Циртоміум

Циртоміум – догляд за папоротником вдома

Опис рослини

Циртоміум (Cyrtomium)- трав'яниста наземна папороть, поширена в субтропіках і тропіках Азії (Китай, Японія, Індія, Шрі-Ланка), Африки і Америки.

Циртоміум відноситься до сімейства щитовникові (Aspidiaceae).

Відомі 10 різновидів цієї рослини. У домашніх умовах вирощують Циртоміум серповидний (Cyrtomium falcatum). Зазвичай ця папороть виростає до 40-60 см. Молоді рослини розвиваються повільно, старші, які вже достатньо розрослися, утворюють кілька нових вай протягом року.

Листя має перисте, довжиною 35-50 см, листочки шаблевидні, загнуті догори, шкірясті, з паралельними жилками. Верхня сторона листочків блискуча.

Циртоміум - винослива рослина
Циртоміум - винослива рослина

Циртоміум серпоподібний прекрасно розвивається в приміщеннях і, на відміну від більшості папоротей, не чутливий до сухого повітря і протягів, а також спокійно переносить слабке освітлення.

Який догляд потребує Циртоміум

Освітлення. Циртоміум добре переносить навіть сильно затінені місця, але краще росте при розсіяному світлі. При яскравому сонячному освітленні його ріст сповільнюється, вайї жовтіють.

Температура.  Взимку дану рослину краще утримувати в прохолоді - при температурі 12-16 градусів, але можна і при нормальній кімнатній температурі протягом усього року. Нічна температура повинна бути на кілька градусів нижче денної.

Полив.  У період інтенсивного росту Циртоміум потрібно регулярно поливати м'якою водою. Взимку земля в горщику повинна бути постійно вологою, але не перезволоженою. Не можна допускати, щоб кореневий ком повністю висох, в іншому випадку рослина загине.

Вологість повітря.  Рослина добре переносить сухе повітря, але виглядатиме красивіше якщо його періодично обприскувати м'якою водою.

Грунт.  Добре росте в родючій землі, змішаній з торфом і грубозернистим піском (2:2:1). Субстрат можна збагатити листям, мохом сфагнумом, шматочками деревного вугілля, добре подрібненою корою. На дні горщика обов'язково повинен бути шар дренажу.

Підживлення.  У період росту рослину слід підгодовувати слабким розчином рідкого добрива для декоративно=листяних рослин. Розчин підкормки повинен бути в два рази менш концентрованим, ніж рекомендується за інструкцією. Підгодовують Циртоміум тільки в період інтенсивного росту, один раз в три-чотири місяці.

Пересадка.  Коріння Циртоміума погано переносить пересадку, тому цю процедуру потрібно виконувати дуже обережно і ітльки тоді коли рослині стає тісно в своєму горщику.

Як розмножувати Циртоміум

Розмножують даний папоротник розподілом дорослих екземплярів або спорами. Дорослі рослини ділять ножем, а місце зрізу присипають подрібненим деревним вугіллям. Розділені частини Циртоміума одразу висаджують в горщики, щоб не висохли корені.

Циртоміум найчастіше розмножують розподілом
Циртоміум найчастіше розмножують розподілом

Спорами Циртоміум розмножують рідко. Це заняття для досвідчених квітникарів. Вайї з дозрілими спорангіями поміщають в пергаментні пакетики, приблизно через тиждень спори висипаються. Їх висівають в пластикові ванночки, наповнені сумішшю зволоженої листової землі (яку протягом півгодини тримали для дезінфекції в гарячій духовці), свіжого торфу та піску.

Дно ванночок повинно мати отвори, через які буде просочуватися вода, так як спори не можна поливати зверху.

Проростаючим спорам потрібно забезпечити постійну температуру (близько 20-22 ° C) і розсіяне світло. Вони проростають тільки через кілька тижнів, нагадуючи ніжний зелений наліт. Через два місяці на них з'являються перші листочки, тоді сіянці пікірують по кілька штук. Пізніше молоді рослини пересаджують по одному в горщики.

Можливі проблеми

  • Коричневі точки або смужки на зворотній стороні листка - цілком нормально.
  • Практично не росте, листочки дуже бліді - потрібна підкормка або пересадка.
  • На листі є бурі плями, а листочки, що знаходяться знизу, стають жовтими, на поверхні грунту є мох - перезволоження субстрату.
  • Листочки стають жовтими, а їх кінчики коричневими - надмірно низька вологість повітря.