: 1: 1: 0,5). Крім того, в субстрат бажано додати шматочки битої цегли, шишки, мох, деревне вугілля. Груба фракція повинна скласти 10-15% від загального об'єму суміші для підвищення -повітро- і водопроникності.

Пересадка.  Щоб рослина добре росла і радувала своїм цвітінням, її потрібно постійно пересаджувати, додаючи в горщик свіжу земляну суміш. Молоді рослини пересаджують щороку навесні, а дорослі - кожні 2 роки. Горщик має бути неглибоким і широким, необхідний хороший дренаж.

Як розмножувати Антуріум

Антуріум розмножують кількома способами. Найпростіше це зробити за допомогою «діток» і діленням рослини, що розрослась. Такі процедури можна робити при пересадці навесні. Великі рослини ділять гострим ножем. Місця зрізів обробляють товченим вугіллям. Розділені рослини поміщають в окремі горщики. Поливати їх потрібно дуже акуратно. При надлишку вологи прижитися їм буде дуже складно.

Найпростіше розмножувати Антуріум за допомогою «діток» і діленням рослини
Найпростіше розмножувати Антуріум за допомогою «діток» і діленням рослини

Можна укоренити частину стебла з листком і повітряним корінням. Держак дасть корінці дуже швидко.

У деяких випадках антуріум розмножують насінням. Але ця процедура досить складна, в домашніх умовах провести її складно. У перші дні цвітіння рослини проводять запилення квітки. Щоб зробити запилення, кілька разів проводять ваткою по поверхні качана. Хороших результатів можна домогтися при перехресному запиленні при наявності двох і більше рослин в горщику.

Запилюють квітки 2-3 рази протягом декількох днів, і чекають появи ягід на качані. На дозрівання плодів йде 9-12 місяців. Попередньо очистивши дозріле насіння від м'якоті, їх висаджують в горщик. Якщо згаяти час, вони втратять схожість. Виклавши насіння на землю, їх варто притиснути до землі і обприскати з пульверизатора. Горщики з розсадою слід помістити в мінітеплицю.

Перші сходи з'являться через 1-2 тижні. Коли утворюється другий справжній листок, сіянці пікірують. Через два місяці процедуру повторюють. Саджанці де є вже 5-6 листочків можна пересаджувати в окремі горщики. При такому способі вирощування антуріум зацвітає на третій рік.

Також навесні Антуріум розмножують верхівковими живцями, видаливши 1-2 нижніх листа і поглибивши держак до першого листа. Грунт повинен бути пористим і легким. Живці краще накрити прозорим матеріалом і поставити в тепле місце. Через 2-3 тижні розсадити в горщики.

Цвітіння

Антуріум Андре цвіте майже цілий рік. Інші сорти - з весни до осені. Відцвілі квітки бажано видаляти, щоб не послаблювати рослину.

Цвітіння Антуріума
Цвітіння Антуріума

Шкідники та хвороби

При заливі рослини Антуріум ушкоджується кореневою гниллю. При низькій вологості повітря пошкоджується щитівкою і павутинним кліщем. Також вражається трипсами і попелицею. Можуть пошкоджуватися різними паразитарними грибками, що проявляється плямами на листі.

Небезпечним є антракноз для Антуріума. При цьому захворюванні листя починає всихати з країв, при сильному ураженні відмирають і рослина гине.

Хвороби та проблеми при вирощуванні Антуріума
Хвороби та проблеми при вирощуванні Антуріума

Занадто сухе повітря, мало світла і прямі сонячні промені призводять до того, що листя починає скручуватися. Також можна помітити почорніння листя на кінчиках. Такі ознаки свідчать про надлишок кальцію в грунті.