Ахіменес

Опис рослини

Ахіменес (Achimenes) – красивоцвітуча багаторічна рослина сімейства геснерієвих. Пишний невисокий кущ покритий рельєфними листочками, а коли Ахіменес цвіте серед соковитої зелені розпускається безліч великих, схожих на грамофони, бутонів насичених відтінків.

Висота дорослої рослини зазвичай не перевищує 30 см. Під землею розвивається незвичайне кореневище з довгастими бульбами (різом), які покриті дрібними лусочками. Над поверхнею грунту зростають м'які, розгалужені стебла. Спочатку вони розвиваються вертикально, але пізніше никнуть. Поверхня пагонів покрита темно-зеленою або червоною шкіркою. Стебла покриті рідкісними черешковими листям. Зверху гладкий, блискучий лист може бути пофарбований в темно-зелений, рожевий або пурпурний кольори. Зі зворотного боку розташовуються короткі ворсинки. Листочки мають довгасту форму з зубчастими боками і загостреним краєм. Чітко видно рельєф жилок.

 Ахіменес має насичене забарвлення квіток
Насичене забарвлення квіток ахіменеса

В кінці травня на кущику з'являється безліч квітів. Кожен віночок має довгу вузьку трубку і 5 сильно відігнутих, розділених по краях пелюсток. Бутони розташовуються поодинці в пазухах листків. Діаметр квітки становить 3-6 см. Забарвлення пелюсток буває білою, жовтою, рожевою, пурпуровою, червоною. Цвітіння триває до кінця вересня. У домашніх умовах ахіменес може зацвітати двічі.

Щоб пишна рослинність радувала надзвичайною красою, правил догляду за ахіменесом потрібно дотримуватися дуже ретельно.

Поради по догляду

Освітлення. Ахіменеси світлолюбні рослини, але влітку їх не небажано тримати на сонці. Потреба в ступеня освітленні може бути різна в залежності від сорту. У тіні стебла витягуются і оголюються, квітки втрачають яскравість забарвлення.

Температура.  Під час вегетації ахіменеса температура повітря повинна бути не нижче 20 ° C. Оптимальна температура в цей період 20-24 °C. Не терпить холодних протягів і різких перепадів температури. При постійній літній температурі рослина прекрасно себе почуває на балконі, але занадто холодні ночі йому можуть нашкодити. З початком осіннього в'янення температуру можна злегка знижувати, але не нижче 15 градусів. Під час періоду спокою температура повинна бути 10-15 ° C.

Вологість повітря.  Ахіменеси полюбляють високу вологість повітря. Але захоплюватися обприскуванням його опушених листків не слід - з'являються плями. Краще обприскувати повітря навколо рослини, також для підвищення вологості ахіменес поміщають на піддон з вологим мохом або галькою.

Правил догляду за ахіменесом потрібно дотримуватися дуже ретельно
Правил догляду за ахіменесом потрібно дотримуватися дуже ретельно

Полив.  Вологолюбна рослина в період вегетації і цвітіння. Навесні після пробудження полив поступово збільшують. Поливати влітку потрібно рясно водою кімнатної температури або трохи тепліше. Застою води в горщику допускати не слід. Можна поливати з піддона, але не залишати воду в піддоні надовго, щоб не загнили кореневища. Восени, після закінчення цвітіння полив скорочують, а як тільки листя засохнуть, лише зрідка зволожують грунт 1-2 рази на місяць.

Грунт.  Земляну суміш для ахіменес беруть досить пухку, найчастіше складають з листової, дернової землі і піску (3: 2: 1), радять додавати перегнійну, торф'яну землю. Особливою вередливістю до грунту рослина не страждає. Можна використовувати суміш для декоративно-квітучих рослин. Обов'язково треба зробити хороший дренаж, так як ахіменеси чутливі до застою води в горщику.

Підживлення ахіменеса.   Починають вносити комплексні мінеральні добрива тільки через місяць після появи перших пагонів ахіменеса. Підживлення проводять 2 рази на місяць аж до закінчення цвітіння, після чого підживлювати припиняють.

Пересадка ахіменеса.   Проводять в кінці зими, а точніше, в лютому, адже саме тоді закінчується період спокою у ахіменеса. Для цього вибирають досить широкі квіткові горщики і роблять великий дренажний шар. Розміщувати різоми потрібно горизонтально, а потім їх присипають 0,5 см землі. Зверху найкраще накрити склом або плівкою, а з появою паростків її прибирають.

Як розмножувати ахіменес

Розмножують ахіменеси насінням, кореневищами і живцями. Насіння висівають в лютому-березні в суміш піску і листової землі не присипаючи землею зверху. Висівати краще в прозорий контейнер з кришкою. Посівам потрібна температура 22-24° С. Поливають обприскуванням, провітрюють. Сходи з'являються через 2-3 тижні. Сіянці пікірують після появи 2 листочків. При насіннєвому розмноженні не передаються сортові ознаки батьківських рослин.

Розмноження ахіменеса насінням
Розмноження ахіменеса насінням

Ахіменеси розмножують живцями, але це роблять рідко. Їх укорінюють у воді, піску або суміші з рівних частин піску і листової землі. Живці накривають склом або плівкою, зволожують. Перед посадкою обробляють стимуляторами коренеутворення. Живці вкорінюються через 2 тижні. Недолік цього методу в тому, що до початку холодного періоду молоді рослини ще слабкі, різоми маленькі і період спокою не перенесуть, а без періоду спокою не цвітуть. Радять поливати, удобрювати і підсвічувати до пізньої осені, щоб молоді рослини виросли і період спокою був коротким.

Найпростіше розмножувати діленням кореневищ. При пересадці різоми, які розрослися  можна розділити так, щоб кожна відокремлена частина мала хоча б один пагін. Зрізи підсушують і присипають деревним вугіллям. Для профілактики загнивання коренів можна перед висадкою намочити кореневища в слабкому розчині марганцівки.