Аглаонема

Опис рослини

Аглаонема (Aglaonema) - це вічнозелена трав'яниста рослина. Даний рід об'єднує близько 20-50 видів. Рослина в природних умовах зустрічається в дощових лісах тропічної частини Нової Гвінеї, Малайського архіпелагу, а також в Південно-Східній Азії уздовж берегів річок на нижній смузі лісів і рівнинах.

Аглаонема - рослина з прямостоячим коротким м'ясистим стеблом. У деяких видів стовбур біля основи галузиться. Листки аглаонеми на довгих або коротких черешках щільні, шкірясті, візерункові, великі, досягають 25 - 30 см в довжину. Забарвлення листя варіюється в залежності від виду і сорту.

Аглаонема (Aglaonema) - це вічно-зелена трав'яниста рослина
Аглаонема (Aglaonema) - це вічно-зелена трав'яниста рослина

Дрібні квітки досить рідко з'являються серед листя, і їх часто навіть приймають за деформовані листки. Зазвичай аглаонема зацвітає влітку. Цвітіння триває близько 1-2 тижнів, може з'явитися відразу кілька дрібних суцвіть. Краще їх видаляти, так як цвітіння забирає багато сил, і згодом листя буде формуватися більш дрібним і слабким.

Після цвітіння на аглаонемі з'являються красиві червоні ягідки. Всередині ягоди знаходиться насінина, що володіє насичено-помаранчевим або білим забарвленням. Ягоди дозрівають через 6-8 місяців.

Майте на увазі, що у людей з підвищеною чутливістю шкіри можливі роздратування від ягід і інших частин аглаонеми. Тому будьте самі обережні і особливо оберігайте від них маленьких дітей.

Поради по догляду

Освітлення.Рослина віддає перевагу розсіяному освітленню і злегка затіненим місцям. Якщо ж на листя потраплять прямі сонячні промені, то на ній можуть утворитися опіки.

Більш високого рівня освітлення вимагають червоні сорти аглаонем, проте за деякими спостереженнями вони теж досить добре переносять умови затінення.

Температура. Влітку рослина прекрасно себе почуває при температурі 20-25 градусів, при цьому в зимовий період вона не повинна бути нижче 16 градусів. Слід оберігати рослину від протягів. Також квітка вкрай негативно реагує на різкі зміни температур.

Найбільше страждають від низьких температур червонолисті сорти аглаонем. При прохолодному утриманні у них дрібнішає листя та і сама рослина повільніше росте.

Вологість повітря. Аглаонема любить вологе повітря, тому вимагає регулярного обприскування. Щоб листя не сохло, кущ повинен стояти подалі від опалювальних приладів. Час від часу рослині можна влаштовувати душ. При таких умовах листя завжди буде блискучими і яскравими.

Аглаонема любить вологе повітря, тому потребує частого обприскування
Аглаонема любить вологе повітря, тому потребує частого обприскування

Щоб підвищити вологість повітря радимо, в піддон насипати гальку або керамзит і влити в нього невелику кількість води, а зверху поставити горщик з квіткою. Слідкуйте за тим, щоб горщик не стояв прямо у воді. В осінній і зимовий час, якщо в кімнаті прохолодно обприскування слід проводити з великою обережністю.

Полив. Аглаонема любить вологий грунт без застою води. Рясність і періодичність поливу залежить від умов її утримання. У прохолодних приміщеннях рослина поливається рідко. Перед поливом потрібно обов'язково перевірити верхній шар грунту. Якщо він сухий, то рослину можна поливати.

Вода для поливу повинна бути відстояною і мати кімнатну температуру. В ідеалі вона повинна бути кип'яченою.

За листям квітки можна дізнатися про якість поливу. Покрите плямами або жовте листя говорить про те, що в воді, швидше за все, міститься велика кількість хлору. Якщо листя зморщилося і стало сухим, то кількість вологи потрібно збільшити.

Грунт.  Аглаонеми абсолютно невибагливі до типу грунтів. Для аглаонеми підійде суміш листової землі, торфу і піску (2:1:1). Добре росте і цвіте аглаонема тільки в тісному горщику.

Підживлення.  Підгодовувати рослину слід з перших весняних і до останніх літніх днів 1 раз в 2 тижні, поперемінно органічним і комплексним мінеральним добривом.

Пересадка. Аглаонема росте досить повільно і не потребує частої пересадки. Горщик для неї повинен бути невисоким. Однак, не варто боятися сильно заглибити стовбур: при цьому можуть утворитися додаткові додаткові корені і рослина буде добре гілкуватися. У тому випадку, якщо вона дуже швидко збільшується в розмірах, буде потрібна щорічна пересадка. Про її необхідність говорить опадання нижніх листків при активно зростаючій верхівці.

Персадка аглаонеми
Персадка аглаонеми

Термінова пересадка необхідна в тому випадку, якщо у аглаонеми почало в'янути листя при вологому грунті. Це може говорити про загнивання кореневої системи. У цьому випадку необхідна обрізка всіх підгниваючих ділянок коренів при пересадці. Зрізи слід обробити вугіллям.

Деякі сорти аглаонеми добре гілкуються і ростуть пишними кущами, однак для більшості різновидів слід висаджувати в горщик відразу кілька пагонів. Іноді можна підсаджувати до дорослої рослини обрізану і вкорінену верхівку. Однак, в цьому випадку горщик повинен бути досить широким, щоб коренева система старої рослини не заглушила росту молодого.

Розмноження

Найпростіший і найпоширеніший спосіб розмноження аглаонеми - поділ куща при пересадці. Рослину витягують з горщика і відокремлюють маленькі відростки. Потрібно по можливості акуратно розділити коріння. Іноді, щоб розділити кореневі системи, потрібно злегка перерізати переплутане коріння ножем. Слід намагатися зберегти якомога більше коренів у кожного саджанця. Потім кожен відросток садять в окремий горщик і поміщають в умови неяскравого світла, регулярно поливаючи.

Розмноження аглаонеми діленням куща
Розмноження аглаонеми діленням куща

Аглаонема розмножується також верхівковими і стебловими живцями. Як верхівкового живця відрізають ділянку рослини з не менш ніж п'ятьма листками довжиною близько 10 см. При витягуванні рослини і оголенні нижньої частини обрізка верхівки стає необхідністю. Зріз стовбура присипають товченим вугіллям.

Нижні 2 листки стовбура видаляють, тому що в будь якому випадку вони швидко псуються, а саджанець поміщають в горщик, заповнений сумішшю торфу і піску (або в воду). Якщо пророщування проводиться в воді, її потрібно регулярно (не рідше, ніж 1 раз в 3 дня) міняти. Поміщають саджанець в тепло в умови розсіяного світла і регулярно зволожують. Саджанець проростає приблизно через 4-6 тижнів. Коли корінці досягають 1,5-2 см, саджанець можна висаджувати.

Розмноження аглаонеми живцями
Розмноження аглаонеми живцями

Розмножувати аглаонему можна і стебловими живцями в тому випадку, якщо стебло аглаонеми сильно витягнулося, а його нижня частина оголилася. В цьому випадку обрізають рослину на висоті 2 см від рівня грунту. А з залишків пенька надалі з'являться нові листочки. Від відрізаного держака відокремлюють верхню частина з листям і використовують її для розмноження як верхівкового живця. Оголений стовбур після цього нарізають на відрізки 5-7 см завдовжки і поміщають ці живці в суміш торфу і піску, не забуваючи про верхню і нижню частину (верхня частина повинна бути спрямована вгору). Всі живці поміщають в умови яскравого розсіяного світла для вкорінення.

Також аглаонему розмножують насінням, яке перед висівом очищають від шкірки. При температурі вище +25°С воно проростає приблизно через місяць.

Шкідники та хвороби від яких страждає аглаонема

Павутинний кліщ з'являється при дуже сухому повітрі - на стеблах з'являється павутина, листя стає млявим і обпадає.
Заходи боротьби.
Видаліть і знищіть все уражене листя аглаонеми, потім обробіть рослину актелліком (15 - 20 крапель на 1 л води). Регулярно провітрюйте приміщення. Періодично оглядайте рослину.

Борошнистий червець вражає листя аглаонеми та молоді пагони. Листя викривляються, сохнуть і обпадають, рослина гине.
Заходи боротьби.
Cкупчення червеців можна видалити ганчіркою, змоченою в мильному розчині, а в важкодоступних місцях - намотаною на паличку марлею, просоченою спиртом або одеколоном або обріжте уражені частини рослини. При сильному ураженні боротися зі шкідником важко, тому доведеться застосувати актеллік (15 - 20 крапель на 1 л води)

Причиною засихання листків аглаонеми може бути борошнистий червець
Причиною засихання листків аглаонеми може бути борошнистий червець

Попелиця пошкоджує листя з нижньої сторони, верхівки пагонів.
Заходи боротьби.
Обробіть аглаонему розчином піретруму або тютюну, застосуєте деррисом. При сильному зараженні використовуйте актеллік (15 - 20 крапель на 1 л води) або карбофос. При необхідності обробку повторіть.

Сіра гниль з'являється при низькій температурі, підвищеній вологості і поганій вентиляції.
Заходи боротьби.
Виріжте уражені місця, а при необхідності і цілі листя. Підвищіть температуру і підсильте вентиляцію.