Альпінія

Опис рослини

Альпінія (Alpinia) - кущеподібна рослина сімейства Імбирні (Zingiberaceae), батьківщиною якого є тропічні і субтропічні області Південно-Східної Азії.

Назва роду Альпінія дано по імені Проспера Альпіно, знаменитого італійського медика і мандрівника.

Альпінія - багаторічна рослина з сильно пахучими бульбоподібними червоно-бурими кореневищами. З кожного розгалуження кореневища виходить по одному міцному, облистяному стеблу, так що добре розвинена рослина має до 40 стебел.Густо розташоване листя загострені, подовженої форми, довжиною до 25 см. Листя розташоване в два ряди, ланцетоподібні, щільно охоплюють стебло.

Альпінія (Alpinia) - кущеподібна рослина сімейства Імбирні (Zingiberaceae)
Альпінія (Alpinia) - кущеподібна рослина сімейства Імбирні (Zingiberaceae)

Цвіте Альпінія білими, рожевими, жовтими та червоними квітками, суцвіття має волотисте або гроновидне. Рослина має плід - червону коробочку з насінням розміром більше 5 мм. Кореневища Альпіни мають цілющі властивості, обумовлені змістом евгенолу, ефірних масел, дубильних речовин і флавоноїдів. Окрім використання у східній медицині коріння Альпіни використовують як прянощі.

Який догляд потребує альпінія

Освітлення. Альпінія - світлолюбна рослина, віддає перевагу яскравому і розсіяний світло. Влітку ж рослина краще притіняти від прямих сонячних променів. Взимку рекомендується використовувати додаткові джерела світла.

Температура.  У весняно-літній період оптимальна температура для Альпінії 23-25°C. Але і взимку температура повинна бути не нижче 15-17°C.

Вологість повітря.  Альпінії необхідне вологе повітря (бажано не менше 70%), тому рослину постійно обприскують. Можна тримати горщик у вологому керамзиті для кращого зволоження.

Полив. Поливати Альпінію потрібно рясно, особливо влітку, недолік вологи позначається на листі - вони стають бурими по краях. Восени полив потрібно скоротити, а взимку і зовсім поливати тільки після висихання вернього шару грунту.

Кореневища Альпінії мають цілющі властивості, обумовлені змістом евгенолу, ефірних масел, дубильних речовин і флавоноїдів
Кореневища Альпінії мають цілющі властивості, обумовлені змістом евгенолу, ефірних масел, дубильних речовин і флавоноїдів

Грунт.  До грунту Альпінія не надто вимоглива, але вона повинна володіти легкістю. Так як коренева система розташовується близько до поверхні грунту, то доступ повітря дуже важливий для корових відростків. Може підійти звичайна садова земля, змішана з річковим піском і торфом або наступний субстрат: листова земля, перегній, торф`яна земля, крупнозерновой пісок (в пропорціях 1:1:1:0,5).

Підживлення.  Добрива вносять в грунт в період активного росту - з березня до кінця серпня. В якості підкормки підійдуть звичайні добрива для кімнатних рослин. Також квітникарі рекомендують застосовувати слабкий розчин органіки (наприклад, підійде сильно розбавлений коров`як). Альпінія показує відмінні показники при внесенні гранульованих комплексних мінеральних препаратів з тривалим періодом дії.

Пересадка.  Альпінію пересаджують навесні - молоді рослини щорічно, дорослі в міру необхідності, коли коріння обплетуть всю землю в горщику. Якщо кущ розрісся дуже сильно, то можна просто змінити йому верхній шар (близько 5 см) грунту. Горщики підбирають не надто глибокі, але широкі. На дні обов`язково повинен бути насипаний шар дренажу (керамзит або галька).

Розмноження

Альпінія розмножується діленням куща і насінням.

Навесні, під час пересадки, можна розділити кореневище так, щоб на кожній частині було по 1-2 бруньки. Бажано зрізи обробити товченим деревним вугіллям. Відрізки кореневища висаджують в широкі невисокі горщики. Пагони після поділу з'являються і ростуть дуже швидко.

Альпінія розмножується діленням куща і насінням
Альпінія розмножується діленням куща і насінням

Також Альпінія добре розмножується насінням, яке висаджують вже в січні. Їм потрібен хороший полив і температура 22°C, а також регулярне провітрювання і відсутність протягів.

Шкідники та хвороби

Відрізняється високою стійкістю до шкідників. Хворіє при правильному догляді дуже рідко.

Однак незважаючи на свою стійкість до ураження хворобами і шкідливими комахами, все одно зустрічаються неприємні моменти при вирощуванні цієї квітки. Все це пов`язано з порушенням умов утримання в закритих приміщеннях.

Коли вологість повітря занадто знижується і цей період триває тривалий час, то Альпінія може піддаватися нападу павутинного кліща. З симптомів, які вказують на присутність цієї шкідливої комахи, є:

  • проколи на зворотному боці листка, які йдуть по кромці (кліщ при цьому висмоктує соки у рослини);
  • пожовтіння листових пластин і їх деформація;
  • осипання листя;
  • поява напівпрозорої павутинки, яку видно з нижньої сторони листка або в міжвузля рослини.
При правильному догляді Альпінія хворіє дуже рідко
При правильному догляді Альпінія хворіє дуже рідко

Якщо ці прояви присутні, то буде потрібно провести обробку кущика Альпіни мильним, масляним або спиртовим розчином. Засіб наносяться на ватний диск і, протираючи листя, вручну необхідно знімати шкідника і його виділення. Якщо ж щадні нехімічні засоби не допомагають, то необхідно обробити Альпіна інсектицидами.

Іноді на листках рослини з`являється некроз, який є причиною тривалого переохолодження квітки. Коли стара листова пластина по кромці починає жовтіти, то це прямий наслідок нестачі магнію в добривах. Для вирішення проблеми, потрібно додавати в воду для поливу щіпку або дві англійської солі, тоді Альпінія буде радувати здоровbv листям насиченого зеленого кольору.